Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί

Μηνύματα
348
Reaction score
685
Αν εχεις dedicated, πολυκαναλο.
Στο σαλονι, Geithain.
Απο την στιγμή που μπορώ να έχω γκοντλαικ δικάναλο με ένα χ ποσό , δεν υπάρχει ουδεμία περίπτωση να κάνω εκπτώσεις στον εξοπλισμό ώστε να "μου βγει" πολυκάναλο.

Κατά του πολυκάναλου ? ΝΟT
Απόλυτη προτεραιότητα στο πολυκάναλο ? HELL NOT

Εννοείται ότι δεν υπαινίσσομαι οτιδήποτε για τις επιλογές κανενός παρά μόνο εμού του ιδίου. 8-)
 
Last edited:

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Κι εγώ φίλε μου, έχω 5.1, αλλά στη μουσική, το δικάναλο έχει τεράστια σκηνή.
αν είχες βρεθεί στην τελευταία έκθεση ήχου στην Αθήνα, στο λόμπυ, σ ένα πλήρως αφρόντιστο χώρο, μιας και ήταν το καφέ του ξενοδοχείου radison, με κόσμο να μπαινοβγαίνει συνέχεια, όπου έπαιζαν δυό ελληνικές κόρνες, θα διαπίστωνες, ότι ΟΠΟΥ κι αν ήσουν στο ισόγειο, άκουγες ΣΩΣΤΑ!
Έχεις άλλη τέτοια εμπειρία από πολυκάναλο?

βαλε 7 τέτοιες κόρνες να δούμε.

υγ. ουφ μπέρδεψα τα quote
 
Last edited:

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Κι εγώ φίλε μου, έχω 5.1, αλλά στη μουσική, το δικάναλο έχει τεράστια σκηνή.
αν είχες βρεθεί στην τελευταία έκθεση ήχου στην Αθήνα, στο λόμπυ, σ ένα πλήρως αφρόντιστο χώρο, μιας και ήταν το καφέ του ξενοδοχείου radison, με κόσμο να μπαινοβγαίνει συνέχεια, όπου έπαιζαν δυό ελληνικές κόρνες, θα διαπίστωνες, ότι ΟΠΟΥ κι αν ήσουν στο ισόγειο, άκουγες ΣΩΣΤΑ!
Έχεις άλλη τέτοια εμπειρία από πολυκάναλο?
Εσυ που εχεις γιατι δεν μας λες τι ακουσες από πολυκαναλο?
Κανε μια περιγραφή του συστηματος (πολυκαναλου) που ακουσες και δεν επαιζε καλα.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
βαλε 7 τέτοιες ελληνικές κορνες και μετά μας λες.
μπορείς να αναστρέψεις την ερώτηση:
ποιά 7 ηχεία στην έκθεση είχαν μεγαλύτερη σκηνή από τις 2 κόρνες?
Μιας και οι 2 ήταν εκεί, οι 7 κόρνες είναι υπόθεση κι όχι setup που ακούσαμε όλοι..;);)
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
μπορείς να αναστρέψεις την ερώτηση:
ποιά 7 ηχεία στην έκθεση είχαν μεγαλύτερη σκηνή από τις 2 κόρνες?
Μιας και οι 2 ήταν εκεί, οι 7 κόρνες είναι υπόθεση κι όχι setup που ακούσαμε όλοι..;);)
ναι αλλα συγκρινεις μήλα με πορτοκαλια.
και το πολυκάναλο του έαρ εκεί είναι αλλα εμείς δεν είμαστε εκεί να το ακούσουμε
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Εσυ που εχεις γιατι δεν μας λες τι ακουσες από πολυκαναλο?
Κανε μια περιγραφή του συστηματος (πολυκαναλου) που ακουσες και δεν επαιζε καλα.
Ποτέ δεν είπα ότι ένα πολυκάναλο δε παίζει καλά!
Στο ίδιο budget όμως με ένα δικάναλο απλά το πολυκάναλο δεν έχει τύχη!..καμιά!!
Αν δεις το προφίλ μου, θα δεις και τα 2 setup μου.
Ε δεν..δεν..πως να το κάνουμε..δεν..
Αν δε πάρουμε ως γνώμονα αυστηρά το ίδιο budget και ξοδέψουμε αναλογικά 4πλάσια χρήματα στο πολυκάναλο, τότε..ίσως,ίσως και να παίξει καλύτερα, με τα ίδια noway man:D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.392
Reaction score
125.538
Αν δεις το προφίλ μου, θα δεις και τα 2 setup μου.
Πόσο κοστίζει το ένα και πόσο το άλλο;
Μαζί με τα καλώδια και τα πολυμπριζα, μη κλέβεις!

Γράψε λίγο αναλυτικά εδώ τα ηχεία του ενός και του άλλου, αλλά και το συνολικό κόστος του ενός και του άλλου.

Και θα σου βγάλω πόρισμα. 50€.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
ναι αλλα συγκρινεις μήλα με πορτοκαλια.
και το πολυκάναλο του έαρ εκεί είναι αλλα εμείς δεν είμαστε εκεί να το ακούσουμε
ξεχνάς μια μεγάλη διαφορά,
στην έκθεση πήγαμε περίπου 6-7000 άτομα, επομένως είναι κάτι που τ ακούσαμε σχεδόν όλοι όσοι γράφουμε στο συγκεκριμένο νήμα, του φίλου ear μπορεί να παίζει εξαιρετικά, ή όχι, δεν έχουμε όμως όλοι άποψη όπως το παράδειγμα με τις κόρνες..
επομένως συγκρίνω ..μήλα με μήλα:)!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.392
Reaction score
125.538
Αν εννοείς το lcr της μπιενταμπλεγιου το χρε:lolsign::lolsign:πι των 190€ για κεντρικό ηχείο, :lolsign::lolsign::lolsign:με τα πρόακ για Μέιν:lolsign::lolsign:, θα γαργαλιέμαι μέχρι να ψοφήσω.
:lolsign::lolsign::lolsign:


Έχεις και 2 σετάπ, ουναμουχαθεις παλιοψευταρε! :lol::lol:
 

Μηνύματα
7.266
Reaction score
11.816
Πόσο κοστίζει το ένα και πόσο το άλλο;
Μαζί με τα καλώδια και τα πολυμπριζα, μη κλέβεις!

Γράψε λίγο αναλυτικά εδώ τα ηχεία του ενός και του άλλου, αλλά και το συνολικό κόστος του ενός και του άλλου.

Και θα σου βγάλω πόρισμα. 50€.
Ναι, αλλά όπως κι εγώ, έστησε ένα δικάναλο σύστημα που γι'αυτό το σετάπ, σε δικάναλο παίζει καλά. Για να πάμε σε πολυκάναλο, θα πρέπει να σκάσουμε άλλα τόσα, ενώ ήδη έχουμε έναν αρκετά καλό ήχο ( οκ, εγώ δεν τον έχω ακόμα, αλλά απο πλευράς μηχανημάτων είμαι σε καλό δρόμο πιστεύω, ο χώρος μας τα χαλάει ). Έχει μια πολύ εκτενή σκηνή σε όλες τις διαστάσεις, έχει και την ανάλυσή του, ακούει και τις λεπτομέρειες, τις χροιές του, απ'όλα έχει ο μπαχτσές. Επομένως, αξίζει να σκάσει τουλάχιστον πέντε χιλιαρικάκια ακόμα για να πάρει αυτό το κάτιτοις παραπάνω;
[DOUBLEPOST=1557908607][/DOUBLEPOST](υποθετικο ποσό τα πέντε χιλιάρικα, give and take)
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Αν εννοείς το lcr της μπιενταμπλεγιου το χρε:lolsign::lolsign:πι των 190€ για κεντρικό ηχείο, :lolsign::lolsign::lolsign:με τα πρόακ για Μέιν:lolsign::lolsign:, θα γαργαλιέμαι μέχρι να ψοφήσω.
:lolsign::lolsign::lolsign:


Έχεις και 2 σετάπ, ουναμουχαθεις παλιοψευταρε! :lol::lol:
δεν έκανε 190€ ποτέ ντόκτορ!
είπαμε ντόκτορ, με πορδές αυγά δε βάφεις!
τι να κλ@σει το πολυκάναλο αν δεν έχει άλλα 3 προακ και άλλους 2 musical fidelity m6i?
αλλά τότε, το budget θα είναι 5πλάσιο...για να απολαμβάνω..αλγόριθμους! no fucking way doctor:dance2:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
Κι εγώ φίλε μου, έχω 5.1, αλλά στη μουσική, το δικάναλο έχει τεράστια σκηνή.
αν είχες βρεθεί στην τελευταία έκθεση ήχου στην Αθήνα, στο λόμπυ, σ ένα πλήρως αφρόντιστο χώρο, μιας και ήταν το καφέ του ξενοδοχείου radison, με κόσμο να μπαινοβγαίνει συνέχεια, όπου έπαιζαν δυό ελληνικές κόρνες, θα διαπίστωνες, ότι ΟΠΟΥ κι αν ήσουν στο ισόγειο, άκουγες ΣΩΣΤΑ!
Έχεις άλλη τέτοια εμπειρία από πολυκάναλο?
Ναι εκεί ήμουν.
Και ναι έχω ακούσει. Και στο studio που δούλευα όπως έχω αναφέρει στο παρελθόν, και σε σπίτι με dedicated χώρο. Και δεν είχε καν room treatment τότε, άγνωστη λέξη στα χαϊεντόσπιτα.
[DOUBLEPOST=1557908976][/DOUBLEPOST]
εδώ είναι το λάθος.σας έχει τρελανει ο ear με τα ιδια ηχεία ίδιες αποστάσεις και νομίζεται ότι δεν χωρούν συμβιβασμοί.

και βεβαια χωρούν και με μικρότερα ηχεία και bass management και delay πάλι καλύτερο θα είναι το αποτέλεσμα από μονο δυο.
Αντε ντε. Αυτά λέμε τόση ώρα αλλά δεν.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.392
Reaction score
125.538
δεν έκανε 190€ ποτέ ντόκτορ!
είπαμε ντόκτορ, με πορδές αυγά δε βάφεις!
τι να κλ@σει το πολυκάναλο αν δεν έχει άλλα 3 προακ και άλλους 2 musical fidelity m6i?
αλλά τότε, το budget θα είναι 5πλάσιο...για να απολαμβάνω..αλγόριθμους! no fucking way doctor:dance2:
Άσταυτά.
Πες πόσα λεφτά κοστίζει το σύνολο του δικάναλου που έχεις, όλα μέσα.
Κάνε τις προσθέσεις. Και τα ράκ βάλε, όλα τα καλώδια, όλα μέσα.
Θέλω μια τιμή.
 

Μηνύματα
7.266
Reaction score
11.816
δεν έκανε 190€ ποτέ ντόκτορ!
είπαμε ντόκτορ, με πορδές αυγά δε βάφεις!
τι να κλ@σει το πολυκάναλο αν δεν έχει άλλα 3 προακ και άλλους 2 musical fidelity m6i?
αλλά τότε, το budget θα είναι 5πλάσιο...για να απολαμβάνω..αλγόριθμους! no fucking way doctor:dance2:
Όλα κι όλα. Εγώ θέλω Bryston :p :p :p
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
μπορείς να αναστρέψεις την ερώτηση:
ποιά 7 ηχεία στην έκθεση είχαν μεγαλύτερη σκηνή από τις 2 κόρνες?
Μιας και οι 2 ήταν εκεί, οι 7 κόρνες είναι υπόθεση κι όχι setup που ακούσαμε όλοι..;);)
Την απάντηση θα την μάθεις όταν τοποθετηθούν 7 ηχεία σωστά στον ίδιο χώρο. Ποτέ δηλαδή.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Ναι εκεί ήμουν.
Και ναι έχω ακούσει. Και στο studio που δούλευα όπως έχω αναφέρει στο παρελθόν, και σε σπίτι με dedicated χώρο. Και δεν είχε καν room treatment τότε, άγνωστη λέξη στα χαϊεντόσπιτα.
σε στούντιο με τη καμία δε σου έρχεται ο ήχος από παντού!..δε θα ήταν στούντιο τότε!
σε σπίτια..είμαι πάντα ανοιχτός σε προτάσεις ακρόασεις!
περιμένω!
μπορεί να μην έχω ακούσει εγώ εντέλει..
[DOUBLEPOST=1557909228][/DOUBLEPOST]
Την απάντηση θα την μάθεις όταν τοποθετηθούν 7 ηχεία σωστά στον ίδιο χώρο. Ποτέ δηλαδή.
επομένως...2-channel rules?
 

Μηνύματα
348
Reaction score
685
Άσταυτά.
Πες πόσα λεφτά κοστίζει το σύνολο του δικάναλου που έχεις, όλα μέσα.
Κάνε τις προσθέσεις. Και τα ράκ βάλε, όλα τα καλώδια, όλα μέσα.
Θέλω μια τιμή.
Τιμές "παντόφλας" δωστου !

:D
 
Last edited:


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
σε στούντιο με τη καμία δε σου έρχεται ο ήχος από παντού!..δε θα ήταν στούντιο τότε!
Καλά ότι πεις. Την πιστοποίηση της Dolby πάντως την πήρε και μάλιστα με συγχαρητήρια για τον μικρό όγκο του. Βλέπεις έχουν συνηθίσει να πηγαίνουν σε cinema studios και το ταπεινό 50m2 - 60m2 κάπου εκεί φαινόταν περίπτερο.
επομένως...2-channel rules?
Σε καμία περίπτωση.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Άσταυτά.
Πες πόσα λεφτά κοστίζει το σύνολο του δικάναλου που έχεις, όλα μέσα.
Κάνε τις προσθέσεις. Και τα ράκ βάλε, όλα τα καλώδια, όλα μέσα.
Θέλω μια τιμή.
καλώδια - πολύμπριζα -ρακ είναι κοινά και στα δύο ντόκτορ.
ενισχυτης musical fidelity m6i αντί harman kardon av 151
μπροστά κοινά ηχεία proac studio 140
κεντρικό b&w lcr60s3
πίσω audio pro 414 limited edition
react 12 sub.
διαφορά υπέρ του 2κάναλου περίπου στα 1000€
ηχητικά? έτη φωτός μπροστά!
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.867.544
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top