Επιλογη ενισχυτη για 4ηχεια 2tweet 1sub

Μηνύματα
10
Reaction score
0
Καλησπέρα μάγκες!
Θα χρειαστω την βοηθεια σας στο να αγορασω έναν ενισχυτή που θα χρειαστω για τα παρακατω πραγματα:
2x pioneer TS-A1703i (πισω πορτες)
2x musway mq62 η MS 6.2 δεν θυμάμαι ακριβως(μπροστα πορτες)
2x Gladen tweeters (μπροστα πορτες)
1x subwoofer ground zero GZIB 300XBR (πορτ)

Από ενισχυτή σκεφτόμουν κατι τετοιο? πχ Pioneer GM-D9705 5καναλος μιας και θελω τα παντα να μπουν στον ενισχυτή και τον ειδα σαν "value for money" αυτόν.. δεν ξερω βεβαια με το ότι είναι class D αν παιζει καποιο ρολο σημαντικο μιας και μεχρι τωρα οσα εβλεπα-ηξερα ειχαν να κανουν με A/B μονο..
Τι λετε? καποια διαφορετικη προταση για ενισχυτή? (κοστος 300 400 κ κατω..αυτόν τον pioneer τον βρηκα στα 300ε από εξωτερικο) Σε διαφορα reviews και tests κ μετρήσεις που ειδα είναι πολύ εντάξει..

PS. Εχω βαλει links σε οτιδήποτε αναφέρομαι ώστε εάν χρειαστεί να δειτε specs κλπ
Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 
Last edited:

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.410
εντος του ποσου που αναφερεις
http://www.dragiotis.gr/store/product_info.php?id=5637&ccid=8&cpid=67&t=8-
http://www.dragiotis.gr/store/product_info.php?id=4519&ccid=8&cpid=290&t=8-

ωστοσοο δεν καταλαβαινω πως θα παιξεις με 4 tweeter μπροστα (ομοαξονικα και εξτρα tweeter)
επισης πηγη;
αυτοκινητο;
αν ποτε εχεις σκοπο να πας σε dsp λυσεις, σκεψου μηπως παρεις κατι που τα εχει ολα πανω του και γλυτωνεις τις εξτρα συσκευες απο δω και απο κει.
 

Μηνύματα
10
Reaction score
0
εντος του ποσου που αναφερεις
http://www.dragiotis.gr/store/product_info.php?id=5637&ccid=8&cpid=67&t=8-
http://www.dragiotis.gr/store/product_info.php?id=4519&ccid=8&cpid=290&t=8-

ωστοσοο δεν καταλαβαινω πως θα παιξεις με 4 tweeter μπροστα (ομοαξονικα και εξτρα tweeter)
επισης πηγη;
αυτοκινητο;
αν ποτε εχεις σκοπο να πας σε dsp λυσεις, σκεψου μηπως παρεις κατι που τα εχει ολα πανω του και γλυτωνεις τις εξτρα συσκευες απο δω και απο κει.
Η εκεινα που σου εστειλα η αυτα εχω https://musway.de/english/mq6.2c-component-system.html
Αλλα ναι ομοαξονικα ειναι.. τοσο "τραγικο" ειναι αυτο που αναφέρεις?
Αυτοκινητο toyota auris 2009
πηγη Pioneer DEH-S510BT
Ο ενισχυτης που γραφω πιο πανω μου βγαινει στα 255 euro βασικα.. αξιζουν την σχεδον 100ε διαφορα τα παραπανω που μου εστειλες?
 




Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.410
Έχεις τα δίκια σου διάβασα από το κινητό μόνο το τελευταίο μήνυμα σου.

Η πηγή κάνει σχεδόν τα πάντα από ότι βλέπω.
Γενικά εμπιστευομαι τα helix περισσότερο στις προδιαγραφές τους και στην οδήγηση - είμαι βαμμένος brax/helix και σε καμία περίπτωση αμερόληπτος .
Πιστεύω ότι θα έχει σημαντικά καλύτερη οδήγηση σε σχέση με το πιονερι αλλά το οικονομικό φυσικά είναι αυστηρά προσωπικό θέμα.
Δηλαδή θα κάνεις τη δουλειά σου και με τα 250 όπως το βρίσκεις και είναι ένα επώνυμο μηχάνημα , απλά προσωπικά σε ενισχυτές εγώ ξεκινάω πρώτα από brax helix και αν δεν βγαίνω πάω παρακάτω
 

Μηνύματα
10
Reaction score
0
Έχεις τα δίκια σου διάβασα από το κινητό μόνο το τελευταίο μήνυμα σου.

Η πηγή κάνει σχεδόν τα πάντα από ότι βλέπω.
Γενικά εμπιστευομαι τα helix περισσότερο στις προδιαγραφές τους και στην οδήγηση - είμαι βαμμένος brax/helix και σε καμία περίπτωση αμερόληπτος .
Πιστεύω ότι θα έχει σημαντικά καλύτερη οδήγηση σε σχέση με το πιονερι αλλά το οικονομικό φυσικά είναι αυστηρά προσωπικό θέμα.
Δηλαδή θα κάνεις τη δουλειά σου και με τα 250 όπως το βρίσκεις και είναι ένα επώνυμο μηχάνημα , απλά προσωπικά σε ενισχυτές εγώ ξεκινάω πρώτα από brax helix και αν δεν βγαίνω πάω παρακάτω
να πω την αληθεια ειδα μπολικα reviews tests κλπ και σε wat πχ ειναι ακριβως οσα λεει γενικα τα καλυτερα λενε... αν και ναι δυνατες επιλογες τα βλεπω κ αυτα που μου εστειλες :p
 
Last edited:

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Η δικιά μου πρόταση είναι τα πίσω μεγάφωνα να παίζουν με την pioneer πηγή, αυτό σημαίνει πιο σωστό ήχο για τους εμπρός επιβάτες με περισσότερη οικονομία στον ενισχυτή που θα είναι 4κάναλος και με περισσότερα watt.
Ωστόσο αν θέλεις και τα πίσω μεγάφωνα μ ενισχυτή προχωράς σε 5κάναλο.
Αφού λοιπόν καταλήξουμε σε 4 η 5 κανάλια ασχολούμαστε με τον ποιον ενισχυτή.
 

Μηνύματα
2.085
Reaction score
5.450
Απο οτι καταλαβα απο το σχεδιαγραμμα των ηχειων που εχεις εμπρος μπορεις να μην δωσεις σημα στα tweeter τους,και καλο θα ηταν να το κανεις αυτο γιατι με διπλα tweeter και αναλογα με τον τροπο συνδεσης αυτων με τα ηχεια σου,η θα ανεβασεις την ομικη αντισταστη του συνολου η θα την ριξεις(χειροτερο απο το να την ανεβασεις).Κατα την γνωμη μου και αν ειναι εφικτο παιξε με τα επανω tweeter μονο.
Σχετικα με ενισχυτες οι ψοφιακοι της pioneer και της alpine παιζουν καλα,αν μπορεις να πας σε mosconi η helix θα εισαι καλυτερα ηχητικα.
 

Μηνύματα
10
Reaction score
0
Η δικιά μου πρόταση είναι τα πίσω μεγάφωνα να παίζουν με την pioneer πηγή, αυτό σημαίνει πιο σωστό ήχο για τους εμπρός επιβάτες με περισσότερη οικονομία στον ενισχυτή που θα είναι 4κάναλος και με περισσότερα watt.
Ωστόσο αν θέλεις και τα πίσω μεγάφωνα μ ενισχυτή προχωράς σε 5κάναλο.
Αφού λοιπόν καταλήξουμε σε 4 η 5 κανάλια ασχολούμαστε με τον ποιον ενισχυτή.
Σιγουρα 5καναλο αρχικά γιαυτα καθως με βλεπω να βαζω κιαλλα διαφορα στο μελλον :p
Στην πηγη τα πισω ηχεια ακούγονται ελάχιστα σε σχεση με τα μπροστα που θα ειναι σε ενισχυτή για να μην πω ειναι σαν ανύπαρκτα οταν δουλευουν τα μπροστα.. ενω θα ηθελα να τα δω και αυτα στο 'max' τους τα εχω που τα εχω..

Απο οτι καταλαβα απο το σχεδιαγραμμα των ηχειων που εχεις εμπρος μπορεις να μην δωσεις σημα στα tweeter τους,και καλο θα ηταν να το κανεις αυτο γιατι με διπλα tweeter και αναλογα με τον τροπο συνδεσης αυτων με τα ηχεια σου,η θα ανεβασεις την ομικη αντισταστη του συνολου η θα την ριξεις(χειροτερο απο το να την ανεβασεις).Κατα την γνωμη μου και αν ειναι εφικτο παιξε με τα επανω tweeter μονο.
Σχετικα με ενισχυτες οι ψοφιακοι της pioneer και της alpine παιζουν καλα,αν μπορεις να πας σε mosconi η helix θα εισαι καλυτερα ηχητικα.
αυτα εχω οχι αυτα του αρχικου post https://musway.de/english/mq6.2w-kickbass-speakers.html
λιγο που τα εχω δοκιμάσει με διαφορους ενισχυτές δοκιμαστικά ακουγονται πολυ παραπανω τα πανω tweeter ειδικα σε πολυ ένταση νομιζω τα εχει ηδη ρυθμίσει ο μαστορας που μου τα ειχε βαλει τοτε..
καλα εννοειτε θα τα ξαναδει-ακουσει καποιος ειδικος οταν παρω τον ενισχυτή που ειναι να παρω..
αυτο κοιταγα ο παραπανω felix που προτάθηκε βγαίνει κανα 80ε πιο ακριβος απο τον pioneer που κοιταγα.. νταξ αν οντως αξιζει κ η διαφορα τους ειναι χαοτική ναι.. αλλα νομιζω δεν ειναι :p
 


Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.410
Ε όχι και Felix ρε παιδιά
Helix είπαμε . Μην μπερδεύουμε τη βούρτσα με τη ...
(Μην τον ακούς τον Νίκο είναι βαμμένος πιονερακιας από την εποχή που είχε σήμα το διαπασον)

Προτεινω 5 καναλο γιατί
1) είναι πλέον αρκετά οδηγηστεροι σε σχέση με το παρελθόν
2) σου δίνει δυνατότητα να γίνεις ενεργος μπροστά ξεχνώντας τα πίσω (ολοι μας οριμαζουμε κάποια στιγμή)
3) αν και ιδανικά θα θέλαμε όλοι να έχουμε έναν δυνατό μονομπλοκ για κάθε μεγάφωνο , δεν είναι πρακτικό και δημιουργεί προβλήματα η εγκατάσταση τους που αν δεν είσαι σκληροπυρηνικός ακροαματικοφιλος αυτοκινήτου δύσκολα θα ανεχτεις/ξεπεράσεις. Οι σημερινοί πολυκαναλοι πλεον ειναι μια καλή δικαιολογία να φτάνεις ένα πιο απλό σύστημα που θα παίζει πολύ καλά
 

Μηνύματα
10
Reaction score
0
Ε όχι και Felix ρε παιδιά
Helix είπαμε . Μην μπερδεύουμε τη βούρτσα με τη ...
(Μην τον ακούς τον Νίκο είναι βαμμένος πιονερακιας από την εποχή που είχε σήμα το διαπασον)

Προτεινω 5 καναλο γιατί
1) είναι πλέον αρκετά οδηγηστεροι σε σχέση με το παρελθόν
2) σου δίνει δυνατότητα να γίνεις ενεργος μπροστά ξεχνώντας τα πίσω (ολοι μας οριμαζουμε κάποια στιγμή)
3) αν και ιδανικά θα θέλαμε όλοι να έχουμε έναν δυνατό μονομπλοκ για κάθε μεγάφωνο , δεν είναι πρακτικό και δημιουργεί προβλήματα η εγκατάσταση τους που αν δεν είσαι σκληροπυρηνικός ακροαματικοφιλος αυτοκινήτου δύσκολα θα ανεχτεις/ξεπεράσεις. Οι σημερινοί πολυκαναλοι πλεον ειναι μια καλή δικαιολογία να φτάνεις ένα πιο απλό σύστημα που θα παίζει πολύ καλά
ωραια τα λες αλλα ειμαι απο τους τυπους που βαζουν κατι κ μετα λεω ωραια κ τωρα? βαζω κατι αλλο εξτρα η φτιαχνω κατι κ μετα λεω ωραια κ τωρα τι... φαντασου λεω καποια στιγμη που θαχω λεφτα για πεταμα(ας μου επιτραπει ο ορος) να βαλω ακομα ενα sub gzib 300xbr ή 2χ10αρια..λεω μηπως βαλω κ κορνες καποια στιγμη +extra ενισχυτής μπαταρια κ οτι χρειαστει ετσι.. :p
 
Last edited:





Μηνύματα
2
Reaction score
0
Yπάρχει κάποια πρόταση για ενισχυτή που θα οδηγήσει 6 8άρια (μάλλον 8ohm) και δύο κόρνες; Άλλοι μου λένε δικάναλο και άλλοι τετρακάναλο :idk:Υπ όψιν μιλάμε για 3 8άρια σε πάνελ μπροστά + κόρνα (αριστερά και δεξια σε Alfa romeo 156)
 

Μηνύματα
13
Reaction score
0
Καλησπέρα και απο εμενα... δεν ηξερα σε ποιο τοπικ να γράψω...και ειπα να γραψω εδω που ειναι ποιο κοντά... έχω ενα θεμα... εχω ενα σετ μπροστα διαιρουμενα kicker, 2 οβαλ kenwood πισω και ενα sub alpine 10'και εναν sony explod ενισχυτη, πηγη jvc με dsp. παιζω τα διαιρουμενα καιτο sub απο ενισχυτη και τα οβαλ απο την πηγή. Εχω ενα θεμα με τον ήχο... οταν αλλαζω κομματι απο το usb , πρωτα για ενα δευτερολεπτο ακουγεται στα πισω και μετα ερχεται και στα μπροστα.... αυτο γιατι?? ειναι θέμα ενισχυτή?? μπορω να το διορθωσω?(εκτός να συνδέσω τα πισω).....?
και ενα τελυταιο πλεον με τον ενισχυτή δε χρησιμοποιώ το dsp της πηγης μονο για να φτιαχνω τις εντασεις να κοβω db πως θελω τις σταθμες εντασεις απο το καθενα... χρησιμοποιω απο τον ενισχυτη τα δικά του hpf lpf καθως που ακουστικαν ποιο ¨σοβαρά¨..... τα εχω flat επίσης η πηγη έχει μια ρυθμιση που λεει slope ξεκινάει (-18db/Oct) μπορει καποιος να μου το εξηγήσει?
 
Last edited:


Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.052
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top