Κατευθυντικότητα καλωδίων


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Ότι και να λέτε το έχουν ακούσει.
Εδώ άκουσαν το ρούτερ.
Γατάκια low end ..
δυστυχώς έτσι είναι...
η αλήθεια είναι σκληρή!!
όταν γερνάει κανείς χάνει την ακοή του..:p:p
εμείς τα νεούδια ακούμε ακόμα..ευτυχώς!!;);)
 

Μηνύματα
7.265
Reaction score
11.814
Ότι και να λέτε το έχουν ακούσει.
Εδώ άκουσαν το ρούτερ.
Γατάκια low end ..
επειδή ήμουν παρών, το ρούτερ ακούστηκε. Αλλά σε σημείο που δεν θα μπορούσε να επηρεάσει τη πληροφορία ( επικοινωνία του player με τη συσκευή που το ήλεγχε ).
 

A

amoustakas

Guest
Εγώ αυτό που έχω παρατηρήσει τελευταία είναι ότι το φόρουμ έχει ατονήσει εντελώς, μα εντελώς. :oops:
Βγαίνει ο άλλος θέλω βοήθεια για στήσιμο πι Καπ, και φεύγει με δύο Κλάιν Μάιν αγκαλιά .....:hunter:
Εάν δεν υπήρχαν και τα Καλώδια κάπου κάπου, να υπάρχει αυτή η ένταση, η αντιπαράθεση τι θα λέγατε ?
Πόσο ποιά να γράψετε για τα Harbeth του αγαπητού φίλου του Λάκη?
Ευτυχώς μας ενώνουν και μας απογειώνουν τα Καλώδια :king:
Έτσι για νά'χαμε να λέγαμε .
Ας γίνει ένα συγκριτικό για την κατευθυντικότητα interconnect και ηχείων για να δούμε αν ακούγονται διαφορές.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.668
Reaction score
28.004
$35.000 λέει αυτός, από εκεί που το βρήκα.

Έχει και βελάκι και left.

Όχι παίζουμε.

Ειναι Συριζάτο αυτό. Το άλλο το δεξί είναι Μητσοτάκικο. Έτσι για να υπάρχει balance.

Τη Φωφώ δεν βλέπω και ανησυχώ. Θα είναι στα interconnects, αυτά τα ψηφιακά που είναι μόνα τους.

:roflmao:

FB_IMG_1561529430728.jpg
 

Μηνύματα
7.265
Reaction score
11.814
$35.000 λέει αυτός, από εκεί που το βρήκα.

Έχει και βελάκι και left.

Όχι παίζουμε.

Ειναι Συριζάτο αυτό. Το άλλο το δεξί είναι Μητσοτάκικο. Έτσι για να υπάρχει balance.

Τη Φωφώ δεν βλέπω και ανησυχώ. Θα είναι στα interconnects, αυτά τα ψηφιακά που είναι μόνα τους.

:roflmao:

View attachment 130825
Με 35000 διαπραγματεύομαι ελευθέρας στο Μέγαρο, ωρέ. Μη σου πω ότι καβατζώνω πριβέ θεωρείο. :p Για να μη μιλήσω για το τελικό κόστος ενός συστήματος που θα φοράει τουλάχιστον ένα καλώδιο 35000$.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
τα καλώδια τροφοδοσίας είναι καλό να ΜΗΝ έχουν μόνωση, αλλιώς αυξάνεται η χωρητικότητα του καλωδίου.. το ρεύμα έτσι έχει σχεδιαστεί δυο αγωγοί και γείωση.. μια εναλλάξ πλέξη να ακυρώνει (τον υποτιθέμενο μηδαμινό θόρυβο που μπορεί ν' αναπτυχθεί στο 1-2 μέτρα καλωδίου) είναι αρκετή.. φτιάχνω καλώδια χωρίς θωράκιση και είναι πιο ήσυχα από αυτά που έχουν..
Κάποιος βεβαίως θα μπορούσε να σημειώσει ότι η θωράκιση στους αγωγούς τροφοδοσίας έστω και αν δεν εξυπηρετούσε τους ίδιους θα ήταν χρήσιμη για να προφυλάξει γειτονικούς αγωγούς μεταφέροντες ιδίως χαμηλού πλάτους σήματα από την Η/Μ ακτινοβολία που θα εξέπεμπαν αναπόφευκτα οι πρώτοι.
...Το να στησεις ένα αξιοπρεπες σύστημα σήμερα είναι εύκολο και φθηνό.
Το να στησεις ένα σύστημα που όταν το ακούς εξεταστικα να μη βρίσκεις κανένα ψεγάδι
είναι πανακριβο μεν αλλά κι αυτό εύκολο.
Το να στησεις όμως ένα σύστημα και να πετυχαίνεις
την συναισθηματικη εμπλοκή σου σ'αυτο που ακούς είναι πολύ δύσκολο.
Ο Λαμποκορνατος το πετυχαίνει αυτό.
Και έχει αφήσει πίσω του τον φαύλο κύκλο των αλλαγων. Αυτό το αέναο κυνήγι της ουράς
που οφείλεται ακριβώς σε αυτό το έλλειμμα συναισθηματικής εμπλοκής.
Είναι δε ακόμα πιο δύσκολο έως ανέφικτον όταν στηρίζει ο ακροατής τη συναισθηματική του εμπλοκή σε συσκευές αντί για το ίδιο το περιεχόμενο.
Καλα καλα....... για μισο χερτζ θα το δεκτω ...... :p
Χαίρομαι αφάνταστα,καθότι σε αυτό το ύψος θα προέκυπτε ο συντονισμός της ΑΤ ART-9 + βιδοπαξιμάδια προσαρμοσμένης στον SME που έχω διαθέσιμο...;)

Το άγχος με την κατευθυντικότητα καταντά κωμικοτραγικό,ιδίως άμα διανοηθούμε ότι εκτός των ίδιων των καλωδίων θα εμπλέκονταν και οι εκάστοτε...ακροδέκτες σύνδεσης όπως και τα διάφορα - παθητικά τουλάχιστον - στοιχεία στη διαδρομή του σήματος.Όσο και να πασχίζαμε να τηρήσουμε την υποτιθέμενη κατευθυντικότητα στους αγωγούς μεταφοράς,πόσο εφικτό θα ήταν να εφαρμοστεί κάτι τέτοιο λ.χ. στις μπανάνες ή τα δίχαλα που θα συνδέονταν στην έξοδο του ενισχυτή και την είσιδο του παθητικού ηχείου αντιστοίχως;
Καθώς και τους εσωτερικούς αγωγούς με τα στοιχεία του κρος που θ'ακολουθούσαν...Ομοίως και για τους ακροδέκτες των interconnect ή τα βύσματα ethernet και πάει λέγοντας...Αυτό ήταν και το επιμύθιο με το χαραγμένο βελάκι στο σάντουιτς από την παραβολή...
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Χαίρομαι αφάνταστα,καθότι σε αυτό το ύψος θα προέκυπτε ο συντονισμός της ΑΤ ART-9 + βιδοπαξιμάδια προσαρμοσμένης στον SME που έχω διαθέσιμο...;).
Εχεις και το πλεονεκτημα του fluid damping με τον SME που μπορεις να πειραματιστεις.Πολλοι κατοχοι SME το παραγνωριζουν αυτο,ενω ειναι πολυ χρησιμο σε αρκετες περιπτωσεις.
 


TGD

Μηνύματα
7.192
Reaction score
7.217
Είχε τυλίξει το σάντουιτς με την σωστή μεριά του αλουμινόχαρτου όμως?
Διότι ακούγονται φωνές ότι και το αλουμινόχαρτο έχει φορά.
Φυσικά έχει φορά. Από την μία είναι γυαλιστερό και από την άλλη δεν είναι.
Σύμφωνα με τη Sanitas η καλύτερη μεριά για να τυλίγετε τα τρόφιμά σας είναι η γυαλιστερή.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Αααα, αυτό το δις γουέη απ δεντόξερα. Για πες λίγο, το στρώσιμο την αυξάνει την κατευθυντικότητα, ή τη μειώνει;
Ρε συ ημιθεε, ρωτάς κάτι πράγματα όμως!
Όσο πχιο πολλές φορές ακολουθήσεις την ιδγια διαδρομή τόσο πχιο εύκολα τη θυμάσαι. Άρα το στρώσιμο, όχι απλά διευκολύνει την διαδρομή του ηλεκτρονίου ασφαλτοστρωνοντας τον δρόμο και κλείνοντας τις λακκούβες, αλλά λειτουργεί επικουρικά, μαθαίνοντας το δρόμο στα αφηρημένα ηλεκτρόνια που δεν προσέχουν τα βελάκια!
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
ήταν μια ομάδα ηλεκτρονίων η 'Σ' και έρεε κανονικά στο καλώδιο και ξαφνικά πετάγεται ένα ηλεκτρόνιο από μια γειτονική ομάδα την 'Θ' ανάμεσά τους..

- εεεε ρε συ που πας πετάγεται και λέει ο αρχηγός των 'Σ' στον παρείσακτο!!
- ρε θυ κι εγώ δικόθ θας είμαι, θυμμετέχω θτο θτρώθιμο.. 8-)
 


A

amoustakas

Guest
Φτάνει να μην είναι τυφλό και εκτεθουμε ανεπανόρθωτα παιδγια..!! :D:D
Εννοείται τυφλό. Και θα πρότεινα να μη γίνει αλλαγή της κατεύθυνσης για να γράψει ο καθένας τις διαφορές που άκουσε.
 




Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.377
Reaction score
79.474
Θα φταίει το σύστημα τότε ρε!
Δε θα είναι αρκούντως αποκαλυπτικό!!
Σε οποιοδήποτε σύστημα. Στο δικό τους σύστημα. Το σούπερ αποκαλυπτικό. Στη σαλοκουζίνα.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Εννοείται τυφλό. Και θα πρότεινα να μη γίνει αλλαγή της κατεύθυνσης για να γράψει ο καθένας τις διαφορές που άκουσε.
100 ευρώ στοιχηματάκι απο εμένα, σε όποιον αναγνωρίσει 16/20 φορές σε τυφλό ΑΒΧ τεστ την κατευθυντικότητα.
Θα φταίει το σύστημα τότε ρε!
Δε θα είναι αρκούντως αποκαλυπτικό!!
Σε οποιοδήποτε σύστημα. Στο δικό τους σύστημα. Το σούπερ αποκαλυπτικό. Στη σαλοκουζίνα.
εντέλει για όλα υπάρχει και η αντίστοιχη παροιμία,έστω και στη αγγλική:
: you can't teach an old dog new tricks...:drinks:
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.404
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top