Ακούω προτάσεις για ενισχυτή

Μηνύματα
10
Reaction score
9
Καλησπέρα σε όλους.
Σκέφτομαι να στήσω σετάκι 5.1.2 για home cinema με τη σειρά reference της Klipsch.

Front: Klipsch R-820F
Center: Klipsch R-34C
Surround: Klipsch R-51M
Sub: Klipsch R-120SW

Height: (Ακόμα δεν ξέρω, αλλά θα προτιμούσα να είναι κάποιο της klipsch και όχι χωνευτό-εγκατάστασης. Λογικά κάποια μικρά βιβλιοθήκης.)

Για ενισχυτή αρχικά σκεφτόμουν να πάρω τον Marantz NR1608, αλλά είδα ότι αποδίδει μόνο 50W ανά κανάλι. Οπότε έχω στον νου μου και τον Yamaha RX-V585 που αποδίδει 125W ανά κανάλι.

Αν έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο σε ενισχυτή, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα, γιατί δεν έχω ιδέα από ήχο. Αλλά από αυτά που έχω δει, έχω την εντύπωση ότι γίνεται να συνδυάσεις 2 ενισχυτές για να αυξήσει τον αριθμό τον καναλιών. Εάν ισχύει αυτό, θα μπορούσα να βάλω άλλον ένα ενισχυτή για να χειρίζεται 4 κανάλια height για atmos και ο πρώτος να χειρίζεται 7 surround;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Καλώς ήρθες!
Πόσα θέλεις να ξοδέψεις για ενισχυτή;
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
O Yamaha RXV585 που κοιτάς, εχεί αυτά τα χαρακτηριστικά.
  • 80 W ισχύς ανά κανάλι (6 ohms, 20 Hz-20 kHz, 0.09% THD, 2-ch οδήγηση)
  • 115 W ισχύς ανά κανάλι (6 ohms, 1 kHz, 0.9% THD, 1-ch οδήγηση)
  • 145 W ισχύς ανά κανάλι (6 ohms, 1 kHz, 10% THD, 1-ch οδήγηση

ο Marantz NR1608:

-Power Output (8 ohm, 20 Hz - 20 kHz, 0.08% 2ch Drive) 50 W
-Power Output (8 ohm, 20 Hz - 20 kHz, 0.05% 2ch Drive)

-Power Output (6 ohm, 1 kHz, 0.7% 2ch Drive) 70 W
-Power Output (6 ohm, 1 kHz, 10% 1ch Drive) 100 W

Όπως παρατηρείς, o Yamaha αποφεύγει να δώσει τις μετρήσεις του για 8Ohm... και όσο μεγαλώνει η ισχύς που δίνουν ανεβαίνει και η παραμόρφωση. Συγκρίνοντας τα νούμερα που αναφέρουν που έχω βάλει σε bold, βλέπεις οτι η διαφορά τους είναι 10watt, αλλά ο Yamaha δίνει παραπάνω παραμόρφωση σε αυτα τα watt, έστω και αυτήν τη μικρή διαφορά, πράγμα που ουσιαστικά σημαίνει οτι και οι δύο ενισχυτές είναι αρκετά κοντά σε πραγματική δύναμη.

Το καλύτερο που θα σου έλεγα να κάνεις είναι να πας στο αμέσως επόμενο μοντέλο, το Yamaha RXV685 εφόσον μπορείς να διαθέσεις τα χρήματα.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Προσπάθησε να επιλέξεις μηχάνημα με επιλογή για έξοδο προ ενίσχυσης... Yamaha: από τον rxv785 και πάνω.

Ο παραπάνω marantz είναι ok για το δύο κύρια κανάλια!
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
θα μπορούσα να βάλω άλλον ένα ενισχυτή για να χειρίζεται 4 κανάλια height για atmos και ο πρώτος να χειρίζεται 7 surround;
θα μπορουσες αν ο ενiσχυτης εχει τα αντιστοιχία pre outs ωστε να συνδεσεις τον εξτρα τελικο.
αλλα το κοστος ανεβαίνει... π.χ.
(marantz sr6013 + emotiva basx A150) αν θελεις να φτιαξεις 11.1 συστημα.
 
Last edited:


Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
μη ρωτας αν μπορει. πρεπει! τα ηχεια που θελει θα του πανε γυρω στα 2,5κ αν παρει και τα ατμος.
πρεπει να παρει ενισχυτη που να μπορει να τα οδηγησει σωστα. ειδικα αν θελει 11.1 συστημα.
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.878
μη ρωτας αν μπορει. πρεπει! τα ηχεια που θελει θα του πανε γυρω στα 2,5κ αν παρει και τα ατμος.
πρεπει να παρει ενισχυτη που να μπορει να τα οδηγησει σωστα. ειδικα αν θελει 11.1 συστημα.
Τοτε εδω:
https://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/6223262_-vsx-lx503-schwarz-pioneer.html
Οτι πιο VFM κυκλοφορει αυτη την στιγμη στα 600 ευρω μαζι με τα μεταφορικα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Καλησπέρα σε όλους.
Σκέφτομαι να στήσω σετάκι 5.1.2 για home cinema με τη σειρά reference της Klipsch.

Front: Klipsch R-820F
Τα κυρίως ηχεία, έχουν κοντά ένα χιλιάρικο και 2 γουφερ των 8" έκαστο.

Δε γίνεται να οδηγηθούν επαρκώς με κάποιον φτηνό av. Θα τσιριζουν τζάμπα κι άδικα.

Οπότε, ή θα πας σε λύση Κράουν, αν θες να ακούσεις πως πραγματικά παίζουν αυτά τα ηχεία, ή θες πολύ πιο στιβαρά ενισχυτικά στάδια.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Σκέφτομαι να στήσω σετάκι 5.1.2 για home cinema με τη σειρά reference της Klipsch.
Front: Klipsch R-820F
Center: Klipsch R-34C
Surround: Klipsch R-51M
Sub: Klipsch R-120SW
Θα πρότεινα να πάρεις αυτό το κεντρικό που λες, και 4 όμοιους δορυφόρους, με ένα 8" γουφερ ο κάθε δορυφόρος, ώστε να είναι και πιο ομοιογενές το άκουσμα, και πιο εύκολη η οδήγηση των δορυφόρων.

Και με 2 σαμπ, θα καλύψεις άριστα το φάσμα κάτω των 80 κύκλων για τους 5 δορυφόρους, αλλά και το LFE κανάλι.

Κατά βάση, δεν έχεις να κερδίσεις τίποτα το ιδιαίτερο αν τα κυρίως ηχεία έχουν 2 γουφερ 8" ή ένα τέτοιο γουφερ, αφού έτσι κι αλλιώς πάνω από 80 κύκλους θα παίζουν.

Νομίζω πως θα σου βγει και πιο οικονομική αυτη η επιλογή.
 
Last edited:





Μηνύματα
10
Reaction score
9
Καλώς ήρθες!
Πόσα θέλεις να ξοδέψεις για ενισχυτή;
Αρχικά, χωρίς να έχω ψάξει, σκεφτόμουν γύρω στα 400€. Αργότερα είδα ότι δεν είναι αρκετά για κάτι αξιόλογο. Οπότε λογικά σκέφτομαι για κάτι γύρω στα 600€, εφόσον είναι ικανό να παίξει με αυτά τα ηχεία.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
O Yamaha RXV585 που κοιτάς, εχεί αυτά τα χαρακτηριστικά.
  • 80 W ισχύς ανά κανάλι (6 ohms, 20 Hz-20 kHz, 0.09% THD, 2-ch οδήγηση)
  • 115 W ισχύς ανά κανάλι (6 ohms, 1 kHz, 0.9% THD, 1-ch οδήγηση)
  • 145 W ισχύς ανά κανάλι (6 ohms, 1 kHz, 10% THD, 1-ch οδήγηση

ο Marantz NR1608:

-Power Output (8 ohm, 20 Hz - 20 kHz, 0.08% 2ch Drive) 50 W
-Power Output (8 ohm, 20 Hz - 20 kHz, 0.05% 2ch Drive)

-Power Output (6 ohm, 1 kHz, 0.7% 2ch Drive) 70 W
-Power Output (6 ohm, 1 kHz, 10% 1ch Drive) 100 W

Όπως παρατηρείς, o Yamaha αποφεύγει να δώσει τις μετρήσεις του για 8Ohm... και όσο μεγαλώνει η ισχύς που δίνουν ανεβαίνει και η παραμόρφωση. Συγκρίνοντας τα νούμερα που αναφέρουν που έχω βάλει σε bold, βλέπεις οτι η διαφορά τους είναι 10watt, αλλά ο Yamaha δίνει παραπάνω παραμόρφωση σε αυτα τα watt, έστω και αυτήν τη μικρή διαφορά, πράγμα που ουσιαστικά σημαίνει οτι και οι δύο ενισχυτές είναι αρκετά κοντά σε πραγματική δύναμη.

Το καλύτερο που θα σου έλεγα να κάνεις είναι να πας στο αμέσως επόμενο μοντέλο, το Yamaha RXV685 εφόσον μπορείς να διαθέσεις τα χρήματα.
Στα χαρακτηριστικά του στο σκρουτζ είχα δει ότι δίνει 120W ανά κανάλι στα 8ohm.(Yamaha RX-V585)
Πολύ πιθανό να επιλέξω ενισχυτή σαν και αυτόν που είπες στο τέλος, μιας και είναι μέσα στο μπατζετ.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Μπορεις να ανεβεις στα 600 ευρω?
Ναι, εφόσον χρειάζεται.
 

Μηνύματα
10
Reaction score
9
Τοτε εδω:
https://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/6223262_-vsx-lx503-schwarz-pioneer.html
Οτι πιο VFM κυκλοφορει αυτη την στιγμη στα 600 ευρω μαζι με τα μεταφορικα.
Στον συγκεκριμένο 9.2 ενισχυτή βλέπω ότι υπάρχουν είσοδοι για μέχρι και 11 κανάλια. Αυτό σημαίνει ότι σε συνδυασμό με έναν emotiva μπορώ να στήσω 7.1.4, ή το όριο μου είναι τα 9 κανάλια και τα άλλα 2 του zone2 είναι για κάτι άλλο;

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Θα πρότεινα να πάρεις αυτό το κεντρικό που λες, και 4 όμοιους δορυφόρους, με ένα 8" γουφερ ο κάθε δορυφόρος, ώστε να είναι και πιο ομοιογενές το άκουσμα, και πιο εύκολη η οδήγηση των δορυφόρων.

Και με 2 σαμπ, θα καλύψεις άριστα το φάσμα κάτω των 80 κύκλων για τους 5 δορυφόρους, αλλά και το LFE κανάλι.

Κατά βάση, δεν έχεις να κερδίσεις τίποτα το ιδιαίτερο αν τα κυρίως ηχεία έχουν 2 γουφερ 8" ή ένα τέτοιο γουφερ, αφού έτσι κι αλλιώς πάνω από 80 κύκλους θα παίζουν.

Νομίζω πως θα σου βγει και πιο οικονομική αυτη η επιλογή.
Με έκαψες λίγο. Προτείνεις δηλαδή να κρατήσω το κεντρικό και να πάρω front και surround ίδια;
Δηλαδή να προτιμήσω πιο μικρά γουφερ ανα δορυφόρο, πχ(Klipsch R-620F , ή Klipsch R-610F).
Τα συγκεκριμένα δεν έχουν γουφερ 8" αλλά είναι το πιο κοντινό σε ένα ή μικρότερα γουφερ.(Της Klipsch).
Η αλήθεια είναι ότι θα προτιμούσα να πάρω τα front και το κεντρικο όπως τα έγραψα αρχικά στο post και να κάνω ότι αλλαγές χρειαστούν αλλού.
Επίσης σκέφτομαι αρχικά να πάρω μόνο ένα sub γιατί δεν είναι πολύ μεγάλος χώρος στον οποίο θα μπουν. Αν δω ότι δεν μου αρκεί, τότε μπορεί να πάρω και δεύτερο.

Αν έχεις να μου στείλεις κάτι να διαβάσω αυτά τα επιστημονικά που λες με κύκλους και LFE, θα το εκτιμούσα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Πες μου πρώτα σε τι απόσταση ακρόασης θα είναι τα ηχεία από σένα.
 


TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.878
Στον συγκεκριμένο 9.2 ενισχυτή βλέπω ότι υπάρχουν είσοδοι για μέχρι και 11 κανάλια. Αυτό σημαίνει ότι σε συνδυασμό με έναν emotiva μπορώ να στήσω 7.1.4, ή το όριο μου είναι τα 9 κανάλια και τα άλλα 2 του zone2 είναι για κάτι άλλο;

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------



Με έκαψες λίγο. Προτείνεις δηλαδή να κρατήσω το κεντρικό και να πάρω front και surround ίδια;
Δηλαδή να προτιμήσω πιο μικρά γουφερ ανα δορυφόρο, πχ(Klipsch R-620F , ή Klipsch R-610F).
Τα συγκεκριμένα δεν έχουν γουφερ 8" αλλά είναι το πιο κοντινό σε ένα ή μικρότερα γουφερ.(Της Klipsch).
Η αλήθεια είναι ότι θα προτιμούσα να πάρω τα front και το κεντρικο όπως τα έγραψα αρχικά στο post και να κάνω ότι αλλαγές χρειαστούν αλλού.
Επίσης σκέφτομαι αρχικά να πάρω μόνο ένα sub γιατί δεν είναι πολύ μεγάλος χώρος στον οποίο θα μπουν. Αν δω ότι δεν μου αρκεί, τότε μπορεί να πάρω και δεύτερο.

Αν έχεις να μου στείλεις κάτι να διαβάσω αυτά τα επιστημονικά που λες με κύκλους και LFE, θα το εκτιμούσα.
Ναι , με εξτρα δικαναλο τελικο ενισχυτη θα μπορεις 7.2.4
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.306
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top