Αγορά μεγάλης τηλεόρασης σε ελεγχόμενο χώρο

Μηνύματα
18
Reaction score
14
Καλησπερα,

Θέλω να αγοράσω TV για ελεγχομενο χώρο. Σκεφτομουν για Samsung UE82NU8000

  • Ο χώρος ειναι δωματιο 4x3 m
  • Αφοσιωμένος σε ιδιώτικες προβολές για ενα ατομο.
  • Ειναι πληρως ηχομονομενος
  • Τοίχοι και ταβάνι μαυρα
  • Καθόλου φως
  • Υψηλής ποιότητας Atmos ηχοσύστημα
  • Η tv θα χρησιμοποιηθεί για προβολές ταινιών και console gaming
  • Πηγές netflix, amazon prime, mkv uncompresssed αρχεία, shield tv, playstation και xbox
  • minimum 80 inch παρακαλώ
  • θα γίνει calibration από ειδικό η εστω με κάποιο ερασιτεχνικό μηχάνημα μετρησης
Σκέφτηκα την samsung λογω καλής average απόδοσης σε ταινίες και gaming. Υπάρχει κατι που ειναι πιο λογικό?

στο budget είμαι ανοιχτός σε προτασεις. Η samsung είναι στα 2.5. Δν μου αρέσει να πετάω τα λεφτά μου για να αγοράζω διαφορές που μετριούνται μόνο με μηχάνημα. Αν ειναι διαφορα που όντως φαινεται πολυ και με γυμνό ματι σκάω και παραπάνω.

ευχαριστώ!
 
Last edited:

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Στις ίντσες που θες η καλύτερη είναι η sony xf9005 H αμέσως επόμενη είναι η samsung που αναφέρεις και μάλλον είναι μονόδρομος καθώς η 85-άρα sony δεν εισάγεται εδώ. Από τι απόσταση θα βλέπεις;
 

Μηνύματα
18
Reaction score
14
Στις ίντσες που θες η καλύτερη είναι η sony xf9005 H αμέσως επόμενη είναι η samsung που αναφέρεις και μάλλον είναι μονόδρομος καθώς η 85-άρα sony δεν εισάγεται εδώ. Από τι απόσταση θα βλέπεις;
ευχαριστώ,

θα βλέπω από τα 2,35 περίπου με την διάταξη που έχω στο μυαλό μου.

Αν αποφασίσω την άλλη διάταξη θα βλέπω από τα 3m περίπου
 
Last edited:

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.867
Reaction score
5.851
Καλησπερα,

Θέλω να αγοράσω TV για ελεγχομενο χώρο. Σκεφτομουν για Samsung UE82NU8000

  • Ο χώρος ειναι δωματιο 4x3 m
  • Αφοσιωμένος σε ιδιώτικες προβολές για ενα ατομο.
  • Ειναι πληρως ηχομονομενος
  • Τοίχοι και ταβάνι μαυρα
  • Καθόλου φως
  • Υψηλής ποιότητας Atmos ηχοσύστημα
  • Η tv θα χρησιμοποιηθεί για προβολές ταινιών και console gaming
  • Πηγές netflix, amazon prime, mkv uncompresssed αρχεία, shield tv, playstation και xbox
  • minimum 80 inch παρακαλώ
  • θα γίνει calibration από ειδικό η εστω με κάποιο ερασιτεχνικό μηχάνημα μετρησης
Σκέφτηκα την samsung λογω καλής average απόδοσης σε ταινίες και gaming. Υπάρχει κατι που ειναι πιο λογικό?

στο budget είμαι ανοιχτός σε προτασεις. Η samsung είναι στα 2.5. Δν μου αρέσει να πετάω τα λεφτά μου για να αγοράζω διαφορές που μετριούνται μόνο με μηχάνημα. Αν ειναι διαφορα που όντως φαινεται πολυ και με γυμνό ματι σκάω και παραπάνω.

ευχαριστώ!
Καλα βρε Alex εχεις όλα τα παραπάνω και δεν μας τα εχεις παρουσιάσει ??
Επίσης αφού εχεις όλα παραπάνω γιατι όχι προβολέα ??
Τα ίδια έλεγα και εγω πριν και τώρα εχω αλλάξει γνώμη οταν έβαλα μεγάλη οθόνη (οκ όχι και πολυ μεγάλη 106'μονο):D
 

Μηνύματα
18
Reaction score
14
@PPG

Δεν τα εχω τωρα φίλε μου, ειμαι στην διαδιαδικα ανακαινησης του σπιτιού. Projector θα μπει στο σαλόνι, εκεί ο χώρος δεν ειναι 'σπηλια" αλλα θα υπαρχει οθονη προβολης πλατους τεσσαρων μετρων περίπου, atmos 5.1.4 και καναπεδες με ηλεκτρικο lounge mode για σωστες προβολες.

Ο χωρος που περιγραφω εδω ειναι ο προσωπικος χωρος που δεν δινω λογαριασμο σε κανενα. Δεν θελω projector, θεωρω τον χωρο μικρο ωστε καλυπτεται ανετα απο 82 inches, οχι οτι παραπανω ειναι υπερβολη αλλα προτιμω την ευκολια και ποιοτητα μιας 82 tv απο ενα προβολεα που θα ειναι αντε δεκα inch παραπανω

Εχω την οικονομικη δυνατοτητα και την θεληση παντως να κανω οτι μου καπνισει.. ηδη εχω ψαξει λιγο πολύ αλλα ειπα να παρω και ενα confirmation απο τους ειδικούς μην κανω χαζομαρες :)
 
Last edited:



Μηνύματα
18
Reaction score
14
Συμφωνώ με τη Sony : full array led vs edge led της Samsung (ελέγχονται και για κάποιες ασυμβατότητες οι τελευταίες σειρές) . Aν μπορείς κάνε ένα συμβιβασμό στις ίντστες και πήγαινε εδώ :
https://www.skroutz.gr/s/13735692/Sony-KD-75XF9005.html
ευχαριστώ αλλά φοβάμαι να κατεβάσω ιντσες. Επειδή συνήθισα στο πανί που είναι 3x2 και το χρησιμοποιώ ακόμα και για youtube ακόμα και η 82 μου φαίνεται μικρή.
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Ο χωρος που περιγραφω εδω ειναι ο προσωπικος χωρος που δεν δινω λογαριασμο σε κανενα.
Μπράβο, φίλε! Σου εύχομαι να τον φτιάξεις όπως σου αρέσει με μια μεγάλη TV που τελικά να μη σου φαίνεται μικρή. Θα σου πρότεινα κι εγώ προβολέα, μιας και έχω, αλλά αφού θες TV, ok.
 

Μηνύματα
18
Reaction score
14
Μπράβο, φίλε! Σου εύχομαι να τον φτιάξεις όπως σου αρέσει με μια μεγάλη TV που τελικά να μη σου φαίνεται μικρή. Θα σου πρότεινα κι εγώ προβολέα, μιας και έχω, αλλά αφού θες TV, ok.
ευχαριστω!

Ωριστε ο χωρος σε σωστο scale για να σας φυγει η απορια. Τα ηχεια λειπουν απο την αποτυπωση

 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Ο καναπές θα έρθει πιο μπροστά για να έχεις σωστή απόσταση από τα περιφερειακά-πίσω ηχεία;
 

Μηνύματα
18
Reaction score
14
Ο καναπές θα έρθει πιο μπροστά για να έχεις σωστή απόσταση από τα περιφερειακά-πίσω ηχεία;
ναι οταν γινεται προβολη θα ερχεται λιγο μπροστα, ετσι μου ειπε και ο τεχνικος που θα ρυθμισει το συστημα. Ελπιζω οχι πανω απο μισο μετρο
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.595
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top