Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear


Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826
Καλά Άκη, βάζε like εσύ, να σε δω τί ηχεία θα πάρουμε, πως θα τα πάρουμε και, κυρίως, που θα τα βάλουμε!

Η χαρά του καλωδίου, ο εφιάλτης του μίνιμαλ...Δε μας έφταναν τα πολλά σαμπ,. δε μας έφταναν οι κ0λ0-συνηχητές.
α) μη τσιμπάς! Ας τους να λένε... 8-)

β) εδώ πας να κάνεις σουρωτήρι την υπόγα για το δικάναλο, στους δορυφόρους ζορίζεσαι?:p (Γυψοσανίδα γύρω-γύρω και in-wall ηχεία. Stealth)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.400
Reaction score
79.591
να σε δω τί ηχεία θα πάρουμε
Εχουν βγει αγγελία επανειλλημένως ATC, τελευταία θυμάμαι προ διμηνου 50αρια ενεργά

Μάζευε και ας ειν και ρώγες
[DOUBLEPOST=1551360389][/DOUBLEPOST]
μη τσιμπάς! Ας τους να λένε... 8-)
Οποιος άκουσε σωστό πολυκάναλο δεν γύρισε πίσω
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.253
Reaction score
27.099
Νομίζω πως η κορυφαία επιλογή όγκου δορυφόρου (μικρό - βολικό μέγεθος) και δυνατοτήτων, ανήκει στην γνωστή τζένελεκ, με μόνο μειονέκτημα την τιμή του... Άλλο δε βρέθηκε, όσο κι αν το σκάλιξα! :p

Από πλευράς καλωδιώσεων, δυστυχώς δε βλέπω σωτηρία, διότι για να πας σε ασύρματη μετάδοση ψηφιακού σήματος σε όλους τους δορυφόρους, χωρίς τζάμπα ψηφιακοαναλογικές μετατροπές, θες πολύ χρήμα, υπερβολικά πολύ χρήμα..

Η πιο "οικονομική" προσέγγιση είναι με τυπικό αναλογικό καλωδιάκι xlr.


Φυσικά.
Είναι το καλύτερο. ;)
Τούτα δω?
 


Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826
Εχουν βγει αγγελία επανειλλημένως ATC, τελευταία θυμάμαι προ διμηνου 50αρια ενεργά

Μάζευε και ας ειν και ρώγες
[DOUBLEPOST=1551360389][/DOUBLEPOST]
Οποιος άκουσε σωστό πολυκάναλο δεν γύρισε πίσω
"The best one can hope for with 2-channel sound reproduction is the illusion of listening into the recording venue. Physics does not allow the accurate reproduction of the original sound field with only two speakers."
Από κει και πέρα, οι συνθήκες, οι περιορισμοί, αλλά και τα προσωπικά ζητούμενα και προτεραιότητες, που υπάρχουν σε κάθε ξεχωριστή περίπτωση, υπαγορεύουν και τις λύσεις.
Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης δικάναλου-πολυκάναλου.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.803
Reaction score
11.043
Εχουν βγει αγγελία επανειλλημένως ATC, τελευταία θυμάμαι προ διμηνου 50αρια ενεργά

Μάζευε και ας ειν και ρώγες
[DOUBLEPOST=1551360389][/DOUBLEPOST]
Οποιος άκουσε σωστό πολυκάναλο δεν γύρισε πίσω
Πολυ-κάναλο με ATC δεν παίζει λόγω κόστους, ασχήμιας και απαιτούμενου real estate. Adam, Neumann ή Dynaudio, σε πολύ μικρότερο κοστολόγιο θα παίξει. Κάποια στιγμή...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.400
Reaction score
79.591
Πολυ-κάναλο με ATC δεν παίζει λόγω κόστους, ασχήμιας και απαιτούμενου real estate. Adam, Neumann ή Dynaudio, σε πολύ μικρότερο κοστολόγιο θα παίξει. Κάποια στιγμή...
:(
 



stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.238
Reaction score
1.599
"The best one can hope for with 2-channel sound reproduction is the illusion of listening into the recording venue. Physics does not allow the accurate reproduction of the original sound field with only two speakers."
Από κει και πέρα, οι συνθήκες, οι περιορισμοί, αλλά και τα προσωπικά ζητούμενα και προτεραιότητες, που υπάρχουν σε κάθε ξεχωριστή περίπτωση, υπαγορεύουν και τις λύσεις.
Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης δικάναλου-πολυκάναλου.
Μια ερωτηση....... Όταν ακους πχ ένα κουαρτετο σε ένα δωματιο , μια μικρη αιθουσα τελος παντων.... ποσες πηγες εκπομπης ηχου εχεις και που είναι τοποθετημένες? Γιατι δεν θυμαμαι σε καμμια συναυλια να ηταν ο πιανίστας στη σκηνη, ο βιολιστης να κρεμοταν πανω από το κεφαλι μου και ο κιθαριστας να ηταν πισω μου.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.400
Reaction score
79.591
Μια ερωτηση....... Όταν ακους πχ ένα κουαρτετο σε ένα δωματιο , μια μικρη αιθουσα τελος παντων.... ποσες πηγες εκπομπης ηχου εχεις και που είναι τοποθετημένες? Γιατι δεν θυμαμαι σε καμμια συναυλια να ηταν ο πιανίστας στη σκηνη, ο βιολιστης να κρεμοταν πανω από το κεφαλι μου και ο κιθαριστας να ηταν πισω μου.
Οταν ακούς πολυκάναλη μουσική, όλη η μουσική έρχεται απο μπροστά. Απο πλάι, πίσω και πάνω ακούς χώρο και ανακλάσεις, ακριβώς οπως στην συναυλία.

Εχει και κακές ηχογραφήσεις φυσικά, όπου γίνεται αυτό που λες, όπως κακές ηχογραφήσεις υπάρχουν (για άλλους λόγους κάθε φορά) και στο δικάναλο
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.238
Reaction score
1.599
Μια ταινια σε πολυκαναλο ΟΚ, ένα SACD ηχογραφημενο σε πολυκαναλο ΟΚ, μια στερεο ηχογραφηση από δυο μικροφωνα ένα δεξια και ένα αριστερα σε πολυκαναλο δεν μπορω να καταλαβω ... αφου προοριζεται από τον μαστορα να ακουστει σε στερεο.
[DOUBLEPOST=1551368214][/DOUBLEPOST]
Οταν ακούς πολυκάναλη μουσική, όλη η μουσική έρχεται απο μπροστα. Απο πλάι, πίσω και πάνω ακούς χώρο και ανακλασεις, ακριβως οπως στην συναυλία.
Μα δεν εχω ανακλασεις ούτως η αλλως από τον χωρο μου? Τι σοι ανακλασεις ακουω από τα ηχεια?
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826
Μια ερωτηση....... Όταν ακους πχ ένα κουαρτετο σε ένα δωματιο , μια μικρη αιθουσα τελος παντων.... ποσες πηγες εκπομπης ηχου εχεις και που είναι τοποθετημένες? Γιατι δεν θυμαμαι σε καμμια συναυλια να ηταν ο πιανίστας στη σκηνη, ο βιολιστης να κρεμοταν πανω από το κεφαλι μου και ο κιθαριστας να ηταν πισω μου.
Ναι, είναι η κλασσική παρανόηση.
Σκέψου το έτσι:
Ιδανικά θα θέλαμε τα μόρια του αέρα γύρω από τα αυτιά μας, στη θέση ακρόασης στο σπίτι μας, να έχουν ακριβώς την ίδια συμπεριφορά με αυτά στη αίθουσα συναυλιών.
Δεν σου φαίνεται πολύ πιο εύκολα εφικτό αυτό έχοντας πολλά μεγάφωνα γύρω σου, από το να το προσπαθούν μόνο δύο ηχεία μπροστά σου?
Η υλοποίηση βέβαια είναι ένα πρόβλημα (όπως και ο τρόπος ηχογράφησης) αλλά φαίνεται ότι σιγά-σιγά λύνονται θέματα και προοδεύει η υπόθεση αναπαραγωγή μουσικής στο σπίτι
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.400
Reaction score
79.591
Μα δεν εχω ανακλασεις ούτως η αλλως από τον χωρο μου? Τι σοι ανακλασεις ακουω από τα ηχεια?
Τις σωστές. Αυτές που ακούς στην αίθουσα συναυλιών, όχι αυτές του δωματίου σου ;)
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.238
Reaction score
1.599
Τις σωστές. Αυτές που ακούς στην αίθουσα συναυλιών, όχι αυτές του δωματίου σου ;)
Αυτό σημαινει ότι πρεπει να εχω έναν χωρο τελεια μονωμενο από ολες τις ανακλασεις ώστε οι μονες που θα υπαρχουν να είναι από τα ηχεια (δεν μπορω να ζησω σε ανηχοικο θαλαμο νομιζω ειχε βαλει η CIA καποιους το '60 για να φανε μετα καποιους στοχους)....επισης σημαινει DSP το οποιοθα γνωριζει (από που όμως αφου τα data θα αφορουν μια στερεο ηχογραφηση) ακριβως τον χωρο που εγινε η συναυλια ....αλλιως βασικα θα είναι ένα εξελιγμενο reverb οποτε σιγα το πραγμα...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.400
Reaction score
79.591
Μια ταινια σε πολυκαναλο ΟΚ, ένα SACD ηχογραφημενο σε πολυκαναλο ΟΚ, μια στερεο ηχογραφηση από δυο μικροφωνα ένα δεξια και ένα αριστερα σε πολυκαναλο δεν μπορω να καταλαβω ... αφου προοριζεται από τον μαστορα να ακουστει σε στερεο.
Μονοφωνικές ηχογραφήσεις θα εχεις φαντάζομαι, καμία Καλλας, κάνα παλιό τζαζ;

Τι κάνεις; Αποσυνδέεις τα καλωδια για να ακούς μονο το ενα ηχείο;
[DOUBLEPOST=1551368827][/DOUBLEPOST]
Αυτό σημαινει ότι πρεπει να εχω έναν χωρο τελεια μονωμενο από ολες τις ανακλασεις ώστε οι μονες που θα υπαρχουν να είναι από τα ηχεια
Όχι, δεν ειναι σωστό αυτό που λες.
 


stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.238
Reaction score
1.599
Μονοφωνικές ηχογραφήσεις θα εχεις φαντάζομαι, καμία Καλλας, κάνα παλιό τζαζ;

Τι κάνεις; Αποσυνδέεις τα καλωδια για να ακούς μονο το ενα ηχείο;
[DOUBLEPOST=1551368827][/DOUBLEPOST]
Όχι, δεν ειναι σωστό αυτό που λες.
Όταν βαζεις μια ΜΟΝΟ ηχογραφηση σε στερεο απλα παιζουν και τα δυο καναλια το ιδιο. Απλη διαδικασια. Τωρα εάν λαμβανεις από τα surround ηχεια μονο τια ανακλασεις ερχονται πανω στις ανακλασεις του χωρου σου δημιουργώντας νεες... γιατι αυτό αντιπροσωπευει καλυτερα χωροταξικα τον αυθεντικο χωρο της συναυλιας? Εκτος εάν τυλίξεις τα παντα με ηχομονωτικα....
[DOUBLEPOST=1551369447][/DOUBLEPOST]
Δεν ισχύουν αυτά που νομίζεις.
Μα αυτό προσπαθω να καταλαβω. Στο home cinema μου ο ενισχυτης εχει stereo επιλογή για την ακροαση μουσικης δεν προτεινει να την ακουσω σε πολυκαναλο.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.667
Μηνύματα
2.869.437
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top