Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.976
Reaction score
20.499
Ειδικά για σένα, με τόσο ελεγχόμενο, περιορισμένου όγκου και μετρημένα σωστό ηχητικά χώρο, θα σου ετοιμάσω μια οικονομικά βιώσιμη πρόταση σε πολυκάναλο (7.4.4) , που θα βλαστημάς τα πέτρινα δικάναλα χρόνια. 8-)

Θα σταματήσεις να γράφεις στο φόρουμ... :gotcha:

Ένα μέτριο upmixing θες για τα βινύλια, και ξεκίνα να μαζεύεις πολυκάναλες εγγραφές, μάζευε και μη ρωτάς.

Στουντιακή αίθουσα έχεις ρε! Έτοιμος για μάστερινγκ είσαι...
Σιγά σιγά, ε... Μην πάθω και τίποτα...

Μάλλον για 5.4.4 είναι. Να του κάνουμε δυο δορυφόρους οικονομία.
Ναι, έχεις δίκιο.
Όχι για λόγους οικονομίας, αλλά έχεις δίκιο.
Μ' αρέσει που συμφωνείτε - γιατί θα χαρούν τα αυτιά μου. :drinks:
Όχι, δεν μου αρέσει που συμφωνείτε - γιατί θα πονέσει η τσέπη μου. :headbang:
"Το χάνω", γιατρέ μου, βοήθεια... @rose.athens τι χάπια να ξεκινήσω για να γλυτώσω από αυτούς τους δύο; :help:
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.976
Reaction score
20.499
Δεν νομίζω.
Αν πουληθούν ενισχυτικά και ηχεία θα μαζευτεί σεβαστό ποσό.
Μ' αρέσει που είσαι τόσο αισιόδοξος!

Ναι. Να πωληθούν. Όταν έρθει εκείνη η ώρα, ΟΚ. Αν ήμουν Ελλάδα, να πω, ναι, θα μπορούσαν να πωληθούν σε μια, ας πούμε, αξιοπρεπή τιμή. Εδώ, στο νησάκι μας, χμμμμμ... Πιο χλωμό κι από το εκρού του νεκρού το βλέπω...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.689
Reaction score
28.028

06:35 ".... They have only 2 ears so they need only 2 speakers. That's an error in thinking because we see and hear differently. We can only see in front of us but we can hear in life all around us. And if we are going to try to simulate the experience to be in a place where you see in frontally but you hear in surround then you need more sources, that come from behind, so the brain can resolve the sound in the space".

07:17 ".... the people have had bad experiences with poor surround often the consequence of bad selection of recording or listening to a performance that isn't surround on a modest poorly setup home theater in the round which may have been set up without true guidelines...".

Και πολλά "διαμαντάκια" ακόμα.

_- _- _- _- _- _- _- _- _- _- _- _- _- _- _- _- _-

Brian Moura: I feel sorry for the people who only listening in stereo. You have no idea what you are not hearing.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.396
Reaction score
79.563
Μ' αρέσει που είσαι τόσο αισιόδοξος!

Ναι. Να πωληθούν. Όταν έρθει εκείνη η ώρα, ΟΚ. Αν ήμουν Ελλάδα, να πω, ναι, θα μπορούσαν να πωληθούν σε μια, ας πούμε, αξιοπρεπή τιμή. Εδώ, στο νησάκι μας, χμμμμμ... Πιο χλωμό κι από το εκρού του νεκρού το βλέπω...
Γιατί, δεν μπορείς να τα στείλεις;

Υπάρχει και το ιντερνετ για εξωτερικό.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.976
Reaction score
20.499
Γιατί, δεν μπορείς να τα στείλεις;

Υπάρχει και το ιντερνετ για εξωτερικό.
Μεγάλη κουβέντα η αποστολή εκτός Κύπρου. Όπως το σκέφτομαι τώρα (χωρίς πολλή σκέψη), δεν ξέρω εάν θέλω να πάρω το ρίσκο να στείλω 70 κιλά ηχείο * 2 εκτός Κύπρου. Όπως και να 'χει, σε κουβέντα να βρισκόμαστε. Το βράδυ θα έχω update για το σύστημα, τα λέμε στο thread μου, μην χαλάω αυτό.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Εμένα μάγκες επιτρέψτε μου να έχω την εξής άποψη: Είτε πολλά κανάλια είτε 2 είτε 3 εφόσον και αν έχουν στηθεί σωστά θα παίζουν εξίσου όμορφα. Γαμώ είναι το πολυκάναλο αλλά γαμώ επίσης και ένα σωστό δικάναλο. Τώρα μην ρωτήσει κανείς πως να είναι στημένο το ένα ή το άλλο γιατί είναι πράγματα που έχουν χιλιοειπωθεί. Έχουμε πιάσει ένα υπερβολικά δύσκολο χόμπι το οποίο δεν έχει τελειωμό δυστυχώς. Πρέπει να σκάσεις φράγκα σε όλες τις περιπτώσεις. Δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι άλλο και ίσως οι καλύτεροι τελικά ( ή έστω αυτοί που μένουν πλουσιότεροι από εμάς που τυραννιόμαστε:D:D ) είναι όσοι ακούν από πολύ απλά μέσα:):)

Απειλή --->> Από Σεπτέμβρη σκοπεύω να ανέβω Σαλόνικα για 2-3 μέρες και θα ήθελα να ακούσω 2-3 συστήματα τούμπανα ;):):)
 



Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Η ιδεα σας ειναι παιδια, η ιδεα σας. Μην αυθυποβαλεστε οσοι ακουσατε πολυκαναλο και σας αρεσε. Η στερεοφωνια ειναι αθανατη. Μην ακουτε βλακειες απο ψιθυριστες...

Εγω παντως...προχωρησα απο αυτα(2 πωληση)
1361731-duevel-bella-luna-diamante-omnidirectional-speakers.jpg

σε 4 τετοια:

planets_blue_new.jpg


και τα ρεστα...σαμπ. Ενισχυτη και πηγες εχω.
Ο χωρος μελαταται...Άλλα κολπα.:D:D

Και σαραουντ και παντοκατευθυνση...Σκατα ολα..:gotcha::gotcha:
 

Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
Εμένα μάγκες επιτρέψτε μου να έχω την εξής άποψη: Είτε πολλά κανάλια είτε 2 είτε 3 εφόσον και αν έχουν στηθεί σωστά θα παίζουν εξίσου όμορφα. Γαμώ είναι το πολυκάναλο αλλά γαμώ επίσης και ένα σωστό δικάναλο. Τώρα μην ρωτήσει κανείς πως να είναι στημένο το ένα ή το άλλο γιατί είναι πράγματα που έχουν χιλιοειπωθεί. Έχουμε πιάσει ένα υπερβολικά δύσκολο χόμπι το οποίο δεν έχει τελειωμό δυστυχώς. Πρέπει να σκάσεις φράγκα σε όλες τις περιπτώσεις. Δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι άλλο και ίσως οι καλύτεροι τελικά ( ή έστω αυτοί που μένουν πλουσιότεροι από εμάς που τυραννιόμαστε:D:D ) είναι όσοι ακούν από πολύ απλά μέσα:):)

Απειλή --->> Από Σεπτέμβρη σκοπεύω να ανέβω Σαλόνικα για 2-3 μέρες και θα ήθελα να ακούσω 2-3 συστήματα τούμπανα ;):):)
Δεύτερη απειλή. Η παντοφλοκρατούσα έχει σόι στη Θεσσαλονίκη και δεν αποκλειεται να κάνω κι εγώ επίσκεψη. Θα ήθελα κι εγώ να ακούσω αυτά τα τούμπανα.
[DOUBLEPOST=1557838363][/DOUBLEPOST]Αν και πέρισυ που ανέβηκα με το αυτοκίνητο, έριξα ουκ ολίγα χαϊ εντ μπινελίκια κάθε φορά που πλήρωνα διόδια.
 




Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.396
Reaction score
79.563
Ναι ρε ελάτε. Ειδικά οι Δικάναλοι οι Καλωδιολάγνοι ;)

Να τελειώσουν οι διαφορές κατασκευές/αλλαγές/αγορές/τοποθετήσεις των επόμενων εβδομάδων όμως, γιατί τώρα είμαι μέσα στην ταλαιπωρία.
 


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Η ιδεα σας ειναι παιδια, η ιδεα σας. Μην αυθυποβαλεστε οσοι ακουσατε πολυκαναλο και σας αρεσε. Η στερεοφωνια ειναι αθανατη. Μην ακουτε βλακειες απο ψιθυριστες...

Εγω παντως...προχωρησα απο αυτα(2 πωληση) View attachment 126676
σε 4 τετοια:

View attachment 126677

και τα ρεστα...σαμπ. Ενισχυτη και πηγες εχω.
Ο χωρος μελαταται...Άλλα κολπα.:D:D

Και σαραουντ και παντοκατευθυνση...Σκατα ολα..:gotcha::gotcha:
Rosi ριξε φωτο
(και πονο...)

(κανα μαστ εεε καλω καλωδιο εχουμε ?)

:D
 


Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Ναι ρε ελάτε. Ειδικά οι Δικάναλοι οι Καλωδιολάγνοι ;)

Να τελειώσουν οι διαφορές κατασκευές/αλλαγές/αγορές/τοποθετήσεις των επόμενων εβδομάδων όμως, γιατί τώρα είμαι μέσα στην ταλαιπωρία.
Εγώ στο σαλόνι μου έχω και από τα δύο. Τα οποία εννίοτε γίνονται και ένα. Και φυσικά τα ευχαριστιέμαι σε όλες τις ακροάσεις ή "συγχωνεύεις". Αλλά από Σεπτέμβρη θα έρθω οπωσδήποτε. Μου αρέσει να επεκτείνω τους ορίζοντες μου:):)
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869

06:35 ".... They have only 2 ears so they need only 2 speakers. That's an error in thinking because we see and hear differently. We can only see in front of us but we can hear in life all around us. And if we are going to try to simulate the experience to be in a place where you see in frontally but you hear in surround then you need more sources, that come from behind, so the brain can resolve the sound in the space".

07:17 ".... the people have had bad experiences with poor surround often the consequence of bad selection of recording or listening to a performance that isn't surround on a modest poorly setup home theater in the round which may have been set up without true guidelines...".

Brian Moura: I feel sorry for the people who only listening in stereo. You have no idea what you are not hearing.
00:00 " ο κάθε πικραμένος παραπάνω μπορεί να λέει ότι θέλει, κι εγώ λέω ότι είμαι αστροναύτης..
00:10 " πουθενά στα λόγια κανενός από τους παραπάνω δεν υπάρχει η λέξη μουσική.. φυσικά και μπορούμε ν' ακούμε στην καθημερινή μας ζωή ήχους γύρω μας, πουλάκια να κελαηδούν στον κήπο μας, παιδάκια να σκούζουν στη διπλανή παιδική χαρά, το κρεβάτι του αποπάνω να τρίζει, ντελιβεράδες με παπάκια να μας φέρνουν μυρωδάτους πιτόγυρους από 5 στενά παραπέρα..
00:20 " όμως ποτέ σε καμία αίθουσα συναυλιών δεν σηκώθηκαν 5 βιολιά να πάνε αριστερά ανάμεσα στο κοινό, 2 τσέλα να πάνε δεξιά και ένα φαγκότο να πάει πίσω να βαράει να κάνει τον κούκο..
00:30 " ούτε σε κανένα live την κοπάνησαν από τη σκηνή οι βοκαλίστες να πάνε να κάνουνε δεύτερες στο πλάι..ακόμα και σε live ηλεκτρικές μουσικές άσχετα αν κουνιούνται ή αν βολτάρουν πάνω στη σκηνή οι μουσικοί και οι τραγουδιστές, ο ήχος πηγαίνει πάντα και μόνιμα στην κονσόλα και στο P.A απ' όπου ακούγεται πάντα από τις ίδιες πηγές με την ίδια εστίαση.. μόνο αν τραγουδά ο τραγουδιστής χωρίς μικρόφωνο και ο μουσικός παίζει χωρίς ενισχυτή(σχεδόν ποτέ), τότε και μόνο τότε μπορούμε να παρακολουθήσουμε τις κινήσεις τους.. αλλά και πάλι είναι στη σκηνή, εκεί μπροστά μας.. όχι πίσω μας ούτε αριστροδέξια..
00:40 " το ambient που επικαλούνται κάποιοι είναι τουλάχιστον αστεϊσμός, διότι πρώτον είναι ηχογραφημένο, και δεύτερο, δημιουργείται εκ νέου στη νέα 'σκηνή' του χώρου μας όπου ακούμε.. φανταστείτε ότι στο 5.1 ή 7.1 αναπαράγεται πολυκάναλο ambient από δικάναλη πηγή!! πόσο λάθος είναι αυτό!!
00:50 " δεν απορρίπτω τίποτα, όμως το πρόβλημά μου είναι το σκεπτικό και η φιλοσοφία γύρω από multichannel, το ότι δηλαδή ένα μουσικό έργο που το σκέφθηκε έτσι ο δημιουργός του και το έδωσε έτσι ο παραγωγός, το 'μαϊμουδιάζουμε' με έναν αλγόριθμο και το σπάμε σε φέτες για ν' ακούμε γύρω γύρω όλοι.. και μιλάω φυσικά για το stereo upmixing>multichannel..
 
Last edited:


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.649
Μηνύματα
2.868.853
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top