Πρόβλημα με θύρες USB

Μηνύματα
483
Reaction score
282
Αντιμετωπίζω το παρακάτω πρόβλημα με το Audirvana Plus 3.2.15, το iMac 5K late 2017 Mojave10.14.4 και Audiolab DAC+.
Δεν ξέρω αν θα μπορέσω να σας δώσω να καταλάβετε το πρόβλημα αλλά θα το προσπαθήσω. Πάμε λοιπόν :
Όταν παίζει το Audirvanaκαι ανοίξω κάποιο βίντεο με ήχο , στο vimeo ή από κάποιο site τότε η θύρα USB που είναι συνδεδεμένο το Audiolab κάτι παθαίνει .... και δεν μπορεί να ξαναπαίξει αρχεία DSD, αλλά όταν πατήσω για αναπαραγωγή κάποιο αρχείο DSD δεν βγάζει το DSD2.8 ή 5.6 MHZ αλλάPCM 176.4 ή 352.8 χωρίς να παίζει το αρχείο. Πρέπει να αλλάξω τις ρυθμίσεις στο Audirvana ώστε τα αρχεία DSD να μετατρέπονται σε PCM, οπότε παίζουν μάλλον με μετατροπή.
Αν συνδέσω το Audiolab σε άλλη θύρα USB παίζει πάλι κανονικά.
Μέχρι τώρα έχω αχρηστεύσει δύο θύρες και μου μένουν άλλες δύο και φυσικά είμαι πιο προσεκτικός.
Από ψάξιμο στο διαδίκτυο έχω κάνει κάποιες ενέργειες όπως “resetting the PRAM” , “resetting the SMC”, σβήσιμο και επανεκίνηση κλπ κλπ χωρίς κάποιο αποτέλεσμα.
https://www.chriswrites.com/troubleshooting-unresponsive-usb-ports-on-the-mac/
Τελική λύση μένει το format αλλά προς το παρόν το ξεχνάω.
Κάποια ιδέα ή λύση;

ΥΓ:Αν κάποιος έχει κάποια απορία να ρωτήσει για περισσότερες διευκρινήσεις.
 

Μηνύματα
632
Reaction score
575
Αφου παιξει κανονικα σε αλλη θυρα το δοκιμασες παλι στην παλια να δεις αν παιζει παλι?
Κανε κι ενα πειραμα...
Κανε ενα νεο λογαριασμο χρηστη και δες κι εκει αν γινονται τα ιδια...
Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν φταιει η usb σου.
 

Μηνύματα
483
Reaction score
282
Αφου παιξει κανονικα σε αλλη θυρα το δοκιμασες παλι στην παλια να δεις αν παιζει παλι?
Κανε κι ενα πειραμα...
Κανε ενα νεο λογαριασμο χρηστη και δες κι εκει αν γινονται τα ιδια...
Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν φταιει η usb σου.
Εννοείται ότι το έκανα. Λογαριασμό χρήστη που; Εάν φταίει το πρόγραμμα, πρέπει να γίνει πλήρη απεγκατάσταση που σημαίνει εξ' αρχής φτιάξιμο της βιβλιοθήκης.
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Σε περίπτωση που δεν έχετε το Audirvana ανοιχτό και κάνετε τα ίδια ακριβώς πράγματα, παρουσιάζεται το ίδιο πρόβλημα;
 

Μηνύματα
483
Reaction score
282
Σε περίπτωση που δεν έχετε το Audirvana ανοιχτό και κάνετε τα ίδια ακριβώς πράγματα, παρουσιάζεται το ίδιο πρόβλημα;
Το πρόβλημα είναι το Audirvana. Δεν παίζω μουσική με άλλο πρόγραμμα.
 

Μηνύματα
632
Reaction score
575
Θα πάτε στις ρυθμίσεις, users and groups, πατάτε το+ που βρίσκεται κάτω αριστερά πάνω από το λουκέτο ( αφού βάλετε πρώτα τον κωδικό σας πατώντας πάνω στο λουκέτο).
Θα συμπληρώσετε τα στοιχεία που θέλετε για ένα νέο λογαριασμό χρήστη administrator και θα συνδεθείτε μ αυτόν μετά από επανεκκίνηση.
Αν χρειαστεί Κάντε εγκατάσταση το πρόγραμμα σας και πάλι και δείτε το τι γίνεται με τις θύρες.
Αν λειτουργεί σωστά σ αυτό τον λογαριασμό, φταίει κάποιο άλλο πρόγραμμα που έχετε η κάτι πήγε στραβά με το λειτουργικό σύστημα. Αν δεν λειτουργεί κι εδώ μάλλον είναι κακογραμμένος ο driver του προγράμματος σας η του dac....
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Εάν το Audirvana έχει κάποια επιλογή exclusive mode η direct mode access για το dac η όπως αλλιώς ονομάζει τη συγκεκριμένη λειτουργία, δοκιμάστε να την αλλάξετε να δείτε πως συμπεριφέρεται έτσι
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.420
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top