Το καφενείο των φιλόζωων


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.659
ΜΙΧΑΛΗ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ?:D:p;):roflmao::laugh:
Αν είχα τόσες γάτες να ταΐζω, θα ήμουν νηστικός εγώ.
Πάντως τελευταία τα μικρά γατάκια που ψιλομεγάλωσαν και μάγκεψαν, άρχισαν κι έρχονται και εκλιπαρούν - απαιτούν φαγητό.
Κάθε μεσημέρι με περιμένουν να πάω στο σπίτι και μόλις με δουν αρχίζουν τα τσιριχτά και μου σπάνε τα @@.
Τα πιο μικρά της άλλης γάτας άρχισαν δειλά δειλά κι αυτά να έρχονται, προσεγγίζουν και περιμένουν να τους πετάξω μπροστά τους φαγητό.
Στο μεταξύ άρχισα να ταΐζω το σκυλί ενός γείτονα που το έχει στο μπαλκόνι ακριβώς δίπλα μου.
Είναι πολύ ήσυχο, δεν το άκουσα να γαυγίζει καθόλου και είναι πολύ χαριτωμένο και κάνει κάτι χαρούλες όταν με βλέπει σαν τρελό.
Ο γείτονας το ταΐζει μόνο κροκέτες, βλέπω το πιατάκι του μόνιμα γεμάτο.
Εγώ του πετάω κρεατάκια και κοκαλάκια και τρελαίνεται από χαρά.
 




Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.659
Πάντως το έχει ελεύθερο, όχι δεμένο.
Δεν μοιάζει δυστυχισμένο.

Είναι σαν αυτό από φωτο που βρήκα στο νετ, αλλά λίγο πιο μεγάλο και παχύ.
Πολύ γλυκούλι.


image.jpg
 


Μηνύματα
29.073
Reaction score
23.098
Πάντως το έχει ελεύθερο, όχι δεμένο.
Δεν μοιάζει δυστυχισμένο.

Είναι σαν αυτό από φωτο που βρήκα στο νετ, αλλά λίγο πιο μεγάλο και παχύ.
Πολύ γλυκούλι.


View attachment 130285
ΓΚΡΙΦΟΝ ΚΟΥΡΕΜΕΝΟ.....

ΠΑΝΕΞΥΠΝΑ.....
 

Μηνύματα
29.073
Reaction score
23.098
ΕΣΠΑΣΕ ΚΑΘΕ ΡΕΚΟΡ
Ενας ευγενικός γίγαντας: Το βόδι με τα εξωπραγματικά κέρατα μπήκε στο Γκίνες [βίντεο]


Μπορεί ένα βόδι να μπει στο βιβλίο των Ρεκόρ Γκίνες; Και όμως μπορεί. Ο λόγος για το Poncho, το οποίο κατάφερε χάρη στα… κέρατά του να λάβει μια θέση στο εν λόγω βιβλίο με την αξία του.


Το συγκεκριμένο βόδι βρίσκεται στην Αλαμπάμα των ΗΠΑ και δεν μοιάζει σε τίποτα με τα υπόλοιπα μεγαλόσωμα μηρυκαστικά θηλαστικά του είδους του. Οπως προαναφέρθηκε, έχει κάτι το ξεχωριστό! Κάτι που μπορεί να διακρίνει κανείς από χιλιόμετρα μακρυά. Τα κέρατά του.

Ειναι ένας ευγενικός γίγαντας

Το ρεκόρ του επικυρώθηκε τον Μάιο και έκτοτε, ο Poncho έχει γίνει μία τοπική διασημότητα. «Όλοι οι γείτονές μου, κάθε φορά που έχουν παρέα, έρχονται για να δουν το βόδι. Είναι μεγάλος και ευγενικός. Ολοι του φέρνουν φαγητό, του αρέσουν τα μήλα, τα καρότα και τα ζαχαρωτά», λέει ο ιδιοκτήτης του.

Βίντεο: Το βόδι με τα μεγαλύτερα κέρατα στον κόσμο
Πολλοί μπορεί να τρομάζουν στην όψη του ωστόσο ο Poncho είναι ένας ευγενικός γίγαντας. Πληροφοριακά, το προηγούμενο ρεκόρ το κατείχε ένα βόδι του οποίου τα κέρατα ήταν κατά 2,5 εκατοστά μικρότερα. Κατά καιρούς έχουμε δει πολλές τέτοιες ιδιαιτερότητες σε μεγαλόσωμα ζώα, όπως μια αγελάδα 1.400 κιλών με ύψος 1,94.

https://www.iefimerida.gr/kosmos/bodi-mpike-sto-rekor-gkines-gia-ta-kerata-toy
 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.659
Πόσο χαζός μπορεί να είναι κάποιος και να κλειδώνει ένα σκυλί σε ένα αυτοκίνητο με κλειστά τα τζάμια;
Και μάλιστα καλοκαίρι με ζέστη, όχι τον χειμώνα.

 



Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
Άφωνη άφησε τους ερευνητές του Νορβηγικού Πολικού Ινστιτούτου μία αρκτική αλεπού, η οποία πραγματοποίησε ένα επικό ταξίδι από τη Νορβηγία έως τον Καναδά, καλύπτοντας απόσταση 3.500 χλμ σε μόλις 76 ημέρες.



Ερευνητές είχαν τοποθετήσει στο ζώο συσκευή εντοπισμού τον Ιούλιο του 2017 για να παρακολουθούν τις κινήσεις και τη ζωή του



Τα επιμέρους στοιχεία είναι ακόμη πιο εντυπωσιακά, καθώς το τετράποδο φαίνεται πως κάλυπτε κατά μέσο όρο 46,3 χλμ την ημέρα, ενώ σε μία συγκεκριμένη ημέρα ταξίδεψε 155 χλμ πάνω στον πάγο της βόρειας Γροιλανδίας.

https://www.efsyn.gr/kosmos/eyropi/202039_epiko-taxidi-3500-hlm-mias-alepoys
 

Μηνύματα
29.073
Reaction score
23.098
ΚΑΙ ΣΕ ΤΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ!

ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΤΟΝ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟ ΚΑΤΟΡΘΩΜΑ.....:o
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
- εάν δούμε τις ικανότητες των ζώων , θα συμπεράνουμε πως ο άνθρωπος συνολικά και μόνο υπερέχει αυτών ( πέραν της λογικής που δεν γνωρίζω εάν την έχουν και άλλα ζωντανα )

- πχ : . . . όσο και να μορφωθούμε , δεν θα πλησιάσουμε καν το ένστικτο και την προαίσθηση των ζώων ( βλέπε σεισμούς και άλλα καταστροφικά φαινόμενα που αισθάνονται να έρχονται ) . . . ο προσανατολισμός μας ( χωρίς βοηθήματα ) ωχριά μπροστα στον δικό τους . . . κλπ
 



Μηνύματα
29.073
Reaction score
23.098
ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΟ ΕΙΔΟΣ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ.

ΓΕΛΟΙΑ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΑ.

ΤΟ ΛΙΜΕΝΙΚΟ ΤΙ ΕΠΡΑΞΕ?
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.162
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top