Περί καλωδίων ρεύματος

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Όσοι πιστοί προσέλθετε στο θέμα που άνοιξε για λογαριασμό μου ο aerinos καθώς δεν ήξερα πως να το βαφτίσω. Να αφήσουμε αυτό το θέμα να ηρεμήσει απο τις ανησυχίες μου.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Δεν σε καταλαβαίνω. Αλήθεια. Ρώτησα τι σημαίνει γιατί το έβλεπα απο εδώ και από εκεί.
Γιατί τέτοια επίθεση?
μη μασάς...επίθεση και εσύ φουλ

ΠΡΑΤ ΠΡΑΤ ΠΡΑΤ ΠΡΑΤ :roflmao:
 




zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Άλλο καλώδιο ρεύματος, άλλος ήχος! Αλλά είπαμε..δε μετράει..δεν τις ακούσαμε! ...τις φανταστήκαμε!:D:D
Η δική μου εξήγηση σε αυτά που ακούσατε είναι η εξής:

Τα καλώδια όπως και οι συσκευές είναι επιρρεπείς σε παρεμβολές ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας και ραδιοσυχνοτήτων (EMI & RFI).

Για αυτό τον λόγο οι περισσότερες συσκευές είναι θωρακισμένες από EMI & RF μέσω των σασί που συνήθως είναι από αλουμίνιο, ενώ εσωτερικά των συσκευών υπάρχουν επιμέρους θωρακίσεις σε κυκλώματα ή εξαρτήματα που παράγουν EMI (μετασχηματιστές, παλμοτροφοδοτικά κτλ).

Από την στιγμή λοιπόν που οι συσκευές "χρειάζονται" αυτήν την προστασία από EMI & RF, θα πρέπει και τα καλώδια που τις τροφοδοτούν και που είναι και αυτά μέρος του συστήματος, να συμμορφώνονται με αυτές τις απαιτήσεις. Για αυτόν το λόγο τα καλώδια θωρακίζονται συνήθως με μπλεντάζ, foil, ή συνδυασμούς και των δύο. https://www.multicable.com/resources/reference-data/signal-interference-and-cable-shielding/


Βγάζοντας εκτός εξίσωσης την ποιότητα, των αγωγών του κάθε καλωδίου (γιατί θα μπλέξει περισσότερο το πράγμα), πιστεύω πως στην περίπτωσή σας το καλώδιο που ακούστηκε χειρότερα, ήταν αυτό με την χειρότερη θωράκιση, αυτό δηλαδή που "μάζευε" τις περισσότερες παρεμβολές.

Το λέω αυτό γιατί το "απλό μαύρο καλώδιο", "καλώδιο pc" ή όπως αλλιώς λέγεται, συνήθως δεν έχει καμία απολύτως θωράκιση.

Εδώ ένα τεστ σε "καλώδια pc" με επαγωγικό δοκιμαστικό.
IMG_20190510_205954.jpg

IMG_20190510_210002.jpg
Βλέπουμε ότι το δοκιμαστικό ανιχνεύει τάση, που σημαίνει ότι τα καλώδια δεν έχουν θωράκιση.


Ενώ εδώ ένα άλλο καλώδιο το οποίο είναι θωρακισμένο.
IMG_20190510_210013.jpg
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Σ
Η δική μου εξήγηση σε αυτά που ακούσατε είναι η εξής:

Τα καλώδια όπως και οι συσκευές είναι επιρρεπείς σε παρεμβολές ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας και ραδιοσυχνοτήτων (EMI & RFI).

Για αυτό τον λόγο οι περισσότερες συσκευές είναι θωρακισμένες από EMI & RF μέσω των σασί που συνήθως είναι από αλουμίνιο, ενώ εσωτερικά των συσκευών υπάρχουν επιμέρους θωρακίσεις σε κυκλώματα ή εξαρτήματα που παράγουν EMI (μετασχηματιστές, παλμοτροφοδοτικά κτλ).

Από την στιγμή λοιπόν που οι συσκευές "χρειάζονται" αυτήν την προστασία από EMI & RF, θα πρέπει και τα καλώδια που τις τροφοδοτούν και που είναι και αυτά μέρος του συστήματος, να συμμορφώνονται με αυτές τις απαιτήσεις. Για αυτόν το λόγο τα καλώδια θωρακίζονται συνήθως με μπλεντάζ, foil, ή συνδυασμούς και των δύο. https://www.multicable.com/resources/reference-data/signal-interference-and-cable-shielding/


Βγάζοντας εκτός εξίσωσης την ποιότητα, των αγωγών του κάθε καλωδίου (γιατί θα μπλέξει περισσότερο το πράγμα), πιστεύω πως στην περίπτωσή σας το καλώδιο που ακούστηκε χειρότερα, ήταν αυτό με την χειρότερη θωράκιση, αυτό δηλαδή που "μάζευε" τις περισσότερες παρεμβολές.

Το λέω αυτό γιατί το "απλό μαύρο καλώδιο", "καλώδιο pc" ή όπως αλλιώς λέγεται, συνήθως δεν έχει καμία απολύτως θωράκιση.

Εδώ ένα τεστ σε "καλώδια pc" με επαγωγικό δοκιμαστικό.
View attachment 126223

View attachment 126224
Βλέπουμε ότι το δοκιμαστικό ανιχνεύει τάση, που σημαίνει ότι τα καλώδια δεν έχουν θωράκιση.


Ενώ εδώ ένα άλλο καλώδιο το οποίο είναι θωρακισμένο.
View attachment 126225
Σίγουρα, ένα μεγάλο μέρος της ηχητικής διαφορετικότητας του μαύρου με τα υπόλοιπα οφείλεται και στη μη θωράκιση του.
Αυτό όμως, από μόνο του δεν εξηγεί τις διαφορές μεταξύ των υπολοίπων τριών καλωδίων που ήταν όλα θωρακισμένα, επομένως δεν είναι μόνο η μη θωράκιση του μαύρου, αλλά ένας συνδυασμός διαφορετικών ιδεών στην σχεδίαση και κατασκευή των καλωδίων που σαν σύνολο πλέον, αποδίδει ή όχι διαφοροποιημενα τον ήχο...
Τώρα φυσικά, μπορεί να ακούσεις, ότι το επαγωγικό δοκιμαστικό σου, μπορεί να μην έκανε καλή.... επαφή:p στο θωρακισμένο, άρα το πείραμα σου είναι .. άκυρο:p:p.
Επομένως και εσύ, ..φανταστηκες ότι δεν άναψε στο θωρακισμένο:lolsign::lolsign:.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Από την στιγμή λοιπόν που οι συσκευές "χρειάζονται" αυτήν την προστασία από EMI & RF, θα πρέπει και τα καλώδια που τις τροφοδοτούν και που είναι και αυτά μέρος του συστήματος, να συμμορφώνονται με αυτές τις απαιτήσεις.
Μπα.
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Αντιθἐτως οι θωρακἰσεις, ακοὐγονται πιὀ μουντἀ απὀ το ἰδιο καλὠδιο αθωρἀκιστο.
Και το μαὐρο λἐνε, ἠταν περισσὀτερο μουντὀ παρ᾽ ὀτι αθωρἀκιστο.
Δεν γνωρἰζω εἀν χρειἀζεται, εγὠ γενικἀ την αποφεὐγω εκτὀς απὀ το καλὠδιο phono.
Η διατομἠ, το υλικὀ των αγωγὠν, η πλἐξη τους εσωτερικἀ, οι ακροδἐκτες, η θωρἀκιση, το υλικὀ της μὀνωσης, τα πἀντα ὀλα ακοὐγονται. Καμἰα διαφωνἰα, καμἰα αντἰρρηση.
 





TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Μια και που μιλάτε για το 8TC...
Δοκιμάσατε να χωρίσετε το καλώδιο στην πλευρά του ηχείου; Να βάλετε -ας πούμε- 4 κλάδους στο γούφερ και 4 στο τουίτερ, ή 5 και 3 ή 6 και 2;
Όχι, εγώ δεν το δοκίμασα, έχω 4TC, και τους (ψαρωτικούς σε εμφάνιση μα αλουμινένοιυς) βραχυκυκλωτήρες του ηχείου.
Αλλά είμαι περίεργος, με δεδομένα τα χαρακτηριστικά χωρητικότητας του 8TC σε σχέση με το 4TC.
 



Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
τεστ καλωδίων ρεύματος στο τεύχος ήχος +soundvision του απριλίου-μαίου 2019.
Σελίδα 20-25. Λέτε να τους πλήρωσα??:lolsign::lolsign:
Ξέχωρα την πλάκα τώρα. Μόλις ήρθε σπίτι ένα καλώδιο (όχι υπερβολές σε κόστος, του 100ρικου) και κούμπωσα στον προ τον οποίο τον είχα με ένα πισι καλώδιο και μου έχουν φύγει τα μπλικιμπλίκια :geek::geek:
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Μια και που μιλάτε για το 8TC...
Δοκιμάσατε να χωρίσετε το καλώδιο στην πλευρά του ηχείου; Να βάλετε -ας πούμε- 4 κλάδους στο γούφερ και 4 στο τουίτερ, ή 5 και 3 ή 6 και 2;
Όχι, εγώ δεν το δοκίμασα, έχω 4TC, και τους (ψαρωτικούς σε εμφάνιση μα αλουμινένοιυς) βραχυκυκλωτήρες του ηχείου.
Αλλά είμαι περίεργος, με δεδομένα τα χαρακτηριστικά χωρητικότητας του 8TC σε σχέση με το 4TC.
Δεν το επιχειρώ για να μη καταστρέψω το καλώδιο ( πρέπει να ξεκολλήσω τις μπανάνες που έχει στη πλευρά του καλωδίου ή να το πάω στον αντιπρόσωπο για μετατροπή σε biwire όπως και σκεφτόμουν, οπότε είτε θα χάσει την αξία του είτε θα πρέπει να χώσω κι άλλα χρήματα ενώ ήδη έχω πάρει την απόφαση να το δώσω καθώς διακρίνω ότι δεν ταιριάζει με το σύστημά μου ).
[DOUBLEPOST=1557944498][/DOUBLEPOST]
Ξέχωρα την πλάκα τώρα. Μόλις ήρθε σπίτι ένα καλώδιο (όχι υπερβολές σε κόστος, του 100ρικου) και κούμπωσα στον προ τον οποίο τον είχα με ένα πισι καλώδιο και μου έχουν φύγει τα μπλικιμπλίκια :geek::geek:
Να κάνει γύρα ( το καλώδιο ) !!!
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Δεν το επιχειρώ για να μη καταστρέψω το καλώδιο ( πρέπει να ξεκολλήσω τις μπανάνες που έχει στη πλευρά του καλωδίου ή να το πάω στον αντιπρόσωπο για μετατροπή σε biwire όπως και σκεφτόμουν, οπότε είτε θα χάσει την αξία του είτε θα πρέπει να χώσω κι άλλα χρήματα ενώ ήδη έχω πάρει την απόφαση να το δώσω καθώς διακρίνω ότι δεν ταιριάζει με το σύστημά μου ).
[DOUBLEPOST=1557944498][/DOUBLEPOST]

Να κάνει γύρα ( το καλώδιο ) !!!
Μολών Λαβέ μάστορα!!:D
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top