Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί



Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.823
νικο βαλε οσο μπορεις διαχυτες η διαφορα στον ηχο ειναι τεραστια εγω με τα quad 989 και τους διαχυτες που εφτιαξα ξυλινους ακουω υπεροχα τα διπολα
Μετά απο αυτό που άκουσα με τη μετακίνηση του τραπεζιού του σαλονιού και μερικές άλλες παρεμβάσεις ( σεντόνι στη tv και μαξιλάρια του καναπέ πίσω απο το κεφάλι μου μισό μέτρο δεξιά και αριστερά με πετσέτα επάνω τους ), το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να βάλω διαχυτές, αλλά είναι λίγο δύσκολο αισθητικά. Γίνεται της ακύρωσης το κάγκελο εδώ μέσα.
 


Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Μετά απο αυτό που άκουσα με τη μετακίνηση του τραπεζιού του σαλονιού και μερικές άλλες παρεμβάσεις ( σεντόνι στη tv και μαξιλάρια του καναπέ πίσω απο το κεφάλι μου μισό μέτρο δεξιά και αριστερά με πετσέτα επάνω τους ), το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να βάλω διαχυτές, αλλά είναι λίγο δύσκολο αισθητικά. Γίνεται της ακύρωσης το κάγκελο εδώ μέσα.
Νικόλα η φροντίδα του χώρου πραγματικά είναι το Α και το Ω όπως πολύ σωστά επιμένει ο Κώστας και πολλοί άλλοι. Με το να βγάλεις ένα τραπεζάκι από τον χώρο ακρόασης και να βάλεις ένα χαλί στο δάπεδο αν δεν υπάρχει ( τα πιο απλά και εύκολα σου λέω ) ακούς άλλο σύστημα μετά. Η δυσκολία τώρα για εμένα είναι να πετύχεις το περισσότερο κοντά στο ιδανικό αποτέλεσμα με όμορφες αισθητικές πινιελές με υλικά που ταιριάζουν σε ένα σαλόνι. Κουρτίνα, μαξιλάρες και ότι άλλο μπορεί ο κάθε ένας να ταιριάξει στον χώρο του. Και πραγματικά κάνουν πολύυ μεγάλη δουλειά όλα αυτά:):)
 



Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Ο θανατος του δικαναλου σεταπ μπορει ν'αργησει...
Εν τω μεταξυ δυο ερωτησεις σε οσους ασχολουνται
Ποσες φορες στον πραγματικο κοσμο ο ακροατης
βρισκεται ν'ακουει περικυκλωμενος απο τους μουσικους.
Ποσο ευκολη ειναι στο πολυκαναλο η τρισδιαστατη απεικονιση.
Μηπως δινουν αφυσικη αισθηση αυτα;
 

Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.823
Νικόλα η φροντίδα του χώρου πραγματικά είναι το Α και το Ω όπως πολύ σωστά επιμένει ο Κώστας και πολλοί άλλοι. Με το να βγάλεις ένα τραπεζάκι από τον χώρο ακρόασης και να βάλεις ένα χαλί στο δάπεδο αν δεν υπάρχει ( τα πιο απλά και εύκολα σου λέω ) ακούς άλλο σύστημα μετά. Η δυσκολία τώρα για εμένα είναι να πετύχεις το περισσότερο κοντά στο ιδανικό αποτέλεσμα με όμορφες αισθητικές πινιελές με υλικά που ταιριάζουν σε ένα σαλόνι. Κουρτίνα, μαξιλάρες και ότι άλλο μπορεί ο κάθε ένας να ταιριάξει στον χώρο του. Και πραγματικά κάνουν πολύυ μεγάλη δουλειά όλα αυτά:):)
Θα το ψάξω για να δείχνουν ωραία ( όσο μπορούν ) γιατί είναι ένα τυπικό σαλόνι, δεν μπορώ να πάω στην υπερβολή, όπως όλοι μας, δεν μένω μόνος. ;-)

Προσοχἠ να μην μπερδεὐουμε την διἀχυση με την απορρὀφηση (χαλιἀ, κουρτἰνες)
Εννοείται. Απλά έκανα ένα πείραμα.

Υ.Γ. Μετά απο αυτές τις παρεμβάσεις, επειδή είχα το λαπτοπ μπροστά μου σε τραπεζάκι, είπα να το διώξω κι αυτό. Ε, το άκουσα και αυτό!
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Dr. Floyd Toole...


Χάλασε και ο Δόκτορας......

Που είναι το ισόπλευρο τρίγωνο;

Που είναι το ίδιο κεντρικό;

Που είναι η σπηλιά;

Που είναι ο Μπάτμαν;

Κάτι οθόνες, τραπέζια, χαλιά.......τι τα θέλει ο άνθρωπας; Αντί να ζουν τα μηχανήματα του, ζει αυτός στο σαλόνι του.....(έχει και κεκλιμένη οροφή ο μπαγάσας!).
[DOUBLEPOST=1557257590][/DOUBLEPOST]
Προφανώς στου Parton Poule το set.

Καλά τέτοια κακογουστιά ο Τoole δεν υπάρχει. Προσωπικά με χαλάει απίστευτα και ας παίζει σαν παγκόσμια αναφορά.
Δεν διαβάζει Avsite, άσε που μπορεί να μη διαβάζει και τα pdf του :)
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
Ο θανατος του δικαναλου σεταπ μπορει ν'αργησει...
Εν τω μεταξυ δυο ερωτησεις σε οσους ασχολουνται
Ποσες φορες στον πραγματικο κοσμο ο ακροατης
βρισκεται ν'ακουει περικυκλωμενος απο τους μουσικους.
Ποσο ευκολη ειναι στο πολυκαναλο η τρισδιαστατη απεικονιση.
Μηπως δινουν αφυσικη αισθηση αυτα;
Δεν μελετάς τα post του παντοφλακια μου φαίνεται

Ποιος είπε ότι θα βρίσκεσαι περικυκλωμένος από μουσικούς ; Από ήχους θα εισαι περικυκλωμένος που θα προσωμοιαζουν ένα ακουστικό χώρο


 


Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Ο θανατος του δικαναλου σεταπ μπορει ν'αργησει...
Εν τω μεταξυ δυο ερωτησεις σε οσους ασχολουνται
Ποσες φορες στον πραγματικο κοσμο ο ακροατης
βρισκεται ν'ακουει περικυκλωμενος απο τους μουσικους.
Ποσο ευκολη ειναι στο πολυκαναλο η τρισδιαστατη απεικονιση.
Μηπως δινουν αφυσικη αισθηση αυτα;
Νομίζω ότι κάπου έχει γράψει ο Κώστας ότι παρόλο το setup με ηχεία σε κύκλο την μουσική την ακούς μόνο από μπροστά.
Αλλά όπως και να΄χει θα συμφωνήσω μαζί σου στο άλλο και θα παραφράσω..
Το δικάναλο ποτέ δεν πεθαίνει
Δεν το σκιάζει φοβέρα καμιά:):D
 

A

AKARL

Guest
Δεν μελετάς τα post του παντοφλακια μου φαίνεται
Ιδέα για καινούργιο παρατσούκλι του ΕΑΡ: PanDoFlacιας. :roflmao:

Το δικάναλο ποτέ δεν πεθαίνει
Αλλά αναγεννιέται από τσι στάχτες του, όπως ο Φοίνικας και το... βιgνύgλιο. :wink:
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Ιδέα για καινούργιο παρατσούκλι του ΕΑΡ: PanDoFlacιας. :roflmao:



Αλλά αναγεννιέται από τσι στάχτες του, όπως ο Φοίνικας και το... βιgνύgλιο. :wink:
όλα ωραία είναι και όλα χρειάζονται για να γουστάρουμε όλοι μας όταν βρίσκουμε λίγο ελεύθερο χρόνο;)
 

Μηνύματα
3.125
Reaction score
10.333
Λόγου χάριν στον κινηματογραφικό ήχο δεν είναι έτσι, το κεντρικό εκεί τραβάει περισσότερο ζόρι. Εκεί καλύτερα να έχεις ένα τεράστιο κεντρικό, και ας είναι υποδεέστερα όλα τα υπόλοιπα.

+1000
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
...…...2. Να φύγει το τραπεζάκι ανάμεσα σε σας και τα ηχεία......]

Απορω πως αυτό περασε ασχολιαστο μετα από τοσες σελιδες.
Για ν ακουσω γνωμες.

Και που θ ακουμπάμε τα φυστικια και τις μπυρες?

Αυτό κι αν δεν είναι σουπερ συγκριτικο. Με το τραπεζακι και χωρις. Ακούγονται διαφορετικα τα φυστικια από τα στραγαλια πανω στο τραπεζακι? Οι μπυρες υποτίθεται δινουν υγρες μεσαιες, θα τις κοψουμε, δεν παμε καλα!. Τα ποδια μας τ απλωνουμε μπροστα η ταχουμε μαζεμένα σε στυλ γιογκα?

Τι λετε βρε παιδια. Μπερδεμένος αισθάνομαι!
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.136
Και μου λέτε ειλικρινά για το κόστος ενός πολυκάναλου προ με ντιρακ και μια αρμαθιά Ντακ και με Spotify και με του πουλιού το γάλα ότι πρέπει να κοστίζει πόσο; 200€;

Για όνομα...

Δείτε τη σειρά της NAD ρε παιδιά, με ντιρακ, έλεος.
Με 1,5 χιλιάρικο παίρνετε εξαιρετικά υλικά.
Και στα 3-3,5 χιλιάρικα είναι κατά βάση υπεράνω κριτικής για σχεδόν οποιοδήποτε σετάπ!

Δείτε τις λύσεις των μίνι ντιεσπί, τις προενισχυτικές λύσεις.

Υπάρχουν λύσεις σε λογικά κοστολόγια.
Παράλογο είναι να ζητάτε λύση στα 500€ που να είναι και η κορυφή, λες και έχετε κάποια κορυφή σε αυτά τα λεφτά σε δικάναλο! :p
Καλά τα λες, αλλά η απορία γιατί δεν υπάρχουν προενισχυτές των 500€ προκύπτει επειδή υπάρχουν ολοκληρωμένοι των 500€ που πολλές φορές μάλιστα προτείνονται εδώ μέσα (π.χ. https://www.skroutz.gr/s/12630282/Marantz-NR1608.html) οπότε που είναι η δυσκολία να κυκλοφορεί ένα ίδιο μηχάνημα χωρίς τα τελικά στάδια, έστω στην ίδια τιμή;;; Ίσα ίσα 7 xlr ή άντε rca κοστίζουν λιγότερο από 7 τελικούς έστω και μικρής ισχύος!!!

Εκτός αν μηχανήματα σαν το παραπάνω είναι μόνο για "μπαμ μπουμ" σε σπιτικό σινεμά και σε μουσική είναι απαράδεκτα... οπότε καταλαβαίνω γιατί πρέπει να πάμε στο 1,5 χιλιάρικο...
(όμως επειδή προσωπικά μου πέφτει πολύ, συνεχίζω να βελτιώνω το δικάναλο και να διαβάζω το thread για εγκυκλοπαιδικούς και μόνο λόγους!!)
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Παντως μιας και το θρηντ αφορα το χαι εντ να κανω καποιες επισημανσεις.

Πολύ ευκολα τα βαζουμε εναντιον αυτων που εχουν δωσει πολλα χρηματα για τα μηχανήματα τους. Ωστόσο υποτιμαμαι μια σημαντικη παραμετρο. Μπορει αυτος που αγοραζει τα μηχανήματα να δινει πολλα λεφτα κι ενδεχομένως καποιος με πολύ λιγοτερα χρηματα να ακουει καλυτερα, αλλα αυτό ενδεχομένως δεν είναι το ζητουμενο για τον αγοραστη των ακριβων μηχανηματων.

Όταν επερνα το High Fidelity, σε καποιες περιπτώσεις διαβαζα γι ανθρώπους που εδωσαν πολλα χρηματα για να φτιαξουν ένα καλο ηχοσυστημα, αλλα το βαριοντουσαν μετα από καποιο διάστημα και το συστημα στη συνεχεια εμενε παροπλισμενο.

Το θεμα της αισθητικης παιζει τεραστιο ρολο. Αν για παράδειγμα παρει καποιος ένα ακριβο ρολοι, δεν το κανει πρωτίστως για να εχει ακριβεια του κλασματος του δευτερολεπτου απο το ρολοι του γιατι αυτό ενδεχομένως δεν τον ενδιαφερει. Ούτως η αλλως την ωρα μπορει να την βλεπει κι από το κινητο του. Το ρολοι το εχει και σαν κόσμημα, και υπο αυτή την ενοια πληρωνει αδρα.

Ποσες φορες δεν θαυμασαμε καποια εντυπωσιακα ομορφα πικαπ. Πολλες φορες ελεγα από μεσα μου, να το εχω κι ας μην παιζει! Κι αυτό φυσικα δεν ισχυει μονο για τα πικαπ. Ετσι αν καποιος εχει έναν πολύ ωραιο χωρο που μαζεύονται οι φιλοι του κι εχει ξοδεψει ένα πολύ μεγαλο ποσο γι αυτό τον χωρο, και σε καποια φαση αποφασισει να βαλει κι ένα συστημα ηχητικο, δεν θα το πολυψαξει οσον αφορα τις επεμβάσεις στο χωρο κι αυτό είναι απολυτως κατανοητο.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.399
Reaction score
79.584
Για να γίνει αντιληπτή η αξία του upmixing, πρέπει πρώτα να περάσουμε απο την αμφισβήτηση και την απόρριψη του δικάναλου. Η κατανόηση της ανεπάρκειας του δικάναλου ειναι απελευθερωτική.

Μέχρι τότε, ας συζητήσουμε για την αναπαραγωγή πολυκάναλων αρχείων.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.664
Μηνύματα
2.869.254
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top