Προτάσεις-ερωτήσεις-απορίες για αγορά ηχείων

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Anton, μεγεια και καλοακουστα. Τα εχω και εγω στο cart πολυ καιρο τωρα αλλα με προλαβες. Το καλυτερο vfm μακραν και πιστευω ικανα για ηχο πολυ υψηλου επιπεδου αν συντρεχουν και τα υπολοιπα...ευαγγελια!
 

Μηνύματα
1.408
Reaction score
2.530
Anton, μεγεια και καλοακουστα. Τα εχω και εγω στο cart πολυ καιρο τωρα αλλα με προλαβες. Το καλυτερο vfm μακραν και πιστευω ικανα για ηχο πολυ υψηλου επιπεδου αν συντρεχουν και τα υπολοιπα...ευαγγελια!
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου, ελπίζω και στα δικά σου σύντομα !! είμαι περίεργος ν' ακούσω και άλλες γνώμες από κατόχους...
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Καλοριζικα και καλοακουστα. Σε τι βασεις τα εχεις?

Με το καλο και στο σαμπ. Κι επειδη τα σαμπ κοστιζουν, σιγα σιγα. Ετσι θα καταλαβαινεις και τις διαφορες. Αν μαλιστα πας στο Adams 12, τοτε θα εχεις ξεφυγει εντελως. Στο σαμπ προχωρας πολυ πιο προσεκτικα. Αξιζει να δινεις κατι παραπανω και να πας σε σωστο σαμπ. Κι επειδη σταδιακα θα πας σε περισσοτερα του ενος μην κολας στο ποσο χαμηλα κατεβαινει, Θεωρησε το δεδομενο οτι αυτο θα το εχεις πετυχει σχεδον εξ ορισμου.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
είμαι περίεργος ν' ακούσω και άλλες γνώμες από κατόχους...
Να μην είσαι περίεργος σε τέτοια θέματα. Δεν είναι σωστό. Χαιεντάδικο γνώρισμα...

Περίεργος πρέπει να είσαι για το πώς καταφέρνουν αυτές οι φίρμες οι στουντιακές να βγάζουν τόσο αξιόλογα σωστό ήχο με τόσα λίγα λεφτά, ενώ αντιθέτως οι χαιενταδικες να βγάζουν τόσο λάθος ήχο με τσουβαλια χαρτονομισμάτων μωβ...
[DOUBLEPOST=1556174676][/DOUBLEPOST]
Τα εχω και εγω στο cart πολυ καιρο
Άντε, μας γκαστρωσες.
[DOUBLEPOST=1556174802][/DOUBLEPOST]
Καλοριζικα και καλοακουστα
Άντε και στα δικά σου (τα υπόλοιπα).

Έχεις την μια τριάδα των πιο ισχυρών, τα υπόλοιπα μπορούν να είναι τέτοια, οι διαφορές είναι πρακτικά ασήμαντες για τα υπόλοιπα ηχεία, ενώ η διαφορά στο κόστος θα είναι ουσιαστική.
 

Μηνύματα
1.408
Reaction score
2.530
Καλοριζικα και καλοακουστα. Σε τι βασεις τα εχεις?

Με το καλο και στο σαμπ. Κι επειδη τα σαμπ κοστιζουν, σιγα σιγα. Ετσι θα καταλαβαινεις και τις διαφορες. Αν μαλιστα πας στο Adams 12, τοτε θα εχεις ξεφυγει εντελως. Στο σαμπ προχωρας πολυ πιο προσεκτικα. Αξιζει να δινεις κατι παραπανω και να πας σε σωστο σαμπ. Κι επειδη σταδιακα θα πας σε περισσοτερα του ενος μην κολας στο ποσο χαμηλα κατεβαινει, Θεωρησε το δεδομενο οτι αυτο θα το εχεις πετυχει σχεδον εξ ορισμου.
Ευχαριστώ πολύ !
Βάσεις πήρα κάτι φθηνές Metro SS-015.
Την απόφαση για το/τα sub θα την πάρει αποκλειστικά η τσέπη όταν έρθει η ώρα...:D

Περίεργος πρέπει να είσαι για το πώς καταφέρνουν αυτές οι φίρμες οι στουντιακές να βγάζουν τόσο αξιόλογα σωστό ήχο με τόσα λίγα λεφτά, ενώ αντιθέτως οι χαιενταδικες να βγάζουν τόσο λάθος ήχο με τσουβαλια χαρτονομισμάτων μωβ...
Αυτό δε μπορώ να το χωνέψω ακόμα...:O_o:
Κάλλιο αργά παρά ποτέ πάντως...;)
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Να 'σαι καλά, ευχαριστώ, με το καλό κι εσύ λοιπόν...:)

ΥΓ. Μίκρυνα λίγο την απόσταση ακρόασης στο 1,85 m και έτρεξα το πρόγραμμα ισοστάθμισης του Pioneer με τα Adam...τα ρέστα μου, δε λέω τίποτε άλλο !!!:dance2::drinks::thumbsup:
Μακάρι να την έφτιαχνα τη δουλειά με τα μικρά της Adam ή της Genelec. Αλλά τα 3.5m απόσταση ακρόασης βλέπεις είναι θέμα. Πρέπει να μπει βαθιά το χέρι στη τσέπη. Περιμένω και την επόμενη αναβάθμιση της Adam στην "μεσαία" κατηγορία, την ΑΧ. Είναι η μόνη που έμεινε. Η Τ και η S εχουν αναβαθμιστεί.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Δεν μπορεί να υπάρξει φτηνό φαρφιλντ.

Οι στουντιάδες δε μασάνε ταραμά...


Για 3,5 μέτρα απόσταση ακρόασης, θες 12" μιντγουφερ και σαμπ από κάτω ανάλογων δυνατοτήτων.

Μη περιμένετε θαύματα και μη πιστεύετε σε θαύματα.

Πάνω στο αυτί (μηδέν απόσταση ακρόασης) μπορούν να παίξουν σωστά ακουστικά χαμηλής τιμής.
Μέχρι ένα μέτρο ακρόασης, είναι φτηνό το σωστό.
Για κάτω από τα 2 μετρα απόσταση ακρόασης, δε ματώνεις δεν υπάρχει λόγος.

Από κει και πάνω, αρχίζουν τα λεφτά να φεύγουν και να μη φτάνουν ...

Φακτς οφ ντιστανς...
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Δεν μπορεί να υπάρξει φτηνό φαρφιλντ.

Οι στουντιάδες δε μασάνε ταραμά...


Για 3,5 μέτρα απόσταση ακρόασης, θες 12" μιντγουφερ και σαμπ από κάτω ανάλογων δυνατοτήτων.

Μη περιμένετε θαύματα και μη πιστεύετε σε θαύματα.

Πάνω στο αυτί (μηδέν απόσταση ακρόασης) μπορούν να παίξουν σωστά ακουστικά χαμηλής τιμής.
Μέχρι ένα μέτρο ακρόασης, είναι φτηνό το σωστό.
Για κάτω από τα 2 μετρα απόσταση ακρόασης, δε ματώνεις δεν υπάρχει λόγος.

Από κει και πάνω, αρχίζουν τα λεφτά να φεύγουν και να μη φτάνουν ...

Φακτς οφ ντιστανς...
Αυτά είναι μάναμ τη να κάνω; :dance::D

Τα δικά μου φάκτς είναι τα 3.5m και τα λίγα χρήματα. Δεν γίνεται ξέρω. Ένα από τα δύο πρέπει να αλλάξει.

Θα ανοίξω το παλιό laptop να βρω τις μετρήσεις του Anthem πριν και μετά το ARC να τις ανεβάσω. Όλα δίπολα, μη ξεχνιόμαστε.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Η απόσταση αλλάζει πιο εύκολα από τη χρηματική κατάσταση.
Σίγουρα, αλλά μιλάμε για σαλόνι οπότε παίζουν και άλλα πράγματα ρόλο όπως έχει λεχθεί αρκετές φορές εδώ. Και το αισθητικό αποτέλεσμα επίσης το οποίο όχι μόνο για τη σύζυγο (ψύχωση με το design), αλλά και για μένα έχει μεγάλη σημασία. Το θετικό είναι ότι έχω πάρει "έγκρισή" για Genelec. Ακόμα και άσπρα αν χρειαστεί. Τα ρημάδια τα subs όμως είναι θέμα.

Θα χτίσω άλλο χώρο στο κήπο. :gotcha:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Προσωπικά, για μεγάλη απόσταση ακρόασης, θα επέλεγα μόνο αρέι.

Τέλος.
 


Μηνύματα
1.408
Reaction score
2.530
Ερώτηση: όταν ανοίγω τα ηχεία, μετά από 1-2 δευτερόλεπτα ακούγεται ένας ήχος "κλικ", όπως περίπου αυτός που ακούγεται όταν έρχεται σε επαφή η βελόνα του πικάπ με το δίσκο κατά το κατέβασμα της κεφαλής...
Είναι φυσιολογικό ή πρέπει να δω κάτι ?
Εννοείται ότι ανοίγω τα ηχεία αφού προηγουμένως έχω ανοίξει τον ενισχυτή...
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Ερώτηση: όταν ανοίγω τα ηχεία, μετά από 1-2 δευτερόλεπτα ακούγεται ένας ήχος "κλικ", όπως περίπου αυτός που ακούγεται όταν έρχεται σε επαφή η βελόνα του πικάπ με το δίσκο κατά το κατέβασμα της κεφαλής...
Σου ζητούν να παίξεις βινύλιο
 

A

AKARL

Guest
Είναι φυσιολογικό ή πρέπει να δω κάτι ?
Καθόλου φυσιολογικό είναι. Πες τον ΕΑΡ, που σε έβαλε στον ζβούρο, να σε δώσει πράμα καβλώδιο ρέβματος τση προκοπής ώστε να λυθεί το πρόβλημα και να έρθουν και οι χροιές στον τόπο τους. ;) :p
 

Μηνύματα
1.408
Reaction score
2.530
Σου ζητούν να παίξεις βινύλιο
:laugh::laugh::laugh::laugh:
Καθόλου φυσιολογικό είναι. Πες τον ΕΑΡ, που σε έβαλε στον ζβούρο, να σε δώσει πράμα καβλώδιο ρέβματος τση προκοπής ώστε να λυθεί το πρόβλημα και να έρθουν και οι χροιές στον τόπο τους. ;) :p
:D:D:D

Όσο περισσότερο ακούω μουσική, τόσο δε μπορώ να πιστέψω πόσο καλά ακούγονται αυτά τα μικρά...
 

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Σίγουρα, αλλά μιλάμε για σαλόνι οπότε παίζουν και άλλα πράγματα ρόλο όπως έχει λεχθεί αρκετές φορές εδώ. Και το αισθητικό αποτέλεσμα επίσης το οποίο όχι μόνο για τη σύζυγο (ψύχωση με το design), αλλά και για μένα έχει μεγάλη σημασία. Το θετικό είναι ότι έχω πάρει "έγκρισή" για Genelec. Ακόμα και άσπρα αν χρειαστεί. Τα ρημάδια τα subs όμως είναι θέμα.

Θα χτίσω άλλο χώρο στο κήπο. :gotcha:
Φιλαράκι στο σαλόνι μην χώνεις πολλά χρήματα. Θα είναι εξειρετικά δυσανάλογο το ποσό που θα διαθέσεις με το αποτέλεσμα που θα απολαύσεις. Δεν αξίζει.
Ειδικά εφ' όσων σαν ενδιαφέρει πολύ η διακόσμηση τα πράγματα γίνονται ακόμη πιο δύσκολα για το room treatment, και χωρίς αυτό ήχος δεν...

Όσο για τα array, αυτά έχουν ύψος και μεγάλους όγκους οπότε πάλι δεν θα ταιριάξουν με την διακόσμηση και θα έχεις θέματα.

Πάρε κάτι ντιζαινάτο τύπου ηχομπάρας να παίζει μουσικούλα και μην ασχολείσαι.\
Όταν με το καλό έχεις χώρο για HI-FI κάνε ότι γουστάρεις.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.154
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top