Περί καλωδίων ρεύματος

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.598
Καταλαβαίνω ας πούμε (κάνει "μπαμ") διαφορά 1 ντεσιμπέλ στα πρίμα.
Έτσι για χαβαλέ, εξιστόρηση γεγονότος:

Τα 7 ηχεία μου, έχουν ξεχωριστή ρύθμιση στάθμης στην πλάτη για τον κάθε δρόμο (3-δρομο) και στο Τουίτερ οι χαμηλότερες ρυθμίσεις είναι -2 και -1 ντεσιμπέλ.

Η συνήθης ρύθμιση είναι στα -2 ντεσιμπέλ το Τουίτερ, οπότε η απόκριση του ηχείου πλησιάζει αισχρά το γνωστό επιθυμητό τάργκετ κερβ.

Έτσι άκουσε μια φορά ο ντιμιφουτ.

Μετά από 2-3 βδομάδες, ξανάρθε ο ντιμιφουτ να ακούσει. Μόμπι βάζω, τα γνωστά.

Με το που ξεκινάει να παίζει, μου λέει "ανέβασες τα πρίμα ρε;" Και πάει καρφί να δει τι γίνεται στην πλάτη ενός ηχείου.

Ναι, από -2 στο -1 απαντώ.

Ε, έφυγε η πτώση του τάργκετ κερβ, παίζει σχεδόν φλατ μου λέει. Γιατί ρε ακούς φλατ;

Μου "αρέσει" απαντώ.

Καλό, ε; :D:p
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Εκείνο που θα ήθελα οπωσδήποτε να καταλάβει είναι ότι ενδεδειγμένη προτεραιότητα σε παρελκόμενα όπως το DC-blocker είναι να το προμηθευτεί και μετά ας το ακούσει.Διότι την προδιαγεγραμμένη τους λειτουργία την εκτελούν επιβεβεβαιωμένα και είναι αυτή βασισμένη σε λογικές συναρτήσεις,όχι νεφελώδεις υποκειμενικές εκτιμήσεις.

Κατά τον ίδιο τρόπο που η άϋλη τεχνογνωσία σε ηχοληψία,μίξη και mastering δεν είναι αυθαίρετη αλλά βασίζεται σε αντικειμενικά δεδομένα και το εκάστοτε προϊόν αυτής είναι μετρήσιμο - βλέπε λ.χ. συστάσεις ASilver.
Φίλτατε buthia,
1)στο audio, έχω μάθει πρώτα να ακούω το προς αγορά gadget και κατόπιν, αν κρίνω ότι βελτιώνει το αποτέλεσμα να το αγοράζω.
Αυτός άλλωστε είναι κι ο τρόπος που λειτουργεί το πλείστο των σκεπτόμενων αγοραστών ηχητικού εξοπλισμού.
επομένως, η σειρά της δικής μου προτεραιότητας είναι: ακρόαση-αξιολόγηση-αγορά(ή μη).
2)Οι λογικές συναρτήσεις και η προδιαγεγραμμένη λειτουργία του dc-blocker που επικαλείσαι, μπορεί να οδηγούν σε..παράλογα ηχητικά αποτελέσματα:)(επομένως βλέπε 1) ).
Τα καλώδια τώρα από την άλλη πλευρά, πρώτα τ άκουσα, μετά αξιολόγησα αυτό οου άκουσα, και κατόπιν τ αγόρασα:):).
Φυσικά, όταν ο τρόπος αξιολόγησης σου είναι πρώτα αγορά και μετά ακρόαση, είναι λογικό να μην έχεις ακούσει ποτέ κάποιο σοβαρό καλώδιο τι μπορεί να προσφέρει στο σύστημα σου:D, εξού και η δυσπιστία-απέχθεια που διατυπώνεις για τα καλώδια ρεύματος και για όποιον αρθρώνει μια διαφορετική θέση από τη δική σου. αναφορικά με το θέμα!
Αν τώρα μπορέσω και το δοκιμάσω το dc-blocker και κάνει τα λεγόμενα σου, εννοείται ότι θα ασπαστώ τη γνώμη και θα προβώ στην αγορά του.
3) στη πρόταση του ASilver συμφώνησα και είπα ότι θα συμμετέχω, αλλά...μάλλον ό ίδιος διαφώνησε με τη πρόταση του, μιας και δεν απάντησε αν θέλει να το διοργανώσει και να συμμετάσχει κι ο ίδιος:D.

αυτά τα ολίγα ως απάντηση, από ΄κάποιον που δεν καταλαβαίνει";)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.598
Πλασέμπο και αηδίες.:p

Βάλτε λίγη πραγματική ισοστάθμιση (κι όχι καλωδιακή) στη ζωή σας, σα το αλατοπίπερο είναι, δίνει ...νοστιμιά! ;)

Εγώ σας καταλαβαίνω, την εποχή που δεν υπήρχαν λύσεις ισοστάθμισης, παίζαμε με καλώδια για να φτιάξουν λίγο τα πρίμα ή να δώσουν όγκο στο μπάσο. Τώρα, γίνεται κατά βάση το ίδιο, αλλά πιο επιστημονικά και επαληθεύσιμα, με μικρόφωνο και σοβαρά συστήματα ισοσταθμισης.:drinks:
[DOUBLEPOST=1556089393][/DOUBLEPOST]
στο audio, έχω μάθει πρώτα να ακούω το προς αγορά gadget και κατόπιν, αν κρίνω ότι βελτιώνει το αποτέλεσμα να το αγοράζω.
Αυτός άλλωστε είναι κι ο τρόπος που λειτουργεί το πλείστο των σκεπτόμενων αγοραστών ηχητικού εξοπλισμού.
Κι αυτό είναι το μεγαλύτερο σφάλμα. ;)

Ξέρω, επαναλαμβάνω τα ίδια και τα ίδια, αλλά και σεις, αυτό κάνετε. :D
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Πλασέμπο και αηδίες.:p

Βάλτε λίγη πραγματική ισοστάθμιση (κι όχι καλωδιακή) στη ζωή σας, σα το αλατοπίπερο είναι, δίνει ...νοστιμιά! ;)

Εγώ σας καταλαβαίνω, την εποχή που δεν υπήρχαν λύσεις ισοστάθμισης, παίζαμε με καλώδια για να φτιάξουν λίγο τα πρίμα ή να δώσουν όγκο στο μπάσο. Τώρα, γίνεται κατά βάση το ίδιο, αλλά πιο επιστημονικά και επαληθεύσιμα, με μικρόφωνο και σοβαρά συστήματα ισοσταθμισης.:drinks:
[DOUBLEPOST=1556089393][/DOUBLEPOST]
Κι αυτό είναι το μεγαλύτερο σφάλμα. ;)

Ξέρω, επαναλαμβάνω τα ίδια και τα ίδια, αλλά και σεις, αυτό κάνετε. :D
συγχώρα με ντόκτορ,
αγοράζω μόνο ότι κρίνω ότι βοηθά ττο σύστημα μου να παίξει καλύτερα, κι όχι ότι κρίνουν ή προτείνουν κάποιοι άλλοι για ένα σύστημα κι ένα χώρο που δεν έχουν ακούσει πως παίζει ή τηι χρειάζεται για να βελτιωθεί.

υ.σ. Επαναλαμβάνεις και πάλι όμως ότι τα καλώδια ρεύματος ¨ακούγονται¨ κι αυτό είναι προς τιμή σου!
κάποιοι εδώ μέσα μπορεί και να σ αφορίσουν για τις νέες, αιρετικές τοποθετήσεις σου:D
 

Μηνύματα
1.572
Reaction score
645
Έτσι για χαβαλέ, εξιστόρηση γεγονότος:

Τα 7 ηχεία μου, έχουν ξεχωριστή ρύθμιση στάθμης στην πλάτη για τον κάθε δρόμο (3-δρομο) και στο Τουίτερ οι χαμηλότερες ρυθμίσεις είναι -2 και -1 ντεσιμπέλ.

Η συνήθης ρύθμιση είναι στα -2 ντεσιμπέλ το Τουίτερ, οπότε η απόκριση του ηχείου πλησιάζει αισχρά το γνωστό επιθυμητό τάργκετ κερβ.

Έτσι άκουσε μια φορά ο ντιμιφουτ.

Μετά από 2-3 βδομάδες, ξανάρθε ο ντιμιφουτ να ακούσει. Μόμπι βάζω, τα γνωστά.

Με το που ξεκινάει να παίζει, μου λέει "ανέβασες τα πρίμα ρε;" Και πάει καρφί να δει τι γίνεται στην πλάτη ενός ηχείου.

Ναι, από -2 στο -1 απαντώ.

Ε, έφυγε η πτώση του τάργκετ κερβ, παίζει σχεδόν φλατ μου λέει. Γιατί ρε ακούς φλατ;

Μου "αρέσει" απαντώ.

Καλό, ε; :D:p
Επειδη το ηχειο μου εχει αντιστοιχο setting +-2db στα πριμα επιβεβαιωνω οτι εκανα ακριβως το ιδιο. Ξεφυγα απο αυτο που αποκαλει ο κατασκευαστης flat και εδωσα λιγο γιατι μετα απο πολλα πισω μπρος κατεληξα οτι αυτο μου αρεσε.... στον χωρο μου.... Προφανως σε αλλο χωρο τα δεδομενα θα ηταν διαφορετικα....
[DOUBLEPOST=1556091147][/DOUBLEPOST]
Πλασέμπο και αηδίες.:p

Βάλτε λίγη πραγματική ισοστάθμιση (κι όχι καλωδιακή) στη ζωή σας, σα το αλατοπίπερο είναι, δίνει ...νοστιμιά! ;)

Εγώ σας καταλαβαίνω, την εποχή που δεν υπήρχαν λύσεις ισοστάθμισης, παίζαμε με καλώδια για να φτιάξουν λίγο τα πρίμα ή να δώσουν όγκο στο μπάσο. Τώρα, γίνεται κατά βάση το ίδιο, αλλά πιο επιστημονικά και επαληθεύσιμα, με μικρόφωνο και σοβαρά συστήματα ισοσταθμισης.:drinks:
[DOUBLEPOST=1556089393][/DOUBLEPOST]
Κι αυτό είναι το μεγαλύτερο σφάλμα. ;)

Ξέρω, επαναλαμβάνω τα ίδια και τα ίδια, αλλά και σεις, αυτό κάνετε. :D

εαν η διαφορα ηταν μονο συχνοτικη με τα καλωδια ρευματος συμφωνω οτι ενα συστημα ισοσταθμισης θα ηταν η καλυτερη λυσης απο πλευρας value for money. Δυστυχως δεν ειναι μονο αυτη η διαφορα....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.598
αγοράζω μόνο ότι κρίνω ότι βοηθά ττο σύστημα μου να παίξει καλύτερα, κι όχι ότι κρίνουν ή προτείνουν κάποιοι άλλοι για ένα σύστημα κι ένα χώρο που δεν έχουν ακούσει πως παίζει ή τηι χρειάζεται για να βελτιωθεί.
Φυσικά έτσι αγοράζουν όλοι, αυτό που κρίνουν ότι παίζει καλύτερα.
Απλώς η κρίση δεν προέρχεται από ..ακροάσεις. ;)

Επαναλαμβάνεις και πάλι όμως ότι τα καλώδια ρεύματος ¨ακούγονται¨ κι αυτό είναι προς τιμή σου!
κάποιοι εδώ μέσα μπορεί και να σ αφορίσουν για τις νέες, αιρετικές τοποθετήσεις σου:D
Κι εσύ επαναλαμβάνεις ότι μόνο γω είπα πως ακούγονται διαφορές, ενώ δε το είπα μόνο γω... Μάλλον δε προσέχεις τι λέει ο μπούτχιας, ο ντιμιφουτ, κλπ κλπ κλπ, δε προσέχεις λέμε. :D

εαν η διαφορα ηταν μονο συχνοτικη με τα καλωδια ρευματος συμφωνω οτι ενα συστημα ισοσταθμισης θα ηταν η καλυτερη λυσης απο πλευρας value for money. Δυστυχως δεν ειναι μονο αυτη η διαφορα...
Ναι, δεν είναι μόνο στο πεδίο του πλάτους αποκρισης, αλλά και στο πεδίο του χρόνου αποκρισης.
Γι'αυτό και λέω να προσεγγίσετε "σοβαρό συστημα ισοσταθμισης" κι όχι "απλό", ώστε να έχετε την ευκαιρία να δείτε μεταβολές και πλάτους και φάσης. Αλλά δε προσέχετε τι λέω...:D:p
[DOUBLEPOST=1556091961][/DOUBLEPOST]
είναι λογικό να μην έχεις ακούσει ποτέ κάποιο σοβαρό καλώδιο τι μπορεί να προσφέρει στο σύστημα σου:D,
Μην κάνετε τέτοιες "υποθέσεις" για κανέναν.

Όλοι βλαμμένοι είναι εδώ μέσα.

:lolsign::lolsign::lolsign::lolsign::lolsign:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.598
Προσωπικά, έχω σπαταλήσει χιλιάδες ώρες ακρόασης σε ακροάσεις-δοκιμές καλωδίων.

Δεκάδες χιλιάδες ώρες ακρόασης.

Χωρίς υπερβολή. Μπορεί να λέω και λίγα.

Έχω κερδίσει με το σπαθί μου το ανάλογο βραβείο:
(που το χάρισα και συνεχίζω να το χαρίζω στον εαυτό μου)
















































images.jpeg


:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
 


Μηνύματα
1.572
Reaction score
645
δη το ηχειο μου εχει αντιστοιχο setting +-2db στα πριμα επιβεβαιωνω οτι εκανα ακριβως το ιδιο. Ξεφυγα απο αυτο που αποκαλει ο κατασκευαστης flat και εδωσα λιγο γιατι μετα απο πολλα πισω μπρος κατεληξα οτι αυτο μου αρεσε.... στον χωρο μου.... Προφανως σε αλλο χωρο τα δεδομενα θα ηταν διαφορετικα....
Φυσικά έτσι αγοράζουν όλοι, αυτό που κρίνουν ότι παίζει καλύτερα.
Απλώς η κρίση δεν προέρχεται από ..ακροάσεις. ;)



Κι εσύ επαναλαμβάνεις ότι μόνο γω είπα πως ακούγονται διαφορές, ενώ δε το είπα μόνο γω... Μάλλον δε προσέχεις τι λέει ο μπούτχιας, ο ντιμιφουτ, κλπ κλπ κλπ, δε προσέχεις λέμε. :D


Ναι, δεν είναι μόνο στο πεδίο του πλάτους αποκρισης, αλλά και στο πεδίο του χρόνου αποκρισης.
Γι'αυτό και λέω να προσεγγίσετε "σοβαρό συστημα ισοσταθμισης" κι όχι "απλό", ώστε να έχετε την ευκαιρία να δείτε μεταβολές και πλάτους και φάσης. Αλλά δε προσέχετε τι λέω...:D:p
[DOUBLEPOST=1556091961][/DOUBLEPOST]

Μην κάνετε τέτοιες "υποθέσεις" για κανέναν.

Όλοι βλαμμένοι είναι εδώ μέσα.

:lolsign::lolsign::lolsign::lolsign::lolsign:
Οι διαφορες στο πεδιο της φασης ειναι το δευτερο που μπορει να μεταβαλλει το καλωδιο ρευματος (οι ακροατες το εκλαμβανουν σαν μεταβολη του soundstage). Υπαρχει και ενα τριτο χαρακτηριστικο που εχουν καποια σωστα καλωδια ρευματος που δε ξερω αν μπορουν να επιτευχθουν με αλλο τροπο πιο οικονομικο. Μεγαλυτερη ησυχια, πιο διακριτη πληροφορια που προφανως οφειλεται σε μειωση (καποιου η καποιων ειδων) θορυβου που εισερχεται στο συστημα απο διαφορες πηγες οπως router, υπολογιστες/server, κακοσχεδιασμενα switching τροφοδοτικα, παρασιτα EMI/RFI, θορυβος απο το δικτυο που τροφοδοτει τις συσκευες και δε ξερω τι αλλο. Τα παραπανω παρατηρουνται ακομα και αν καποιος χρησιμοποιει μετασχηματιστες απομονωσης, φιλτρα η δεν ξερω εγω τι αλλο... Συντομα θα δοκιμασω και κανενα Online UPS για να δω τι γινεται σε αυτη την περιπτωση....

Ασχετο αλλα γενικα το computer audio εχει γινει χειροτερο απο το πικαπ σε θεμα tweaking.... Οσοι ασχολουνται σοβαρα βλεπουν πολυ σοβαρες βελτιωσεις με επεμβασεις στον τομεα της ποιοτητας του ρευματος που τροφοδοτει τις συσκευες. Εγω τις μεγαλυτερες διαφορες με καλωδια ρευματος στο συστημα μου τις ακουσα στο εξωτερικο clock που χρησιμοποιω για να χρονιζω τον reclocker μου (βλεπε Mutec) και γενικα σε συσκευες που περιεχουν μεσα ρολογια χρονισμου.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Οι διαφορες στο πεδιο της φασης ειναι το δευτερο που μπορει να μεταβαλλει το καλωδιο ρευματος (οι ακροατες το εκλαμβανουν σαν μεταβολη του soundstage). Υπαρχει και ενα τριτο χαρακτηριστικο που εχουν καποια σωστα καλωδια ρευματος που δε ξερω αν μπορουν να επιτευχθουν με αλλο τροπο πιο οικονομικο. Μεγαλυτερη ησυχια, πιο διακριτη πληροφορια που προφανως οφειλεται σε μειωση (καποιου η καποιων ειδων) θορυβου που εισερχεται στο συστημα απο διαφορες πηγες οπως router, υπολογιστες/server, κακοσχεδιασμενα switching τροφοδοτικα, παρασιτα EMI/RFI, θορυβος απο το δικτυο που τροφοδοτει τις συσκευες και δε ξερω τι αλλο. Τα παραπανω παρατηρουνται ακομα και αν καποιος χρησιμοποιει μετασχηματιστες απομονωσης, φιλτρα η δεν ξερω εγω τι αλλο... Συντομα θα δοκιμασω και κανενα Online UPS για να δω τι γινεται σε αυτη την περιπτωση....

Ασχετο αλλα γενικα το computer audio εχει γινει χειροτερο απο το πικαπ σε θεμα tweaking.... Οσοι ασχολουνται σοβαρα βλεπουν πολυ σοβαρες βελτιωσεις με επεμβασεις στον τομεα της ποιοτητας του ρευματος που τροφοδοτει τις συσκευες. Εγω τις μεγαλυτερες διαφορες με καλωδια ρευματος στο συστημα μου τις ακουσα στο εξωτερικο clock που χρησιμοποιω για να χρονιζω τον reclocker μου (βλεπε Mutec) και γενικα σε συσκευες που περιεχουν μεσα ρολογια χρονισμου.
φίλε gpol,

εδώ θα προσπαθήσουν να σε πείσουν ότι τις διαφορές που επικαλέισαι ότι ακούς(και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου), δεν τις ακούς, απλά νομίζεις ότι τις ακούς!:D:D.
τι θες και τους εξαγριώνεις?:lolsign::lolsign::lolsign:
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Κι εσύ επαναλαμβάνεις ότι μόνο γω είπα πως ακούγονται διαφορές, ενώ δε το είπα μόνο γω... Μάλλον δε προσέχεις τι λέει ο μπούτχιας, ο ντιμιφουτ, κλπ κλπ κλπ, δε προσέχεις λέμε. :D
συγχώρα με ξανά ντόκτορ,
αλλά ΜΟΝΟ εσύ από το ΄μπλοκ των αντικαλωδιάδων¨ εκφράστηκες ευθαρσώς για ΄διαφοροποίηση του ήχου από το καλώδιο ρεύματος".
Όλοι οι άλλοι, μόνο που δε με σταυρώσανε γιατί ¨το τεστ δε θα γίνει τυφλό¨,¨ό ήχος στην εναλλαγή καλωδίων δεν ακούγεται όπως η διαφορά μιας κόπιας από μια remastered¨, ¨τιο σαλόνι μου είναι αφρόντιστο¨ και άλλες τέτοιες ομορφιές!
Το αποκορύφωμα δε, ήταν ότι συμφορουμίτης δεν έρχεται προς ακρόαση γιατί θα τον πω ¨κουφό ή εγωιστή¨!
με άλλα λόγια, κανείς τους ΔΕΝ ακούει διαφορές, σε κανένα σύστημα, εκτός αν είναι blind test (που όμως να επιβεβαιώνει τη συγκεκριμένη πεποίθηση αλλιώς δε θα είναι όυτε αυτό σωστό) και πανυγήριζαν δε, ότι το nordost δεν παίζει καλύτερα από ένα απλό pcκαλώδιο:):), χωρίς να μπουν στο κόπο να διαβάσουν όλο το συμπέρασμα του συγκεκριμένου thread.
Εδώ και περίπου 600 posts προσπαθώ να πω(κι αν λέω κάτι λάθος παρακαλώ διορθώστε με), ότι τα καλώδια ρεύματος έχουν συμμετοχή στον ηχητικό χαρακτήρα ενός συστήματος. Δεν είπα ποτέ, ποίο καλώδιο είναι ΄καλύτερο¨από κάποιο άλλο. Είπα απλά ότι υπάρχουν ακουστές διαφορές!
Πές μου σε παρακαλώ ποιός συμφώνησε με την προηγούμενη τοποθέτηση?

συγχώρα με λοιπόν ντόκτορ!

Διαβάζω πολύ καλά τις θέσεις και τις απόψεις των συνομιλητών μου και δεν ειρωνεύομαι το συνομιλητή μου ποτέ!
 
Last edited:

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Μια διαδικασία mastering δεν είναι μόνο θέμα τεχνολογίας αλλά και...άϋλης γνώσης από τον φορέα που την εφαρμόζει.
Αντικειμενικός της δε σκοπός είναι η...τονική ισορροπία
Οντως αυτη την τονικη ισορροπια την ακουμε σε ολα τα μαστερινγκ απο ολους τους (μ) αστεραδες :roflmao:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.598
Όλοι οι άλλοι, μόνο που δε με σταυρώσανε γιατί ¨το τεστ δε θα γίνει τυφλό¨,
Αυτό είναι άλλο θέμα.

Κι εγώ θα σε σταύρωνα. :p

Τεστ ιδίως αμφιλεγόμενων και μη μετρήσιμων "βελτιώσεων", αν δεν είναι διπλό τυφλό, δεν έχει κανένα λόγο ύπαρξης. ;)

Διότι, η ψυχολογία ειναι σημαντικό πράγμα. Και γω δίνω μεγάλη αξία σε αυτήν. Για χάρη της, και μόνο, δικαιολογώ τις αγορές όλων των καλωδίων του πλανήτη.

Ευτυχειτε. :drinks:
 



PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
θα παθει κανενας εγκεφαλικο... ηταν χτυπημα κατω απο τη μεση.. :download::focus:
Να σου πω κατι ομως (την αμαρτια μου που λενε).......
Ενα τετοιο ζευγαρι καλωδιων θα ηθελα πολυ να μπορουσα να πουλησω.Με το κερδος μου θα αφυπηρετουσα νεος :D
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Για όσους δεν μπορούμε για αντικειμενικούς λόγους να είμαστε στην δοκιμή καλωδίων, προτείνω το εξής απλό. Όποιος έχει τον κατάλληλο εξοπλισμό ας ηχογραφήσει υπό τις ίδιες ακριβώς συνθήκες ένα μουσικό κομάτι π.χ σε μορφή MP3 320Kbps 4 φορές. Οι 3 θα είναι με ένα οποιοδήποτε καλώδιο ρεύματος (πιστοποιημένο εννοείται για την χρήση) και η 4η version θα είναι με ένα οποιοδήποτε διαφορετικό καλώδιο ρεύματος. Φυσικά μόνο ο ίδιος θα γνωρίζει ποιο Track είναι εκείνο με το διαφορετικό καλώδιο. Ακολούθως ας ανεβάσει τις 4 version του κοματιού εδώ στο φόρουμ να δούμε πόσοι θα βρούμε την version με το δεύτερο καλώδιο (η πρόταση επιδέχεται βελτιώσεις/τροποποιήσεις από πιο ειδικούς).
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.613
Για όσους δεν μπορούμε για αντικειμενικούς λόγους να είμαστε στην δοκιμή καλωδίων, προτείνω το εξής απλό. Όποιος έχει τον κατάλληλο εξοπλισμό ας ηχογραφήσει υπό τις ίδιες ακριβώς συνθήκες ένα μουσικό κομάτι π.χ σε μορφή MP3 320Kbps 4 φορές. Οι 3 θα είναι με ένα οποιοδήποτε καλώδιο ρεύματος (πιστοποιημένο εννοείται για την χρήση) και η 4η version θα είναι με ένα οποιοδήποτε διαφορετικό καλώδιο ρεύματος. Φυσικά μόνο ο ίδιος θα γνωρίζει ποιο Track είναι εκείνο με το διαφορετικό καλώδιο. Ακολούθως ας ανεβάσει τις 4 version του κοματιού εδώ στο φόρουμ να δούμε πόσοι θα βρούμε την version με το δεύτερο καλώδιο (η πρόταση επιδέχεται βελτιώσεις/τροποποιήσεις από πιο ειδικούς).
Σου έχω έτοιμη την απάντηση.
1. Αν οι διαφορά είναι εύκολα ανιχνεύσιμη, τότε όλα θα είναι ωραία και καλά, αφού τα καλώδια ρεύματος "ακούγονται".
2. Αν η πλειοψηφία πλατσουρίζει στα νερά της τυχαιότητας, δηλαδή έχει επιτυχία περί το 50%, τότε θα φταίει η ηχογράφηση, η οποία υπελείπετο της περιστάσεως και δεν μπόρεσε να αποτυπώσει τη διαφορά, η οποία είναι ακουστή, αφού τα καλώδια "ακούγονται", ούτως ή άλλως. Αν, δε, η ηχογράφηση είναι σε mp3, τότε δεν έχει καμιά τύχη...
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.136
Για όσους δεν μπορούμε για αντικειμενικούς λόγους να είμαστε στην δοκιμή καλωδίων, προτείνω το εξής απλό. Όποιος έχει τον κατάλληλο εξοπλισμό ας ηχογραφήσει υπό τις ίδιες ακριβώς συνθήκες ένα μουσικό κομάτι π.χ σε μορφή MP3 320Kbps 4 φορές. Οι 3 θα είναι με ένα οποιοδήποτε καλώδιο ρεύματος (πιστοποιημένο εννοείται για την χρήση) και η 4η version θα είναι με ένα οποιοδήποτε διαφορετικό καλώδιο ρεύματος. Φυσικά μόνο ο ίδιος θα γνωρίζει ποιο Track είναι εκείνο με το διαφορετικό καλώδιο. Ακολούθως ας ανεβάσει τις 4 version του κοματιού εδώ στο φόρουμ να δούμε πόσοι θα βρούμε την version με το δεύτερο καλώδιο (η πρόταση επιδέχεται βελτιώσεις/τροποποιήσεις από πιο ειδικούς).
Και αντί για ηχογράφηση με μικρόφωνο όπου θα μπορούσαν και τυχαία γεγονότα (π.χ. ο ένας ακροατής κάθισε 10 εκατοστά πιο 'κει...) να αλλοιώσουν τα αποτελέσματα.... σκεφτείτε τη χρήση ενός διαιρέτη τάσης στην έξοδο του ενισχυτή (με αντιστάσεις μεγάλης τιμής ώστε να μη αλλάζουν την αντίσταση που βλέπει ο ενισχυτής) και ηχογράφηση κατευθείαν σε επίπεδο line...
Μετά, θα μπορούσαμε όχι μόνο να ακούσουμε τα αποτελέσματα αλλά και να τα βάλουμε σε κάποιο πρόγραμμα επεξεργασίας ήχου δυο-δυο με αντίθετες φάσεις ώστε να δούμε και τυχόν μετρήσιμες διαφορές...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.326
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top