Κατευθυντικότητα καλωδίων

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Aν εχεις την εντυπωση οτι ΟΛΟΙ οι κατω των (διαλεξε ηλικια) ακουνε καλυτερα,ξανασκεψου το και ψαξε το...........
Και απο αυτους που οντως ακουνε καλυτερα (για χαρη συζητησης) ψαξε και το αν ξερουν η αντιλαμβανονται ΟΛΟΙ τι ακουνε........................
Ακούνε...αισθητική,αυτό που βλέπουν,χρώμα,βουρτσισμένα αλουμίνια,κουμπιά 8 κιλά το ένα,ποδαράκια στήριξης από ελεφαντόδοντο με μια μικρή πινελιά λευκόχρυσου,και αν το βάρος αντιστοιχεί σ'ένα σακί τσιμέντο.......αυτό ακούνε
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.573
Reaction score
27.907
Ακούνε...αισθητική,αυτό που βλέπουν,χρώμα,βουρτσισμένα αλουμίνια,κουμπιά 8 κιλά το ένα,ποδαράκια στήριξης από ελεφαντόδοντο με μια μικρή πινελιά λευκόχρυσου,και αν το βάρος αντιστοιχεί σ'ένα σακί τσιμέντο.......αυτό ακούνε
Έλα τώρα υπερβολές. :gotcha:

Να μην πω για την πολύ γνωστή εταιρία με κάτι Dvd players των 8.000€ που ήταν φωτοτυπία των Pioneer (μέχρι το ίδιο πλαστικό remote είχαν και αντί για Pioneer είχαν κολλήσει ένα μεταλλικό logo τους, γύφτοι). Όταν άνοιγες το καπάκι είχε μέσα βιδωμένες 3 μεταλλικές πλάκες δεξιά και 3 αριστερά και ήταν 100 κιλά μ@λ@κί@. Αν τα έβγαζες ήταν πούπουλο.

Αν δεν τα έβλεπα με τα μάτια μου θα έλεγα "έλα ρε υπερβολές".

:lolsign:

Ξέχασα : αν είναι 100 κιλά παίζει καλύτερα :whistling:
 


Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
:drinks::drinks::drinks:
Άρα, συνοψίζοντας και αν καταλαβαίνω καλά:
1) για καλώδια τροφοδοσίας καλό είναι η μόνωση να ενώνεται με την γείωση στο schuko,
2) για τα RCA i/c, αν οι συσκευές είναι σωστά φτιαγμένες δεν έχει καμιά διαφορά που ενώνεται η θωράκιση, αλλά αν δεν είναι σωστά φτιαγμένες καλό είναι να γίνει δοκιμή για το αποτέλεσμα.

Με βάλατε να ξαναψάξω τα DIY καλώδια μου ...
Και βράζει και ο τόπος......
τα καλώδια τροφοδοσίας είναι καλό να ΜΗΝ έχουν μόνωση, αλλιώς αυξάνεται η χωρητικότητα του καλωδίου.. το ρεύμα έτσι έχει σχεδιαστεί δυο αγωγοί και γείωση.. μια εναλλάξ πλέξη να ακυρώνει (τον υποτιθέμενο μηδαμινό θόρυβο που μπορεί ν' αναπτυχθεί στο 1-2 μέτρα καλωδίου) είναι αρκετή.. φτιάχνω καλώδια χωρίς θωράκιση και είναι πιο ήσυχα από αυτά που έχουν..
 

I

iason

Guest
Έλα τώρα υπερβολές. :gotcha:

Να μην πω για την πολύ γνωστή εταιρία με κάτι Dvd players των 8.000€ που ήταν φωτοτυπία των Pioneer (μέχρι το ίδιο πλαστικό remote είχαν και αντί για Pioneer είχαν κολλήσει ένα μεταλλικό logo τους, γύφτοι). Όταν άνοιγες το καπάκι είχε μέσα βιδωμένες 3 μεταλλικές πλάκες δεξιά και 3 αριστερά και ήταν 100 κιλά μ@λ@κί@. Αν τα έβγαζες ήταν πούπουλο.

Αν δεν τα έβλεπα με τα μάτια μου θα έλεγα "έλα ρε υπερβολές".

:lolsign:

Ξέχασα : αν είναι 100 κιλά παίζει καλύτερα :whistling:
Εγω λέω Αλέξης να το πεις.
Τα( Καλά )Πρέπει να μαθαίνονται.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.573
Reaction score
27.907
Εγω λέω Αλέξης να το πεις.
Τα( Καλά )Πρέπει να μαθαίνονται.
Άσε, δεν έχω όρεξη να τρέχω. Ιδιωτικά ΟΚ. Κάπου έχω και φωτογραφίες.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Έλα τώρα υπερβολές. :gotcha:

Να μην πω για την πολύ γνωστή εταιρία με κάτι Dvd players των 8.000€ που ήταν φωτοτυπία των Pioneer (μέχρι το ίδιο πλαστικό remote είχαν και αντί για Pioneer είχαν κολλήσει ένα μεταλλικό logo τους, γύφτοι). Όταν άνοιγες το καπάκι είχε μέσα βιδωμένες 3 μεταλλικές πλάκες δεξιά και 3 αριστερά και ήταν 100 κιλά μ@λ@κί@. Αν τα έβγαζες ήταν πούπουλο.

Αν δεν τα έβλεπα με τα μάτια μου θα έλεγα "έλα ρε υπερβολές".

:lolsign:

Ξέχασα : αν είναι 100 κιλά παίζει καλύτερα :whistling:
Aμ δεν ήταν μόνο μία..
http://www.lampizator.eu/LAMPIZATOR/REFERENCES/wadia WT 3200/WT3200.html
http://www.lampizator.eu/LAMPIZATOR/REFERENCES/THETA Universal/theta.html
http://www.lampizator.eu/LAMPIZATOR/REFERENCES/Goldmund/goldmundizator.html

Και blu ray έχομεν: https://www.audioholics.com/blu-ray...-ray-oppo-clone/oppo-inside-lexicon-outside-1
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Συνεχίζοντας το off topic να πω ότι δεν είμαι κατάφορα αντίθετος στο rebranding ή το φασόν (κακά τα ψέμματα, το φασόν έχει επιτρέψει τη συμπίεση των τιμών), αλλά θεωρώ τουλάχιστον ηθικό να προσφέρεις το κάτι παραπάνω, εκτός του 3_πόντοι_αλουμίνιο_να_βλέπει_το_μάτι_να_χορταίνει.
Τουλάχιστον κάτι απλό, όπως μεγαλύτερη διάρκεια εγγύησης.
Γιατί για να ''πειράξεις'' κάτι, χωρίς να το χαλάσεις, θα πρέπει να το γνωρίζεις, ενώ η ιστορία δείχνει ότι κάποια από τα ακριβά ονόματα δεν κατέχουν ούτε τα βασικά.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Η ειλικρίνεια πάντα τιμά κάποιον, είτε μας αρέσει η άποψή του, είτε όχι. Δηλαδή πρέπει να πει ψέματα, για να μην τον διαγράψουν από το σύλλογο των χαϊεντάδων; :p
Επίσης το "δεν ακούει διαφορές σε καλώδια παντός τύπου" είναι δική σου γενίκευση, η τρέχουσα συζήτηση είναι για την φορά των ίδιων καλωδίων.
Θεωρώ πάντως ότι κανένας εκ των συμμετεχόντων δεν ενεργεί κακόβουλα.Τα μέλη και από τις δύο πλευρές υποστηρίζουν εκείνο που λογαριάζουν ως αληθινό και οι λόγοι γι αυτήν την εκτίμηση αναλύονται στον παρακάτω σύνδεσμο:

https://www.psychologynow.gr/arthra...yxologias-pou-deixnoun-ti-eimaste-ikanoi.html
Μα το πρόβλημα εδώ είναι ακριβώς αυτό;);)!!
Το ψέμα πέφτει σύννεφο όταν πολλοί ισχυρίζονται ότι δεν ακούν διαφορές από τα καλώδια!:p:p
Είτε μεταξύ διαφορετικών καλωδίων, είτε σε κάποια καλώδια από τη διαφορά της φοράς που έχουν τοποθετηθεί στο εκάστοτε ¨σύστημα αναφοράς:p:p:p
Αλλά γενικώς ισχύει η παροιμιά: ¨ όσα δε φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια¨:D:D
Όσα δε...φτάνει,τα κάνει απλώς...μαστάρια - εστίες αρμέγματος δηλαδή.:sneaky:

Ο Αλέξανδρος Λαμποκορνάτος της γνωστής οικογενείας των Μαυροκορδάτων ήταν πολύ αναστατωμένος.Το HiEnd δεν διέφερε από οποιαδήποτε άλλη ζωντανή οντότητα.Και γνώριζε ότι η διαιώνιση κάθε ζωντανού συστήματος στηριζόταν σε δύο εναλλακτικές ικανότητες : είτε να διατηρήσει τη δομή του ανατροφοδοτούμενο αρνητικά απέναντι σε εξωγενή ερεθίσματα,είτε ν'ανταποκριθεί θετικά σε κάποια από αυτά επαναρυθμίζοντας προοδευτικά τη δική του δομή.

Δεν γνώριζε όμως ποιος από τους εναλλακτικούς μηχανισμούς άρμοζε περισσότερο σε αυτήν την περίπτωση.Η ασφάλεια που κρατούσε σφιχτά στην παλάμη του έμοιαζε μερικές φορές να ξεφεύγει ακολουθώντας μονάχη της φανταστικές κατευθύνσεις στον αιθέρα πάνω στις διαδρομές των συνδεδεμένων καλωδίων στο σύστημα,σαν τροχιοδεικτικό βλήμα.Όλα ήταν τόσο απλά όσο έμενε στις αγαπημένες του τρίοδες λυχνίες...Το πλέγμα δεχόταν μεν εναλλασσόμενο ρεύμα αλλά τα ηλεκτρόνια στο κενό όδευαν προς την άνοδο και όσα διέρχονταν από αυτό δεν γυρνούσαν πίσω.Μια υπέροχη κατευθυντικότητα που δεν χωρούσε παλινδρομήσεις.Πως ποθούσε να ήταν τόσο ξεκάθαρο και με τα παθητικά υλικά...

Κοίταξε ξανά στην οθόνη το αποτέλεσμα του διαδικτυακού υπολογιστή για τη συνεδρία του βραχίονα με την κεφαλή που είχε πρόσφατα εγκαταστήσει.Οχτώμισι Χέρτζ...Για μισό αναθεματισμένο Χέρτζ δεν μπορούσε να ενταχθεί στη μαγική λίστα του PURETONE με το συντονισμό μεταξύ 9 κι 11 Hertz.Γι άλλη μια φορά η άχαρη πραγματικότητα τον περιγελούσε κι έπρεπε με κάποιον τρόπο εκείνος να την αντιπαρέλθει.

΄΄Δεν έχει σημασία άμα αιτιολογείται η διαφορά...΄΄ ψιθύρισε στο νου του η φωνή του μύστη Μελέαγρου Βελόπουλου.΄΄Ξέρεις πόσο ανάγκη είχες τη σκοτεινή πλευρά προτού καν βρεθεί αυτή μπροστά σου...Άλλαξες μέχρι κι επώνυμο για ν'αποστασιοποιηθείς ακόμα και συνειρμικά από κάθε λογής φρικαλέα μαύρα καλώδια...Και τώρα μπορείς να δώσεις το τελειωτικό χτύπημα στην ακροαματική μετριότητα...΄΄ συνέχισε αντηχώντας ολοένα εντονότερο σαν σφυριές πάνω σε αμόνι.
΄΄Μπορείς κι εσύ να γίνεις ένας σπουδαίος μύστης...Ακολούθησε το βελάκι για να εκπληρώσεις το πεπρωμένο σου!΄΄

Άνοιξε τη θυρίδα κοντά στην είσοδο IEC στο φωνογραφικό του ενισχυτή συνεχίζοντας με τους λυχνιακούς τελικούς όπως και στον προενισχυτή.Φορώντας τα γυαλιά πρεσβυωπίας πρόσεξε να τηρηθεί ευλαβικώς η χαραγμένη φορά πάνω σε κάθε ασφάλεια πορδοκλανίου καθώς οι μεταλλικές απολήξεις ροδίου κούμπωναν στους ακροδέκτες μέσα στη θυρίδα.

Ενεργοποίησε τις συσκευές και πήγε στο ψυγείο να τσιμπήσει κάτι μέχρι να φτάσουν αυτές στην κατάλληλη θερμοκρασία.Ξετύλιξε το αλουμινόχαρτο από ένα σάντουιτς που είχε παρασκευάσει και πρόσεξε το ανεπαίσθητα χαραγμένο βέλος πάνω στο μακρόαστενο ψωμάκι.΄΄Εκπλήρωσε το πεπρωμένο σου!΄΄ άκουσε ξανά επιτακτική τη φωνή του Μελέαγρου καθώς δάγκωνε την πρώτη μπουκιά που αντιστοιχούσε στην ουρά από το βελάκι."Ευτυχώς που ο Βελόπουλος συμβούλεψε να προμηθευτώ μακρόστενα φρατζολάκια,γιατί αλλιώς με τετράγωνες φέτες τοστ ή στρογγυλά αρτίδια θα είχαμε σοβαρή σύγχυση στον προσανατολισμό..." σκεφτόταν με ανακούφιση μασώντας λαίμαργα τη μια μπουκιά μετά την άλλη."Πάλι καλά που δεν έχει οριστεί το βελάκι με φορά από κάτω προς τα πάνω στα μεταλλικά δοχεία αναψυκτικών και τα γάλατα..."
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.305
Reaction score
125.108
100 ευρώ έχουν τα αριστερόστροφα, τα κομμουνιστικά. Τα δεξιόστροφα ξεκινούν από 3000 ευρώ το μέτρο.
Κώστα μου,μα τον τουτάτη, οι υψηλές τιμές δε με ενοχλούν διόλου.
Ας τα πουλάνε σε ότι τιμή νομίζουν, αναλόγως ζήτησης και η προσφορά, αυτοί είναι νόμοι της αγοράς, ουδέν πρόβλημα.

Με ενοχλεί όμως να γράφουν μ@λακιες στα site τους, που δε στέκουν με τίποτα, ακόμα και απλές βασικές γνώσεις φυσικής λυκείου να έχεις....

Αυτό είναι εκνευριστικο. Σα τον άλλον τον παπάρα στο TAS, που δε ξέρει τι σημαίνει διπλασιασμός σε ντιμπι και γράφει αρλουμπες. Αυτά είναι εκνευριστικά. Γράψε ρε μεγάλε μόνο για μουσικότητα και Πρατ και δεξερωγωτι μεταξένια πρίμα. Άσε ήσυχη την φυσική...
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Ακούνε...αισθητική,αυτό που βλέπουν,χρώμα,βουρτσισμένα αλουμίνια,κουμπιά 8 κιλά το ένα,ποδαράκια στήριξης από ελεφαντόδοντο με μια μικρή πινελιά λευκόχρυσου,και αν το βάρος αντιστοιχεί σ'ένα σακί τσιμέντο.......αυτό ακούνε
Συμφωνω βρε,αλλα δεν βαζω οριο στην ηλικια ;)
 

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Εντάξει ας το παραδεχθουμε.
Το να στησεις ένα αξιοπρεπες σύστημα σήμερα είναι εύκολο και φθηνό.
Το να στησεις ένα σύστημα που όταν το ακούς εξεταστικα να μη βρίσκεις κανένα ψεγάδι
είναι πανακριβο μεν αλλά κι αυτό εύκολο.
Το να στησεις όμως ένα σύστημα και να πετυχαίνεις
την συναισθηματικη εμπλοκή σου σ'αυτο που ακούς είναι πολύ δύσκολο.

Ο Λαμποκορνατος το πετυχαίνει αυτό.
Και έχει αφήσει πίσω του τον φαύλο κύκλο των αλλαγων. Αυτό το αέναο κυνήγι της ουράς
που οφείλεται ακριβώς σε αυτό το έλλειμμα συναισθηματικής εμπλοκής.
 

Μηνύματα
3.767
Reaction score
6.736
Θα το ξαναγράψω εδώ μιας και είναι σχετικό με το θέμα. Έχοντας αγοράσει καλώδιο ηχείων από την starnet.gr (την οποία εταιρία την βρήκα έπειτα από διαφήμιση στο avsite) της τάξης 7-8 ευρώ το μέτρο ατερμάτιστο και παντελώς άσχετος με τεχνικά θέματα και ειδικά με θέματα φοράς καλωδίων που όταν άκουγα κάτι τέτοιο γελούσα και σε παλαιότερο σύστημα που είχα αλλά και σε αυτό που έχω τώρα αυτό που έχω να πω με βεβαιότητα είναι ότι ακούς πολύ διαφορετικά αν δεν τοποθετηθεί σωστά το καλώδιο σε σημείο που το ξηλώνεις και το πετάς ενώ η αιτία είναι η λάθος τοποθέτηση. Και αυτό είναι καθαρά προσωπική εμπειρία , όχι έχω ακούσει από κάποιον ή μου έχουν πει ή απλά δεν μου κάθεται λογικά ( με τη δική μου λογική ) και το απορρίπτω.
 


Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Εντάξει ας το παραδεχθουμε.
Το να στησεις ένα αξιοπρεπες σύστημα σήμερα είναι εύκολο και φθηνό.
Το να στησεις ένα σύστημα που όταν το ακούς εξεταστικα να μη βρίσκεις κανένα ψεγάδι
είναι πανακριβο μεν αλλά κι αυτό εύκολο.
Το να στησεις όμως ένα σύστημα και να πετυχαίνεις
την συναισθηματικη εμπλοκή σου σ'αυτο που ακούς είναι πολύ δύσκολο.

Ο Λαμποκορνατος το πετυχαίνει αυτό.
Και έχει αφήσει πίσω του τον φαύλο κύκλο των αλλαγων. Αυτό το αέναο κυνήγι της ουράς
που οφείλεται ακριβώς σε αυτό το έλλειμμα συναισθηματικής εμπλοκής.
Την ψάχνουμε την τελειότητα 40 χρόνια για ν'ακούσουμε 6 μήνες.....περαστικά μας!!!
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
.........Ο Αλέξανδρος Λαμποκορνάτος της γνωστής οικογενείας των Μαυροκορδάτων ήταν πολύ αναστατωμένος.Το HiEnd δεν διέφερε από οποιαδήποτε άλλη ζωντανή οντότητα.............Φορώντας τα γυαλιά πρεσβυωπίας πρόσεξε να τηρηθεί ευλαβικώς η χαραγμένη φορά πάνω σε κάθε ασφάλεια πορδοκλανίου καθώς οι μεταλλικές απολήξεις ροδίου κούμπωναν στους ακροδέκτες μέσα στη θυρίδα...."
Ο Αλέξανδρος Λαμποκορνάτος πρέπει να 'χει γερό κονέ για να βρει ασφάλειες από πορδοκλάνιο.. επειδή ο Μπουτίας δεν τα εξηγεί καλά, θα σας τα πω εγώ, το καρα-σπάνιο αυτό μέταλλο βρέθηκε σε μια και μοναδική κουράδα Πορδόσαυρου η οποία για 7 αιώνες εμπλουτιζόταν από τις αέριες εκτονώσεις όλων των μελών της αγέλης, ενέργεια που επειδή είχε φορά, έσωθεν προς έξωθεν, τροποποίησε αυτό το υλικό ώστε να άγει μονοκατευθυντικά!! 120 ασφάλειες κατασκευάστηκαν όλες κι όλες, οι 117 απ' ότι γνωρίζω πήγαν Θεσσαλονίκη σε κάτι τύπους που δεν αποκάλυψαν την ταυτότητά τους, απλά είπαν στον ντήλερ να πάρει 28 ενεργά και 12 σαμπ, και τις τρεις της τσίμπησε ο Αλέξανδρος.. αυτό.. 8-)
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.095
Reaction score
20.573
Για σόρρυ ρε μάγκες. Από πού κι ως πού δηλαδή κρίνετε εξ ιδίων για τους άλλους!

Μπήκατε στην πέμπτη, έκτη, εβδόμη, ογδόη δεξερωτί δεκαετία της ζωής σας, έχετε να πάτε γυμναστήριο από τότε που ο Ντίνος Ηλιόπουλος είχε μαλλιά, η τελευταία φορά που χρησιμοποιήσατε τον προστάτη σας ήταν δυό μήνες πριν το Τσερνόμπιλ, το 80% των αιμοσφαιρίων σας είναι απασχολημένο με τη νικοτίνη, χάφτετε με τη σέσουλα τη δυσαρέσκεια που σας πουλάνε οι πολιτικοί, έχετε πάει την τεστοστερόνη σας στον πάτο, πίνετε πέντε μπύρες τη μέρα κι έχετε πάει τα οιστρογόνα σας στο ρετιρέ, παίρνετε κορτιζόνη για ψύλλου πήδημα, δεν μπορείτε -ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ- να διαβάσετε μια απλή κωλοκαμπύλη σε ορθοκανονικό σύστημα, πασχίζετε να κουβαλήσετε το προκοίλι σας σε έναν απλό πωγωνίσιο στα τρία, και μου θέλετε και σωστό στήσιμο - κι από πάνω και συναισθηματική εμπλοκή;

Ρε είστε καλά;
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Κοίταξε ξανά στην οθόνη το αποτέλεσμα του διαδικτυακού υπολογιστή για τη συνεδρία του βραχίονα με την κεφαλή που είχε πρόσφατα εγκαταστήσει.Οχτώμισι Χέρτζ...Για μισό αναθεματισμένο Χέρτζ δεν μπορούσε να ενταχθεί στη μαγική λίστα του PURETONE με το συντονισμό μεταξύ 9 κι 11 Hertz.
Καλα καλα....... για μισο χερτζ θα το δεκτω ...... :p
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.553
Μηνύματα
2.864.201
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top