Αγορά αυτοκινήτου από μάντρα.

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.232
Reaction score
8.119
Αγοράζω από μάντρα.
Πληρώνω εγώ την μεταβίβαση.
Για να μεταβιβάσει σε εμένα δεν πρέπει να είναι πληρωμένα όλα τα σήματα; Μπορεί να πρέπει να πληρώσω εγώ το σήμα;
Ευχαριστώ ξεφτέρια μου...
 

Μηνύματα
342
Reaction score
1
Αν δεν είναι πληρωμένα πάει ο ιδιοκτήτης στην εφορία τα πληρώνει και μετά γίνεται η μεταβίβαση. Αλλιώς δεν μεταβιβάζεται! Ο ιδιοκτήτης μόνο μπορεί να πληρώσει, αν τα λεφτά τα δώσει ο αγοραστής για να "τρέξει" η μεταβίβαση είναι κάτι άλλο που μερικές φορές γίνεται αλλά εννοείται ότι αφαιρούνται από το ποσό της συμφωνίας.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Αγοράζω από μάντρα.
Πληρώνω εγώ την μεταβίβαση.
Για να μεταβιβάσει σε εμένα δεν πρέπει να είναι πληρωμένα όλα τα σήματα; Μπορεί να πρέπει να πληρώσω εγώ το σήμα;
Ευχαριστώ ξεφτέρια μου...
Εννοείται ότι πρέπει να είναι πληρωμένα αλλιώς δεν γίνεται η μεταβίβαση, εκτός και αν έχετε κάνει συφωνία του τύπου : στο δίνω τόσο αλλά αναλαμβάνεις τα απλήρωτα σήματα.
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Αν εχει καταθεσει πινακιδες εως πχ 31/12/2018, τα τελη του τρεχοντος ετους ειναι απληρωτα. Για τα προηγουμενα εκδιδει η εφορια σχετικο πιστοποιητικο. Ευχαριστω. 50 ευρω.
 


Μηνύματα
29.084
Reaction score
23.117
Αν εχει καταθεσει πινακιδες εως πχ 31/12/2018, τα τελη του τρεχοντος ετους ειναι απληρωτα. Για τα προηγουμενα εκδιδει η εφορια σχετικο πιστοποιητικο. Ευχαριστω. 50 ευρω.
ΜΕ ΦΠΑ Η ΜΑΥΡΑ?:D:D
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Αγοράζω από μάντρα.
Πληρώνω εγώ την μεταβίβαση.
Για να μεταβιβάσει σε εμένα δεν πρέπει να είναι πληρωμένα όλα τα σήματα; Μπορεί να πρέπει να πληρώσω εγώ το σήμα;
Ευχαριστώ ξεφτέρια μου...
καλέ...μη σκας...
πες έναν συριζαίο υποψήφιο να σου τα κανονίσει...:p:cry::lol:
 

Μηνύματα
606
Reaction score
577
ο αγοραστής πληρώνει πάντα το κόστος
της μεταβίβασης.
ο πωλητής είναι υποχρεωμένος ωστε το όχημα να μην έχει καμία προγενεστερη οφειλη έως την ημέρα
της μεταβίβασης.
 



vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.232
Reaction score
8.119
Αν εχει καταθεσει πινακιδες εως πχ 31/12/2018, τα τελη του τρεχοντος ετους ειναι απληρωτα. Για τα προηγουμενα εκδιδει η εφορια σχετικο πιστοποιητικο. Ευχαριστω. 50 ευρω.
ο αγοραστής πληρώνει πάντα το κόστος
της μεταβίβασης.
ο πωλητής είναι υποχρεωμένος ωστε το όχημα να μην έχει καμία προγενεστερη οφειλη έως την ημέρα
της μεταβίβασης.
Αυτά τα δύο είναι αντικρουομενα...
[DOUBLEPOST=1557947585][/DOUBLEPOST]Να ξέρω που θα δώσω το πενηντάρικο δηλαδή
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Αγοράζω από μάντρα.
Πληρώνω εγώ την μεταβίβαση.
Για να μεταβιβάσει σε εμένα δεν πρέπει να είναι πληρωμένα όλα τα σήματα; Μπορεί να πρέπει να πληρώσω εγώ το σήμα;
Ευχαριστώ ξεφτέρια μου...
αν το όχημα έχει αγοραστεί από τη μάντρα και δεν είναι παρακαταθήκη από ιδιώτη, η συνηθισμένη πρακτική είναι να καταθέτουν πινακίδες για να μη πληρώνουν και την υποχρεωτική λόγω του ελέγχου πλέον από το υπουργείο ασφάλιση.
Επομένως, όπως σωστά είπε κι ο vlassis, αν έχει αγοραστεί το όχημα πριν τις 31/12/18 από τη μάντρα τα τέλη παραμένουν απλήρωτα.
Το ίδιο ισχύει αν το όχημα που θες να αγοράσεις είναι μετ/νο εισαγωγής, οπότε καλείσαι να πληρώσεις και τα τέλη του 19 αλλά και το ΚΤΕΟ.
50€ στον vlassis:).
 


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
ωχ τι με θυμησες τωρα τις ιστοριες που χα με την αγορα του αυτοκινητου μου... πφφ δε θελω να τα θυμαμαι..

μπορει βεβαια ακομα και να ναι πληρωμενα, η οχι του 2018 να σε βαλει με τροπο πχ να πληρωσεις του 2019.

Παντως γενικα, διευκρινησε τα ολα ξεκαθαρα και μη δωσεις τα λεφτα ολα μπροστα. αυτο το λαθος εκανα κι οπου εβρισκε προσπαθουσε να βαρεσει.
και μου κοψε και μεγαλυτερο τιμολογιο απ το συμφωνηθεν.. με το ετσι θελω..
παλιοπαιδα απατεωνες
[DOUBLEPOST=1557950781][/DOUBLEPOST]επισης , τη μεταβιβαση θα την κανει απο την μαντρα σ εσενα η απο το ν προηγουμενο ιδιοκτητη του αυτοκινητου κατευθειαν σ εσενα χωρις να μεσολαβησει?

δες το κι αυτο, το ιδιοι περιπου ισχυει αν του πουλας η κανεις τραμπα και το πρωην δικο σου αυτοκινητο.
 

D

Deleted member 38719

Guest
σου έκανε κάποια έκπτωση;
αν όχι, τότε ζήτα δωρο τα τελη του 19 και την ΜΤΒ
(μτβ πληρώνει ο αγοραστης)
μτβ με εκκρμότητα στα προηγουμενα τελη δεν γίνεται ! τα τέλη για το 19 δεν είναι υποχρεωμένος να τα έχει πληρωμένα (κατάθεση πινακιδων)! αλλά και να είναι πληρωμένα μπορεί να στ’ απαιτήσει! με το σκεπτηκό : χρήση στο 19 εσυ θα κάνεις!
ποσα κυβικά είναι ,
τι αυτ/το,
ποια μάντρα είναι;
 
  • Like
Reactions: vet

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Tην εφορια δεν την ενδιαφερει ποιος θα πληρωσει τα σηματα αρκει να ειναι ολα εξοφλημενα. Τοτε και ΜΟΝΟ τοτε δινει τη βεβαιωση εξοφλησης τελων κυκλοφοριας στον τρεχοντα ιδιοκτητη για να γινει η μεταβιβαση. Αλλιως μεταβιβαση δεν γινεται. Η βεβαιωση ισχυει για 6 μηνες. Τελος

Εξυπακουεται οτι το μηνα Μαιο πρεπει να ειναι ολα εξοφλημενα. Αν ειναι παραδομενες οι πινακιδες πληρωνεται το τρεχον ετος.
 

Μηνύματα
342
Reaction score
1
Η εφορία τα ληγμένα τέλη τα δέχεται από αυτόν που αναγράφεται στην άδεια, τον πωλητή στην περίπτωση μας.
ο αγοραστής πληρώνει πάντα το κόστος
της μεταβίβασης.
ο πωλητής είναι υποχρεωμένος ωστε το όχημα να μην έχει καμία προγενεστερη οφειλη έως την ημέρα
της μεταβίβασης.
Το κόστος της μεταβίβασηε είναι άλλο, δεν υπάρχει νόμος σχετκά με το ποιός θα πληρώσει, συνήθως πληρώνει ο αγοραστής.

Αυτά τα δύο είναι αντικρουομενα...
[DOUBLEPOST=1557947585][/DOUBLEPOST]Να ξέρω που θα δώσω το πενηντάρικο δηλαδή
Σε εμένα :roflmao:, απάντησα σωστά και 1ος. :imtheking:
 




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.603
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top