Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί

D

Deleted member 38719

Guest
Ο φλωρος μενει σε σπιτι 50 εκατ. ευρω, εχει ηχοσυστημα 2 εκατ. ευρω και η γκομενα του κανει δωρο cd των 10 ευρω. Και είναι και βλακας που νομιζει ότι το τσακ οφείλεται στο δισκακι και όχι στην ηχογραφηση. Και είναι και τσιπης που επιστρεφει το δισκακι να παρει καινουριο….δεν ξερω δεν με πειθει η διαφημιση..:D:D
Μην γίνεσαι είρωνας.... Υπάρχουν κι αυτές οι περιπτώσεις! Και το σπίτι μια χαρά είναι, και το σύστημα επίσης καλό είναι και η γκόμενα πολύ καλή είναι... Αν δεν σε πείθει είναι άλλο το θέμα... και μένα δεν με πείθουν πολλοί και πολλά εδώ μέσα, δεν τους ταυτοποιώ φλώρους... :D


Το 8 δεν επιρρεάζεται από παντόφλα.
[DOUBLEPOST=1557226729][/DOUBLEPOST]

Αυτό που κατέληξα να χρησιμοποιώ είναι αυτό που περιγράφεται εδώ.

Αυτό ακριβός λέω και διαφωνώ. "It is only creating a 'fake' 5.1 surround effect using the existing stereo data. "

Αν ήθελα να δώσω ένα σκασμό λεφτά για 2ch Audio θα έβγαζα 90.000€ και θα έπαιρνα 2 τέτοια και με τα ρέστα από τα MBL θα σκεφτόμουν αν άξιζε να τα κάνω 5 αντί για 2 τα B&O 90.
Mετα θα έκανα ένα demo στους ιδιοκτήτες MBL συστημάτων με την προϋπόθεση ούτε δεν έχω καμία ευθύνη για την αυτοκτονία τους. :roflmao:

View attachment 125809
Δεν διαφωνώ, χάριν χρόνου έβαλα τα mbl . υπάρχουν επίσης και τα ποιο οικονομικές λύσεις - duevel loudspeakers... κ.π.α.

Mετα θα έκανα ένα demo στους ιδιοκτήτες MBL....όσο για αυτό, ε, μη μπαίνεις σε κόπο τώρα! :bigboss:

Προφανώς το γνωρίζετε καλά, υπάρχουν αρκετοί αναμεσά μας που έχουν δώσει +20.000€ για ένα ζευγάρι χρέπια χωρίς σαμπ, κι άλλα τόσα για 2 μονομπλοκ τελικούς των πολλών κιλών και άλλα τόσα για ένα προ και περισσότερα από τόσα για ένα δικάναλο Ντακ και πολύ περισσότερο από τόσα για ένα πικάπ.

Και δεν είναι και τόσο πολλά αυτά τα λεφτά, ούτε πια εντελώς πεταμένα, αυτά είναι τυπικά κοστολόγια για συνήθη μεγάλα συστήματα, "βατά" θα έλεγα.

Για τραγικά υψηλότερο επίπεδο ήχου αναφέρομαι από τα άνωθεν παλιακά συστήματα των πολλών ευρώ.8-)

Κάθε "μετάφραση" των αρχών που σας λέω σε επίπεδο κλιψ και κραουν ή 7.1 συστημάτων Νταλί και μαλλί, δεν έχει ελπίδα μπροστά στα σοβαρά άνωθεν παλιακά συστήματα, θα παίζει υποδεέστερα, κι ας βαράνε από κάθε κατεύθυνση. Μη μπερδεύετε τις βούρτσες με τις...:fuckyou:

Sorry guys... Δεν μιλάω για απλά δυνατό και εντυπωσιακό κινηματογραφικό ήχο να βλέπετε τις ταινίες σας και να κουνιέται ο καναπές, που προφανώς είναι ευχάριστο και δε το υποτιμάω καθόλου... Μιλάω για την απόλυτη αναπαραγωγή της μουσικής, ακόμα και σε δικαναλες εγγραφές. Φυσικά οι προεκτάσεις σε πολυκάναλες εγγραφές είναι αναπόφευκτες και πέραν συγκρίσεων. Απλώς θα ήθελα να ξεκαθαρισετε μέσα σας τι ακριβώς αναλύεται εδώ.. ;)

Πρόκειται για χαϊεντάδικο θρεντ. :D

Μη σνομπάρεται το δικάναλο και ότι συνεπάγεται σε αυτό το είδος ακρόασης! Μη λές παλιακά, εταιρείες όπως την esoteric audio, TAD, chord audio ΚΛΠ που τα ψηφιακά τους βασίζονται σε ότι ποιο πρωτοποριακό έχει να αναδείξει η τεχνολογία επεξεργασία σημάτων... Νομίζω πως κι εδω η εξωστρέφεια κάποιων μηχανικών ήχου περισσεύει, τι λές!
Ανάδειξε την αξία, τις ιδιαιτερότητες και την όποια δυναμική του πολυκάναλου χωρίς να υποτιμά το δικάλο.
Καί ίσως ήρθε η ώρα να ξεκαθαρίσουμε τη θέλει να πει αυτό θρεντ , αφού πολλοί προλαλησαντες με τις γνώμες τις μεθοδολογίες και τις απόψεις τους λίγο πολύ συμφωνούν πως μιλάμε για πολυκάναλη εγγραφή σε πολυκάνολο σύστημα! και όχι για δικάλο με upmix κλπ

Λοιπόν, σε ακούμε και περιμένουμε την εξέλιξη του θέματος!
 

Μηνύματα
12.853
Reaction score
10.071
Αυτό ακριβός λέω και διαφωνώ. "It is only creating a 'fake' 5.1 surround effect using the existing stereo data. "
Ό,τι πεις. Αφού έτσι το λέει ο παπάρας σε εκείνη τη σελίδα, έτσι θα είναι.
 

D

Deleted member 38719

Guest
Ό,τι πεις. Αφού έτσι το λέει ο παπάρας σε εκείνη τη σελίδα, έτσι θα είναι.
Δείξε μου κάτι που ο foobar -όχι ο παπαρας- το λέει διαφορετικά...
 


stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.238
Reaction score
1.599
Μην γίνεσαι είρωνας.... Υπάρχουν κι αυτές οι περιπτώσεις! Και το σπίτι μια χαρά είναι, και το σύστημα επίσης καλό είναι και η γκόμενα πολύ καλή είναι... Αν δεν σε πείθει είναι άλλο το θέμα... και μένα δεν με πείθουν πολλοί και πολλά εδώ μέσα, δεν τους ταυτοποιώ φλώρους... :D
Όχι βρε δεν ειρωνεύομαι το ποστ σου. Διακωμωδώ την διαφημιση . Το να ακούσουμε αυτό το τσακ στην ηχογραφηση μας εχει κανει να αιμορραγήσουμε οικονομικα εδώ και χρονια ολοι μας . Αυτό το κυνηγι του ηχου μας εχει στερησει ένα μεγαλο κομματι από την ευχαριστηση της μουσικης ακροασης. Κατά τα αλλα το σπιτι είναι φοβερο, το ηχοσυστημα επισης, και η γκομενα είναι πολύ καλη αλλα αυτος είναι φλωρος.

Προσωπικα ακουω μουσικη με δικαναλο συστημα. Εχω και πολυκαναλο. Σιγουρα υπαρχει επιστημονικη βαση στην ανωτεροτητα της αποδοσης της μουσικης με πολλα καναλια αλλα δεν είναι τοσο απλα τα πραγματα. Μαλιστα μελετω εδώ και λιγο καιρο όλα τα γραφομενα του Toole αλλα και αλλα πολλα ενδιαφεροντα. Όταν τα τελειωσω θα ανοιξω ένα thread. Τα πραγματα δεν είναι απλα ασπρο μαυρο. Και νομιζω ότι πρεπει να φυγουμε λιγο από την αλυσιδα αναπαραγωγης του ηχου και να ριξουμε περισσοτερο βαρος στην μουσικη αυτή καθαυτη. Τι ακουμε και γιατι. Νοσταλγω την εποχη που ασχολούμασταν με τα συγκροτηματα και όχι με τα μηχανήματα.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.370
Reaction score
125.405
και όχι για δικάλο με upmix κλπ
Επιμένεις...

Θα ήθελες να διαφωνήσεις πχ με τον Toole, ή απλώς εκφράζεις μια προσωπική σου υποκειμενική άποψη και προτίμηση;

Να καταλάβω τι εννοείς.
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Να καταλάβω τι εννοείς.
ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ !
[DOUBLEPOST=1557236729][/DOUBLEPOST]
Άμα θες βάλτο, άμα δε θες, μη μας ζαλίζεις τα ούμπαλα.
Πανἀθεμἀσε ρε Πἐτρο :lol:
Αυτἀ μὀνο τα σκεφτὀμαστε.
Δεν τἀφἠνουμε να βγοὐνε ἐξω :D
 

D

Deleted member 38719

Guest
Επιμένεις...

Θα ήθελες να διαφωνήσεις πχ με τον Toole, ή απλώς εκφράζεις μια προσωπική σου υποκειμενική άποψη και προτίμηση;

Να καταλάβω τι εννοείς.

Θέλεις να μου φρεσκάρεις την μνήμη ή απλός μου πετάς έτσι ένα όνομα μπας και τρομάξω!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.370
Reaction score
125.405
Τα λεγόμενα του εργαλείου, τα αφήνω στον ντιμιφουτ, θα χαρεί πολύ να σας τα τρίψει επιδεικτικά στη μούρη για να υποτιμήσει μέχρι αηδιας κάποιες "προσωπικές απόπσεις" εντελώς ανυπόστατες. :p

Στα pfd τώρα, περνάμε σε 3 υποχρεωτικά αναγνώσματα, για πρόλογο.
Κατεβάστε τα και διαβάστε τα 2-3 φορές έκαστο.
Μετά έχει συνέχεια.

Screenshot_20190507-154636.png


Screenshot_20190507-154700.png
Screenshot_20190507-154818.png
Screenshot_20190507-154950.png


Προσεκτικό διάβασμα, δε πηδάμε σειρές.

Διαβάζουμε τώρα, δεν ακούμε καλώδια.




Υ.Γ.

Θέλεις να μου φρεσκάρεις την μνήμη ή απλός μου πετάς έτσι ένα όνομα μπας και τρομάξω!
Αν δε τρομάζεις λέγοντας τα αντίθετα από τον τουλ, δε μπορώ να κάνω κάτι.
Εγώ προσωπικά δεν έχω "άποψη" επί των θεμάτων του όντιο...
Διαβάζω τι λένε αυτοί που δικαίως έχουν. ;)
 
Last edited:


D

Deleted member 38719

Guest
ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ !
[DOUBLEPOST=1557236729][/DOUBLEPOST]
Πανἀθεμἀσε ρε Πἐτρο :lol:
Αυτἀ μὀνο τα σκεφτὀμαστε.
Δεν τἀφἠνουμε να βγοὐνε ἐξω :D
Δεν πρόκειται να παρεξηγηθώ με κανέναν, είτε λέγεται Πέτρος είτε Κώστας... εκφραστείτε ελευθέρα!
Δεν σας γνωρίζω προσωπικά ούτε κ εσείς...
Αν σας γνώρισα πάντως θα απαντούσα κι εγώ με "ιερογλυφικά"
 

Μηνύματα
3.664
Reaction score
5.497
Τα λεγόμενα του εργαλείου, τα αφήνω στον ντιμιφουτ, θα χαρεί πολύ να σας τα τρίψει επιδεικτικά στη μούρη για να υποτιμήσει μέχρι αηδιας κάποιες "προσωπικές απόπσεις" εντελώς ανυπόστατες. :p

Στα pfd τώρα, περνάμε σε 3 υποχρεωτικά αναγνώσματα, για πρόλογο.
Κατεβάστε τα και διαβάστε τα 2-3 φορές έκαστο.
Μετά έχει συνέχεια.

View attachment 125823

View attachment 125824 View attachment 125825 View attachment 125826

Προσεκτικό διάβασμα, δε πηδάμε σειρές.

Διαβάζουμε τώρα, δεν ακούμε καλώδια.




Υ.Γ.


Αν δε τρομάζεις λέγοντας τα αντίθετα από τον τουλ, δε μπορώ να κάνω κάτι.
Εγώ προσωπικά δεν έχω "άποψη" επί των θεμάτων του όντιο...
Διαβάζω τι λένε αυτοί που δικαίως έχουν. ;)
Bob katz και μαλακίες... Τι ξέρει αυτός. Άσχετος είναι.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.368
Reaction score
79.438
Ο Toole εδώ και καιρό εχει immersive setup με Revel στο σπίτι του, και ακούει και σε upmix.
Ψάξτε το, εγω βαριέμαι, τα εχω ανεβάσει δεκάδες φορές εδώ μέσα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.370
Reaction score
125.405
τα εχω ανεβάσει δεκάδες φορές εδώ μέσα.
Ε, χάριν του τίτλου του θρεντ, οφείλεις να τα ανεβάσεις άλλη μια φορά.

Μαζί με τα σχόλια του Τουλ για τις προτιμήσεις του στα upmix,όπως και γιατί είναι αδύνατο να παίζει σωστά το δικάναλο ηχοσύστημα.

Άντε... Τζάμπα σε πληρώνουν εδώ;
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.368
Reaction score
79.438
Ε, χάριν του τίτλου του θρεντ, οφείλεις να τα ανεβάσεις άλλη μια φορά.

Μαζί με τα σχόλια του Τουλ για τις προτιμήσεις του στα upmix,όπως και γιατί είναι αδύνατο να παίζει σωστά το δικάναλο ηχοσύστημα.

Άντε... Τζάμπα σε πληρώνουν εδώ;
Μπορεί το βραδάκι, αλλά δεν το υπόσχομαι.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Τα λεγόμενα του εργαλείου, τα αφήνω στον ντιμιφουτ, θα χαρεί πολύ να σας τα τρίψει επιδεικτικά στη μούρη για να υποτιμήσει μέχρι αηδιας κάποιες "προσωπικές απόπσεις" εντελώς ανυπόστατες. :p

Στα pfd τώρα, περνάμε σε 3 υποχρεωτικά αναγνώσματα, για πρόλογο.
Κατεβάστε τα και διαβάστε τα 2-3 φορές έκαστο.
Μετά έχει συνέχεια.

View attachment 125823

View attachment 125824 View attachment 125825 View attachment 125826

Προσεκτικό διάβασμα, δε πηδάμε σειρές.

Διαβάζουμε τώρα, δεν ακούμε καλώδια.




Υ.Γ.


Αν δε τρομάζεις λέγοντας τα αντίθετα από τον τουλ, δε μπορώ να κάνω κάτι.
Εγώ προσωπικά δεν έχω "άποψη" επί των θεμάτων του όντιο...
Διαβάζω τι λένε αυτοί που δικαίως έχουν. ;)
Δεν χρειάζεται καν να ισοπεδώσουν...οπίσθια διαβάζοντας με τις ώρες,δύο-τρεις παραστάσεις μπορούν να τους τα πούνε...όλα ως προς τη δικαναλική...αγνότητα.

Numero uno (ιδού στην πρώτη παράσταση πόσο...flat ακούγεται το αγνό δικαναλικό σήμα) :


Numero due (με τις αντιπαρατιθέμενες στάθμες ως προς τις άμεσα εμπλεκόμενες συνιστώσες σε καθεμία περίπτωση)

πόσο πιο απλή γίνεται η συμπλοκή άμεσης με ανακλώμενη ενέργεια όταν υπάρχει μπροστινό κεντρικό κανάλι.

Numero tre - quattro (το πρότυπο ακρόασης από την ITU):
http://www.soundoctor.com/images/surround/1_master.gif

http://www.soundoctor.com/images/surround/2_master.gif

cinque
http://www.soundoctor.com/images/surround/3_master.gif

Dr. Floyd Toole...


https://static.wixstatic.com/media/...31b58e3ac3e4517987~mv2_d_8768_3775_s_4_2.webp

https://static.wixstatic.com/media/...3d8d2030e6bc2fc0db~mv2_d_2452_3006_s_4_2.webp
Και σε αντιπαραβολή ο ΄΄κάγκουρας΄΄ ... Mr.Parton Poole:
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.370
Reaction score
125.405
Και να μια τρύπα εκεί πέρα, που δημιουργήθηκε διότι αναπαράγεται η ηχογράφηση μόνο από 2 ηχεία, ενώ αν αναπαράγεται από 3 ηχεία, δεν έχει τρύπα. Απίστευτο; Κι όμως, αληθινό.

Οι μετρήσεις απόκρισης με ένα μικρόφωνο (καλή ώρα όπως το umik που έχουν τόσοι εδώ πέρα) δεν δείχνει αυτήν την τρύπα, αν όμως χρησιμοποιηθεί το κεφάλι της μπρουελ που "ακούει" όπως ο άνθρωπος, ορίστε η τρύπα σας κυρίες και κύριοι!

Η αντιστάθμιση με λίγο κέρδος σε αυτήν την περιοχή, είναι μια απεγνωσμένη προσπάθεια των κατασκευαστών σοβαρών μόνιτορ. Αυτά βέβαια είναι ψιλά γράμματα, και αυτό είναι γεγονός, διότι μιλάμε μόνο για ένα σημείο, το απόλυτο κέντρο της θέσης ακρόασης του δι-ηχου σετάπ.

Αντιλαμβάνεστε τώρα το γιατί είναι ανεπαρκής η χρήση μόνο 2 ηχείων για δημιουργία του μουσικού ειδώλου ή έχετε ακόμα απορίες;
Μπορεί το δικάναλα ηχογραφημένο υλικό να εμπεριέχει ορθώς την πληροφορία, αλλά για να ληφθεί πιστά αυτή από το κεφάλι της μπρουελ, χρειάζονται μίνιμουμ 3 ηχεία.

Αυτά περί πιστότητας αναπαραγωγής του δικάναλου από πολυκάναλο σετάπ. Ναι, με απμιξινγκ.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.588
Μηνύματα
2.866.644
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top