Το ηχείο μου κάηκε

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Καλησπέρα!
Ήταν νύχτα και η διάθεση μου εξαιρετική. Μόλις είχα συνεννοηθεί για την επισκευή του Teac v5010 και η χαρά μου μεγάλη!
Το τσίπουρο, η παρέα και οι μουσικάρες έδιναν και έπαιρναν ώσπου η ώρα πέρασε, εγώ νύσταξα και η θέση ακρόασης μου έδωσε την καλύτερη θέση για έναν υπνάκο πρώτης τάξεως!!

Το σενάριο ήταν κάπως έτσι:
DSC_0341.JPG


Κάποια στιγμή γύρω στις τέσσερις τα ξημερώματα άρχισα να ενοχλούμε από μία δυσάρεστη οσμή που μου θύμιζε φωτιστικό πετρέλαιο και αφού στριφογύρισα 2-3 φορές υπέθεσα πως κάτι τρέχει με μια μικρή λαμπίτσα πετρελαίου που έχω στο τζάκι για παρέα στο ρομάντζο οπότε και σηκώθηκα. Αμέσως κατάλαβα πως κάτι δεν πάει καλά αλλά τι; Στο τζάκι ήταν όλα εντάξει και με το που σηκώνομαι ξανά όρθιος βλέπω δίπλα μου το ηχείο (Audio spectrum cm2) να έχει γίνει πυρσός! 20 πόντους ύψος η φωτιά και ο χώρος τίγκα στην μαυρίλα και την καπνούρα!
Για κάποια δευτερόλεπτα ένοιωσα πως είχα τον ρόλο της Λόλας στο "run lola run". Μουσικάρες να βαράνε ακατάπαυστα και εγώ να πρέπει να πάρω αποφάσεις ζωτικής σημασίας σε δευτερόλεπτα. (το ηχείο δεν σταμάτησε ούτε μια στιγμή να παίζει και η φάση ήταν πολύ σουρεαλιστική)

Τι έγινε; Από τα κεράκια που βλέπετε στην φωτογραφία έπιασε φωτιά το αριστερό, κάηκε το πλαστικό ποτήρι, στη συνέχεια κάηκε ένα λαστιχένιο χοντρό σουβέρ που είχα από κάτω και κατόπιν άρπαξε και το ηχείο.

DSC_0343.JPG
DSC_0342.JPG

Για καλή μου τύχη είχα κλειστές τις πόρτες σε όλα τα δωμάτια και δεν κινδύνεψαν τα παιδιά μου από τα ντουμάνια και εγώ από την άλλη ήμουν κοντά στο τζάκι με αποτέλεσμα (υποθέτω) λόγω της εξόδου σε ένα μικρό βαθμό του καπνού από εκεί να κερδίσω χρόνο πριν λιποθυμήσω και προλάβει να αρπάξει για τα καλά το σπίτι και καούμε σαν τα ποντίκια!

Περαστικά και αγύριστα να είναι και σας παρακαλώ με αφορμή την δική μου ιστορία να γίνεται και εσείς πιο προσεκτικοί εφεξής.

Πάμε παρακάτω τώρα. Δεν είναι μια πάρα πολύ καλή ευκαιρία για να αγοράσω καινούρια ηχεία; Είναι, αλλά εγώ θα το τρενάρω λιγάκι ακόμα γιατί τα λεφτά όπως έχει πει και ο φίλος Bhutia πρέπει να τρώγονται μία και έξω. Όχι λίγο λίγο. Οπότε για την ώρα θα μείνω στην εργασιοθεραπεία. Έτσι και αλλιώς έχω και τα audio spectrum tls 40 τα οποία είναι επισκευασμένα, χαϊδεμένα και ζυγισμένα οπότε όλα καλά για την ώρα!
Στο δια ταύτα τώρα. Σε περίπτωση που δεν σας είχε περάσει από το μυαλό, τα A.S. δεν έχουν ίχνος μπογιάς επάνω τους και τα ηχεία της εταιρείας αυτής απλά είναι ντυμένα με κάποια πλαστική επένδυση. Οπότε και εγώ σε ελάχιστο χρόνο με την χρήση σεσουάρ τα ξήλωσα και πλέον τα ηχεία είναι ξεβράκωτα. Ήταν τα πρώτα μου ηχεία, παίζουν ωραία και απλά ήρθε η ώρα να τα κάνω κυριλέ για καθαρά δικό μου καπρίτσιο και τπτ περισσότερο.

DSC_0349.JPG

Στο σημείο αυτό θα ήθελα τις γνώσεις όλων όσων έχουν εμπειρία με ξυλοκατασκευές για το πως να πάω παρακάτω. Υπάρχουν διαθέσιμα ερασιτεχνικά εργαλεία αλλά όχι ιδιαίτερη προηγούμενη εμπειρία. Για την ώρα έχω στοκάρει με ξυλόστοκο και περιμένω να στεγνώσει για να αρχίσω τα τριψίματα.

Τα σέβη μου για την ώρα..
 


Μηνύματα
277
Reaction score
254
Το απο που το ξεκινησες και που το εφτασες το θεμα ειναι ολα τα λεφτα!! Δεν εχω εμπειρια για να πω καμια γνωμη αλλα εδω μεσα σιγουρα θα βρεις γνωμες και συμβουλες απο ανθρωπους με εμπειρια. Αναμενουμε φωτο με τη συνεχεια.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.875
Reaction score
77.475
μικρό το κακό....αφού δεν έγινε τίποτα χειρότερο


αν θέλεις να τα αλλάξεις εμφάνιση.εύκολα και γρήγορα..ψέκασέ τα με πλάστι ντιπ να τελειώνεις
[DOUBLEPOST=1553209188][/DOUBLEPOST]φιλαράκ...εκεί δίπλα απ'τα λάδια...τσιπουροβάρελο είναι...?
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
μικρό το κακό....αφού δεν έγινε τίποτα χειρότερο


αν θέλεις να τα αλλάξεις εμφάνιση.εύκολα και γρήγορα..ψέκασέ τα με πλάστι ντιπ να τελειώνεις
[DOUBLEPOST=1553209188][/DOUBLEPOST]φιλαράκ...εκεί δίπλα απ'τα λάδια...τσιπουροβάρελο είναι...?
Λογικά "λίμπα" είναι η οποία χρησιμοποιείται για λάδι συνήθως....
Αν την έχει για τσίπουρο είναι αρχηγός χαχαχ. Δικός μου άνθρωπος!!

( και όπως ειπώθηκε - ευτυχώς μικρό το κακό )..
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
μικρό το κακό....αφού δεν έγινε τίποτα χειρότερο


αν θέλεις να τα αλλάξεις εμφάνιση.εύκολα και γρήγορα..ψέκασέ τα με πλάστι ντιπ να τελειώνεις
[DOUBLEPOST=1553209188][/DOUBLEPOST]φιλαράκ...εκεί δίπλα απ'τα λάδια...τσιπουροβάρελο είναι...?
Μόλις διάβασα το "εκεί δίπλα στα λάδια" νόμιζα θα με ρώταγες για τις συσκευασίες των babylino.. τα παίρνω 5-5 πλέον. Ένα για τον μπέμπη και 2 για μένα. :D:focus:

Αυτό που λες είναι αυτή η βαφή που όταν στεγνώσει είναι σαν πλαστικό ματ που βάφουν και αυτοκίνητα πάνω από το χρώμα;; τύπου αλητεία και έτσι;
Εγώ σκεφτόμουν να κάνω γενικά ωραία δουλίτσα χρησιμοποιώντας ηλεκτρικό πιστόλι βαφής. Κάτι σε ανθρακί σκούρο ματ μονόχρωμο με βερνίκι κι τέτοια. Κάτι σαν αυτό που έφτιαξε ο φίλος Koozoop εδώ: https://www.avsite.gr/forum/threads/tdl-studio-2-mod.163724/#post-2343891

Τα πάντα όμως πέφτουν επί τάπητος εδώ που φτάσαμε γι'αυτό και ζητώ την βοήθεια σας.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Γάντια μιας χρήσης συν μάσκα για σωματίδια και αφαιρείς όλο τον υαλοβάμβακα προσεχτικά.
Τον αποθηκεύεις σε σακούλα καλά κλεισμένη για να τον ξαναβάλεις στις καμπίνες όταν τελειώσεις.
Ξεβιδώνεις και τις χούφτες με κροσόβερ και τα σχετικά.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.875
Reaction score
77.475
Μόλις διάβασα το "εκεί δίπλα στα λάδια" νόμιζα θα με ρώταγες για τις συσκευασίες των babylino.. τα παίρνω 5-5 πλέον. Ένα για τον μπέμπη και 2 για μένα. :D:focus:

Αυτό που λες είναι αυτή η βαφή που όταν στεγνώσει είναι σαν πλαστικό ματ που βάφουν και αυτοκίνητα πάνω από το χρώμα;; τύπου αλητεία και έτσι;
Εγώ σκεφτόμουν να κάνω γενικά ωραία δουλίτσα χρησιμοποιώντας ηλεκτρικό πιστόλι βαφής. Κάτι σε ανθρακί σκούρο ματ μονόχρωμο με βερνίκι κι τέτοια. Κάτι σαν αυτό που έφτιαξε ο φίλος Koozoop εδώ: https://www.avsite.gr/forum/threads/tdl-studio-2-mod.163724/#post-2343891

Τα πάντα όμως πέφτουν επί τάπητος εδώ που φτάσαμε γι'αυτό και ζητώ την βοήθεια σας.
η αλητεία είναι σχετική....δεν σου λέω να το κάνεις pimp my ride:p:roflmao:
...

αλλά εφόσον προσανατολίζεσαι σε ένα απλό μαύρο ματ...είναι η πιο εύκολη και καθαρή λύση
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.458
Reaction score
50.623
- πάλι καλά , μία κακοτυχία σε οδηγεί σε αναβάθμιση . . . από την εικόνα πάντως βλέπω πως τα ηχεία δεν είναι transmission line . . . η AS χρησιμοποιούσε τα αρχικά tls γιά αυτήν την τεχνοτροπία , αλλά είχε και bass reflex όπως αυτά που βλέπω

- καλά μαστορέματα
 




Μηνύματα
842
Reaction score
714
Γάντια μιας χρήσης συν μάσκα για σωματίδια και αφαιρείς όλο τον υαλοβάμβακα προσεχτικά.
Τον αποθηκεύεις σε σακούλα καλά κλεισμένη για να τον ξαναβάλεις στις καμπίνες όταν τελειώσεις.
Ξεβιδώνεις και τις χούφτες με κροσόβερ και τα σχετικά.
Καλημέρα!
Πέτρο μήπως είναι σωστό να αντικαταστήσω τον υαλοβάμβακα με άλλο υλικό;
[DOUBLEPOST=1553250820][/DOUBLEPOST]
- πάλι καλά , μία κακοτυχία σε οδηγεί σε αναβάθμιση . . . από την εικόνα πάντως βλέπω πως τα ηχεία δεν είναι transmission line . . . η AS χρησιμοποιούσε τα αρχικά tls γιά αυτήν την τεχνοτροπία , αλλά είχε και bass reflex όπως αυτά που βλέπω

- καλά μαστορέματα
Τα Cm2 είναι με bass reflex. O ίδιος ο Πετρόπουλος μου είχε πει κάποια στιγμή στο τηλ. πως αξίζουν σαν ηχεία. Τα tls 40 είναι γραμμής μεταφοράς.
 

Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
... αντικαταστήσω τον υαλοβάμβακα με άλλο υλικό;
[DOUBLEPOST=1553250820][/DOUBLEPOST]
Τα Cm2 είναι με bass reflex. O ίδιος ο Πετρόπουλος μου είχε πει κάποια στιγμή στο τηλ. πως αξίζουν σαν ηχεία. Τα tls 40 είναι γραμμής μεταφοράς.
Αν πιάνουν τα χέρια σου…

1. Περνάς τις επιφάνειες με ξυλόστοκο νερού (την πλάτη μπορείς να την αποφύγεις).
Την επόμενη... ήπιο τριψιματάκι με γυαλόχαρτο 180.
2. Βαφή με χρώμα κιμωλίας 2 χέρια της αρεσκείας σου (και την πλάτη).
Την επόμενη, "χαιδεμα" με γυαλόχαρτο >220 και στην συνέχεια περασμα με βερνικι νερου σατινέ.

(Εάν προηγηθεί και γάζα στις ακμές πριν το στοκάρισμα θα είσαι αρχηγός)

Εσωτερικά (για λόγους υγιεινής ) δέν βάζουμε υαλοβάμβακα ούτε πετροβάμβακα.
Ενα πολυεστερικής βάσης ηχομονωτικό ενδείκνυται ή ακομη καλύτερα Βαμβακερή βάτα.
..(ότι αφαιρέσεις σε βάρος το ίδιο θα βάλεις).


Και.... να ξέρεις.... τα λέφτά τρώγονται σαν τα ψάρια… Φρέσκα. :)
 

Μηνύματα
13.645
Reaction score
6.614
πηγαινε αγορασε 2-3 μετρα μαυρο υφασμα,ντυστα με αυτα και πανω κατω βαλε δυο κομματια μασιφ ξυλο,λουστραρισμενο,λακα ή οτι αλλο θελεις.
και ο πρωτος διδαξας,kef 303 ......

 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Καλημέρα!
Πέτρο μήπως είναι σωστό να αντικαταστήσω τον υαλοβάμβακα με άλλο υλικό;
Όχι τον αφήνεις ως έχει και τον τοποθετείς με τον ίδιο τρόπο. Απλώς θέλει προσοχή στο βάλε-βγάλε.
Από την στιγμή που τοποθετηθεί και κλείσει το ηχείο δεν υπάρχει κάποιο θέμα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
αν ηταν χαρμπεθ ομως θα ειχε σιγουρη επιτυχια η φωτια ... :download:
Μην γίνεσαι κακός ρε!

Άλλωστε ο Κόγιας τα αναβάθμισε από καυσόξυλα σε ντουλάπια.

Πιθανώς και να τα υποβάθμισε, αλλά τες πα, δεν καίγονται εύκολα, θέλει κι ένα μπιτονακι μπινζίνα για να γίνει η δουλειά της προκοπής.

Όπως και νά'χει, προσοχή με τα κεριά και τις φωτιές, δεν είμαστε για τέτοια, ούτε σπίτια να καίγονται, ούτε ηχεία. Άντε πχιά.
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Δεν υπαρχη ουτε ενας εραστης ''κερινης'' ατμοσφαιρας στο σπιτι που να μην εχει βιωσει τουλαχιστον μια τραυματικη εμπειρια μ' αυτα τα γ@μώκερα!! Γι' αυτο τα σιχαθηκα κι εγω. Ζήτω ο ηλεκτρομαγνητισμος. Κοκκινα και ηλεκτρικα παντου και τα αφηνουμε κι αναμμενα αμα λαχει...:D
Ακομα και χωρις τον κινδυνο πυρκαγιας, συνεχης χρηση κεριων ισοδυναμει με βαψιμο ταβανιου καθε 2 χρονακια...
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
Μην γίνεσαι κακός ρε!

Άλλωστε ο Κόγιας τα αναβάθμισε από καυσόξυλα σε ντουλάπια.

Πιθανώς και να τα υποβάθμισε, αλλά τες πα, δεν καίγονται εύκολα, θέλει κι ένα μπιτονακι μπινζίνα για να γίνει η δουλειά της προκοπής.

Όπως και νά'χει, προσοχή με τα κεριά και τις φωτιές, δεν είμαστε για τέτοια, ούτε σπίτια να καίγονται, ούτε ηχεία. Άντε πχιά.
:angel:
ναι, ετσι, καλη και ομορφη η αισθητικη και η ατμοσφαιρα , αλλα πρωτα απο ολα ασφαλεια.. και να γινει παραδειγμα και για τους υπολοιπους.. ακομα και το γυαλινο ποτηρακι που εχουν καποια κερια ειναι επικινδυνο :)
 

Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
..... είναι σωστό να αντικαταστήσω τον υαλοβάμβακα με άλλο υλικό;
[DOUBLEPOST=1553250820][/DOUBLEPOST]
Επειδή έχεις μικρά παιδιά στο σπίτι, να σου πω ότι τα επόμενα χρόνια μετά τον αμίαντο τα υλικά προς "αποψίλωση" (σε οικίες κ επαγγελματικούς χώρους) είναι ο υαλοβάμβακας κ πετροβάμβακας. Σε οικίες δε, Απαγορεύεται Αυστηρά σε ανοιχτή θέα. Επειδή βλέπω ότι το ηχείο σου είναι bass reflex ....
Οι κίνδυνοι είναι μικροί αλλά λειτουργούν αθροιστικά.
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.364
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top