Ποδήλατο

Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
Εδώ και μια δεκαετία που ασχολούμαι μ΄ αυτή την ιστορία.... κατέβασα το βάρος μου κατά 10kgr,
απαλλάχτηκα από χρόνιες ημικρανίες και πήγα σε μέρη που χωρίς το ποδήλατο δεν θα πήγαινα ποτέ.
Νιώθω τυχερός που το έβαλα στη ζωή μου !
 


Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Σήμερα έκανα για πρώτη φορά σπινινγκ
Καλή φάση αλλά μέχρι να συνηθίσω την μη ύπαρξη ελεύθερου και το ότι δεν είχα κουμπωμενα παπούτσια είδα κ έπαθα....

Για τον χειμώνα ίσως να το εντάξω στο πρόγραμα .
 

Μηνύματα
135
Reaction score
126
Θα ειναι κάποιος στο μπρεβέ του μεσολογγίου, μεθαύριο ;;;
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.456
Reaction score
50.606
Κανέλλος Κανελλόπουλος, ο ποδηλάτης που πέταξε με αεροπλάνο, το οποίο κινούνταν με τη δύναμη των πεταλιών. Πέταξε από την Κρήτη στη Σαντορίνη. Γιατί έπεσε λίγα μέτρα πριν από την προσγείωση...




Ο «σύγχρονος Δαίδαλος», με αυτό το τολμηρό πείραμα της αεροναυπηγικής, έμεινε στην ιστορία και έγραψε το όνομα του στο βιβλίο των Ρεκόρ Γκίνες. Το παγκόσμιο ρεκόρ 31 χρόνια μετά παραμένει ακατάρριπτο....





Συνολικά κατασκευάσθηκαν τρία αεροσκάφη: το πρωτότυπο «Light Eagle», το «Daedalus 87» που συνετρίβη και το «Daedalus 88», βάρους 34 κιλών, που πέταξε τελικά από την Κρήτη μέχρι τις ακτές της Σαντορίνης....







Για ένα χρόνο ότι χρήματα είχε για το κολατσιό στο σχολείο, τα μάζευε για να πάρει ποδήλατο. Και τα κατάφερε. «Ήταν Τρίτη 29 Μαΐου 1973″. Εκείνη τη μέρα ξέχασα να φάω από τη χαρά μου», περιγράφει στη «Μηχανή του Χρόνου». Απέκτησε το αγωνιστικό του ποδήλατο και από τότε δεν ξανακατέβηκε. «Έχω γράψει 750.000 χλμ», δηλώνει με περηφάνια για το κοντέρ του....






https://www.mixanitouxronou.gr/kane...ati-epese-liga-metra-prin-apo-tin-prosgeiosi/
 


Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Τώρα που καλοκαιριάζει και θα βγάλεις το κιτρινάκι το ανιανεμικό....πως θα σε παίρνω γραμμή στο Ικόνιο; :D:D
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.278
Reaction score
41.986
Τώρα που καλοκαιριάζει και θα βγάλεις το κιτρινάκι το ανιανεμικό....πως θα σε παίρνω γραμμή στο Ικόνιο; :D:D
Και τα καλοκαιρινά ρούχα μου έχουν κίτρινες-fluo πινελιές:D
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.278
Reaction score
41.986
Καλημέρα, το πλαίσιο της Shimano (αν επιτρέπεται) από που το έχεις πάρει ?
Το πλαίσιο είναι giant, η Shimano δεν φτιάχνει πλαίσια.
Όλο το ποδήλατο ήταν έτοιμο ντυμένο από τη Shimano ως test bike με τη προηγούμενη di2 ultegra.
Στη Ελλάδα τα έφερνε ο Μανιατόπουλος (Shimano-ideal) είναι δυσεύρετα για πολλούς λόγους, κυρίως για το καραάκαμπτο και επιθετικό πλαίσιο.
 

Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
Το πλαίσιο είναι giant, η Shimano δεν φτιάχνει πλαίσια.
Όλο το ποδήλατο ήταν έτοιμο ντυμένο από τη Shimano ως test bike με τη προηγούμενη di2 ultegra.
Στη Ελλάδα τα έφερνε ο Μανιατόπουλος (Shimano-ideal) είναι δυσεύρετα για πολλούς λόγους, κυρίως για το καραάκαμπτο και επιθετικό πλαίσιο.
…σωστά, το θυμάμαι πριν κάποια χρόνια ως demo σε κάποια καταστήματα για την di2
δεν ήξερα ότι ήταν διαθέσιμο προς πώληση και αναρωτιέμαι από πού το “τσίμπησες” ?
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.278
Reaction score
41.986
Λίγοι και όμορφοι τα χαίρονται δυστυχώς:D
Εγώ το πήρα με βύσμα από Μανιατόπουλος.
Στους δρόμους της Αθήνας κυκλοφορεί το δικό μου, και ακόμα ένα.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Μετά από 7 - 8 χρόνια αποχής και ένα βαρύ χειρουργείο στο αριστερό γόνατο, αποφάσισα να ανέβω στο ποδήλατο.
Η πρώτη μου προπόνηση :gotcha: (πριν ένα μήνα) ήταν 7χλμ σε 30 λεπτά και γύρισα σπίτι κομμάτια.
:roflmao::roflmao::roflmao:

Πρέπει να έχω FTP κάπου στα 22,3 W :lol::lol:.
Καθόλου άσχημα αν σκεφτείς ότι ο αριστερός μου τετρακέφαλος είναι λίγο πιο λεπτός από τον αστράγαλό μου.

Άντε να δούμε.
 

Μηνύματα
135
Reaction score
126
Μετά από 7 - 8 χρόνια αποχής και ένα βαρύ χειρουργείο στο αριστερό γόνατο, αποφάσισα να ανέβω στο ποδήλατο.
Η πρώτη μου προπόνηση :gotcha: (πριν ένα μήνα) ήταν 7χλμ σε 30 λεπτά και γύρισα σπίτι κομμάτια.
:roflmao::roflmao::roflmao:

Πρέπει να έχω FTP κάπου στα 22,3 W :lol::lol:.
Καθόλου άσχημα αν σκεφτείς ότι ο αριστερός μου τετρακέφαλος είναι λίγο πιο λεπτός από τον αστράγαλό μου.

Άντε να δούμε.
Σπύρο, καλή επανένταξη! Γνωρίζεις πως οτι αφήνεις σε αφήνει, χώρια την αποκατάσταση του χειρουργείου σου. Ευχομαι ολα να πανε καλα και σιγά σιγά θα έρθουν όλα...
Το χειμώνα καλό θα ειναι να παρεις ενα εργόμετρο για να κάνεις υπο "εργαστηριακές συνθήκες" προπονήσεις...ή εστω να γυρνανε τα πόδια.

Ασε το FTP για μετά! ανεβαίνει εύκολα μέχρι ενός σημείου...
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Έχω εργομετρο , το πήρα μετά το χειρουργείο αλλά όλο χαζοεκανα και το παρατούσε γιατί δεν έβρισκα χρόνο .
Πριν από περίπου ένα τρίμηνο ξαναπονεσε το γόνατο και δεν μπορουσα να παω μέχρι την γωνιά.
Ε τώρα το έβαλα στις προτεραιότητες .

Το ftp δεν με ενδιαφέρει, με ενδιαφέρει να ισορροπήσουν τα δύο πόδια σε max watt όσα και αν είναι.

Σε δύο βδομάδες θα ξεκινήσω το εργομετρο.
Λάρισα, καλοκαιράκι, εργομετρο, ωραία θα περάσω
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.278
Reaction score
41.986
Περαστικά Σπύρο, βάρα εργομετρο να δυναμωσεις το ποδάρι.
Το καλοκαίρι θα έρθω με άδεια να πάμε με τα ποδηλατάκια Πλακαμώνα για καφέ!!

Χθεσινή, μια δυνατή και μια χαλαρή στα όρια του ύπνου :D

Screenshot_20190524-140245_Active.jpg


Screenshot_20190524-140318_Active.jpg


20190523_195913.jpg
 

Μηνύματα
1.849
Reaction score
2.322
Ψάχνω για ποδηλατακι πόλης, flatbar, fitness με λίγο πιο χοντρο λαστιχάκι για κανένα χωματοδρομο και σταθερό πιρούνι. Είμαι μεταξυ αυτων! Καμια προτασούλα στα 600 650 ευρω μαξ?

https://kefalasbikes.gr/podilata-fitness-urban/3218-5777-merida-speeder-100-2018.html (Carbon πιρούνι!!!)
https://www.bikemall.gr/orbea-podilato-carpe-30-019.html
https://www.action-bikes.gr/shop/po...-road-urban-podhlata/ideal-funcore-700c-2018/
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.748
Reaction score
83.539
Έχω εργομετρο , το πήρα μετά το χειρουργείο αλλά όλο χαζοεκανα και το παρατούσε γιατί δεν έβρισκα χρόνο .
Πριν από περίπου ένα τρίμηνο ξαναπονεσε το γόνατο και δεν μπορουσα να παω μέχρι την γωνιά.
Ε τώρα το έβαλα στις προτεραιότητες .

Το ftp δεν με ενδιαφέρει, με ενδιαφέρει να ισορροπήσουν τα δύο πόδια σε max watt όσα και αν είναι.

Σε δύο βδομάδες θα ξεκινήσω το εργομετρο.
Λάρισα, καλοκαιράκι, εργομετρο, ωραία θα περάσω
Τα Watt είναι χρήσιμα μέχρι ένα σημείο. Βλέπω νέους που δεν μπορούν να κάνουν ποδήλατο αν δεν έχουν βατόμετρο. Πλήρως εξαρτημένοι.
Το πιο βασικό στον αθλητισμό είναι να μάθεις να "ακούς" το σώμα σου και να ξέρεις τα όριά σου.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.278
Reaction score
41.986
Από εμένα φυσικά το merida, αρκετά πιο ολοκληρωμένη πρόταση.
Το carbon πιρούνι είναι στα +
[DOUBLEPOST=1558699703][/DOUBLEPOST]
Το πιο βασικό στον αθλητισμό είναι να μάθεις να "ακούς" το σώμα σου και να ξέρεις τα όριά σου.
Τα είπε όλα!!:thumbsup:
Τη ίδια κουβέντα είχα εχθές και υποστήριζα αυτό ακριβώς.
 

Μηνύματα
135
Reaction score
126
Λάρισα, καλοκαιράκι, εργομετρο, ωραία θα περάσω
Πωπωπω Ούτε στον εχθρό μου!

Πάνω απ ολα, υπομονή
[DOUBLEPOST=1558703365][/DOUBLEPOST]
Τα Watt είναι χρήσιμα μέχρι ένα σημείο. Βλέπω νέους που δεν μπορούν να κάνουν ποδήλατο αν δεν έχουν βατόμετρο. Πλήρως εξαρτημένοι.
Το πιο βασικό στον αθλητισμό είναι να μάθεις να "ακούς" το σώμα σου και να ξέρεις τα όριά σου.
Όλα έρχονται σιγά σιγά.

Παλιότερα οι αθλητές δεν είχαν βατομετρα έξω, συνεπώς πήγαιναν με παλμούς. Σήμερα η τεχνολογία έχει προχωρήσει στα βαττς

Χωρίς αυτό να σημαίνει πως ένας αρχάριος χρειάζεται βαρόμετρο, προς θεού! Σίγουρα όμως αν επιμείνει κι βάλει στόχους για κάτι ψηλότερο, αξίζει ένα βαρόμετρο, έστω και βραχίονας.

Άλλωστε δεν ει αι τυχαίο πως όλα τα προγράμματα ποδηλασίας μορφής application είναι με ftp και % του σε watt. (Κι αυτό πάλι σηκώνει κουβέντα)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.713
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top