Αυτο ειναι dolby atmos?

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
Όπως λεει ο τιτλος αυτό τι είναι ? (συγχωρεστε την ασχετοσυνη μου με το θεμα)

B89SAX7IgAAPJ1L.jpg

είναι 9.1 θα μπορουσε να γινει και 9.2. Είναι όμως dolby atmos?

Η ερωτηση είναι διοτι είναι το μονο σχεδιο που θα παρει εγκριση από την συζυγο καθως υπαρχουν όλα τοποθετημένα εκτος από τα δυο μπροστα οροφης (για surround ειχα τα πισω οροφης οποτε ευκολα μπηκαν και δυο πισω δαπέδου) και μιας και υπαρχουν ακομα δυο ηχεια ιδια με τα πισω οροφης λεω να τα βαλω. Ο ενισχυτης μου είναι 7.1 οποτε πρεπει να παω για ενισχυτή 9.1 η και 9.2 αλλα είναι dolby atmos αυτή η διαταξη? Εχει νοημα να κανω και αλλαγη ενισχυτή η δεν θα παρω dolby atmos με αυτή την διαταξη οποτε δεν αξιζει το κοστος?
 


stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
Αρα προχωραω!! Ψαχνω για ενισχυτή που θα γραφει 5.1.4?
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Σε πόσες μοίρες ανύψωσης απο τη θέση ακρόασης βρίσκονται τα πίσω;
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Η διάταξη που ανέβασες είναι κατά Auro 3D
θέλεις ενισχυτή που να έχει auro 3d - να κάνει το atmos upmix σε auro


Υ.Γ. Ρε σεις που είναι ο Κεφάλας?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
να κάνει το atmos upmix σε auro
:rolleyes:
Το Atmos υλικό πάντα με DSurround (Atmos decoder). Έστω κι αν έχουμε εγκατάσταση συμβιβασμού.
Μόνο αν το υλικό δεν είναι Atmos συζητάμε και επιλέγουμε όποιο upmix προτιμούμε.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
:rolleyes:
Το Atmos υλικό πάντα με DSurround (Atmos decoder). Έστω κι αν έχουμε εγκατάσταση συμβιβασμού.
Μόνο αν το υλικό δεν είναι Atmos συζητάμε και επιλέγουμε όποιο upmix προτιμούμε.
τοαπαυτοτελοςπαντων:p:D

Υ.Γ. τότε γιατί οι auromakides μας έχουν φάει ότι με ορομάτικ ακούς καλύτερα ατμος?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Υ.Γ. τότε γιατί οι auromakides μας έχουν φάει ότι με ορομάτικ ακούς καλύτερα ατμος?
Τι σημαίνει καλύτερα; Αν δεν χρησιμοποιήσεις το υπάρχον encoding δεν έχεις Atmos.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
τοαπαυτοτελοςπαντων:p:D

Υ.Γ. τότε γιατί οι auromakides μας έχουν φάει ότι με ορομάτικ ακούς καλύτερα ατμος?
Γιατί ακούγεται πιο ωραία από το atmos που παίζει atmos και δεν μας ενδιαφέρει τι λένε οι άλλοι. :p
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Τι σημαίνει καλύτερα; Αν δεν χρησιμοποιήσεις το υπάρχον encoding δεν έχεις Atmos.
μα οι auromakides αυτό λένε....ότι έχουν μόνιμα το οροματικ για όλες τις ταινίες (+ατμος φυσικά)και παίζουν... καλύτερα.....ουφ μπέρδεμα!:p
[DOUBLEPOST=1554971559][/DOUBLEPOST]
Γιατί ακούγεται πιο ωραία από το atmos που παίζει atmos και δεν μας ενδιαφέρει τι λένε οι άλλοι. :p
Τι σημαίνει καλύτερα; Αν δεν χρησιμοποιήσεις το υπάρχον encoding δεν έχεις Atmos.
τα βλέπς?:rolleyes::roflmao:
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Όπως λεει ο τιτλος αυτό τι είναι ? (συγχωρεστε την ασχετοσυνη μου με το θεμα)

View attachment 123492
είναι 9.1 θα μπορουσε να γινει και 9.2. Είναι όμως dolby atmos?

Η ερωτηση είναι διοτι είναι το μονο σχεδιο που θα παρει εγκριση από την συζυγο καθως υπαρχουν όλα τοποθετημένα εκτος από τα δυο μπροστα οροφης (για surround ειχα τα πισω οροφης οποτε ευκολα μπηκαν και δυο πισω δαπέδου) και μιας και υπαρχουν ακομα δυο ηχεια ιδια με τα πισω οροφης λεω να τα βαλω. Ο ενισχυτης μου είναι 7.1 οποτε πρεπει να παω για ενισχυτή 9.1 η και 9.2 αλλα είναι dolby atmos αυτή η διαταξη? Εχει νοημα να κανω και αλλαγη ενισχυτή η δεν θα παρω dolby atmos με αυτή την διαταξη οποτε δεν αξιζει το κοστος?
οκ σοβαρά τώρα...8-)

τι ενισχυτή έχεις σκοπό να αγοράσεις?
πχ σε marantz 6011 που έχω και δεν έχει auro ...κατά το αρχικό setup σε ρωτάει αν τα άτμος ηχεία τα έχεις τοποθετημένα κατά έτσι



ή έτσι

 
Last edited:

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
Σε πόσες μοίρες ανύψωσης απο τη θέση ακρόασης βρίσκονται τα πίσω;
Δεν ξερω τι είναι οι μοιρες ανυψωσης…. είναι σε υψος 1,8 μετρα από τη θεση ακροασης και με γωνια περιπου 45 μοιρων από οριζοντια και καθετη θεση στοχεύοντας τη θεση ακροασης. Είναι τα Klipsch RSX5 εχουν ρυθμιζομενη γωνια μπορω να αλλαξω να βαλω ότι γωνια θελω.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Δεν ξερω τι είναι οι μοιρες ανυψωσης…. είναι σε υψος 1,8 μετρα από τη θεση ακροασης και με γωνια περιπου 45 μοιρων από οριζοντια και καθετη θεση στοχεύοντας τη θεση ακροασης. Είναι τα Klipsch RSX5 εχουν ρυθμιζομενη γωνια μπορω να αλλαξω να βαλω ότι γωνια θελω.
μπορείς να ανεβάσεις φωτό του χώρου?
 


stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
οκ σοβαρά τώρα...8-)

τι ενισχυτή έχεις σκοπό να αγοράσεις?
πχ σε marantz 6011 που έχω και δεν έχει auro ...κατά το αρχικό setup σε ρωτάει αν τα άτμος ηχεία τα έχεις τοποθετημένα κατά έτσι



ή έτσι

Κανενα από τα δυο σχεδια δεν ταιριαζει….είναι ιδιο με το σχεδιο που εβαλα.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Κανενα από τα δυο σχεδια δεν ταιριαζει….είναι ιδιο με το σχεδιο που εβαλα.
το πρώτο ναι(είναι το ίδιο με αυτό που ανέβασες χωρίς τα surround back)...είναι από το μάνουαλ της marantz
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
ΟΚ δεν εχω μετρησει ακριβως αλλα πρεπει να είναι 45 μοιρες η λιγο παραπανω.
[DOUBLEPOST=1554974580][/DOUBLEPOST]
μπορείς να ανεβάσεις φωτό του χώρου?
Το βραδυ θα μπορεσω να ανεβασω αλλα η τοποθετηση είναι πιστη όπως στο σχεδιο που ανεβασα...Δεν εχω πισω surround ηχεια μονο πλαινα, και τα πισω οροφης δεν είναι πισω από τη θεση ακροασης αλλα ακριβως πανω από τα πλαινα surround.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top