Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
To κρασί δίπλα που φαίνεται δικό σου;
ΟΪ (οχι), εγω δε σαχνω κρασι - δεν εχω τοπο να το βαλω , ασε που τα κρασα που σαχνωμε 'παε (μαστελαδο) ειναι πολυ βαρια για τα γουστα μου εδα μπλιο (τωρα πια) ...
το ροζε του τριποδακη ειναι ...
:drinks:
 




Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Σήμερα φτιάξαμε καλαμαράκια με ρύζι λεμονάτα..!

View attachment 123779

View attachment 123780

Μία σαλάτα μαρούλι & καρότο για συνοδεία..

View attachment 123781

Κ επίσης κάποια ντολμαδάκια που είχαν περισσέψει από εχθές..

View attachment 123782

:drinks:
Από τα υλικά που βλέπω φαντάζομαι πως η γεύση του θα είναι πολύ κοντινή με ένα πολύ αγαπημένο μου πιάτο, τα γεμιστά καλαμάρια ή θραψαλα στην κατσαρόλα.
 

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Μόλις μπήκαν στο γκριλ...
Θα συνοδευτούν με παξιμάδια κρητικά,σκόρδου και πάπρικας,και γραβιέρα Κρήτης 2 γεύσεων οπου χτύπησα εχτές από την έκθεση Κρητικών προϊόντων στο Πασαλιμανι.

IMG_20190414_135959.jpg


IMG_20190413_224451.jpg


IMG_20190413_224519.jpg
 


Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Έπρεπε να βάλεις σάλτσα ντομάτας στο ρύζι.
Να το δει ο ζιζικ να πάθει κρυοθερμία. :D :laugh:
Τα φτιάχνουμε κ κοκκινιστά με σάλτσα μιχάλη μου (sorry zizik;)), αλλά κ με πατάτες μπλούμ επίσης (τα έχεις δοκιμάσει έτσι?), αλλά λόγω του ότι τελευταία φάγαμε κοκκινιστές σουπιές, προτιμήσαμε την λεμονάτη εκδοχή!:drinks:

Από τα υλικά που βλέπω φαντάζομαι πως η γεύση του θα είναι πολύ κοντινή με ένα πολύ αγαπημένο μου πιάτο, τα γεμιστά καλαμάρια ή θραψαλα στην κατσαρόλα.
Κοίτα χάρη περιλαμβάνει τα κλασσικά υλικά του λεμονάτου, δηλ. τσιγάρισμα αρχικά με άνηθο κ κρεμμύδι ψιλοκομμένο, σβήσιμο με λίγο κρασί, κ μετά το ρύζι κλπ, (κατά προτίμηση σπυρωτό κ όχι γλασέ).
Γίνονται φοβερά.. τι να σου πώ!
Βέβαια παίζουν ρόλο κ τα καλαμαράκια!
Τα έχουμε κάνει κ έτσι που λές.. γεμιστά με ρύζι!
Φοβερά κ αυτά!!:drinks:
[DOUBLEPOST=1555268607][/DOUBLEPOST]
Ζήλεψα.
Τα παξιμαδάκια και τις γραβιέρες, όχι τις μπριζόλες.
Οι κρητικοί φτιάχνουν εξαιρετικά προϊόντα.
Oντως..
Τα παξιμάδια τα κρητικά, ιδιαίτερα τα επτάζυμα είναι το κάτι άλλο!!
Με φρέσκια ζουμερή ντομάτα, κ βουτυράτη γραβιέρα ή κεφαλογραβιέρα μπορείς να φάς μία ολόκληρη σακούλα!
Αντε τώρα.. Μού άνοιξα την όρεξη πάλι κ πάω να κατεβάσω τίποτα περισσεύματα!:roflmao:
 
Last edited:


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Τα φτιάχνουμε κ κοκκινιστά με σάλτσα μιχάλη μου (sorry zizik;)), αλλά κ με πατάτες μπλούμ επίσης (τα έχεις δοκιμάσει έτσι?), αλλά λόγω του ότι τελευταία φάγαμε κοκκινιστές σουπιές, προτιμήσαμε την λεμονάτη εκδοχή!:drinks:
Λυπήσου με! :D

Σάλτσες. ζουμιά, μπλουμ... θα μου βάλεις και καμιά χοντρή, από αυτές που συνηθίζεις, και θα με στείλεις. :p
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Λυπήσου με! :D

Σάλτσες. ζουμιά, μπλουμ... θα μου βάλεις και καμιά χοντρή, από αυτές που συνηθίζεις, και θα με στείλεις. :p
Εσένα πρέπει να σε καταδικασουνε σε καθημερινή αναγκαστική σίτιση στην παραδοσιακή οικογενειακή ταβέρνα "Τα τρία αδέρφια ", όπου μαγειρεύει η μάνα τους, η 85χρονη κυρά Μαριγω.... :p


(τυχαία τα ονόματα, δεν αναφέρομαι σε υπαρκτή ταβέρνα....)
 

D

Deleted member 23222

Guest
QUOTE="haris1308, post: 2421236, member: 30343"]Εσένα πρέπει να σε καταδικασουνε σε καθημερινή αναγκαστική σίτιση στην παραδοσιακή οικογενειακή ταβέρνα "Τα τρία αδέρφια ", όπου μαγειρεύει η μάνα τους, η 85χρονη κυρά Μαριγω.... :p


(τυχαία τα ονόματα, δεν αναφέρομαι σε υπαρκτή ταβέρνα....)[/QUOTE]

Σιγά το μενού...

ugly.jpg


Μόνο Μπόμπι...

tight.jpg
 
Last edited by a moderator:


Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Λυπήσου με! :D

Σάλτσες. ζουμιά, μπλουμ... θα μου βάλεις και καμιά χοντρή, από αυτές που συνηθίζεις, και θα με στείλεις. :p
Μα γιατί τα λές αυτά βρέ..:D
Αφού είναι γνωστόν τοις πάσι ότι όσο κ καλές να είναι οι γκουρμεδιές, μπροστά στα καλά μαγειρευτά κατσαρόλας δεν συγκρίνονται στην γεύση, στο άρωμα κλπ..!
Κ δεν βάζω χοντρές, γιατί δεν μου αρέσουν οι χοντρές..:mad:
Συνήθως οι χοντρές είναι κ ατσούμπαλες με κακή κατανομή κλπ..
Εγώ βάζω γιατί μου αρέσουν φυσικά γυναίκες με όμορφο πρόσωπο που καλύπτουν το (τρία άρες!) 3άρες..:cool:
3άρες ίσον (Βυζ@ρες,Κωλ@ρες,Μπουτ@ρες) :geek:
Δηλ. Ομορφα Plus Size Models ή αλλιώς καμπυλάτες κούκλες..
Δεν υπάρχει κανένας άντρας ο οποίος θα συνέχιζε να μιλά στην Kate Moss χωρίς να γυρίσει να κοιτάξει (θαυμάσει!) την Anna Nicole Smith αν θα πέρναγε από δίπλα τους..!;)
Κ τελικά πέρα από όλα αυτά δεν υπάρχει (κ δεν έχει κ νόημα) κατηγοριοποίηση και ομαδοποίηση (με την έννοια του ορθού/σωστού) στα γούστα (φαγητό,ντύσιμο,μόδα,μουσική,σχήμα μαλλιών κ τόσα άλλα) τα οποία είναι διαφορετικά, όπως κ ο καθείς εξ ημών είναι διαφορετικός..:)

QUOTE="haris1308, post: 2421236, member: 30343"]Εσένα πρέπει να σε καταδικασουνε σε καθημερινή αναγκαστική σίτιση στην παραδοσιακή οικογενειακή ταβέρνα "Τα τρία αδέρφια ", όπου μαγειρεύει η μάνα τους, η 85χρονη κυρά Μαριγω.... :p


(τυχαία τα ονόματα, δεν αναφέρομαι σε υπαρκτή ταβέρνα....)

Σιγά το μενού...

View attachment 123896

Μόνο Μπόμπι...

View attachment 123897
Ο Marydaughter έγραψε..!:drinks:
Αν σας βαστάει τώρα κοντράρετε τον, με τέτοιο τρανό παράδειγμα..!:laugh:

Κ για να σας προβληματίσω περισσότερο, για απαντήστε μου στο παρακάτω υποθετικό φιλοσοφικό ερώτημα μετά από ικανό στοχασμό..
FB_IMG_1554930745307.jpg
 
Last edited:




Μηνύματα
318
Reaction score
354
Μα γιατί τα λές αυτά βρέ..:D
Αφού είναι γνωστόν τοις πάσι ότι όσο κ καλές να είναι οι γκουρμεδιές, μπροστά στα καλά μαγειρευτά κατσαρόλας δεν συγκρίνονται στην γεύση, στο άρωμα κλπ..!
Κ δεν βάζω χοντρές, γιατί δεν μου αρέσουν οι χοντρές..:mad:
Συνήθως οι χοντρές είναι κ ατσούμπαλες με κακή κατανομή κλπ..
Εγώ βάζω γιατί μου αρέσουν φυσικά γυναίκες με όμορφο πρόσωπο που καλύπτουν το (τρία άρες!) 3άρες..:cool:
3άρες ίσον (Βυζ@ρες,Κωλ@ρες,Μπουτ@ρες) :geek:
Δηλ. Ομορφα Plus Size Models ή αλλιώς καμπυλάτες κούκλες..
Δεν υπάρχει κανένας άντρας ο οποίος θα συνέχιζε να μιλά στην Kate Moss χωρίς να γυρίσει να κοιτάξει (θαυμάσει!) την Anna Nicole Smith αν θα πέρναγε από δίπλα τους..!;)
Κ τελικά πέρα από όλα αυτά δεν υπάρχει (κ δεν έχει κ νόημα) κατηγοριοποίηση και ομαδοποίηση (με την έννοια του ορθού/σωστού) στα γούστα (φαγητό,ντύσιμο,μόδα,μουσική,σχήμα μαλλιών κ τόσα άλλα) τα οποία είναι διαφορετικά, όπως κ ο καθείς εξ ημών είναι διαφορετικός..:)



Ο Marydaughter έγραψε..!:drinks:
Αν σας βαστάει τώρα κοντράρετε τον, με τέτοιο τρανό παράδειγμα..!:laugh:

Κ για να σας προβληματίσω περισσότερο, για απαντήστε μου στο παρακάτω υποθετικό φιλοσοφικό ερώτημα μετά από ικανό στοχασμό..
κατι τετοιο ισως;
 




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.138
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top