Περί καλωδίων ρεύματος

Μηνύματα
7.270
Reaction score
11.819
Άμα φτάσετε στο ευτυχές γεγονός να έχετε στο σύστημα μόνο φτηνά μπέλντεν και μογκάμι καλώδια, χωρίς μπανάνες και RCA πουθενά και σε κανένα σημείο, θα ηρεμήσει η ψυχή σας.

Όσο το συντομότερο τα καταφέρετε, τόσο το καλύτερο για σας. ;)

Just my 2c.


ΥΓ. και να καταφέρετε να αδιαφορείτε ειλικρινώς (και όχι προσποιητά και να σας τρώει από μέσα) για το θέμα των καλωδίων, γνωρίζοντας πως ακούγονται διαφορές. Εδώ σε θέλω μάστορα. :cool:
Θα σου κάνω μια εξομολόγηση τώρα. Προχθές κοίταζα ποιο mogami να αγοράσω για να φτιάξω xlr interconnect για προ τελικό ( αφού παρέχεται και απο τα δύο μηχανήματα η δυνατότητα ). Και σε αυτό το τομέα με τρώει η περιέργεια. Βέβαια, θα κληθεί να κοντράρει αρκετά ακριβούτσικο interconnect. Αν με δείτε να πουλάω ks1016 θα ξέρετε τί έχει συμβεί. :p :p :p
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
ποιο mogami να αγοράσω
Το φτηνό.

Έχεις πολύ χάλια ήχο (εκτός προδιαγραφών) για να σε νοιάζουν οι λεπτομέρειες, ενώ ταυτόχρονα το φτηνό είναι εντελώς εντός προδιαγραφών, με εξαιρετικές μετρήσεις, όπως μπορείς να δεις στο ...pdf του! ;)

Έτσι πες το ζαπάντη, πες του "δως μου 5 μέτρα από το φτηνό mogami και XLR να κάνω τη δουλειά μου".

Πάρε και φτηνό καλώδιο ηχείων. Μογκάμι ή μπέλντεν, μου είναι αδιάφορο.
 


Μηνύματα
414
Reaction score
891
Το belden καλώδιο μικροφώνου με ΧLR Neutrik πες τους. Πάρε 5 10 μέτρα το ένα και να μην ξανασκεφτείς για καλώδια.

P.S. Έχεις XLR eξόδους;
 

Μηνύματα
7.270
Reaction score
11.819
Γιατί καλέ; είναι πουριτανος και σοκαρεται με το γυμνό;
Μπορνες δεν έχει?
Δεν ξεβιδωνουν αυτές?
Όταν τελειώσω με τη δουλειά και βγάλω το γαϊδούρι απο τη θέση του, θα σου πω. Είπαμε, τώρα που βρήκαμε παπά, θα θάψουμε καμιά δεκαριά.

Το φτηνό.

Έχεις πολύ χάλια ήχο (εκτός προδιαγραφών) για να σε νοιάζουν οι λεπτομέρειες, ενώ ταυτόχρονα το φτηνό είναι εντελώς εντός προδιαγραφών, με εξαιρετικές μετρήσεις, όπως μπορείς να δεις στο ...pdf του! ;)

Έτσι πες το ζαπάντη, πες του "δως μου 5 μέτρα από το φτηνό mogami και XLR να κάνω τη δουλειά μου".

Πάρε και φτηνό καλώδιο ηχείων. Μογκάμι ή μπέλντεν, μου είναι αδιάφορο.
Προς το παρόν δεν θα πάρω ηχείων, αλλά θα κάνω δοκιμή με το audioquest indigo plus. Για την ακρίβεια, αν έχω χρόνο για ακρόαση σήμερα, θα αλλάξω το καλώδιο ηχείων και ελπίζω να μη πετάξω τα λεφτουδάκια μου με το mogami.
[DOUBLEPOST=1557392602][/DOUBLEPOST]
Το belden καλώδιο μικροφώνου με ΧLR Neutrik πες τους. Πάρε 5 10 μέτρα το ένα και να μην ξανασκεφτείς για καλώδια.

P.S. Έχεις XLR eξόδους;
Ναι, ο προενισχυτής είναι ο musical fidelity f25. Αλλά δεν χρειάζομαι τόσο πολύ καλώδιο ρε παιδιά, άντε να το πάω στο 1 1/2 μέτρο και αυτό πολύ είναι. Ακόμα και στο ένα μέτρο θα κουλουριάσει.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Πριν από χρόνια, μια συνάδελφος αρκετά τσουπωτη αλλά πολύ γλυκούλα, πνίγηκε πίνοντας απροσεχτα από ένα πλαστικό μπουκάλι νερό. Μου είχε δώσει την εντύπωση πως ήταν αρκετά θεούσα, οπότε της είπα "αν δε σου αρέσει φτυσ'το", πιστεύοντας πως δε θα πιάσει καν το υπονοούμενο.
Γυρίζει, με κοιτάει λίγο τάχα μου νευριασμενη αλλα και χαμογελώντας πονηρά και μου λέει.. Ποτέ!!!!!
Κόκκαλο ο Χαρης... Ρε δεν της το χα με τίποτα..!!
 

Μηνύματα
7.270
Reaction score
11.819
Πριν από χρόνια, μια συνάδελφος αρκετά τσουπωτη αλλά πολύ γλυκούλα, πνίγηκε πίνοντας απροσεχτα από ένα πλαστικό μπουκάλι νερό. Μου είχε δώσει την εντύπωση πως ήταν αρκετά θεούσα, οπότε της είπα "αν δε σου αρέσει φτυσ'το", πιστεύοντας πως δε θα πιάσει καν το υπονοούμενο.
Γυρίζει, με κοιτάει λίγο τάχα μου νευριασμενη αλλα και χαμογελώντας πονηρά και μου λέει.. Ποτέ!!!!!
Κόκκαλο ο Χαρης... Ρε δεν της το χα με τίποτα..!!
Δοκιμή έκανες ή αρκέστηκες στα pdf ( λεγόμενά της )? :p
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.232
Reaction score
27.029
Τέλειο νήμα!! Κάθε μέρα, κάτι νέο μαθαίνουμε!!
Σήμερα π.χ. μάθαμε πως όταν αλλάζεις λάστιχα στο ίδγιο τουτού, βλέπεις τέτχοια αλλαγή σαν να άλλαξες τουτού, από σουβ σε λιμουζίνα...
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Μιλάς για μεγαλες διαφορές με ηχεία που έχουν σαφώς διαφορετικό άκουσμα λόγω κατασκευής. Όταν οι διαφορές στενεύουν και μπορεί να είναι 1-5%, είσαι πια σίγουρος ότι ακούς διαφορές;

Όταν κάνατε το τεστ σας, φροντισατε η ενταση να είναι η ίδια μεταξύ τους με ένα μικρόφωνο ή ένα dΒμετρο; Αν όχι, τότε και μόνο η αλλαγή στάθμης θα σε ξεγελάσει. Επίσης τους έκανες κανένα κόλπο και να βάζεις το ίδιο καλώδιο δύο και τρεις φορές μέσα στο τεστ και να δεις τί θα σου πουν;

Απλώς προσπαθείς να δεις το κατά πόσο μπορείς να ξεγελαστείς διότι με μια αλλαγή περιμένεις να ακούσεις διάφορες, τόσο πολύ που στο τέλος τις ακούς.

Επαναλαμβάνω, αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν διάφορες, για να μην παρεξηγηθώ ότι σου είπα ότι δεν τις ακούσατε.
1ον.Ποιός σας είπε ότι δεν είχαν μεγάλη διαφορά μεταξύ τους τα καλώδια? ..τα οποία παρεμπιπτώντος ήταν και διαφορετικής κατασκευαστικής αρχιτεκτονικής, διαμέτρου και ακροδεκτών,όπως επίσης και όχι τυχαία η επιλογή των ηχείων του παραπάνω παραδείγματος. Γιατί λοιπόν να αποδεχτεί ο υποψήφιος πελατάκος με τα ηχεία, τ αυτιά του αφού κι εκεί δεν ήταν..blind?
2ον. Πώς είστε σίγουρος ότι οι διαφορές ήταν 1-5%?
3ον, Αν διαβάσατε το ..πόρισμα της ακρόασης από τον blues, θα βλέπατε ότι δεν πειράζαμε καθόλου το ποτενσιόμετρο του ενισχυτή:)
3ον.Είμαι στη διάθεση σου ΟΠΟΤΕΔΗΠΟΤΕ ΘΕΣ, να κάνουμε 1 ΑΒ μόνο και μετά μπορείς να γράψεις εδώ την άποψη σου περί των υποτιθέμενων ή μη διαφορών:)
 







Μηνύματα
414
Reaction score
891
3ον, Αν διαβάσατε το ..πόρισμα της ακρόασης από τον blues, θα βλέπατε ότι δεν πειράζαμε καθόλου το ποτενσιόμετρο του ενισχυτή:)
3ον.Είμαι στη διάθεση σου ΟΠΟΤΕΔΗΠΟΤΕ ΘΕΣ, να κάνουμε 1 ΑΒ μόνο και μετά μπορείς να γράψεις εδώ την άποψη σου περί των υποτιθέμενων ή μη διαφορών:)
3. To ποτενσιόμετρο μπορεί να μην το πειράζατε, αλλά εφόσον δεχόμαστε οτι τα καλώδια ρεύματος ακούγονται, τότε αποκλείεται να έχει μεταβληθεί η ένταση; Εφόσον δεν υπάρχει το ίδιο υλικό κτλ κτλ, θα είναι και διαφορετική η αντίσταση, σωστά; Αυτό δεν μπορεί να επηρεάσει το SPL έχοντας κρατήσει σταθερή τη θέση του ποτενσιόμετρου; Μπλέξαμε! Νομίζω οτι θα ήταν σημαντικό να έχετε κάποιες μετρήσεις γι αυτό. Και ακόμη σημαντικότερο θα ήταν να έχετε ένα λαπτοπ και μικρόφωνο και να βλέπετε αν επηρεάζονται συχνότητες παίζοντας ένα κομμάτι τραγουδιού.
3α. Δεν είμαι προς το νότο να πεταχτώ έτσι εύκολα!
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
Στις δικές μου αναφέρεσαι; :p

Στο Χάρη τον @@δάτο μπήχτη με την τσουπωτήνε κατ' αρχήν. Περιμένουμε τις ιστορίες σας, μπορούμε να κάνουμε και kinkiness poll.



Πού είναι ο γ@μωS; >:(
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top