Τα Δυο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ...(HARBETH 40.1)

Μηνύματα
12.851
Reaction score
10.068
Οσοι θελουν sub ας βαλουν παλι οσα θελουν, να βαλουν ηχομονωτικα, να διωξουν και την οικογενεια, να αγορασουν και 2 μονομπλοκ 2×600 watt κλαση Α. Και αν χωρανε μπαινουν και στο ηχειο σε περιπτωση σεισμου. Σε περιπτωση πωλησης ο αγοραστης αναλαμβανει και τα μεταφορικα του. Μοναδικος κινδυνος μην παρει μαζι και τον πωλητη.
Να, αυτό το ύφος απαξιωτισμού και τσουβαλιάσματος στα σχόλια είναι που δε μου αρέσει.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Να, αυτό το ύφος απαξιωτισμού και τσουβαλιάσματος στα σχόλια είναι που δε μου αρέσει.
Συμφωνώ.
Είναι προσβλητικό (κατά την λογική κάποιων μελών).

Εχω προσβληθεί τώρα. Πολύ.

:D
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Συμφωνώ.
Είναι προσβλητικό (κατά την λογική κάποιων μελών).

Εχω προσβληθεί τώρα. Πολύ.

:D
Ανεξαρτήτως αστεϊσμού,κάθε ΄΄προσβόλα΄΄ στα αποδεδειγμένα θα πληρώνεται με ανάλογο νόμισμα...εις διπλούν.:laugh:
Ιδού λοιπόν διασκευασμένο το επίσημο κομμάτι του νήματος:


Goodnight Harbeths,Harbeths goodnight
It's time to listen right
Let me tell you goodnight...
Ah,all night long you hear the pure-bloods try
to help you like diana sing without a single cry
so why not suck it up to a new place in the sky
goodnight harbeths harbeths goodnight
...
Ah,a thread like GoT warm for ten years time
but winter comes and time to make some things right
come on,let's get them useful throw them in fire tonight
goodnight harbeths,harbeths goodnight

Oh,i'm still missing a clean mid-low octave
oh,it must be like tuba sounding from the grave
don't the reviews make you laugh
it's a long mid-moisted night
Oh,nobody recognizes the soprano sax at all
I play another vinyl on the stereo
but they're still ringing like a clarinet's call
it's a muddy Saturday night.

Now if i were reviewer or a designer who is glamorous
then you know a nonsense test would soon be mine
But now the woody ringing of the b-sharp break
is all that's left to make my pleasure fake

Oh,oh,oh,someone said my Harbeths play wrongs
I don't think he's ever heard them he only spoils my songs
And anyway,my new power cords have arrived
it's not a blind-test Saturday night
I'll hear some differences this Saturday night
One more word,2-channel passive Saturday night

:lolsign:
 


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Σου εβαλα like (δεν μου λειπει η αισθηση του χιουμορ - και για τον ...κοπο), αλλα περι του sax να ξερεις πως: μουσικος, στον οποιο επαιξα τα δειγματα που παρεθεσα σε ποσταρισμα, μου (επι)βεβαιωσε οτι οχι ευκολα καποιος μη ειδικος θα ξεχωριζε το σοπρανο σαξ του τραγουδιου ως τετοιο , αφου παιζει "κουρδισμενο" ως κλαρινετο - το αντιστροφο απο οτι συμβαινει στο αλλο βιντεο. Τα περι ...grave tuba υπερβολη;)
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Σου εβαλα like (δεν μου λειπει η αισθηση του χιουμορ - και για τον ...κοπο), αλλα περι του sax να ξερεις πως: μουσικος, στον οποιο επαιξα τα δειγματα που παρεθεσα σε ποσταρισμα, μου (επι)βεβαιωσε οτι οχι ευκολα καποιος μη ειδικος θα ξεχωριζε το σοπρανο σαξ του τραγουδιου ως τετοιο , αφου παιζει "κουρδισμενο" ως κλαρινετο - το αντιστροφο απο οτι συμβαινει στο αλλο βιντεο. Τα περι ...grave tuba υπερβολη;)
Βρε Λάκη, έβαλες τον μουσικό φίλο σου να σου πει τι είναι το......όργανο που έπαιζε; Κάθησε άκουσε τη μουσική σου. Τι σκας; Αφού σου ταιριάζει το σύστημα, απ' τους υπόλοιπους περισσεύει η γνώμη! Εδώ όπως καταλαβαίνεις λαμβάνει μέρος ο ομαδικός ψυχαναγκασμός. Έχει να πωληθεί πολύ ενεργό, πολύ πολυκάναλο, πολύ σαμπ!

Ο μουσικός φίλος σου έχει ακούσει τα Χαρμπεθ; Του αρέσει ο ήχος;
 


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Λακη δεν πιστευω να ηταν ο .... γνωστος μουσικος που ξερει απο πρωτο χερι πως παιζει ο Sonny Rollins ετσι?
Ναι, γιατι οχι; ενταξει, δεν ηταν και το καλυτερο εκεινη η Δευτερα (ελειπε και ο ...ειρηνιστης -εγω;)), αλλα δεν το λες και ασχετο! Εχει συμπραξει σε τζαζ σχηματα οντως.
 

Μηνύματα
12.851
Reaction score
10.068
Εδώ όπως καταλαβαίνεις λαμβάνει μέρος ο ομαδικός ψυχαναγκασμός. Έχει να πωληθεί πολύ ενεργό, πολύ πολυκάναλο, πολύ σαμπ!
Τί είσαι κάνα παιδάκι να σε παρασύρουμε; Άκου και από ψαροκασέλες, εμάς το ίδιο μας κάνει. Εμείς έχουμε βρει το δρόμο.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.719
Reaction score
10.529
Λακη δεν πιστευω να ηταν ο .... γνωστος μουσικος που ξερει απο πρωτο χερι πως παιζει ο Sonny Rollins ετσι?
Ο Πετράν είναι ιδέα !!
:party:
και φοβερός μουσικός.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.873
Reaction score
34.215
Ναι, γιατι οχι; ενταξει, δεν ηταν και το καλυτερο εκεινη η Δευτερα (ελειπε και ο ...ειρηνιστης -εγω;)), αλλα δεν το λες και ασχετο! Εχει συμπραξει σε τζαζ σχηματα οντως.
Οποτε αυτοι οι μουσικοι ειναι κι οι καλυτεροι ακροατες αντιστοιχα ετσι?
Να πουμε αντιστοιχα ας πουμε ποιοι θα ταν κι οι καλυτεροι φωτογραφοι? αυτοι που εχουν δει τα ματια τους πολλα πολλα???

:D:p

ειναι λιγο παρεξηγημενη αυτη η εννοια, πως ο μουσικος πρεπει να ξερει καλυτερα κλπ..

ασχετο το ενα με τ αλλο αν κ παρεμφερες, το ενα αναπαραγει ηχογραφημενο υλικο και τ αλλο ζωντανη live μουσικη, με οτι συνεπαγεται αυτο.
Το θεμα της αναπαραγωγης αν κ απολαυση για μας ειναι καθαρα ξεκαθαρα τεχνικο.

Μεγαλη αποσταση τ ενα με τ αλλο μεταξυ τους...

Κι απο μια ηλικια και μετα, με πολλα πολλα παραδειγματα , δυσκολα ακουει κ παραδεχεται κ λιγο παραπανω ο ανθρωπος, no offense please.

;)
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Οποτε αυτοι οι μουσικοι ειναι κι οι καλυτεροι ακροατες αντιστοιχα ετσι?
Οχι. Μόνο όσο αφορά το καλλιτεχνικό μέρος.
 

Μηνύματα
635
Reaction score
767
Κάποιος ο οποιος εχει περασει ατέλειωτες ωρες προβών και live σε studio και stages, με κάποιον ο οποιος οι ηχητικές του εμπειρίες περιορίζονται σε κατ οίκον ακροάσεις, σαφώς κ εχει καλυτερη αποψη για το rightness ενός συστήματος.
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.037
Ειμαι πολυ περιεργος αν οι συντονισμοι των καμπινων των χαρμπεθ που κρατουν αρκετα μιλισεκ αποτυπωνονται και στο csd των ηχειων. Δυστυχως οι ¨μισες¨ μετρησεις του στερεοφιλ που γινονται εκτος ανηχοικου δεν μετρουν χαμηλα το csd. Ενα σωστα μετρημενο csd θα μας εδειχνε αν πραγματικα ακουγονται στο μικροφωνο και οχι στο στηθοσκοπιο ή σε οτι χρησιμοποιει τελος παντων ο ατκινσον οι συντονισμοι.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Κάποιος ο οποιος εχει περασει ατέλειωτες ωρες προβών και live σε studio και stages, με κάποιον ο οποιος οι ηχητικές του εμπειρίες περιορίζονται σε κατ οίκον ακροάσεις, σαφώς κ εχει καλυτερη αποψη για το rightness ενός συστήματος.
Συνήθως οι μουσικόφιλοι (η δεύτερη ομάδα που αναφέρεις), έχουν πολλές ηχητικές εμπειρίες απο live. Αλλιώς δεν είναι μουσικόφιλοι, αλλά μηχανάκηδες. Συχνά επίσης εχουν παίξει περιστασιακά μουσική, ερασιτεχνικά, σε παιδική ηλικία κτλ.
Επίσης, ειναι αποδεδειγμένο πως πολλοί μουσικοί εχουν συχνά μειωμένη ακοή λόγω της συνεχούς έκθεσης σε ψηλές στάθμες και επίσης πως κατά την ακρόαση αναπαραγωγής μουσικής εστιάζουν κυρίως στο καλλιτεχνικό μέρος, πχ στην ερμηνεία (και καλά κάνουν ;)).

Οποιος δεν πιστεύει και θελει βιβλιογραφία, 70€.
Ο τζάμπας πέθανε.

:p
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top