Το καλύτερο καλώδιο ηχείων

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.991
Έχομε αναφέρει και στο ειδικό κομμάτι για την Klipsch στο φόρουμ, ότι για τα ηχεία αυτά, ιδανικός συνδυασμός είναι τα mogami και θα τα προμηθευτείς από τον αντιπρόσωπο της klipsch στην Ελλάδα (Γ Σεπτεμβρίου) σε πολύ προσιτές τιμές.

Εδώ υπάρχει θησαυρός για την klipsch: https://www.avsite.gr/forum/threads/klipsch-greek-club.134191/page-78#post-2205250
 

Μηνύματα
32
Reaction score
10
Καλησπέρα, δεν ξέρω αν ρωτάω στο κατάλληλο Thread, αν υπάρχει κάποιο καταλληλότερο που μου διέφυγε θα παρακαλούσα να υποδειχθεί.
Νέο μέλος και νέος στον κόσμο του Hi-Fi, αρχίζω να διαβάζω για τα επιμέρους τμήματα τέτοιων συστημάτων. Έχω έναν Denon AVR-X2400H και τα Dali Zensor 3. Προηγούμενη εμπειρία από συστήματα αντίστοιχης κλάσης δεν έχω, οπότε είναι σαν να μην άκουγα μουσική όλα τα προηγούμενα χρόνια.
Όταν το σύστημα δεν παίζει τίποτα και ανεβάσω την ένταση από το 84 και άνω (0-98 κλίμακα) ίσα που ακούγεται ένα ελαφρύ βουητό από τα ηχεία. Κάτω από το 84 ακούγεται μόνο αν είσαι ψείρας και κάτω από 80 δεν ακούγεται απολύτως τίποτα.

Ξέρει κανείς πιθανές αιτίες που προκαλούν αυτό το βουητό? Δεν είναι κάτι τραγικό αλλά θα ήθελα να μάθω.
Τα ηχεία είναι συνδεδεμένα με Van Den Hul twin απογυμνωμένο. Και ο ενισχυτής είναι σε ένα Πολύπριζο Belkin που υποτίθεται παρέχει και προστασία από υπερτάσεις με το καλώδιο που περιείχε μαζί. Έχει IEC βύσμα χωρίς γείωση.
Μπορεί να φταίει η σύνδεση με το δίκτυο? Ο ενισχυτής κατασκευαστικά? Οι πηγές που είναι συνδεδεμένες τη στιγμή της δοκιμής χωρίς να παίζουν κάτι?
Ευχαριστώ.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.443
Καλώς ήρθες!

Αν και απ' όσο καταλαβαίνω είναι χαμηλής έντασης ο βόμβος, κάτι που σχεδόν όλοι έχουμε σε κάποιο βαθμό στα συστήματά μας και δεν θεωρείται ελάττωμα ή πρόβλημα:

Έχει IEC βύσμα χωρίς γείωση.
Μπορεί να μειωθεί αν γειωθεί, αν δεν υπάρχει άλλη συσκευή με γείωση στο σύστημα. Μπορεί και όχι. :)
 

Μηνύματα
32
Reaction score
10
Ναι είναι χαμηλής έντασης. Φυσικά στη μουσική δεν ακούγεται καθόλου. Αλλά και εγώ πολύ σπάνια ακούω με την ένταση πάνω από το 80.
Αυτό φαντάστηκα και εγώ, οτι είναι κάτι σύνηθες. Αλλά επειδή οι απόψεις που διίστανται και οι αναλύσεις επι αναλύσεων με έχουν μπερδέψει λίγο και επειδή δεν το έχω και με την ιδανική διάταξη συνδεδεμένο στο δίκτυο είπα μήπως φταίω εγώ για αυτό τον θόρυβο.
Το βύσμα δεν έχει καν γείωση, ούτε το αρσενικό ούτε το θηλυκό. Σχεδιαστικά δεν υπάρχει γείωση στον ενισχυτή. Άλλη συσκευή με γείωση είναι το Laptop που είναι συνδεδεμένο σε τροφοδοτικό και στον ενισχυτή με HDMI (μόνο για ήχο), αφού αν έχω καταλάβει καλά με το HDMI παρακάμπτω την κάρτα ήχου και χρησιμοποιώ τον DAC του ενισχυτή.
 


Μηνύματα
32
Reaction score
10
Ευχαριστώ. Έψαχνα να πάρω κάρτα ήχου με USB εξωτερική ώστε από usb να βγάζω ψηφιακό σήμα ως είσοδο στον ενισχυτή(εφόσον έχει ψηφιακές εισόδους). Και τότε σκέφτηκα οτι μπορώ να δοκιμάσω το hdmi σαν ψηφιακή έξοδο. Το κούμπωσα και το Laptop αναγνώρισε αυτόματα τον ενισχυτή και ρύθμισε την κύρια έξοδο στο hdmi. :)

Δεν έτυχε να πετύχω αυτή την πρόταση σε διάφορα Threads ερωτήσεων για κάρτες ήχου.
[DOUBLEPOST=1509319312][/DOUBLEPOST]Ως προς τον θόρυβο που περιγράφω αποσύνδεσα τελείως(από Laptop και ενισχυτή) το Supra RCA- jack που είχα ξεχάσει πριν βάλω το hdmi στο Laptop και ο βόμβος ακούγεται πλέον από το 93 αντί για 84 που ήταν πριν. Με hdmi και laptop συνδεδεμένα. Άρα τελικά τίποτα το ανησυχητικό και απολύτως λογικό. Στα παλιότερα συστήματα μου ακουγόταν από το 20% της έντασης.
 

Μηνύματα
274
Reaction score
106
μήπως γνωρίζεται κάποιο καλώδιο ηχείων, που να έχει έμφαση στης υψηλές συχνότητες; να μην κοστίζει μια περιουσία... θέλω να το βοηθάει καπως να εχει καλύτερα πριμα, να βγάζει και λίγο γλύκα.. λενε πολλοί οτι το ασήμι βοηθάει.. θελω να το βαλω σε διπλοκαλωδιωση στα πριμα
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Αφού έχεις διπλοκαλωδίωση, γιατί δεν βάζεις ένα στα μπάσα που να τα ρίχνει και να έχεις ίδιο αποτέλεσμα;
 

Μηνύματα
2.085
Reaction score
5.450
Με τι καλωδια εισαι τωρα; Και το συστημα σου τι ενισχυτη και τι ηχεια εχει;
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
μήπως γνωρίζεται κάποιο καλώδιο ηχείων, που να έχει έμφαση στης υψηλές συχνότητες; να μην κοστίζει μια περιουσία... θέλω να το βοηθάει καπως να εχει καλύτερα πριμα, να βγάζει και λίγο γλύκα.. λενε πολλοί οτι το ασήμι βοηθάει.. θελω να το βαλω σε διπλοκαλωδιωση στα πριμα

Πριν αποφασισεις να αγορασεις ακουσε........και ακουσε οσα πιο πολλα μπορεις.......
 

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
μήπως γνωρίζεται κάποιο καλώδιο ηχείων, που να έχει έμφαση στης υψηλές συχνότητες; να μην κοστίζει μια περιουσία... θέλω να το βοηθάει καπως να εχει καλύτερα πριμα, να βγάζει και λίγο γλύκα.. λενε πολλοί οτι το ασήμι βοηθάει.. θελω να το βαλω σε διπλοκαλωδιωση στα πριμα
Γιατί δεν αλλάζεις τις αντιστάσεις που μάλλον θα έχει το κροσσόβερ του ηχείου σου , να το φέρεις εκεί που θέλεις , αντί να ασχολείσαι με καλώδια.
Εκτός και αν είναι ιδιοκατασκευή και δεν θέλεις να το πειράξεις.
[DOUBLEPOST=1555442035][/DOUBLEPOST]Το ασήμι στα καλώδια κάθε άλλο παρά γλύκα βγάζει. Ξυρίζει.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
το φτηνο το κρεας δεν το τρωνε ουτε τα σκλια......
ετσι και με το ασημι.......
..(αν ακου γουσταρω καλωδια με ασημι και χαλκο)
το ποσοστο αναλογα με τα γουσταα,,,,,,,
 

Μηνύματα
274
Reaction score
106
Γιατί δεν αλλάζεις τις αντιστάσεις που μάλλον θα έχει το κροσσόβερ του ηχείου σου , να το φέρεις εκεί που θέλεις , αντί να ασχολείσαι με καλώδια.
Εκτός και αν είναι ιδιοκατασκευή και δεν θέλεις να το πειράξεις.
[DOUBLEPOST=1555442035][/DOUBLEPOST]Το ασήμι στα καλώδια κάθε άλλο παρά γλύκα βγάζει. Ξυρίζει.
σωστή η παρατήρηση σου... συγουρα θα χρειαστεί τεχνικός γιατί δεν εχω γνώσεις να το επισκευάσω μόνος μου.. η εκτός και είναι κάτι απλό
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
.........εχεις χεριασει ποτε κρος....?
το αντεχεις ψυχολογικα ?
Σκεψου οτι ενα καλωδιο μπορει (μπορει οχι με το ζορι)
να σου αποκαλυψει και αλλα .......
 

Μηνύματα
274
Reaction score
106
.........εχεις χεριασει ποτε κρος....?
το αντεχεις ψυχολογικα ?
Σκεψου οτι ενα καλωδιο μπορει (μπορει οχι με το ζορι)
να σου αποκαλυψει και αλλα .......

δυστυχώς δεν εχω βάλει ποτέ χέρι σε κροσόβερ
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
αν εισαι νοτια προαστια φερτο να στο φτιαξω φρι
αν και δεν συστηνω να πειραζεις πριμα μεσα απο το κρος
(εκτος αν εχει σχεδιαση .....)...............
 

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Καλά ιστορίες με δράκους και φίδια Αργύρη.
Απλά αλλάζει στον διαιρέτη τάσης του τουίτερ την μία από τις δύο αντιστάσεις και τελειώνει η ιστορία . Εγώ θα του πω τι να αλλάξει και με τι . Αν δεν μπορεί ο ίδιος θα του το κάνω εγώ. Με 2 db επάνω μιά χαρά θα είναι. Δεν λέω 3 db 2 λέω.
 





Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.056
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top