The BOOMBOXES

Μηνύματα
29.250
Reaction score
23.287
δε σου το χα...
snap , klf, technotronic και κανα δυο αλλους γραμμενα σε κασσετα απο ραδιοφωνο
ειχαν ισιωσει τα μαγνητικα διπολα...
ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ Ο ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ ΡΥΘΜΟΣ ΤΟΥΣ.;)
[DOUBLEPOST=1555001142][/DOUBLEPOST]ΒΕΒΑΙΑ ΝΑΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ ΤΟΧΑ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕ ΤΟΥΣ SUGAR HILL GANG

ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ "ΟΜΙΛΟΥΣΑ ΝΤΙΣΚΟ".

ΠΑΡΕΜΠΙΠΤΟΝΤΩΣ ΕΧΕΙ ΣΥΓΧΩΡΕΘΕΙ Ο Big Bank Hank ΑΠΟ ΤΟ 2014 ΣΤΑ 56 ΤΟΥ....

 




argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
.......πρωτη επαφη 1978 ενα μονοφωνικο χιτατσι....
δευτερη επαφη 1986.....πηγα χιτατσι (καθετα στη συγγρου) με μεσο τον πατερα μου (τους ηξερε ολους)
και δεν ειχαν .....
με εστειλαν σαρπ.....αρχη βουλιαγμενης......αν θυμαμαι καλα 30700....απο 42 χιλιαδες.....
Επαιζε πενα......πιο καλα απο καθε αλλο που ειχα ακουσει....
.κασετες απο το 1984-1991 oτι υπηρχε το ειχα αγορασει.
Στην πορεια ειδα σαρπακια με κασετες μπρος πισω.......να βαζουν δισκους.σιντι .........αλλα χρονια .....
Μπαταριες επαναφορτιζομενες απο γερμανο...και φορτιστη...............
Αξεσουαρ ? ου................απο κασετα απομαγνητισμου (λιγο πριν το λυρικ η αντιπροσωπια)
και διαφορες καθαρισμου.........καπου πεταμενο στην υπογα.........
ακουστικα ? καμμια 20ρια ζευγαρια........
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Εγώ θυμάμαι το πρώτο μου ήταν αυτό το SANYO 1981 το οποίο είχε κ ξεχωριστό volume για κάθε κανάλι..
Τις πρώτες "πειρατικές" κασέτες με αυτό τις έγραψα..

68007631.jpg


Αργότερα κάπου στα 1983 μαζί με έναν κατά 3 χρόνια μεγαλύτερο φίλο μου βγάλαμε κάτι ηχεία αυτοκινήτου 3 δρόμων Roadstar τα οποία τα βάλαμε σε ένα κουτί ιδιοκατασκευή με πατέντα χερούλι από σχολική τσάντα για να μεταφέρεται κ μέσω ενός μετατροπέα 12Volt που μας είχε δώσει ο θείος μου από την Αμερικανική βάση στην οποία δούλευε είχαμε συνδέσει κ ένα 7δρομο EQ αυτοκινήτου με ενσωματωμένο ενισχυτή κ έπαιζε απίστευτα δυνατά!
Τώρα τα θυμάμαι κ γελάω φυσικά, αλλά για τότε στα 13 μου ήταν κατόρθωμα, κ ήμουν περιζήτητος στις αυλές των σπιτιών που χορεύαμε break dancε..
Στις πλατείες φυσικά απείχα διακριτικά λόγω εξάρτησης από ρεύμα..:whistling::laugh:
 


Μηνύματα
85
Reaction score
120
panasonic....τρομερο design

Η Panasonic έβγαζε ωραία "εργαλεία" και πολύ πιο ποιοτικά από τα "No Name". Τα συγκεκριμένα ήταν σχεδίαση 90s που οι καμπύλες ήταν της μοδός. Αν και νομίζω οι καμπύλες πάντα είναι της μοδός ... ;-)
[DOUBLEPOST=1555022576][/DOUBLEPOST]
Εγώ θυμάμαι το πρώτο μου ήταν αυτό το SANYO 1981 το οποίο είχε κ ξεχωριστό volume για κάθε κανάλι..
Τις πρώτες "πειρατικές" κασέτες με αυτό τις έγραψα..

View attachment 123583

Αργότερα κάπου στα 1983 μαζί με έναν κατά 3 χρόνια μεγαλύτερο φίλο μου βγάλαμε κάτι ηχεία αυτοκινήτου 3 δρόμων Roadstar τα οποία τα βάλαμε σε ένα κουτί ιδιοκατασκευή με πατέντα χερούλι από σχολική τσάντα για να μεταφέρεται κ μέσω ενός μετατροπέα 12Volt που μας είχε δώσει ο θείος μου από την Αμερικανική βάση στην οποία δούλευε είχαμε συνδέσει κ ένα 7δρομο EQ αυτοκινήτου με ενσωματωμένο ενισχυτή κ έπαιζε απίστευτα δυνατά!
Τώρα τα θυμάμαι κ γελάω φυσικά, αλλά για τότε στα 13 μου ήταν κατόρθωμα, κ ήμουν περιζήτητος στις αυλές των σπιτιών που χορεύαμε break dancε..
Στις πλατείες φυσικά απείχα διακριτικά λόγω εξάρτησης από ρεύμα..:whistling::laugh:
Τι λες τώρα! Αυτό με το κουτί και πατεντο-ηχοσύστημα αυτοκινήτου το είχαμε κάνει με ένα ραδιοκασετόφωνο Motorola και ηχεία δεν-θυμάμαι. Μόνο που το είχαμε κάνει ... μουράτο με βάψιμο και επένδυση μοκέτα (σικάτο). Μετασχηματιστή δεν είχαμε αλλά είχαμε μπαταρίες αυτοκινήτων όπου το στήναμε. (Προγραμματισμένα πάρτυ). Τελικά το κάψαμε και ηρεμήσαμε. Αν μου πεις πως θα μου φαινόταν σήμερα... χαχαχα!
[DOUBLEPOST=1555022639][/DOUBLEPOST]
Όλη η πιτσιρικαρία εδώ μαζεύτηκε.:p
Πιτσιρικαρία με ασημένιες τρίχες. Γοητεία λέμε. :)
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Last edited:

Μηνύματα
13.642
Reaction score
6.606
ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΠΟΛΛΟΙ ΡΑΠΕΡ ΕΦΤΙΑΧΝΑΝ ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ.

ΕΔΩ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΣΕ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟ ΚΟΥΤΙ ΑΠΟ ΣΦΑΙΡΕΣ!

οντως οι diyers οργιαζουν με καθε ειδους κατασκευη.Απλα σημερα η μορφη ειναι διαφορετικη,μεγαφωνα,ενισχυτης και bluetooth,δεν χρειαζεται κατι αλλο......
 

Μηνύματα
1.015
Reaction score
1.186
Παντως λιγα απο τα ανωτερω αναφερομενα & εικονιζομενα ειναι boomboxes. Ολα τα παλια ανηκουν στην κατηγορια των φορητων ραδιοκασετοφωνων. Τα boomboxes ειναι υποκατηγορια αυτων, με χαρακτηριστικο τα μεγαλα γουφερ και την εμφαση στο μπασο (που τα απλα δεν μπορουσαν να αναπαραγουν).
 

Μηνύματα
1.173
Reaction score
186
Το πρώτο μου ήταν ένα SANYO M9815K με πολλές πωλήσεις εκείνη την εποχή
sanyo9815.jpg

Αργότερα βρήκα και αγόρασα από Γερμανία άριστα σε κατάσταση ένα ASAHI (με ανάποδα VU-meters) και ένα SHARP GF-9494, από το οποίο άλλαξα ιμάντες πρόσφατα.

sharp-gf-9494.jpg asahi.jpg
Ωραία χρόνια...
 


Μηνύματα
15.008
Reaction score
20.730
gf9494
κτηνος...

ενα τετοιο ειχα ζητησει απο τον μπαμπα μου να μου παρει που ημουνα καλο παιδι κλπ
αντ αυτου μου πηρε ενα αλλο (ως συνηθως - κατι καλυτερο για το παιδι μου το μονακριβο)

sharp cd-jx3x


2 διδρομο ΕΝΕΡΓΟ (αντε διενισχυομενο , παντως παθητικο εξαρτημα μεσα δεν ειχε)
με σαγουφερ (10αρακι bandpass 6ης ταξης) και ρυθμιζομενη σταθμη
τηλεχειριζομενο
διπλο κασσετοφωνο
cd απο πανω
πσηψιακο ραδιο με μνημες
και aux input

δουλευει ακομα (απο το 91)

ξενερωσα γιατι δεν επαιρνε μπαταριες - αρα δεν μπορουσα να το παω εκδρομη.
φυσικα δεν ηταν boombox αλλα minihifi οπως τα λεγανε ειχε ομως μπασο , συμπαθητικες σταθμες και επαιζε απο το μεσιμερι μεχρι το βραδυ (οσο ημουν σπιτι) μεχρι που ειχα δικα μου λεφτα να αγορασω κατι πιο αντρικο.
με αυτο επαιζα με κλησεις και αποστασεις , μεχρι και με κεντρικο (+δεξι με + αριστερο για να παιζει τις διαφορες - ειχε πλακα)
 

Μηνύματα
29.250
Reaction score
23.287
ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 80 ΕΙΧΕ ΦΕΡΕΙ ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΗ ΦΙΛΟΣ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΕΝΑ

ΘΗΡΙΟ 110 ΒΟΛΤ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΚΑΣΕΤΑ, 8ΤΡΑΚ ΚΑΣΕΤΑ ΚΑΙ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ ΜΕ 4!

ΜΠΑΝΤΕΣ. ΚΥΜΑΤΑ ΤΑ ΛΕΓΑΜΕ ΤΟΤΕΣ.....

ΜΕ ΕΚΝΕΥΡΙΖΕ ΩΣ ΠΑΛΙΟΜΟΔΙΤΙΚΟ ΚΑΙ ΗΘΕΛΕ ΑΝΤΑΠΤΟΡΑ 110/220 ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΧΑΡΙΣΑ

ΣΕ ΦΙΛΟ ΑΓΟΡΑΖΟΝΤΑΣ ΑΛΛΟ. ΕΚΑΝΑ ΧΟΝΤΡΗ ΜΑΛΑΚΙΑ ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙΝΟ ΕΤΡΙΖΕ

ΤΑ ΤΖΑΜΙΑ......

ΜΑΣ ΕΙΧΕ ΦΕΡΕΙ ΚΙ ΕΝΑΝ ΑΝΤΑΠΤΟΡΑ 8ΤΡΑΚ/ΚΑΣΕΤΑΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ ΚΑΠΟΥ

ΦΥΛΑΓΜΕΝΟ....ΠΑΡΟΤΙ ΕΠΑΙΖΕ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΚΑΣΕΤΑ.

 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
φημες θελουν το παιδι απο την στερνη φωτο να ειναι ο παπους του rapper everlast.....
Ή των young black τινειτζερς.......?
 

Μηνύματα
85
Reaction score
120
Αυτά και εκείνα είναι που χρωματίζουν τα νεανικά μας χρόνια και τα φέρουμε μέσα μας μεγαλώνοντας... Και που λέτε, μέσα στη μόδα της εποχής (τότε) μου λέει ένας φίλος "έλα να δεις ένα εργαλείο που αγόρασα, να μου πεις τι λέει...". Πάω, βλέπω ένα μεγάλο ραδιο-κασετοφω-τέτοιο, περίεργης αισθητικής (μαύρο, κόκκινο, με χρώμια και πάνω από 30 ledakia, μάρκας "κουκουρούκου". Αγορασμένο από πλανόδιο πωλητή (Datsun) με πολύ παζάρι και τιμή... χώμα. Ποιότητα κατασκευής νυχτών στην Ταϊβάν, με πλαστικά που έτριζαν και πορτάκια κασέτας που αν ήθελαν άνοιγαν. Ήχος? Αντιστρόφος ανάλογος του μεγάθους του. Πιο πολύ ως χριστουγεννιάτικο φωτιστικό θα το έλεγες... Αλλά... Πολύ βαρύ! Σκεφτόμουν τι μαγνήτες είχαν τα αδύναμα ηχεία του, τι μετασχηματιστή, τι... τι.. είχε που δε δικαιολογούσε τόσο βάρος. Ε, το κατσαβιδιάσαμε. Τι λέτε πως το έκανε τόσο βαρύ? Οι ξέροντες και μη ξέροντες από ηλεκτρονικά και μηχανήματα του διαβόλου, ας απαντήσουν να δω αν θα το βρείτε!...
 

Μηνύματα
13.642
Reaction score
6.606
Αυτά και εκείνα είναι που χρωματίζουν τα νεανικά μας χρόνια και τα φέρουμε μέσα μας μεγαλώνοντας... Και που λέτε, μέσα στη μόδα της εποχής (τότε) μου λέει ένας φίλος "έλα να δεις ένα εργαλείο που αγόρασα, να μου πεις τι λέει...". Πάω, βλέπω ένα μεγάλο ραδιο-κασετοφω-τέτοιο, περίεργης αισθητικής (μαύρο, κόκκινο, με χρώμια και πάνω από 30 ledakia, μάρκας "κουκουρούκου". Αγορασμένο από πλανόδιο πωλητή (Datsun) με πολύ παζάρι και τιμή... χώμα. Ποιότητα κατασκευής νυχτών στην Ταϊβάν, με πλαστικά που έτριζαν και πορτάκια κασέτας που αν ήθελαν άνοιγαν. Ήχος? Αντιστρόφος ανάλογος του μεγάθους του. Πιο πολύ ως χριστουγεννιάτικο φωτιστικό θα το έλεγες... Αλλά... Πολύ βαρύ! Σκεφτόμουν τι μαγνήτες είχαν τα αδύναμα ηχεία του, τι μετασχηματιστή, τι... τι.. είχε που δε δικαιολογούσε τόσο βάρος. Ε, το κατσαβιδιάσαμε. Τι λέτε πως το έκανε τόσο βαρύ? Οι ξέροντες και μη ξέροντες από ηλεκτρονικά και μηχανήματα του διαβόλου, ας απαντήσουν να δω αν θα το βρείτε!...
μηπως ειχε "ερμα" για να μην ανατρεπεται οταν το ακουμπουσες καπου?
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.716
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top