Ποδήλατο

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.789
Reaction score
83.725
Όλα έρχονται σιγά σιγά.

Παλιότερα οι αθλητές δεν είχαν βατομετρα έξω, συνεπώς πήγαιναν με παλμούς. Σήμερα η τεχνολογία έχει προχωρήσει στα βαττς

Χωρίς αυτό να σημαίνει πως ένας αρχάριος χρειάζεται βαρόμετρο, προς θεού! Σίγουρα όμως αν επιμείνει κι βάλει στόχους για κάτι ψηλότερο, αξίζει ένα βαρόμετρο, έστω και βραχίονας.

Άλλωστε δεν ει αι τυχαίο πως όλα τα προγράμματα ποδηλασίας μορφής application είναι με ftp και % του σε watt. (Κι αυτό πάλι σηκώνει κουβέντα)
Μην παρεξηγηθώ. Είμαι υπέρ του βατόμετρου και κάθε μορφής τεχνολογίας. Κι εγώ στο προπονητήριο (δεν βγαίνω έξω για άλλον λόγο) με Watt γυμνάζομαι.
Αυτό που λέω είναι ότι χρειάζεται μία μίνιμουμ εμπειρία χωρίς νούμερα, για να γνωρίσει ο αθλητής το σώμα του, να μάθει να δουλεύει το μυαλό του, ώστε να καταφέρει να αξιοποιεί στην πράξη τα στοιχεία που θα παίρνει από το computer.


edit: Κατά φωνή, μόλις είδα το άρθρο του Τάκη.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.983
Reaction score
20.502
1ον: Έλεος ρε φίλε, πώς αντέχεις ακόμα με το μακρυμάνικο top...;;;;:D
2ον: Ποιος ήταν ο μέσος όρος κλίσης της διαδρομής (κυρίως της ανάβασης);
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.357
Reaction score
42.169
Για το μακρυμανικο το φοράω για πολλούς λόγους, κυρίως όμως για τις μέλισσες, είμαι αλλεργικό στο φουλ και κυκλοφορώ με επινεφρινη.
Ο μέσος όρος σχεδόν όλης της διαδρομής είναι 4.5%.
Προσωπικά μου άρεσε πολύ αυτή η ανάβαση.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.983
Reaction score
20.502
Για το μακρυμανικο το φοράω για πολλούς λόγους, κυρίως όμως για τις μέλισσες, είμαι αλλεργικό στο φουλ και κυκλοφορώ με επινεφρινη.
Ο μέσος όρος σχεδόν όλης της διαδρομής είναι 4.5%.
Προσωπικά μου άρεσε πολύ αυτή η ανάβαση.
Κοίτα, με 1314μ elevation κι εμένα θα μου άρεσε! :D Ούτως ή άλλως, γύρω από τη Λευκωσία έχει μόνο βουνά, όπου και να θες να πας, πρέπει να ανέβεις ανηφόρες! Ευτυχώς, οι επιστροφές είναι εύκολες - κατηφόρες γαρ!

Αλλεργία στις μέλισσες, ε; ΟΚ τότε, καλά κάνεις, δεν 'παίζουμε" με αυτά.
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.357
Reaction score
42.169
Με αλλεργία στις μέλισσες φίλε δεν ντύνεσαι απο πάνω μέχρι κάτω στα κίτρινα σαν μαργαρίτα.....προκαλέις ασύστολα!!! :p:p
Γιώργη ευτυχώς οι μέλισσες είναι λίγο πιο έξυπνες και δεν έρχονται με φόρα όπως τα υπόλοιπα χαζο έντομα.
Η επιλογή του κίτρινου είναι για λόγους ασφαλείας στο δρόμο.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.357
Reaction score
42.169
Τιτάνας αυτό το βουνό!!
Είχε από όλα αυτή η ανάβαση, είχαμε φούιτ, έσπασε ακτίνα στο τροχό και μετά από επίθεση σκύλου στο στακ να φάω τα μούτρα μου στο κατήφορο...:o
Κατά τα άλλα περάσαμε καλά!!

Screenshot_20190530-181328_Strava.jpg
20190529_192927(0)-01.jpeg
20190529_192117-01.jpeg
 

Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
Είχε από όλα αυτή η ανάβαση, είχαμε φούιτ, έσπασε ακτίνα στο τροχό και μετά από επίθεση σκύλου στο στακ να φάω τα μούτρα μου στο κατήφορο...:o
Κατά τα άλλα περάσαμε καλά!!
... κάτι που δεν θέλουμε να συμβεί σε κανέναν μας.
(θέλει ήχο)
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.357
Reaction score
42.169
... κάτι που δεν θέλουμε να συμβεί σε κανέναν μας.
(θέλει ήχο)
Ειναι παλιο και γνωστο το βινδεο αυτο.
Στη δικη μου περιπτωση ηταν καπως χειροτερο, ηταν 5 σκυλια, τα 4 καναν φασαρία και ο μεγαλυτερος (αρχηγος της αγέλης) έκανε επιθεση για το ποδι.
Ξεκουμπώνω δεξι ποδι με σκοπο να το κλωτσήσω αλλα ο μαγκας τη παίρνει χαμπαρι και μου κανει τριπλα.
παω να ξεκαβαλησω και βρισκομαι ολος απο τη αριστερη μερια του ποδηλατου χωρις να μπορω να ξεκουμπωσω το αριστερο ποδι επειδη απλα δεν γινεται με τιποτα αυτο...
Τι να λεμε τωρα...κασκαντέρ!!
Ο σκυλος επρεπε να δαγκωσει και εκοβε βολτες γυρω γυρω, ειχα βαλει το ποδηλατο ασπιδα και λιγο πριν κανω κακά μου... ηρθε και η παρεα απο πισω και ο μαγκας σκυλος υποχώρησε, ουφ!!
 


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Υγεια πανω απ' ολα !
μια ερωτηση ...
βλεπω 100 τοσα χιλιομετρα και 2,5 χιλιαδες θερμιδες και θυμηθηκα τα περπατηματα μου
Screenshot_2019-03-15-17-43-54.png

γιατι η μεγαλη διαφορα στις θερμιδες σε αναλογια με τα χιλιομετρα ?

(δε πιστευω να πηγαινεις μονο απο κατηφορες ε ?)

:drinks:
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.789
Reaction score
83.725
Υγεια πανω απ' ολα !
μια ερωτηση ...
βλεπω 100 τοσα χιλιομετρα και 2,5 χιλιαδες θερμιδες και θυμηθηκα τα περπατηματα μου
View attachment 128447
γιατι η μεγαλη διαφορα στις θερμιδες σε αναλογια με τα χιλιομετρα ?

(δε πιστευω να πηγαινεις μονο απο κατηφορες ε ?)

:drinks:

Καμία κόντρα; :p:D

IMG_1257.PNG



Η διαφορά οφείλεται στο ότι το ποδήλατο έχει μεγαλύτερη απόδοση ενέργειας από το περπάτημα ή το τρέξιμο.
Αυτό που μετράμε για να κάνουμε μία υποτυπώδη σύγκριση είναι η κατανάλωση ενέργειας ανά ώρα. Παρατηρούμε λοιπόν ότι εσύ έκαψες ~370 θερμίδες/ώρα, ενώ ο Χρήστος ~630 . Η άσκησή του δηλαδή είχε σχεδόν διπλάσια ένταση για μεγαλύτερη χρονική περίοδο.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.357
Reaction score
42.169
Κάπου τα χάνει με τα υψομετρικά στο ποδήλατο αυτός ο μπούσουλας με τις θερμίδες.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.789
Reaction score
83.725
Κάπου τα χάνει με τα υψομετρικά στο ποδήλατο αυτός ο μπούσουλας με τις θερμίδες.
Το "κάψιμο" θερμίδων βγαίνει από αλγόριθμους που διαφέρουν από τη μία εταιρεία στην άλλη, αλλά δεν έχουν και τρελές αποκλίσεις. Όσο περισσότερα στοιχεία δίνουμε τόσο μεγαλύτερη ακρίβεια παίρνουμε. Με το βατόμετρο η ακρίβεια είναι η μέγιστη δυνατή.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Καμία κόντρα; :p:D

View attachment 128454


Η διαφορά οφείλεται στο ότι το ποδήλατο έχει μεγαλύτερη απόδοση ενέργειας από το περπάτημα ή το τρέξιμο.
Αυτό που μετράμε για να κάνουμε μία υποτυπώδη σύγκριση είναι η κατανάλωση ενέργειας ανά ώρα. Παρατηρούμε λοιπόν ότι εσύ έκαψες ~370 θερμίδες/ώρα, ενώ ο Χρήστος ~630 . Η άσκησή του δηλαδή είχε σχεδόν διπλάσια ένταση για μεγαλύτερη χρονική περίοδο.
Μαλιστα, ετσι πρεπει να δουλευει το πραμα ... για τη κοντρα μεσα ! :D ημουνα λιγο χαλαρος σ αυτο το περπατημα ομως γιατι εστρωνα τα καινουργια μου πατουμενα :D:D
 

Μηνύματα
397
Reaction score
446
παιδιά γεια σας, σκέφτομαι να πάρω κουρσάκι
και μιας και είμαι εντελώς άσχετος, θέλω τη γνώμη σας.

κοιτάζω διάφορες εταιρίες cannondale, specialized, cube, bianchi, wilier, merida και scott,
αλλά κυρίως στην κατηγορία endurance, κάνω καλά;

Με ενδιαφέρει η σχετικά άνετη θέση οδήγησης μιας και δεν είμαι και πολύ γυμνασμένος στον κορμό και έχω και μια δισκοκοίλη και θαρρώ πως με πολύ σκυφτό ποδήλατο θα ταλαιπωρηθώ περισσότερο

Σκέφτομαι να κάνω αρκετά χλμ, όταν ο καιρός το επιτρέπει,
π.χ. πέρισυ δοκίμασα με mountain (με αλλαγμένα λάστιχα, 26άρια φαλακρά για πόλη) έκανα περίπου 100χλμ σε περίπου 5ώρες

Από πόδια πάμε σχετικά καλά, τρέχω 3-4 φορές τη βδομάδα από 10χλμ.

Το σκέφτομαι καλά για κουρσάκι τύπου endurance?
Κάποια πρόταση;
μέχρι τι ποσό θα ήταν καλό να κινηθώ κατά τη γνώμη σας;
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.357
Reaction score
42.169
Βάλε στη λίστα επιλογών και τη canyon.
Προσωπικά θεωρώ πως έχει το πακέτο που ψάχνεις.
Ανάλογα το πόσο θες να ασχοληθείς πάει και με τα χρήματα που θα δαπανήσεις.
Μέσα σε όλο το πακέτο, εφοσον θες να ασχοληθεις σοβαρά πρέπει να υπολογίσεις επιπλέον έξοδα και είναι σοβαρό και αυτό το ποσό χρημάτων.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.983
Reaction score
20.502
Στα extra έξοδα που αναφέρει ο @bretsos υπολόγισε σίγουρα το bike fit. Ειδικά εάν σκοπεύεις να περνάς ώρες στη σέλα, είναι απαραίτητο. Δεν ξέρω πόσο στοιχίζει στην Ελλάδα, στην Κύπρο (Λευκωσία) μια μέση τιμή είναι €150 για δουλειά τριών ωρών.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.667
Μηνύματα
2.869.498
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top