dac

Μηνύματα
2
Reaction score
2
καλησπερα σε ολους
θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση
εχω εναν ενισχυτη octave, ηχεια acoustic zen και ενα cd player της maranz
αποφασισα λοιπον να ακολουθησω την νεα μοδα και να ακουω και εγω αρχεια flac, dsd κλπ
Για αρχη ξεκινησα με ενα σχετικα φθηνο dac των 100$ αλλα τωρα σκεφτομαι να κανω μια αλλαγη προφανως για να ακουω καλυτερα
το budet ειναι το πολυ εως 1000 ευρω
επειδη ομως με τοσα που εχω διαβασει εχω μπερδευτει πληρως θα ηθελα να μου προτεινετε εσεις καποιο. Να σημειωσω εδω αν και δεν ξερω αν εχει σχεση οτι ο υπολογιστης που χρησιμοποιω ειναι ενας mac και το προγραμμα το vox. Kαι επισης δεν θα με ενδιεφερε το dac να ειναι και προενισχυτης ακουστικων απλα θα ηθελα να παιζει τα αρχεια μου και να βελτιωσει αν γινεται το dac του cd
σας ευχαριστω πολυ
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Επειδή και εγώ έχω ένα μακ σε κάποιο ΄χωρο και ακούω με το vox θα σου πρότεινα σε πρώτη φάση να πάρεις αναλογική έξοδο από το μινι τζακ του μακ και θεω΄ρω ότι θα ακούσεις πολύ καλύτερα από το ντακ των 100 δολλαρίων.
Και στην πορεία βλέπεις τι θα κάνεις...
 

Μηνύματα
2
Reaction score
2
Επειδή και εγώ έχω ένα μακ σε κάποιο ΄χωρο και ακούω με το vox θα σου πρότεινα σε πρώτη φάση να πάρεις αναλογική έξοδο από το μινι τζακ του μακ και θεω΄ρω ότι θα ακούσεις πολύ καλύτερα από το ντακ των 100 δολλαρίων.
Και στην πορεία βλέπεις τι θα κάνεις...
σε ευχαριστω πολυ αλλα θες να μου εξηγησεις τι εννοεις να παρω αναλογικη εξοδο απο το μινι τζακ του μακ ;;;
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
ότι ο μακ έχει σίγουρα καλύτερο ντακ από αυτό που έχεις , οπότε με ένα καλό καλωδιάκι από την έξοδο των ακουστικών του μακ σε rca σε μία είσοδο του ενισχυτή σου ( line) θα έχεις καλύτερο ήχο.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.694

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
1) https://www.head-fi.org/showcase/smsl-vmv-d1-dac.23171/
(λίγο πάνω απ' το μπάτζετ, αλλά πλέον θα μπορεί να βρεθεί και πιο φτηνό, δυστυχώς η προσφορά στο Μάσντροπ μόλις έληξε...)
2)https://www.nakas.gr/cat/oikiakos-ixos-proenisxites-akoustikwn
Ρε Σταύρο ο Μακ παίζει πολύ ωραία... Μην τον πριζώνεις τον άνθρωπο...
 



Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Είσαι σίγουρος οτι ο μακης έχει το καλύτερο όλων ( ντακ);
Γενικότερα τα μακ είναι πολύ προσεγμενα μηχανάκια με σωθικά πάνω από τον μέσο όρο των pc μέχρι 1000 ρικου μη πω και παραπάνω.
Η σύγκριση που προείπα είναι με το ντακ των 80-90 ευρώ που ανέφερε ο φίλος. Έχω δοκιμάσει στον δικό μου 4-5 τέτοιας κατηγορίας τιμής και έπαιζαν πολύ πιο κάτω από τον μακ.
Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα καλά τι εννοείς με των όλων. Εγώ αναφέρθηκα στη συγκεκριμένη κατηγορία τιμής. Αν εννοείς οτι τα έχω δοκιμάσει όλα των 90 ευρώ, όχι δεν τα έχω δοκιμάσει.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Γενικότερα τα μακ είναι πολύ προσεγμενα μηχανάκια με σωθικά πάνω από τον μέσο όρο των pc μέχρι 1000 ρικου μη πω και παραπάνω.
Η σύγκριση που προείπα είναι με το ντακ των 80-90 ευρώ που ανέφερε ο φίλος. Έχω δοκιμάσει στον δικό μου 4-5 τέτοιας κατηγορίας τιμής και έπαιζαν πολύ πιο κάτω από τον μακ.
Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα καλά τι εννοείς με των όλων. Εγώ αναφέρθηκα στη συγκεκριμένη κατηγορία τιμής. Αν εννοείς οτι τα έχω δοκιμάσει όλα των 90 ευρώ, όχι δεν τα έχω δοκιμάσει.
80-90 ευρώ; Οκ, πάσο. Φαντάζομαι του μακη σίγουρα θα είναι καλύτερο!
 

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Νομιζω οτι δεν παιζει ρολο μονο ο μετατροπεας.Η εξοδος του λαπτοπ ειναι για να οδηγει ακουστικα.Κανει για line?
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Και ο μετατροπέας είναι και η τάση που σίγουρα δεν βγάζει ο μακ. Να δεχτώ πως κάποιος δεν ακούει διαφορές ανάμεσα σε μακ (ή pc το ίδιο είναι, δεν έχει κάτι καλύτερο ο μακ από μία καλή μητρική) και ντακ του 100αρικου αλλά πως παίζει καλύτερα δεν μου κάθεται.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.170
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top