Βοήθεια για επιλογή ηχείων βάσης.

Μηνύματα
18
Reaction score
3
Καλό μεσημέρι σε όλο το forum.Ψαχνω για ηχεία βάσεως(μινιατούρες) για να παίξουν σε χώρο 20τμ.Θέλω να αναπτύσουν εντάσεις και να είναι αναλυτικά.Τα ενισχυτικά μου είναι προενισχυτής cary slp98 και ο τελικός gamut D200mk3.Περιμένω τις προτάσεις σας απο ανάλογες εμπειρίες.Υπ όψιν τα ηχεια θα χρησιμοποιηθούν ως δεύτερα.Περιμένω τις εμπειρίες σας.Ακούω ολα τα ειδη μουσικής απο rock jazz blues.
 






Μηνύματα
640
Reaction score
1.152
Aν θες μινιατουρες, δες οποσδηποτε και τα leema xero.
Ναι μεν καλά ηχεία αλλά από μπάσο πολύ λίγα πράγματα.
Από την άλλη, τα 20 τμ μου ακούγονται πολλά για να ακούσει σωστό ήχο με μικρά ηχεία.
Αυτό που γράφει ότι τα θέλει για δεύτερα ηχεία, δεν το κατάλαβα.

Παναγούλη, για τον ίδιο χώρο έχεις δύο μεγάλα και ποιοτικά ηχεία, και θέλεις να αγοράσεις και δύο βάσης για να ακούς χωρίς μπάσα; Μικρά ηχειάκια είναι μόνο για μόνιτορ, ακριβώς μπροστά σου δηλαδή και πάλι το μπάσο θα σου λείπει.
 



Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Αν το ηχείο δεν έχει καμπίνα μεγάλη και γούφερ,μπασα...δεν....δεν....δεν...
 

Μηνύματα
18
Reaction score
3
Το μπάτζετ είναι μέχρι 800€ φίλοι μου.
[DOUBLEPOST=1555311942][/DOUBLEPOST]Βρήκα ενα λίγο μεγαλύτερου όγκου το atc scm19 πρόοηγούμενη version.
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Ναι μεν καλά ηχεία αλλά από μπάσο πολύ λίγα πράγματα.
.
Θα λεγα ακριβως το αντιθετο... οταν τα πρωτοακουσα στην εκθεση πριν ακριβως 10 χρονια, εψαχνα να βρω που ειναι κρυμενο το σαμπ.. επαιζαν εξαιρετικα.. ενοειται με μετρο οσον αφορα την ενταση .. μικρο ηχειο ειναι...
 


Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
887
Reaction score
807
Αν το ηχείο δεν έχει καμπίνα μεγάλη και γούφερ,μπασα...δεν....δεν....δεν...
Don't bet!
Έχεις ακούσει το Elac BS312?
(Φυσικά όχι σε 20τ.μ....)
 

Μηνύματα
13.637
Reaction score
6.601
http://atcloudspeakers.co.uk/hi-fi/loudspeakers/entry-series/scm7-mk3/

Μικρη ευαισθησια,αλλα εχεις δυνατο τελικο ενισχυτη.Θα παιξουν δυνατα και θα βγαλουν πολυ καλο ηχο και σε υψηλες εντασεις.Τα εχει φιλος σε αναλογο χωρο και δεν του λειπει τιποτα (σχεδον),αλλα αφου θα ειναι δευτερα ηχεια,υποθετω οτι υπαρχει καποιο μεγαλο σε ογκο ηχειο που θα το ακους σε πιο απαιτητικο (σε χαμηλα) προγραμμα.Το μονο κακο οτι ειναι 200 ευρω περιπου πανω απο το οριο που εχεις βαλει.
 

D

Dimkal

Guest
Στο γραφειο μου με 25 τμ χωρο, εχω tannoy monitors με 6.5 γουφερ και παιζει πολυ καλα με εναν τελικο 2x80@ 8Ω.
Επετρεψε μου να σου πω οτι ειναι τελείως ακυρη η ερωτηση τι ηχειο να παρω.
Ειδικα οταν δεν δινεις μπατζετ.
Μετα ανεφερες.
Θα το ξαναπω μια φορα και ας γινομαι κακος.
Το ηχειο ισον κρασι.
Εγω πινω καμπερνε εσυ γκρεναρουζ ο Πέτρος σιραζ.
ολα εξαιρετικα, εσυ τι γουσταρεις.
Μεταχειρισμενα, μάλιστα, οχι κακη ιδεα.
Εισαι σε θεση να αξιολογησεις πχ κατασταση αναρτησεων γουφερ κλπ.
Η θα τρέχεις μετα;;;;;;.
Μεταχειρισμένο προτεινω dynaudio audience 42 και 52, αλλα οποιαδηποτε προταση ειναι θεμα προσωπικου γουστου ,ΚΑΙ ΜΟΝΟ
 


D

Dimkal

Guest
Αν το ηχείο δεν έχει καμπίνα μεγάλη και γούφερ,μπασα...δεν....δεν....δεν...
Αν το μεγαφωνο το κροσοβερ και η καμπινα ειναι σωστα ολα βγαζουν μιανχαρα μπασο, οχι βεβαια 30 ,Ηz ουτε κλωτσια στο στομάχι, δεξου ότι υπάρχουν ΚΑΙ οι αναγκες ηχειου βιβλιοθηκης, ειδαλλως ολα τα ηχεια θα ειχαν 15ρια γουφερ
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.209
Από τα ηχεία με midwoofer 4 ιντσών δεν λείπει μόνο το χαμηλό, πράγμα αναμενόμενο, αλλά στην πλειοψηφία τους και μεγάλο μέρος του μεσοχαμηλού.
Οι σχεδιαστές αφήνουν <<ελεύθερες>> τις συχνότητες από 500 και πάνω για να πάρουν λίγη ευαισθησία, αφού και σε αυτόν τον τομέα δεν τα πάνε καλά.

Τώρα αν το ηχείο τύχει να παίζει σε ένα τετράγωνο δωμάτιο, όπως αυτά των ξενοδοχείων, με συγκεκριμένη συχνότητα συντονισμού και στις τρεις διαστάσεις δεν είναι υπεύθυνο το ηχείο για το άκουσμα.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Αν το μεγαφωνο το κροσοβερ και η καμπινα ειναι σωστα ολα βγαζουν μιανχαρα μπασο, οχι βεβαια 30 ,Ηz ουτε κλωτσια στο στομάχι, δεξου ότι υπάρχουν ΚΑΙ οι αναγκες ηχειου βιβλιοθηκης, ειδαλλως ολα τα ηχεια θα ειχαν 15ρια γουφερ
Απάντησε ο Peter Meni,οι νόμοι της φυσικής,δεν αλλάζουν,πως να το κάνουμε!!!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.181
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top