Περί καλωδίων ρεύματος



Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Και τα ηχεία μου διπλογκαβλωδιόνονται. Ήντα να κάμω; :p
Όχι διπλοκαλωδίωση ρε...jumpers θα βάλεις

4 αγωγούς στο L+ jumper για να έρθουν στη θέση τους οι μεσουψηλές
3 αγωγούς στο L- jumper για να ψηλώσει η τραγουδίστρια
6 αγωγούς στο R+ jumper για να σφίξουν τα μπάσα και..
5 αγωγούς στο R- jumper για καλύτερη εστίαση και στερεοφωνική εικόνα.

Όλα εγώ θα στα λέω?
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Όχι διπλοκαλωδίωση ρε...jumpers θα βάλεις

4 αγωγούς στο L+ jumper για να έρθουν στη θέση τους οι μεσουψηλές
3 αγωγούς στο L- jumper για να ψηλώσει η τραγουδίστρια
6 αγωγούς στο R+ jumper για να σφίξουν τα μπάσα και..
5 αγωγούς στο R- jumper για καλύτερη εστίαση και στερεοφωνική εικόνα.

Όλα εγώ θα στα λέω?
Τώρα μου το χάλασες. Τη βρίσκω με τις κοντές. Κάνε τον υπολογισμό και πες μου πόσους αγωγούς πρέπει να βάλω για να τις ακούω όλες κινέζες!!
 

A

AKARL

Guest
Όχι διπλοκαλωδίωση ρε...jumpers θα βάλεις

4 αγωγούς στο L+ jumper για να έρθουν στη θέση τους οι μεσουψηλές
3 αγωγούς στο L- jumper για να ψηλώσει η τραγουδίστρια
6 αγωγούς στο R+ jumper για να σφίξουν τα μπάσα και..
5 αγωγούς στο R- jumper για καλύτερη εστίαση και στερεοφωνική εικόνα.

Όλα εγώ θα στα λέω?
Εγο θαιλο ιγραις μαισεες, αερα αναμαισα στα ωργανα, ληρυκα μυκρωδιναμεικα, ωργανυκα μακροδειναμυκα και ανηπαιρβλυτο πρατ. Πώς να τω κανο αφτω;
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Εγο θαιλο ιγραις μαισεες, αερα αναμαισα στα ωργανα, ληρυκα μυκρωδιναμεικα, ωργανυκα μακροδειναμυκα και ανηπαιρβλυτο πρατ. Πώς να τω κανο αφτω;
Το πρατ τι είναι; (Τα άλλα τα κατάλαβα).
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Εγο θαιλο ιγραις μαισεες, αερα αναμαισα στα ωργανα, ληρυκα μυκρωδιναμεικα, ωργανυκα μακροδειναμυκα και ανηπαιρβλυτο πρατ. Πώς να τω κανο αφτω;
Κσυλινο σασί στο πολυπριζο, υγραντηρα χώρου για τις μεσαίες και ανεμιστήρα για τον αέρα ανάμεσα στα όργανα.
Για τα μικροδυναμικα, οργανικές τροφές πλούσιες σε φυτικές ίνες που θα έχουν σαν αποτέλεσμα ένα ανελέητο πρατ-πρατ-πρατ-κλανίδι.... :p
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Σύμφωνα με μια άποψη σημαίνει "Pace, Rhythm, and Timing" υπάρχουν, όμως, και πχιό πιπεράτες εκδοχές. :sneaky:
ok, βήμα, ρυθμός και χρόνος λοιπόν.
Είχα δει και αλλού (σε άλλα θέματα εδώ να αναφέρεται) αλλά δεν είχα ιδέα. thanks!

( το λινκ δεν μου άνοιγε το μπλόκαρε ο μπρόουσερ ):)
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Κσυλινο σασί στο πολυπριζο, υγραντηρα χώρου για τις μεσαίες και ανεμιστήρα για τον αέρα ανάμεσα στα όργανα.
Για τα μικροδυναμικα, οργανικές τροφές πλούσιες σε φυτικές ίνες που θα έχουν σαν αποτέλεσμα ένα ανελέητο πρατ-πρατ-πρατ-κλανίδι.... :p
Το κλανίδι πάντως, το έχετε βάλει στην ημερήσια διάταξη. Δίνει και παίρνει. Ρε, μπας και το έχετε για ήχο αναφοράς; Πείτε μας, ξαλαφρώστε.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Το κλανίδι πάντως, το έχετε βάλει στην ημερήσια διάταξη. Δίνει και παίρνει. Ρε, μπας και το έχετε για ήχο αναφοράς; Πείτε μας, ξαλαφρώστε.
Μη μου κολλάς πολύ γιατί θα χακαρω το λογαριασμό σου και θα αρχίσω να πουλάω τα καλώδια.. :p
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Προσωπικη εμπειρία με τα τζαμπερς φτιαγμενα απο kimber 8tc ,δοκιμασε αλλα παντα σε ζυγο 2, 4 , μεχρι και 6.
Αμα πας 8 αγωγους στα τζαμπερ ,τοτε τα μεσουψηλα ειναι πολυ μπροστα. Χαλαει ολη η ομοιογενεια.
Μονά 1,3,5 Χαλαει η μαγιονεζα............
Προσωπικη εμπειρια παντα.
Θα ηθελα να ακουσω τη γνωμη σου μετα τις δοκιμές.
Καλή συνεχεια,:drinks:
Κάτι δεν έπιασα μάλλον εδώ... όταν λες 2,4,6 αγωγούς εννοείς πως αν το καλώδιο έχει π.χ. 16 συρματάκια θα πάρεις τα δύο;;;
Αν εννοείς αυτό τότε δεδομένου πως η αντίσταση είναι αντιστρόφως ανάλογη του εμβαδού της διατομής του αγωγού, θεωρητικά του οκταπλασιάζεις την αντίσταση :p
Ποιο λόγο έχεις να προσθέσεις μια αντίσταση εκεί;;
Δεδομένου όμως πως μιλάμε για 2 εκατοστά καλώδιο... !!! και αυτή η αλλαγή στην αντίσταση είναι αμελητέα, τίποτα... (είναι σα να βάζεις 16cm καλώδιο κανονικό, χωρίς να βγάλεις συρματάκια)

Άντε για τα ηχεία που μπορεί να θέλουν και 2-3 μέτρα, κομμάτια να γίνει, πάρτε ένα καλύτερο καλώδιο από το belden (που δε θα αλλάξει και τίποτα αλλά ας πούμε θα αλλάξει...)
Αλλά τόση φασαρία για το βραχυκυκλωτήρα;;;
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Κάτι δεν έπιασα μάλλον εδώ... όταν λες 2,4,6 αγωγούς εννοείς πως αν το καλώδιο έχει π.χ. 16 συρματάκια θα πάρεις τα δύο;;;
Αν εννοείς αυτό τότε δεδομένου πως η αντίσταση είναι αντιστρόφως ανάλογη του εμβαδού της διατομής του αγωγού, θεωρητικά του οκταπλασιάζεις την αντίσταση :p
Ποιο λόγο έχεις να προσθέσεις μια αντίσταση εκεί;;
Δεδομένου όμως πως μιλάμε για 2 εκατοστά καλώδιο... !!! και αυτή η αλλαγή στην αντίσταση είναι αμελητέα, τίποτα...

Άντε για τα ηχεία που μπορεί να θέλουν και 2-3 μέτρα, κομμάτια να γίνει, πάρτε ένα καλύτερο καλώδιο από το belden (που δε θα αλλάξει και τίποτα αλλά ας πούμε θα αλλάξει...)
Αλλά τόση φασαρία για το βραχυκυκλωτήρα;;;
Όχι, 2,4,6 επί δύο. Δεν μιλάω γιατί θα αφρίσει ο Κώστας. :p (δοκιμάζω στους 6, αν και με βλέπω σε λίγο να επιστρέφω στους 4 ).
 

I

iason

Guest
Κάτι δεν έπιασα μάλλον εδώ... όταν λες 2,4,6 αγωγούς εννοείς πως αν το καλώδιο έχει π.χ. 16 συρματάκια θα πάρεις τα δύο;;;
Αν εννοείς αυτό τότε δεδομένου πως η αντίσταση είναι αντιστρόφως ανάλογη του εμβαδού της διατομής του αγωγού, θεωρητικά του οκταπλασιάζεις την αντίσταση :p
Ποιο λόγο έχεις να προσθέσεις μια αντίσταση εκεί;;
Δεδομένου όμως πως μιλάμε για 2 εκατοστά καλώδιο... !!! και αυτή η αλλαγή στην αντίσταση είναι αμελητέα, τίποτα... (είναι σα να βάζεις 16cm καλώδιο κανονικό, χωρίς να βγάλεις συρματάκια)

Άντε για τα ηχεία που μπορεί να θέλουν και 2-3 μέτρα, κομμάτια να γίνει, πάρτε ένα καλύτερο καλώδιο από το belden (που δε θα αλλάξει και τίποτα αλλά ας πούμε θα αλλάξει...)
Αλλά τόση φασαρία για το βραχυκυκλωτήρα;;;
Το kimber 8tc εχει 2 χ 8 αγωγούς. 8 για το + 8 για το - .Εαν θέλεις να κάνεις βραχυκυκλωτηρες απο το ίδιο καλωδιο τοτε κόβεις 10 εκατοστά περίπου και τα ξετυλιγεις ενα ενα .Του αγωγούς οχι τα σύρματα Litze. Κατόπιν στρίβεις δυο απο τούς αγωγούς μαζί και κάνεις ενα βραχυκυκλωτηρα.Αυτο μπορείς να το κανεις με 2, με 4,με 6, η με 8 .....αγωγούς
Τι σου κάτσει καλύτερα στο αυτί και στο σύστημα .
[DOUBLEPOST=1557504371][/DOUBLEPOST]
Το kimber 8tc εχει 2 χ 8 αγωγούς. 8 για το + 8 για το - .Εαν θέλεις να κάνεις βραχυκυκλωτηρες απο το ίδιο καλωδιο τοτε κόβεις 10 εκατοστά περίπου και τα ξετυλιγεις ενα ενα .Του αγωγούς οχι τα σύρματα Litze. Κατόπιν στρίβεις δυο απο τούς αγωγούς μαζί και κάνεις ενα βραχυκυκλωτηρα.Αυτο μπορείς να το κανεις με 2, με 4,με 6, η με 8 .....αγωγούς
Τι σου κάτσει καλύτερα στο αυτί και στο σύστημα .
Πάντως ως συνήθως πανω από 4 ειναι αποτυχία. Ιδανικο με 2 η με 4 αγωγούς .
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Το kimber 8tc εχει 2 χ 8 αγωγούς. 8 για το + 8 για το - .Εαν θέλεις να κάνεις βραχυκυκλωτηρες απο το ίδιο καλωδιο τοτε κόβεις 10 εκατοστά περίπου και τα ξετυλιγεις ενα ενα .Του αγωγούς οχι τα σύρματα Litze. Κατόπιν στρίβεις δυο απο τούς αγωγούς μαζί και κάνεις ενα βραχυκυκλωτηρα.Αυτο μπορείς να το κανεις με 2, με 4,με 6, η με 8 .....αγωγούς
Τι σου κάτσει καλύτερα στο αυτί και στο σύστημα .
Πάντως ως συνήθως πανω από 4 ειναι αποτυχία. Ιδανικο με 2 η με 4 αγωγούς .
Μια λογική εξήγηση παρακαλώ για το πώς γίνεται να είναι επιτυχία να φτάνει το σήμα από τον ενισχυτή με 2Χ8 καλωδιάκια (μιλώντας για το 8tc) μέχρι το πρώτο ζεύγος από μπόρνες ,αλλά να είναι αποτυχία το 2Χ8 από το πρώτο ζεύγος στο δεύτερο....:confused:
 

I

iason

Guest
Μια λογική εξήγηση παρακαλώ για το πώς γίνεται να είναι επιτυχία να φτάνει το σήμα με 2Χ8 καλωδιάκια (μιλώντας για το 8tc) μέχρι το πρώτο ζεύγος από μπόρνες ,αλλά να είναι αποτυχία το 2Χ8 από το πρώτο ζεύγος στο δεύτερο....:confused:
Έλα ντε ,εδώ σε θέλω. Εαν κανεις τη γέφυρα με 8 αγωγούς τα μεσουψηλα βγαινουν (μπροστά ) χαλαει ολη η ισορροπία .
Τη πρωτη φορά που αγόρασα το καλώδιο το έκανα φυσικά με 8.
Οσοι εχουν κιμπερ χυμα μπορει να το διαψεύσουν δεν εχω πρόβλημα .
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Έλα ντε ,εδώ σε θέλω. Εαν κανεις τη γέφυρα με 8 αγωγούς τα μεσουψηλα βγαινουν (μπροστά ) χαλαει ολη η ισορροπία .
Τη πρωτη φορά που αγόρασα το καλώδιο το έκανα φυσικά με 8.
Οσοι εχουν κιμπερ χυμα μπορει να το διαψεύσουν δεν εχω πρόβλημα .
Εάν δεν κάνεις τη γέφυρα και γυμνώσεις το καλώδιο 6-7 εκ. ώστε να φτάνει να περάσει και από τα δύο ζεύγη μπόρνες ,χαλάει πάλι η ισορροπία?
 

I

iason

Guest
Εάν δεν κάνεις τη γέφυρα και γυμνώσεις το καλώδιο 6-7 εκ. ώστε να φτάνει να περάσει και από τα δύο ζεύγη μπόρνες ,χαλάει πάλι η ισορροπία?
Δεν το εχω δοκιμάσει .
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Δεν το εχω δοκιμάσει .
Σου φαίνεται λογικό αυτό που λες?
Πρόσεξε ,δεν ρωτάω καν αν σου φαίνεται επιστημονικά τεκμηριωμένο..απλά ρωτάω αν σου φαίνεται λογικό..
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.306
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top