Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Χθες ένα απλό και λιτό γεύμα που ετοίμασα σε μισή ώρα.

Μακαρόνια ολικής με χωριάτικο λουκάνικο και λίγη κέτσαπ.
View attachment 117901

Ένα κομμάτι κεφαλοτύρι ψητό πολύ νόστιμο το άτιμο.
View attachment 117902

Μια απλή σαλάτα με ελιές Καλαμών.
View attachment 117903

Η μπύρα είναι μία Μάμος απροσδόκητα καλή.
View attachment 117904

Καλά το σαγανάκι "μιλάει"!!
Τι τυρί χρησιμοποιείς?
Κ τα λουκάνικα δείχνουν TOP!!
:drinks:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.636
Reaction score
77.055
Κλασσικό σύνδρομο ακίνδυνης ιδεοψυχαναγκαστικής διαταραχής που εύκολα συναντάς σε μάνα κ κόρη!!:roflmao:
μάλλον μάνα και κόρη δεν τις έχει ''συναντήσει'' ποτέ το σύνδρομο Flash (να μπαίνεις τουαλέτα πιο γρήγορα απ ότι ανοίγει το φως από τον διακόπτη) :p:roflmao::roflmao:
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
μάλλον μάνα και κόρη δεν τις έχει ''συναντήσει'' ποτέ το σύνδρομο Flash (να μπαίνεις τουαλέτα πιο γρήγορα απ ότι ανοίγει το φως από τον διακόπτη) :p:roflmao::roflmao:
Ασε έχω κάνει το Α4 "Nissan Navara" με τεχνικές ταχύτητας Carlos Sainz σε κάποια επαρχιακά χωμάτινα μονοπάτια κάπου έξω από τα σπήλαια λιμνών κάποτε, προκειμένου να εντοπίσω ασφαλές σημείο (με μηδενικό πέρασμα ανθρώπων/ορατότητα) γιατί η πίεση στην ουροδόχο κύστη "της " προσέγγιζε αυτήν του λέβητα ατμόπλοιου!:D
Γιατί ο χρόνος επίσκεψης της τουαλέτας ενόσω ήμασταν στο μαγαζί εξαντλήθηκε σε "απαραίτητες" τηλεφωνικές φιλοσοφήσεις!!:mad:
Οπότε καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς!!!:(
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.659
Καλά το σαγανάκι "μιλάει"!!
Τι τυρί χρησιμοποιείς?
Κ τα λουκάνικα δείχνουν TOP!!
Το κεφαλοτύρι είναι ένα σχετικά μαλακό και όχι πολύ αλμυρό.
Νομίζω ότι έλεγε Ξάνθης, αλλά δεν θυμάμαι σίγουρα, διότι είχα πάρει κι άλλα τυριά από το μαγαζί (στο Καπάνη).

Τα λουκάνικα είναι χωριάτικα αγνά, από μοσχαρίσιο κρέας, προϊόν του φίλου μου του χασάπη, ο οποίος έβγαλε μια παρτίδα με συγκεκριμένη συνταγή και οδηγίες παρασκευής και αναλογίες ποσότητας υλικών, απαίτηση ενός πελάτη του, που τυγχάνει να είναι ιδιοκτήτης ψησταριάς.
Πήρα 2 κιλά για δοκιμή.

Όντως είναι ωραία και νόστιμα, αλλά για να πω την αλήθεια, προτιμώ τα άλλα λουκάνικα, τα πιο "βρώμικα".
Είναι πιο νόστιμα και με πιο έντονη γεύση από τα μπαχαρικά και τα καρυκεύματα και όταν τα βάζεις στα κάρβουνα και αρχίζουν να ντουμανιάζουν την γειτονιά λες και έριξαν καπνογόνα οι συριζαίοι, η μυρωδιά ταξιδεύει μέχρι τα πέρατα και οι γκαστρωμένες, αποβάλουν.
Ας πρόσεχαν όταν "γ@μιόσαντε" :D
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Το κεφαλοτύρι είναι ένα σχετικά μαλακό και όχι πολύ αλμυρό.
Νομίζω ότι έλεγε Ξάνθης, αλλά δεν θυμάμαι σίγουρα, διότι είχα πάρει κι άλλα τυριά από το μαγαζί (στο Καπάνη).

Τα λουκάνικα είναι χωριάτικα αγνά, από μοσχαρίσιο κρέας, προϊόν του φίλου μου του χασάπη, ο οποίος έβγαλε μια παρτίδα με συγκεκριμένη συνταγή και οδηγίες παρασκευής και αναλογίες ποσότητας υλικών, απαίτηση ενός πελάτη του, που τυγχάνει να είναι ιδιοκτήτης ψησταριάς.
Πήρα 2 κιλά για δοκιμή.

Όντως είναι ωραία και νόστιμα, αλλά για να πω την αλήθεια, προτιμώ τα άλλα λουκάνικα, τα πιο "βρώμικα".
Είναι πιο νόστιμα και με πιο έντονη γεύση από τα μπαχαρικά και τα καρυκεύματα και όταν τα βάζεις στα κάρβουνα και αρχίζουν να ντουμανιάζουν την γειτονιά λες και έριξαν καπνογόνα οι συριζαίοι, η μυρωδιά ταξιδεύει μέχρι τα πέρατα και οι γκαστρωμένες, αποβάλουν.
Ας πρόσεχαν όταν "γ@μιόσαντε" :D
Χα Χα Χα..!:roflmao:
Καλά Πρόεδρε είσαι απίστευτος!!:drinks:
Αρχοντας στο φαγητό κ όσον αφορά την ρήση σου για τις γκαστρωμένες..!:laugh:
Καλά έτσι και συμφάγωμεν σε κοινή τράπεζα φαντάζομαι θα γίνει το "σώσε" από αποφθέγματα και ατάκες!!!
:hi:
 


Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Είχα ακούσει από έναν μπάρμπα την ρήση: "γ@μιέσαι κόρη μου, χαίρεσαι, θα έρθει ή ώρα της γέννας και θα σου πω εγώ"
Μου θύμισες μία ατάκα του Αλφρεντ Χιτσκοκ που έλεγε αυτό.." << - Είδα μία πολύ παλιά ταινία. Η πρωταγωνίστια έλεγε ""Οχι"" - >>:D
Αλφρεντ Χίτσκοκ 1899 - 1980
 






Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Περίεργοι που είμαστε ε;
Συνήθως ρίχνουμε και τριμμένη παρμεζάνα επάνω απο την κέτσαπ, ή τριμμένο κεφαλοτύρι.
Εγώ το έκανα σαγανάκι.
Καλή η ketchup στα μακαρόνια, αλλά εγώ προτιμώ την μακαρονάδα κ αλλιώς..
Δηλαδή όταν είναι χωρίς κιμά τότε τρίβω στο ψιλό φρέσκια ντομάτα από πάνω κ μετά λίγο πεκορίνο αμφιλοχίας στο πιό χοντρό (νιφάδες)..
Παίδες ο συνδυασμός σκέτα μακαρόνια (απλώς βουτυρωμένα) μαζί με φρέσκια ντομάτα τριμμένη, και πεκορίνο αμφιλοχίας σκοτώνει μιλάμε!!
Είτε φάτε απλά μακαρόνια ψιλά ή χοντρά, είτε άλλα ζυμαρικά (πένες,βίδες, κλπ) η φρέσκια ντομάτα κ το πεκορίνο τα κάνει απίστευτα!
Οταν φτιάξουμε έτσι θα βγάλω φωτό..:)
 




xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Για την γεύση του, ή για το τι περιέχει και πως φτιάχνεται;
Η γεύση του είναι χάλια. Υπερβολική γλύκα και αίσθηση συσκευασμένου. Όταν σε κάποιο εστιατόριο μου διαφημίζουν τη σούπερ BBQ sauce τους, το πρώτο που με ενδιαφέρει στη δοκιμή είναι να μη γευτώ κετσαπίλα. Αλλιώς τους τη γυρνάω πίσω.
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Η hot ketchup είναι η αμαρτια μας τώρα που μεγαλώσαμε.
Η ketchup πάνω σε τηγανητές πατάτες fastfoodάδικου η παιδική μας γκουρμεδιά.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.165
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top