Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.446
Reaction score
15.155
1. Ο ASIO Driver μου δίνει τη δυνατότητα στο Foobar να δηλώσω ό,τι γουστάρω από ηχεία στην έξοδό του.
2. Ο Media player Classic HC μου δίνει πάλι τη δυνατότητα να δώσω κάθε κανάλι της ταινίας σε έξοδο ήχου.
3. Αυτοί "δίπλα" που το έφτιαξαν γνωρίζουν προγραμματισμό.

Υποθέτω ότι σε ένα DIY 16κάναλο DAC, θα μπορώ να δώσω ό,τι θέλω σε κάθε είσοδό του, με προγραμματισμό στο firmware του DAC.
Μόνο υποθέσεις και φαντασία.
οπότε θα μπορούσαμε να δούμε αν γίνεται να κάνουμε routing τα κανάλια του 7.1 ή 7.2.4 ή ότι..... στις εξόδους ενός πολυκάναλου στουντιακού audio interface... π.χ. https://www.skroutz.gr/s/6393003/Tascam-US-16X08.html
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.486
Reaction score
126.109
Είναι ενδιαφέρον ότι αρχίζετε να ψάχνετε αυτά που έψαχνα πριν 15 χρόνια. :D

Τες πα, οντως λύσεις επιπέδου 8-καναλου ή 16-κάναλου Ντακ υπάρχουν στο στουντιακό στρατόπεδο, και οικονομική επιλογή είχα βρει την lynx Aurora, που συνεχιζει να είναι εξαιρετική επιλογή, μέχρι 32 κανάλια. Και στουντιακής ποιότητας. Μην ακούσω για υγρές μεσαίες και να το ακούσετε πριν το πάρετε, αυτά δεν υπάρχουν...

Η συνδεσιμότητα και οι καλωδιώσεις, είναι ένα θέμα που θα σας απασχολήσει σε τέτοιο επίπεδο, αλλά πλέον οι καλωδιώσεις των db25 είναι διαθέσιμες, όχι όπως παλιά που έψαχνα να βρω βύσματα στον Καναδά! :p

Ωστόσο, η λύση πλέον ειναι πολύ πιο απλή και βατή. Υπάρχει η γκάμα προϊόντων της mini DSP, που δίνει λύσεις, καθώς και αξιόλογοι av, από όπου προτείνω τους NAD με Dirac.

Δεν είναι πιο απλό; 8-)

Κοστολογικά δεν χρειάζεται απαραιτήτως να ανέβετε πολύ πάνω από τη lynx, αλλά όσο ανέβετε, θα είναι χειροπιαστά τα περαιτέρω καλούδια.

Φυσικά, ένας NAD ,των 1200€ δεν έχει την ποιότητα των Ντακ της μέτρικ ή της Ορόρα των 2.500€, αλλά στο αντίστοιχο κοστολόγιο, ο Ναντ δίνει περισσότερα. Και έχει και ακριβότερα Ναντ, και άλλες μάρκες. Μη σνομπαρετε τους av, δε θα σας βγει σε καλό.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.441
Reaction score
74.905
Τι; Κουρεύω γκαζόνια γιατί οι βροχές τα έχουν κάνει για σαφάρι και περνούσαμε με τη μασέτα. :D


Ψηφιακή έξοδος σε AV με upmix. :p Οι αλγόριθμοι Dolby, DTS, Auro3D δεν μπορούν να συγκριθούν με τα φουμπαροάντονζ.
 

Μηνύματα
12.872
Reaction score
10.088
οπότε θα μπορούσαμε να δούμε αν γίνεται να κάνουμε routing τα κανάλια του 7.1 ή 7.2.4 ή ότι..... στις εξόδους ενός πολυκάναλου στουντιακού audio interface... π.χ. https://www.skroutz.gr/s/6393003/Tascam-US-16X08.html
Ναι! Ποιός έχει ένα τέτοιο ή παρόμοιο να μου δανείσει για δοκιμές;
 

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Dr. Floyd Toole...


Χάλασε και ο Δόκτορας......

Που είναι το ισόπλευρο τρίγωνο;

Που είναι το ίδιο κεντρικό;

Που είναι η σπηλιά;

Που είναι ο Μπάτμαν;

Κάτι οθόνες, τραπέζια, χαλιά.......τι τα θέλει ο άνθρωπας; Αντί να ζουν τα μηχανήματα του, ζει αυτός στο σαλόνι του.....(έχει και κεκλιμένη οροφή ο μπαγάσας!).
[DOUBLEPOST=1557257590][/DOUBLEPOST]

Δεν διαβάζει Avsite, άσε που μπορεί να μη διαβάζει και τα pdf του :)
Που να ανεβαζε καμιά τέτοια φωτό κάνα μέλος εδώ μέσα για παρουσίαση και προτάσεις βελτίωσης του συστήματος του.
Δεν μπορώ να φανταστώ τι θα άκουγε.
 

Μηνύματα
12.872
Reaction score
10.088
Δεν είναι πιο απλό; 8-)
Και πιο ακριβό. Εγώ από τότε που διάβαζα για τη Lynx άρχισα να φαντάζομαι διάφορα. Και εννοείται τα παραπάνω κανάλια, για ενεργά cross για τυχών παθητικά ηχεία που μας έχουν ξεμείνει.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.486
Reaction score
126.109
Τα μηχανήματα από το στουντιακό στίβο μάχης, τα εκτιμώ πολύ περισσότερο από τα αντίστοιχου κοστολογίου consumer προϊόντα, για (νομίζω) ευνόητους λόγους...

Όμως η πολυπλοκότητα καμιά φορά είναι εχθρός της οικιακής αναπαραγωγής, και η ευκολία χρήσης, καθώς και των πολλαπλών συνδέσεων, θα σας απασχολήσει. Ψάχνοντας βρίσκετε λύσεις, δεν είναι ούτε λίγες ούτε ανύπαρκτες, και ένα σωρό μαγαζιά επαγγελματικού ήχου θα χαρούν να σας εξυπηρετήσουν, δε σας διώχνει κανένας όταν πάτε να ακουμπήσετε τα ωραία σας τα λεφτά. ;)

Σε πιο "χαϊεντάδικα" κοστολόγια, υπάρχουν λύσεις από όλες τις γνωστές φίρμες, είτε μακιντος είτε δεξερωγωτί, όλοι έχουν, λεφτά να θέλετε να φάτε.

Μη συμπεριφέρεστε πάντως σα να μην υπάρχουν επιλογές. Χαμός γίνεται. Όλοι έχουν πολυκάναλα σετάπ. Πάτε σε 2-3 μαγαζιά και δείτε τι υπάρχει στα λεφτά που θέλετε να διαθέσετε.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.486
Reaction score
126.109
Ψηφιακή έξοδος σε AV με upmix. :p Οι αλγόριθμοι Dolby, DTS, Auro3D δεν μπορούν να συγκριθούν με τα φουμπαροάντονζ.
Σωστό, τουλάχιστον για αξιοπρεπείς av.

Ταυτόχρονα όμως, τα Ντακ των μηχανημάτων επιπέδου lynx Aurora και metric Halo, δεν μπορούν να συγκριθούν με τα Ντακ των απλώς "αξιοπρεπών av". ;)

Κατά βάση όμως, ο τυπικός χρήστης δεν έχει αξιώσεις συγκρίσεων dac, ασχέτως του τι νομίζει. :p:D
 
Last edited:


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.441
Reaction score
74.905
Καθώς κούρευα και ράντιζα το γαμwτριφύλλι*, ονειρευόμουν έναν κόσμο αγνό, όπου όλοι είχαμε Λίνουξ στα πισιά (ή Αππλ OS που παραχωρούνταν δωρεάν μαζί με τα Ουίντοουζ), η Τριννόφ πρόσφερε τα μυστικά της γκράτις, η Ντόλμπυ και η Ντιράκ τα δικά τσ' και διαλέγαμε.
Φωρ δε γκουντ οβ ωλλ μένκαϊντ σα να λέμ'. Αγοράζαμε λέει με 300€ ένα πισί με θεϊκά ντακς κι άπειρα εξελάργια απο πίσω και κάναμε ό,τι γουστάραμε, με το εικοσιτετράωρο σαππόρτ για τις άφθονες μ@λακίες μας επίσης δωρεάν.

Ήταν απο το Broadex, μπήκα μέσα και μου πέρασε. :party:






*το οποίο αληθινό τριφύλλι βγάζει κάτι πολύ όμορφα αγκαθωτά μπαλάκια για σπόρους που καρφώνονται στα πατούσια και βελάζεις, πιάνονται στα ζα που τα απλώνουν παντού και τέτοια όμορφα. Φέτος με τις μυθικές βροχές φύτρωσαν φαίνεται και οι αρχαίοι σπόροι απο τα βάθη των χωμάτων. :D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.486
Reaction score
126.109
Κατά βάση όμως, ο τυπικός χρήστης δεν έχει αξιώσεις συγκρίσεων dac, ασχέτως του τι νομίζει
Να σας το πω πιο απλά, για να δείτε τι εννοώ:

Δεν μπορείτε να πάρετε 2 Ντακ που το ένα κοστίζει 2.000€ και το άλλο 20.000€ και να τα συνδέσετε στο ηχοσύστημα και να βγάλετε συμπεράσματα για το ποιο είναι καλύτερο, ή ακόμα ακόμα και για το ποιο σας αρέσει πιο πολύ.
Δεν γίνεται.

Ξέρω, έχω "θράσος". :dance2:
 

Μηνύματα
3.671
Reaction score
5.512
Αυτά που λες δεν τα ξέρω, είναι αχαρτογράφητη περιοχή για μένα. Μόνο εικασίες μπορώ να κάνω με τα παρακάτω δεδομένα:

1. Ο ASIO Driver μου δίνει τη δυνατότητα στο Foobar να δηλώσω ό,τι γουστάρω από ηχεία στην έξοδό του.
2. Ο Media player Classic HC μου δίνει πάλι τη δυνατότητα να δώσω κάθε κανάλι της ταινίας σε έξοδο ήχου.
3. Αυτοί "δίπλα" που το έφτιαξαν γνωρίζουν προγραμματισμό.

Υποθέτω ότι σε ένα DIY 16κάναλο DAC, θα μπορώ να δώσω ό,τι θέλω σε κάθε είσοδό του, με προγραμματισμό στο firmware του DAC.
Μόνο υποθέσεις και φαντασία.
Για να γίνει αυτό που λες θες μια κάρτα ήχου που να αποκωδικοποιεί atmos και μετά να στέλνει την πληροφορία στο dac. Μια τρύπα στο νερό δηλαδή είναι το diy dac.
 

Μηνύματα
12.872
Reaction score
10.088
Για να γίνει αυτό που λες θες μια κάρτα ήχου που να αποκωδικοποιεί atmos και μετά να στέλνει την πληροφορία στο dac. Μια τρύπα στο νερό δηλαδή είναι το diy dac.
Μα νομίζω ότι η αποκωδικωποίηση ATMOS γίνεται software-ικά από τον υπολογιστή (τον επεξεργαστή του δηλαδή, καμία σχέση με την κάρτα ήχου). Για αυτό άλλωστε έχει στα Win10 να κατεβάζεις demo τον αποκωδικοποιητή και μετά, αν σου αρέσει να τον πληρώνεις 15 ευρώ.
(Ίσως ξεφύγαμε λίγο από το θέμα)
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.441
Reaction score
74.905
To Atmos for Win10 περιέχει DSU upmixer; Νομίζω πως είναι μόνο decoder.
 

Μηνύματα
3.769
Reaction score
6.742
Μη μου το χαλάς τώρα, όχι άλλες Μπουχάρες!

Είπαμε, όχι χαλιά κάτω. Τίποτα κάτω. Αφήστε άδειο το δάπεδο, γεμίστε το ταβάνι λεμεεεεε.

Τι δε καταλαβαίνετε;
Πειράματα κάνω Κώστα και βλέποντας και κάνοντας μετά.
Ο λόγος που φοβάμαι περισσότερο το δάπεδο είναι η πέτρα.
Στο ταβάνι έχω βάλει τράβες και κρέμασα τα άτμος και τα περιφερειακά.
Εκεί είναι σχετικά πανεύκολο να βάλω το οτιδήποτε αφού υπάρχουν οι τράβες .
 

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Μη σνομπαρετε τους av, δε θα σας βγει σε καλό.
Αυτός είναι ένας από τους κύριους λόγους που ο κόσμος δεν προτιμά το πολυκάναλο για μουσική.
Και εδώ που τα λέμε δεν έχουν και άδικο. Από χαμηλής και μέσης τιμής AV και παθητικά ηχεία δεν έχω καταφέρει να ακούσω κάτι σπουδαίο σε μουσικό πρόγραμμα.
Σίγουρα με ενεργά ηχεία τα πράγματα θα είναι αρκετά καλύτερα αφού θα παρακαμφθούν τα κακής ποιότητας ενισχυτικά στάδια του AV.

Η γνώμη μου είναι οτι όποιος απαιτεί ποιότητα θα πρέπει να στραφεί σε AV Preamp. Αυτοί έχουν και καλύτερα dac αλλά και καλύτερα προενισχυτικά στάδια. Όσοι δεν έχετε εμπειρία με έναν τέτοιο, σας λέω πως μπορούν να παίξουν πάρα πολύ καλά μουσική. Με δυο ηχεία σαν του EAR για παράδειγμα, και δυο σαμπ, μπορούν άνετα να ξεφτιλίσουν πανάκριβα δικάναλα χαιεντοσυστήματα. Τα έχω δοκιμάσει αυτά που σας λέω, δεν είναι μόνο εικασίες.

Βέβαια ο φτηνότερος είναι ο Yamaha ο οποίος περνά το διχίλιαρο, και μπορεί κάποιος να μην θέλει να δώσει τόσα μόνο για προενίσχυση. Οπότε μπορεί να σκεφτεί, γιατί να μην πάρω με 1500€ ένα δικάναλο ολοκληρωμένο που θα παίξει καλύτερα από ένα αντίστοιχο AV;
Μην ξεχνάτε όμως οτι ο δικάναλος δεν έχει ούτε ισοστάθμηση, ούτε διαχείρηση για σαμπ, ούτε streamer με δική του εφαρμογή που έχουν οι περισσότεροι AV σήμερα, αλλά περιορίζεται στα δύο κανάλια και μόνον.

Τώρα αν θες όλα τα παραπάνω και Hi end ήχο, πρέπει να πληρώσεις κάτι παραπάνω.
Τζαμπα δεν γίνεται βρε παιδιά.
 

Μηνύματα
12.872
Reaction score
10.088
To Atmos for Win10 περιέχει DSU upmixer; Νομίζω πως είναι μόνο decoder.
Δεν γνωρίζω.

Βέβαια ο φτηνότερος είναι ο Yamaha ο οποίος περνά τι διχίλιαρο, και μπορεί κάποιος να μην θέλει να δώσει τόσα μόνο για προενίσχυση.
Εκεί κωλώνω εγώ. Δεν είναι ότι υπάρχει κάτι με 400-500 ευρώ και δεν το παίρνω (καλά όχι ότι έχω ψάξει και εξονυχιστικά κιόλας)

Μην ξεχνάτε όμως οτι ο δικάναλος δεν έχει ούτε ισοστάθμηση, ούτε διαχείρηση για σαμπ, ούτε streamer με δική του εφαρμογή που έχουν οι περισσότεροι AV σήμερα
Επίσης, αυτά εμένα μου τα κάνει ο υπολογιστής. Γιατί να ξαναπληρώσω να τα πάρω σε pro;
 

Μηνύματα
3.671
Reaction score
5.512
Μα νομίζω ότι η αποκωδικωποίηση ATMOS γίνεται software-ικά από τον υπολογιστή (τον επεξεργαστή του δηλαδή, καμία σχέση με την κάρτα ήχου). Για αυτό άλλωστε έχει στα Win10 να κατεβάζεις demo τον αποκωδικοποιητή και μετά, αν σου αρέσει να τον πληρώνεις 15 ευρώ.
(Ίσως ξεφύγαμε λίγο από το θέμα)
Με τι έξοδο θα το βγάλει σε dac; usb;
 

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Επίσης, αυτά εμένα μου τα κάνει ο υπολογιστής. Γιατί να ξαναπληρώσω να τα πάρω σε pro;
Είναι θέμα ευχρηστίας Πέτρο. Ο AV είναι ένα μηχάνημα κατασκευασμένο να κάνει πάρα πολλά, αλλά να τα κάνει εύκολα. Στήνεις μια φορά το μικρόφωνο, κάνει τα μαγικά του και ξεμπέρδεψες. Από κει και πέρα πατάς το on στο remote, το τάμπλετ ανα χείρας και κάνεις παιχνίδι.

Ο υπολογιστής όπως και να το κάνουμε είναι πιο περίπλοκη κατάσταση. Θέλει γνώσεις και χρόνο για να το στήσεις και πάλι δεν θα πιάσει σε καμία περίπτωση μια consumer συσκευή σε χρηστικότητα.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.703
Μηνύματα
2.872.815
Members
37.934
Νεότερο μέλος
arhss1964
Top