Η προσπάθεια μου στο χώρο του home cinema

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Λοιπόν όπως υποσχέθηκα σας δείχνω την προσπάθεια μου στο χώρο του home cinema η οποία άρχισε πριν 2 χρόνια, και από ότι φαίνεται θα συνεχίσει για αρκετό καιρό ακόμα.

Ο χώρος είναι μια ημιυπόγεια πρώην αποθήκη που διαμορφώθηκε σε χώρο home Cinema 7.3.4. Οπότε πρόβλημα με εντάσεις και waf δεν έχουμε…

Εξοπλισμός:

Marantz sr7012

Denon poa t3 (ο παππούς όπως λέω)

Crown xls 1502 (παντού υπάρχει ένας)

Από τη σειρά Polk s τα: s55, s30, s15,

για surround back ένα ζευγάρι παλιά αλλά αξιόπιστα mission 761i

για atmos 2 ζευγάρια jbl control one.

Πάμε στα sub τώρα: Polk hts12, jamo j10, Pure Acoustics RB 1150

Προβολέας Optoma hd142, οθόνη 120 ιντσών diy.

Πηγές: zidoo x10, Sony BDP-S6500

Τα επόμενα βήματα μάλλον θα είναι αντικατάσταση των mission με κάτι ποιο καινούργιο, Αντικατάσταση του καναπέ, και συνεχίζω να ψάχνομαι στο θέμα των τελικών γιατί ο συνδυασμός Vintage με μοντέρνο class d δεν μου κάθετε καλά…

Ακολουθούν φωτογραφίες και σχεδιάγραμμα του χώρου.

Προτάσεις, κριτικές, συμβουλές, παρατηρήσεις, όχι μόνο ευπρόσδεκτες, αλλά ζητούμενες.

Σημείωση: 12 sub δεν βάζω…





YΠΟΓΕΙΟ HOME CINEMA.png
IMG_20190413_174154.jpg
IMG_20190413_173937.jpg
20190413_175054.jpg
IMG_20190413_174026.jpg
 
Last edited by a moderator:







daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
συγχαρητήρια για τον χώρο....πολύ όμορφα φτιαγμένος:thumbsup:\

έχεις πάρει ποτέ μέτρηση του χώρου σου...να δεις πάνω κάτω που βρίσκεσαι?

μια πρόταση δική μου είναι να φέρεις τα ηχεία πιο κοντά στη θέση ακρόασης
όσο γίνεται σε έναν νοητό κύκλο
ειδικά τα LCR τα ταλαιπωρείς αφάνταστα σε μεγάλες εντάσεις;)
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Καλημέρα
Έχω μονο τις μετρήσεις του audyssey (έχω το app). Ο χώρος είναι προβληματικό ως προς το διαδρομακι που που βρίσκεται η πόρτα της εισόδου. Σε αυτό το σημείο μαζεύεται το μπάσο με αποτέλεσμα να κάνει την πόρτα να πάλλεται και να παράγει δυνατούς ήχους. Τα Acoustic foam που έχω βάλει (βλέπε φώτο), και ένα λάστιχο της tesa κασαλικι δεν βοήθησαν.
Επίσης ο χώρος δεν έχει το απαιτούμενο πλάτος για να εχουν ίση απόσταση τα SR SL με την μπροστινή τριάδα, η οποία είναι στα 3.5μ. Αν πάω ποιο κοντά, θα είμαι πολύ κοντά στην οθόνη....
Εκτός αν εννοείς να φέρω τα ηχεία ποιο κοντά στη θέση ακρόασης, αλλά σε αυτή την περίπτωση θα απομακρύνω το κεντρικό από την οθόνη.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
Καλημέρα
Έχω μονο τις μετρήσεις του audyssey (έχω το app). Ο χώρος είναι προβληματικό ως προς το διαδρομακι που που βρίσκεται η πόρτα της εισόδου. Σε αυτό το σημείο μαζεύεται το μπάσο με αποτέλεσμα να κάνει την πόρτα να πάλλεται και να παράγει δυνατούς ήχους. Τα Acoustic foam που έχω βάλει (βλέπε φώτο), και ένα λάστιχο της tesa κασαλικι δεν βοήθησαν.
Επίσης ο χώρος δεν έχει το απαιτούμενο πλάτος για να εχουν ίση απόσταση τα SR SL με την μπροστινή τριάδα, η οποία είναι στα 3.5μ. Αν πάω ποιο κοντά, θα είμαι πολύ κοντά στην οθόνη....
Εκτός αν εννοείς να φέρω τα ηχεία ποιο κοντά στη θέση ακρόασης, αλλά σε αυτή την περίπτωση θα απομακρύνω το κεντρικό από την οθόνη.
δεν χρειάζεται να πας τόσο κοντά....μπορείς να πας μισό μέτρο τον καναπέ μπροστά και να φέρεις και τα ηχεία πιο κοντά;) στα 2.5 μέτρα θα σου έλεγα (κανονικά στα 2+ θα ήταν ιδανικά λόγω των 6.5'' γούφερ που φοράνε)

τα sr-sl είναι τα μόνα που σε περιορίζουν...εκεί θα στα φέρει το delay του audyssey...αλλά τα sur back πρέπει να πάνε πιο κοντά;)

το ότι δεν σου έκαναν δουλειά τα foam έχει να κάνει και με το σημείο που τα τοποθέτησες;) μπορεί να χρειάζονται αλλού

το σίγουρο είναι ότι ο χώρος είναι αρκετά empty...
πρέπει να βάλεις και άλλα...όχι απαραίτητα ακριβές υλοποιήσεις:)

για αρχή και εφόσον επιτρέπεται..πρέπει να καλύψεις το ταβάνι σου


οικονομική λύση που θα έκανα εγώ

είναι

αυγοθήκες σε όλο το ταβάνι.....diy bass traps με πετροβάμβακα στις γωνίες(και του ταβανιού με τους τοίχους)
και όλο το μπροστινό μέρος διάχυση ΟΛΟ...ότι πιάνει το μάτι σου μπροστά διάχυση

σίγουρα όμως πρέπει να πάρεις μέτρηση με rew και umik για να δεις που βρίσκεσαι;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
αυγοθήκες σε όλο το ταβάνι.....diy bass traps με πετροβάμβακα στις γωνίες(και του ταβανιού με τους τοίχους)
Νο.

Το ρικοφόν είναι κακό. Μακριά.

Κι όσο έχει μπει, πρέπει να βγει και να πεταχτεί, εκτός κι αν καλυφθεί από μπροστά με διάχυση.
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
αλλά τα sur back πρέπει να πάνε πιο κοντά;)
πιο κοντα; αυτα δε χρειαζεται να ειναι στην ιδια αποσταση με τα υπολοιπα απο τη θεση ακροασης;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
Νο.

Το ρικοφόν είναι κακό. Μακριά.

Κι όσο έχει μπει, πρέπει να βγει και να πεταχτεί, εκτός κι αν καλυφθεί από μπροστά με διάχυση.
δεν μίλησα για ρικοφόν

απλά αναφέρθηκα στα φομ ότι μπήκαν αυθαίρετα και σε μικρή ποσότητα για να κάνουν δουλειά (που κάνουν...ίσως όχι αυτή που περιμένεις συγκριτικά με άλλα υλικά και ως προς τα τ.μ.κάλυψης....αλλά τα πήρε τώρα)
[DOUBLEPOST=1555315801][/DOUBLEPOST]
πιο κοντα; αυτα δε χρειαζεται να ειναι στην ιδια αποσταση με τα υπολοιπα απο τη θεση ακροασης;
αν δεν μπορείς να τα φέρεις όλα σε κύκλο (και τα lcr δηλαδή..)
προσπαθείς τουλάχιστον όλα τα sur ηχεία να τα έχεις σε μια ίδια απόσταση
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
να κανω ορισμενες διευκρινισεις:
στη θεση ακροασης δεν εχω καποιο σημαντικο προβλημα (με το αφτί παντα)
το προβλημα ειναι η πορτα που ειναι στο διαδρομακι που σχηματιζεται. αυτη κανει θορυβο λογο των χαμηλων
συχνοτητων που "μαζευονται" εκει.
σε μια προσπαθεια να τον περιορίσω καλυψα την πορτα και μερος των τοιχων με τα υλικα που φαίνονται στις φωτο,
χωρις αποτελασμα.
το plan b ειναι ο πετροβαμβακας στην πορτα και στους τοιχους.
μκροφωνο για μετρησεις δεν διαθετω. αν καποιος απο του κρητικους (ειμαι κρητη) του φορουμ μπορει να βοηθησει,
θα ειμαι υποχρεος...
για τη θεση ακροασης τωρα:
να ερθουν τα left right λιγο ποιο μπροστα γινεται. να παει μπροστα η θεση ακροασης ειναι πολυ δυσκολο
γιατι θα ειμαι πολυ κοντα στην οθονη (120+ ιντσες), και βασικοτερο, θα χαλασουν η γωνιες των atmos,
τα οποια ειναι καρφωμενα στο ταβανι.
αν βοηθαει σε κατι θα σας ανεβασω τη μετρηση του audysey των σαμπ.
[DOUBLEPOST=1555317947][/DOUBLEPOST]
YΠΟΓΕΙΟ HOME CINEMA2.png

το κοκκινο βελος δειχνει την προβληματικη περιοχη.
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.547
Reaction score
5.052
το προβλημα ειναι η πορτα που ειναι στο διαδρομακι που σχηματιζεται. αυτη κανει θορυβο λογο των χαμηλων
συχνοτητων που "μαζευονται" εκει.
σε μια προσπαθεια να τον περιορίσω καλυψα την πορτα και μερος των τοιχων με τα υλικα που φαίνονται στις φωτο,
χωρις αποτελασμα.
Η πόρτα είναι ξύλινη σπιτιού κ είναι λογικό να σού βαράει, έχει πολλές ανοχές και δεν σφραγίζει καλά.....
Δύο λύσεις υπάρχουν, η μία είναι ακριβή πού σημαίνει να βάλεις άλλη πόρτα "ηχομόνωτικη" πού λύνεις το πρόβλημα σου μια για πάντα με εξαιρετικά αποτέλεσματα.
Η δεύτερη είναι οικονομική αλλά με όχι τόσο καλά αποτελέσματα, να βάλεις συρτι στην πόρτα, πάνω κ κάτω ώστε να σφραγίζει κ να μην κοπανάει, να βάλεις αφρόδες ταινία πάνω στην κάσα της πόρτα, ώστε αν υπάρχει έστω κ λίγο τρέξιμο να μην ακούγεται και τέλος να βάλεις soundbar είναι φύλλα με αυτοκόλλητο πού μπορείς να τα τα βάλεις πάνω στην πόρτα και από της δυο μεριές που κόβει πολύ τον ήχο και η πόρτα βαραίνει και θα βοηθήσει στο να μην κουνιέται πολύ.
https://lazarakis.gr/component/eshop/catalog/category/ihomonosi/381-kataskeii-ihomeiomenon-porton-(ftiahto-monos-soi)
Εκεί θα βαρείς και αφρώδες ταινίες σε διαφορά παχύ κ πολλά άλλα για ηχομόνωση κ ακουστική χώρων
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Έχει τα πάντα αυτό το κατάστημα. Ευχαριστώ.
Να επικέντρωσω, εκτός από τα παραπάνω για την πόρτα, σε diffusers και μπασοπαγιδες;
Θα ρωτούσα που πρέπει να τοποθετηθούν, αλλά μάλλον ξέρω την απάντηση:
Μετρήσεις πρώτα, και βλέπουμε... :)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Θα μπορούσες να κλείσεις με γυψοσανίδα/μόνωση+πόρτα την κουζίνα;
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
εχω σχεδια για αργοτερα για αυτο το χωρο. (μηχανη ποπ κορν, ψυγειακι με μπυρες, ραφακια με πατατακια κτλ):drinks:
αλλά γιατί το προτείνεις; δεν εχω εντοπισει καποιο θεμα εκει. μονο στο διαδρομακι.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
Έχει τα πάντα αυτό το κατάστημα. Ευχαριστώ.
Να επικέντρωσω, εκτός από τα παραπάνω για την πόρτα, σε diffusers και μπασοπαγιδες;
Θα ρωτούσα που πρέπει να τοποθετηθούν, αλλά μάλλον ξέρω την απάντηση:
Μετρήσεις πρώτα, και βλέπουμε... :)
και στην αλλαγή τοποθέτησης front -surrοund back και atmos ηχείων(ειδικά τα άτμος είναι λάθος...εξαιρετικά μακρυά);)
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
atmos ηχείων(ειδικά τα άτμος είναι λάθος...εξαιρετικά μακρυά)
ισως στο σχεδιακι να μην ειναι 100% σωστη η κλιμακα.
η ευθεια των μπροστα ατμος ειναι στα 1,74μ. απο τη θεση ακροασης, και τα πισω στα 1,16μ.
το υψος θεση ακροασης-ηχειου ειναι 1,74μ.
αυτο βγαζει γωνια για τα μπροστα 44,7 μοιρες και για τα πισω 56 μοιρες(εκει υπαρχει θεματακι)
τι εχω κανει λαθος;
https://www.mathportal.org/calculators/plane-geometry-calculators/right-triangle-calculator.php
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.194
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top