Marantz sr6013 _ καλύτερο φορμά ηχου

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
τωρα μου εχει βγαλει οτι εχουν προβλημα ολα τα αρχεια που ειχα αποθηκευσευ και πρεπει να το ξανακανω απτην αρχη.
οταν το κανω θα ανεβασω εδω παλι

α αλλη μια ερωτηση. οταν βλεπω ταινιες τα fronts ειναι 30 cm περιπου πιο μπροστα απτο sub. μηπως γιαυτο πρεπει να αλλαξω καθολου το phase στο sub? μη με ρωτατε γιατι το κανω αυτο υπαρχει λογος χωροταξικος με το πανι
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
παιδια να ρωτησω κατι.ετρεξα το auddysey εχοντας ρυθμισει τα κουμπια πισω απτο sub (xtz 12.17 edge) οπως μου ειπε η ιδια η εταιρια...
μου βγαινει αρκετα δυνατα και ελαφρως boomy.
και το καταλαβαινω κυριως οταν ακουω ραδιο ας πουμε,μπορει να εχω χαμηλα την ενταση του ηχου αλλα νοιωθεις ενα βουητο απτο sub.
Για να καλυτερεψει λιγο αυτο μειωσω το gain . ηταν στο 50% ( εκει μου προτεινε και η auddysey και η εταιρια του sub και οντως εκει εδειχνε σωστο μεσω του multiEQ app που ετρεξα) και για να μειωσω λιγο το boomy effect το πηγα στο 30% αλλα νομιζω δεν ειναι σωστη λυση.
ξερει κανεις τι μπορει να φταιει;
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.878
παιδια να ρωτησω κατι.ετρεξα το auddysey εχοντας ρυθμισει τα κουμπια πισω απτο sub (xtz 12.17 edge) οπως μου ειπε η ιδια η εταιρια...
μου βγαινει αρκετα δυνατα και ελαφρως boomy.
και το καταλαβαινω κυριως οταν ακουω ραδιο ας πουμε,μπορει να εχω χαμηλα την ενταση του ηχου αλλα νοιωθεις ενα βουητο απτο sub.
Για να καλυτερεψει λιγο αυτο μειωσω το gain . ηταν στο 50% ( εκει μου προτεινε και η auddysey και η εταιρια του sub και οντως εκει εδειχνε σωστο μεσω του multiEQ app που ετρεξα) και για να μειωσω λιγο το boomy effect το πηγα στο 30% αλλα νομιζω δεν ειναι σωστη λυση.
ξερει κανεις τι μπορει να φταιει;
Αν μπορεις με το rew να μας δειξεις το πριν και μετα απο το audyssey.
Αν δεν εχεις ξανακανε την ρυθμιση με μεγαλυτερη προσοχη .
Βαζεις το μικροφωνο σε mic stand?
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Αν μπορεις με το rew να μας δειξεις το πριν και μετα απο το audyssey.
Αν δεν εχεις ξανακανε την ρυθμιση με μεγαλυτερη προσοχη .
Βαζεις το μικροφωνο σε mic stand?
Ναι σε mic stand το βάζω.
Βγαίνει καμία 20αρια εκατοστά πάνω απτό αυτί μου.να φταίει αυτό?
Rew δεν εχω.
Επίσης ίσως δεν έκανα το auddyssey και στις 8 θέσεις αλλά στα 6.
 


Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Οι τάπες έχουν βγει?
Τις τάπες τις έχω όπως προτείνει η εταιρία για ταινίες.αν θυμάμαι καλά η μια είναι μόνο αριστερά και η άλλη εκτός.
Γκουγκλάροντας κάποιοι λένε ότι έχουν το ίδιο πρόβλημα με το dynamic eq on όπως το έχω εγώ.
Μήπως απρέπε να το έχω off?
Ααααα και κάτι ακόμα.... το Reference Level Offset το έχω στο 0. Εγώ η μαξ ένταση που βλέπω τις ταινίες είναι στο -10. Μήπως να το βάλω εκεί το Reference Level Offset?

Επίσης δεν είπα πριν ότι το μπάσο ακούγεται πιο boomy όταν έχω χαμηλά το volume .
 
Last edited:


TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.878
Τις τάπες τις έχω όπως προτείνει η εταιρία για ταινίες.αν θυμάμαι καλά η μια είναι μόνο αριστερά και η άλλη εκτός.
Γκουγκλάροντας κάποιοι λένε ότι έχουν το ίδιο πρόβλημα με το dynamic eq on όπως το έχω εγώ.
Μήπως απρέπε να το έχω off?
Ααααα και κάτι ακόμα.... το Reference Level Offset το έχω στο 0. Εγώ η μαξ ένταση που βλέπω τις ταινίες είναι στο -10. Μήπως να το βάλω εκεί το Reference Level Offset?

Επίσης δεν είπα πριν ότι το μπάσο ακούγεται πιο boomy όταν έχω χαμηλά το volume .
To eq απο το sub το εχεις ref?
Δοκιμασε και στο 1 να δεις πως ακουγεται.
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Παίδες τη βρήκα τη λύση.
Dynamic eq off στη μουσική
Και σε ταινίες on αλλά με offset στο 10.

Α και άλλαξα το κροσοβερ των fronts μου από 80 σε 60 (έτσι τα ήθελε το auddyssey μετά τηνρυθμιση)

Το μπάσο καθάρισε ΠΑΡΑ πολύ και η μουσική ακούγεται τέλεια πλέον όπως και οι ταινίες
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Παίδες τη βρήκα τη λύση.
Dynamic eq off στη μουσική
Και σε ταινίες on αλλά με offset στο 10.

Α και άλλαξα το κροσοβερ των fronts μου από 80 σε 60 (έτσι τα ήθελε το auddyssey μετά τηνρυθμιση)

Το μπάσο καθάρισε ΠΑΡΑ πολύ και η μουσική ακούγεται τέλεια πλέον όπως και οι ταινίες
Να σου πω την αλήθεια στην αρχή το είχα ακριβώς ανάποδα. Στη μουσική μου έλειπε το μπάσο χαμηλά και στις ταινίες ήταν υπερβολικό σε χαμηλές εντάσεις. όσο το έψαχνα και με το app, πλέον είναι on παντού και πάντα. Αν παίζεις χαμηλά γενικά άσε το cross 60. αν ανεβάσεις εντάσεις καλό θα είναι να μη κουράζεις τα ηχεία. 80 και πάνω.
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Παρατηρώ όταν στη θέση ακρόασης ακούγεται καθαρά το μπάσο
Αν κάτσω όμως ξαπλωτος ,δηλαδή τα αφτιά μου βρίσκονται καμία 30αρια πόντους πιο κάτω,το μπάσο ακούγεται πιο δυνατά αλλά πιο boomy,πιο "βαβούρα"
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Παιδιά βοήθεια πλιζ γιατί έχω μπερδευτεί.
Τώρα έχω 5.1 στο οποίο θέλω να κάνω bi-amp τα 2 fronts.
Σε δεύτερη φάση θα βάλω και 4 ατμός οροφής.
Στο amp assign τι πρέπει να επιλέξω για κάθε μια από τις δυο περιπτώσεις;
Παραθέτω Link απτό manual.
Thanks
http://manuals.marantz.com/SR6013/NA/EN/DRDZSYasydxfyy.php#DRDZMLywllrspo
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Παιδιά βοήθεια πλιζ γιατί έχω μπερδευτεί.
Τώρα έχω 5.1 στο οποίο θέλω να κάνω bi-amp τα 2 fronts.
Σε δεύτερη φάση θα βάλω και 4 ατμός οροφής.
Στο amp assign τι πρέπει να επιλέξω για κάθε μια από τις δυο περιπτώσεις;
Παραθέτω Link απτό manual.
Thanks
http://manuals.marantz.com/SR6013/NA/EN/DRDZSYasydxfyy.php#DRDZMLywllrspo
kανεις δε ξερει ωρε αδερφια;;;
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Πρώτη περίπτωση δηλώνεις 7.1 bi-amp και παίζεις με 5.1 και αυτό που θες.

Στη δεύτερη περίπτωση μιας και δεν ξέρω προτεραιότητα στο μενού, λογικά δηλώνεις κάπου 4 κανάλια οροφής, αλλά ο ενισχυτής σου είναι 9 κανάλια, όποτε θες άλλο ενισχυτή για τα έξτρα 2 κανάλια.

(Που δεν ξέρω το δεύτερο με σιγουριά ότι μπορεί να γίνει λόγο των assign, μπορείς να το δεις όμως)
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Πρώτη περίπτωση δηλώνεις 7.1 bi-amp και παίζεις με 5.1 και αυτό που θες.

Στη δεύτερη περίπτωση μιας και δεν ξέρω προτεραιότητα στο μενού, λογικά δηλώνεις κάπου 4 κανάλια οροφής, αλλά ο ενισχυτής σου είναι 9 κανάλια, όποτε θες άλλο ενισχυτή για τα έξτρα 2 κανάλια.

(Που δεν ξέρω το δεύτερο με σιγουριά ότι μπορεί να γίνει λόγο των assign, μπορείς να το δεις όμως)
Στην πρωτη περιπτωση μηπως ειναι πιο σωστο το 5.1ch (Bi-Amp) + ZONE2:?
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Αν εχεις δεύτερη ζώνη ναι, αλλιως ίδιο πράγμα αφού αν θες δηλώνει μέχρι 7.1
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.587
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top