denon vs yamaha av

Μηνύματα
281
Reaction score
92
Είμαι μεταξύ του denon avr-x1500h και του yamaha rx-v585. ή και του yamaha rx-v485 μιας και θα στηθεί 5.1 και κατά 99,9% δεν πρόκειται να αυξήσω τα κανάλια.
Τα ηχεία που θα τον συνοδέψουν είναι front dali zensor 1 - center dali zensor vokal - rear dali zensor pico
και sub svs pb 1000.
Να πω δε ότι μέχρι προχθές είχα τον yamaha rx-v381 τον οποίο και έδωσα και ο βασικός λόγος ήταν ότι δεν είχε hdmi passthrrough και κάθε φορά έπρεπε υποχρεωτικά να είναι ανοιχτός για να περάσει σήμα από την όποια συσκευή ήταν συνδεδεμένη μέσω αυτού.
Περιμένω προτάσεις.......
 

Μηνύματα
281
Reaction score
92
Ισως και τον denon avr-x2500h εάν υπάρξει κάποια προσφορά σύντομα. Στις 6/03/ στο skroutz είδα μια γενναία προσφορά τον 1500 στα 320 ευρώ και τον 2500 στα 400 ευρώ, τιμές που χτυπάνε στα ίσια τις τιμές του γερμανικού amazon. Τώρα μούφα η αλήθεια η προσφορά δεν το ξέρω μιας και στις 10 του μηνός μπήκα στο τρυπάκι της αγοράς. Χλωμό πάντως παρόμοια προσφορά στο εγγύς μέλλον.
 

Μηνύματα
8
Reaction score
3
Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα, να ρωτήσω εδώ.....
Μπορούμε να συνδέσουμε τελικό στον denon avr x1500h?
Έχει pre out για δύο subs , αλλά κάπου διάβασα ότι μπαίνει και τελικος επάνω, αλλά δεν είμαι σίγουρος.
Όποιος γνωρίζει, ας βοηθήσει παρακαλώ
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Όχι, δεν έχει τέτοια δυνατοτητα. Μόνο για τα subwoofer έχει έξοδο pre
 



Μηνύματα
8
Reaction score
3
Του συγκεκριμένου δεν είναι?
Έτσι γράφει.. .manuals.denon avr x1500h.
Έτσι ήξερα κι εγώ, απλώς μου έκανε εντύπωση που το διάβασα....
 


Μηνύματα
485
Reaction score
425
Έχει preout για zone 2 . Σε δικάναλο , πχ. ραδιο, θα έχεις ήχο . Σε πολυκάναλο σήμα δεν θα παίζει...
[DOUBLEPOST=1555174724][/DOUBLEPOST]Αυτός ήταν και ο λόγος που αναγκάστικα να πάρω τον 3500.
 



TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.878
Δεν μπορει να δεχθει τελικο , εχω τον 1400 που εχει ιδιες δυνατοτητες οδηγησης
 


Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Διότι, όπως γράψαμε παραπάνω ΔΕΝ διαθέτει έξοδο PRE out, έχει μόνο assignable ως zone 2 τα surround back ηχεία
 

Μηνύματα
168
Reaction score
58
Το "PRE out" το καθορίζεις από το μενού με 2 μεθόδους, η πρώτη είναι να έχεις 7 ηχεία και τα surround back να τα εκχωρήσεις στην zone 2 (άρα όλα τα ηχεία είναι πάνω στον denon και τα οδηγεί αυτός, 5,1 στην main zone και 2.0 στην zone 2), και η δεύτερη είναι στην παραπάνω φωτό που με 2 rca από την zone 2 pre out συνδέεις έναν τελικό η ολοκληρωμένο. Αυτό είχα κάνει με avr x2000 που έχει παρόμοια συνδεσμολογία και έπαιζαν κανονικά ένα dvd και cd player που τα είχα συνδέσει αναλογικά ενώ έπαιζε και ένα φλασάκι 16GB που είχα στην usb του Denon.
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Άλλη μια φορά. Ο ενισχυτης ΔΕΝ έχει pre out για το zone 2, μόνο assign τα surround back ως zone 2.

Το τι έκανε ο δικός σας και πως το έκανε δε συνεπάγεται ότι το διαθέτει και το υποστηρίζει και αυτός.
 


Μηνύματα
168
Reaction score
58
Άλλη μια φορά. Ο ενισχυτης ΔΕΝ έχει pre out για το zone 2, μόνο assign τα surround back ως zone 2.

Το τι έκανε ο δικός σας και πως το έκανε δε συνεπάγεται ότι το διαθέτει και το υποστηρίζει και αυτός.


Άλλη μια φορά κι εγώ, στην πίσω όψη του 1500H γιατί υπάρχει έξοδος που αναφέρεται ως Zone 2 pre out, σε τι χρησιμεύει αυτή δηλαδή η δεν ισχύει αυτό το σχέδιο από το manual;


http://manuals.denon.com/AVRX1500H/NA/EN/fig/Name Rear Small1 X15E3_DRDZILryvoiisa.png
[DOUBLEPOST=1555178384][/DOUBLEPOST]
Aπό τον 2500 και πάνω. Αν και υπάρχουν φωτό που δείχνουν λανθασμένα προφανώς ότι ο 1500 έχει.


Αν είναι έτσι τότε αλλάζει, εκεί στήριξα την άποψή μου.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.155
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top