Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί




Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Για το εάν το πολυκάναλο είναι καλύτερο από το δικάναλο διπλώθηκαν 44 σελίδες και για τον μακαρίτη τον Γιάννη Σπάθα που υπήρξε το μονοκάναλο επί μισό αιώνα δυστυχώς μόνο 2. Και εις ανώτερα....
Επειδή ένα τέτοιο ύφος θα μπορούσε να εκληφθεί από κάποιους παλιοχαρακτήρες έως και...υποκριτικόν,σημειώνεται μια και καλή άπαξ και δια παντός ότι μια σημαίνουσα προσωπικότητα αξίζει να την τιμούμε όσο είναι εν ζωή,καθότι μετά θάνατον δεν έχει και τόση σημασία να θρηνούμε για το πόσο σπουδαίος ήταν ο μακαρίτης.Περισσότερο τους ζωντανούς εξυπηρετεί κάτι τέτοιο,παρά τους αποβιώσαντες.
Γιατί, ο Trinnov τι είναι; 8-)
Δεν είναι...laptop ή smartphone.Εκτός και αν παρέχει μαζί με το σπέσιαλ μικρόφωνο και τίποτα ειδικές υπηρεσίες τύπου...lapdance το λογισμικό...:D
6000€ για να πάρει κάποιος κάτι σαν Pc:p:p?
Μετά σας φαίνονται ακριβά τα καλώδια...:D:D:D
Καλέ μας Λέανδρε,καλώδια εφάμιλλα των ΄΄ποιοτικών΄΄ είναι δυνατόν μέχρι και μονάχοι μας να συναρμολογήσουμε.
Λογισμικό του επιπέδου Trinnov δεν είμαι και τόσο βέβαιος ότι μπορεί καθένας προγραμματιστής να γράψει και μάλιστα με τη δέουσα λειτουργικότητα...
Το λες με εναν τροπο λες και δεν υπαρχουν δικαναλα συστηματα που μπορουν να πετυχουν εντασεις, που ,μπορουν και να σου πεταξουν τα ματια εξω,και να σου πεσουν τα σωβρακα,τα σαγονια και διαφορα αλλα......
Αν αυτο ειναι απο τα "απαραιτητα απαιτουμενα" για να θεωρειται και ενα συστημα καλο,σωστο οπως θες πες το, τοτε αυτο θα περιμενα να το ακουσω απο καποιον αλλο,οχι απο σενα η καποιους αλλους φιλους.
Ασε που απο πολλους δεν θεωρουνται και "νορμαλ" κατι εντασεις σαν αυτες που περιγραφουν μερικοι μεσα σε 15-20 τ.μ.
Ευτυχως που δεν ειναι για ολους αυτες , μεσα στα "απαραιτητα απαιτουμενα" ενος συστηματος.
Έχει ήδη εξηγηθεί για ποιους λόγους - πανταχού παρών θόρυβος υποβάθρου - σε χαμηλές συνεχόμενες στάθμες και μέσα σε τυπικούς οικιακούς χώρους ακρόασης τείνουμε να μην εισπράττουμε ικανή χωρική πληροφορία,ιδίως υπό δικαναλικό setup που θα είχε τεράστια ανάγκη ακόμα και τις πιο ανεπαίσθητες χωρικές συνιστώσες.

Κατά τα άλλα,μαζί σου είμαι.;)

Πρώτη φορά που χτύπησε σαν αστροπελέκι τον υποφαινόμενο αυτό το αδιάσειστο δεδομένο,ήταν ακριβώς στο χώρο επισκόπησης του APA,καθώς διαπίστωνε με τα ίδια του τ'αυτιά και σε τυπική στάθμη αναφοράς πόση χωρική πληροφορία ήταν καλά κρυμμένη σε δικαναλικές παραγωγές από απλά δισκάκια CD που νόμιζε - τρομάρα του - ότι επειδή τα άκουγε ανελλιπώς θα ήταν και πολύ εξοικειωμένος με το περιεχόμενό τους μέχρι τότε...;)
 
Last edited:


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Τί είναι αυτό το ΑΡΑ ρε παιδιά?
Ίσως είναι προτιμότερο να μη μάθεις ποτέ διεξοδικά για εκείνο το ΄΄θάλαμο μαρτυρίου΄΄ με την υποδειγματική ακουστική συμπεριφορά,την ολοκληρωτική περιέλιξη και...το μακρόστενο ηχομονωμένο παραθυράκι στον ακάλυπτο από την πάλαι ποτέ εγκατάσταση στην Ασκληπιού.
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.206
Reaction score
11.481
Ίσως είναι προτιμότερο να μη μάθεις ποτέ διεξοδικά για εκείνο το ΄΄θάλαμο μαρτυρίου΄΄ με την υποδειγματική ακουστική συμπεριφορά,την ολοκληρωτική περιέλιξη και...το μακρόστενο ηχομονωμένο παραθυράκι στον ακάλυπτο από την πάλαι ποτέ εγκατάσταση στην Ασκληπιού.
Ζωοδόχου Πηγής και όχι Ασκληπιού όπως επίσης Athens Mastering Studio μια και η Athens Pro Audio έχει μετακομισει στην Ασκληπιού
Σας μπερδεψα;:o
 
Last edited:

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Πρώτη φορά που χτύπησε σαν αστροπελέκι τον υποφαινόμενο αυτό το αδιάσειστο δεδομένο,ήταν ακριβώς στο χώρο επισκόπησης του APA,καθώς διαπίστωνε με τα ίδια του τ'αυτιά και σε τυπική στάθμη αναφοράς πόση χωρική πληροφορία ήταν καλά κρυμμένη σε δικαναλικές παραγωγές από απλά δισκάκια CD που νόμιζε - τρομάρα του - ότι επειδή τα άκουγε ανελλιπώς θα ήταν και πολύ εξοικειωμένος με το περιεχόμενό τους μέχρι τότε...;)
Kαι γω μαζι σου ειμαι και μαλιστα να πω οτι και στα "μαυρα δισκακια" υπαρχει πληροφορια που πολλοι δεν ακουσαν ποτε,γι αυτο εχει βγαλει και η γλωσσα μερικων μαλια, οταν μιλανε για την αναγκη καποιων "αναγκαιων εξοδων" που βοηθανε σε αυτη την κατευθυνση, δηλ. της πληροφοριας αλλα και της καλως νοουμενης αναλυσης.Και παντα σε τυπικες και λογικες σταθμες οπως "αρμοζει" σε ενα τυπικο μεγεθος χωρου.
 

Μηνύματα
950
Reaction score
495
Ίσως είναι προτιμότερο να μη μάθεις ποτέ διεξοδικά για εκείνο το ΄΄θάλαμο μαρτυρίου΄΄ με την υποδειγματική ακουστική συμπεριφορά,την ολοκληρωτική περιέλιξη και...το μακρόστενο ηχομονωμένο παραθυράκι στον ακάλυπτο από την πάλαι ποτέ εγκατάσταση στην Ασκληπιού.
Με ποιό σετάπ συγκριμένα έπαθες πλάκα εκεί? ATC/Lipinski/Focal/Kii?

Δυστυχώς δεν έχω πάει σε εκείνον τον χώρο αν κι έχω ακούσει πολλά από πολλούς.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ζωοδόχου Πηγής και όχι Ασκληπιού όπως επίσης Athens Mastering Studio μια και η Athens Pro Audio έχει μετακομισει στην Ασκληπιού
Σας μπερδεψα;:o
Αντιθέτως,μόλις επιφορτίστηκες να εξηγήσεις διεξοδικώς τις δικές σου εμπειρίες εκεί πέρα,ως απηλλαγμένος από παραδρομές.

Ο ίδιος ως δέσμιος παραδρομών αυτοεξαιρούμαι από την υποχρέωση.;)
Με ποιό σετάπ συγκριμένα έπαθες πλάκα εκεί? ATC/Lipinski/Focal/Kii?

Δυστυχώς δεν έχω πάει σε εκείνον τον χώρο αν κι έχω ακούσει πολλά από πολλούς.
Το μοναδικό setup από τα αναφερθέντα με το οποίο δεν είχα εντυπωσιαστεί εκεί ήταν με τα Kii,καθότι με αυτά δεν έχω έλθει σε ακροαματική επαφή σε χώρους στην Ελληνική Επικράτεια.
Kαι γω μαζι σου ειμαι και μαλιστα να πω οτι και στα "μαυρα δισκακια" υπαρχει πληροφορια που πολλοι δεν ακουσαν ποτε,γι αυτο εχει βγαλει και η γλωσσα μερικων μαλια, οταν μιλανε για την αναγκη καποιων "αναγκαιων εξοδων" που βοηθανε σε αυτη την κατευθυνση, δηλ. της πληροφοριας αλλα και της καλως νοουμενης αναλυσης.Και παντα σε τυπικες και λογικες σταθμες οπως "αρμοζει" σε ενα τυπικο μεγεθος χωρου.
Εάν σε στάθμες πολύ χαμηλές κι εντός τυπικού οικιακού χώρου μπορείς να εισπράξεις τον ίδιο πλούτο χωρικής πληροφορίας με την τυπική στάθμη αναφοράς,τότε χωρίς ενδεχομένως να το καταλαβαίνεις το setup σου θα εκτελεί κάποιου τύπου... ισοσταθμιστική επεξεργασία πάνω στο αναπαραγόμενο σήμα.;)
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
καθώς διαπίστωνε με τα ίδια του τ'αυτιά και σε τυπική στάθμη αναφοράς πόση χωρική πληροφορία ήταν καλά κρυμμένη σε δικαναλικές παραγωγές από απλά δισκάκια CD που νόμιζε - τρομάρα του - ότι επειδή τα άκουγε ανελλιπώς θα ήταν και πολύ εξοικειωμένος με το περιεχόμενό τους μέχρι τότε..
και μαλιστα να πω οτι και στα "μαυρα δισκακια" υπαρχει πληροφορια που πολλοι δεν ακουσαν ποτε
Ακριβως φιλοι μου, οσοι ομιλουν για τα ορια αυτων των δυο μεσων
Εκθετουν αναγκαστικα τα δικα τους ορια.
Οικονομικα, χωρου, ποιοτητας ηχογραφησεων, γνωσεων, ικανοτητας να ακουν, και αλλα πολλα.
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
................
Το μοναδικό setup από τα αναφερθέντα με το οποίο δεν είχα εντυπωσιαστεί εκεί ήταν με τα Kii,καθότι με αυτά δεν έχω έλθει σε ακροαματική επαφή σε χώρους στην Ελληνική Επικράτεια.............
οι εκλογές άφησαν το σημάδι τους πάνω σου.. μπας ήσουν και υποψήφιος?? 8-):p
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Εάν σε στάθμες πολύ χαμηλές κι εντός τυπικού οικιακού χώρου μπορείς να εισπράξεις τον ίδιο πλούτο χωρικής πληροφορίας με την τυπική στάθμη αναφοράς,τότε χωρίς ενδεχομένως να το καταλαβαίνεις το setup σου θα εκτελεί κάποιου τύπου... ισοσταθμιστική επεξεργασία πάνω στο αναπαραγόμενο σήμα.;)
Και αυτο μπορει να συμβει βεβαια,ακομη υπαρχει και "διαβολικη" περιπτωση απο καθαρη τυχη η και κ---φαρδια ο χωρος να μην υποφερει και τοσο και το setup να μην ειναι και για κλαματα.Το ειδα και αυτο !!!
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.654
υπαρχει και "διαβολικη" περιπτωση απο καθαρη τυχη η και κ---φαρδια ο χωρος να μην υποφερει και τοσο
Ναι, παίζει να συμβεί.
Του δίνω ποσοστό 1 στα 35 τρις.
Ξέρω, είμαι στις καλές μου..

Προφανώς συζητάω για φουλ φάσμα. Αν τυχόν μιλάς μόνο για σκέτους δορυφόρους, ή για Τίβολι και ρεντεκο, σόρρυ μαν, δεν εμπλέκομαι καν σε συζήτηση..
 
Last edited:

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Προφανώς συζητάω για φουλ φάσμα.
Το ειδα σου λεωωωω , ισως να ειναι η μια στα 35 τρις , η καποιοι το παρακανουν/με. Παντως ο ανθρωπος που μετρησε (καθολου τυχαιος) , φρικαρε κυριολεκτικα :tongue:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.654
Δεκτό.
Μπορεί να συμβεί.
Όπως και να κερδίσεις όλα τα λεφτά στο Λόττο, κι αυτό μπορεί να συμβεί.
Πραγματικά υπάρχουν πιθανότητες να συμβεί, άνευ πλάκας.
Αν έχεις τύχη, διάβαινε.
Και ριζικό, περπάτει... ;)

Εμείς οι γαμογκαντέμηδες, πρέπει να τα υπολογίζουμε όλα, τίποτα δεν αφήνεται στην τύχη... Τύχη; Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα στην γκαντεμία...
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.206
Reaction score
11.481
Αντιθέτως,μόλις επιφορτίστηκες να εξηγήσεις διεξοδικώς τις δικές σου εμπειρίες εκεί πέρα,ως απηλλαγμένος από παραδρομές.
Η πρώτη φορά που επισκέφθηκα την ΑΡΑ ήταν ¨ψαρωτική¨ και καθοριστική για την μετέπειτα πορεία μου στο χόμπι.Ηταν το 2012 μάλλον, σε μια οργανωμένη επίδειξη της εταιρείας με Λιπινσκι δορυφόρους -φοκαλ σαμπ-μετρικ-αμαρα.Εμπορικη αξια όλου του συστήματος τότε,max 10-12 k€ όσο έκανε περίπου εκείνη την εποχή ο προενισχυτης μου:D
Μπαίνοντας στο χώρο,σε μικρά γκρουπ των 4-5 ατόμων,αρχικά έκατσα σε μια πολυθρόνα πίσω αριστερά και άκουγα το προγραμμα μάλλον βαρετά χωρίς να υποψιαστώ στο ελάχιστο τι θα ακολουθήσει.
Όταν λοιπόν ήρθε η σειρά μου και έκατσα στην πολυθρόνα της κονσόλας αυτό που εισέπραξα δεν περιγραφόταν.Είχα τους μουσικούς μπροστά μου,άπλωνα το χέρι μου και τους ακουμπούσα,απίστευτη τονική ισορροπία,βάθος σκηνής με διαφορετικά επίπεδα,πλήρες συχνοτικο εύρος και γενικά όπως ονειρευόμουν το τέλειο σύστημα αναπαραγωγής.Δεν ήθελα να παραχωρήσω τη θέση μου στον επόμενο γιατί ήμουν καθηλωμένος.Η στάθμη δεν ήταν υψηλή,ο Χατζηστάμου προστατεύει τα αυτιά του,αλλά υπέρ αρκετή για να προσφέρει ατελείωτη ευχαρίστηση.Υπηρξαν μερικες ακόμη ακροάσεις όλα αυτά τα χρόνια στο χώρο αυτό και πάντα όταν έφευγα από εκεί το σύστημά μου εκανε κάποιες μέρες να λειτουργήσει.:(
Μοναδική εμπειρία,δεν γνωρίζω αυτή τη στιγμή σε τι κατάσταση είναι το στούντιο και αν διοργανώνονται ακροάσεις αλλά αν υπάρχει η δυνατότητα το συστήνω ανεπιφύλακτα.
Έχοντας σαν αναφορά τις ακροάσεις αυτές και κάποιες άλλες σε σύστημα-χώρο φίλου χομπίστα είμαι πεπεισμένος ότι το κλασικό δικαναλο σύστημα έχει παρων και λαμπρό μέλλον και υπάρχουν διαφορετικοί τρόποι για να στηθεί ένα εξαιρετικό σύστημα (ο ένας είναι ο εύκολος, APA,οι άλλοι είναι παραδοσιακοί hi-end;)).
Μάλλον σου αρέσουν οι μεγάλοι χρόνοι αντήχησης ;)

Θα ήθελα να άκουγες παρόμοια ηχογράφηση σε Atmos απο την PMC στο Μόναχο, για να αρχίσεις να επεξεργάζεσαι την αλλη κατεύθυνση.
Για το φίλο Δημήτρη ,λίγο οφθαλμόλουτρο από μηχανήματα που απογειώνουν το μαύρο δίσκο , βγάζουν την επιπλέον πληροφορία ,σε χώρο μελετημενο και μετρημένο, όπως σωστά είπαν πιο πάνω ο @editor και ο
@PURETONE
49642A1C-508A-4CEA-9DDD-93CD85D7E7AD.jpeg


AB55F537-E9F7-4938-ABA8-C3A30140A5B7.jpeg


A31AFC03-CBC9-4F75-80C5-26103B1D12F4.jpeg


D843CC6D-D5A4-4067-B946-AD95FB117D00.jpeg
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Δεκτό.
Μπορεί να συμβεί.
Όπως και να κερδίσεις όλα τα λεφτά στο Λόττο, κι αυτό μπορεί να συμβεί.
Πραγματικά υπάρχουν πιθανότητες να συμβεί, άνευ πλάκας.
Αν έχεις τύχη, διάβαινε.
Και ριζικό, περπάτει... ;)

Εμείς οι γαμογκαντέμηδες, πρέπει να τα υπολογίζουμε όλα, τίποτα δεν αφήνεται στην τύχη... Τύχη; Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα στην γκαντεμία...
Ο ανθρωπος εδωσε καποιες πιθανες εξηγησεις γι αυτο,οπως πολλα αντικςιμενα σκορπισμενα στον χωρο,μη παραλληλο ταβανι σε σχεση με το πατωμα κλπ. Οσο για την γκαντεμια αστο καλυτερα, την τυχη μου την ξερω πολυ καλα :laugh: ....... θα ημουν πολυ καλα/happy με ενα lotto βεβαιως βεβαιως :(
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.654
Σα τα atc εκεί πέρα, τίποτα δεν πλησίασε καν...

Πολλά έπαιξαν "ωραία".

Αλλά τα atc, δεν έπαιζαν απλώς "ωραία", σου γ@μούσαν εντελώς την ψυχολογία..

Εκείνη η περιγραφή στο χαμηλό, ήταν τρομερό σοκ..

Μεγάλη μ@λ@κια, μη σου συμβεί....

Ομολογουμένως όμως, τα Γκετ Χάρντ γ@μουν ακόμα περισσότερο το σύμπαν όλο, όχι μόνο την ψυχολογία.. τα Γκετ Χάρντ είναι για μένα το άκουσμα αναφοράς, με απόσταση πολύ μεγάλη από οτιδήποτε άλλο, συμπεριλαμβανομένων των atc εκεί πέρα.
Και στην περιγραφή στο χαμηλό, και στο σύμπαν όλο.
Φακ εβριθινγκ λέμε.
Τρού στόρι..

Λίγο άδικο το συμπέρασμα, ξέρω, διότι τα Γκετ Χάρντ τα άκουσα σε πολυκάναλο σεταπ. Θα'θελα να ακούσω και τα 200-αρια τα atc σε πολυκάναλο. Αλλά τι να κάνουμε, λάιφ σακς..
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.654
Τολμώ να πω, ότι την περιγραφή του χαμηλού των atc εκεί πέρα στο APA, αν δε την έχω ξεπεράσει στο χώρο μου, σίγουρα την έχω φτάσει στα ίδια επίπεδα ανέτως.
Ομοίως σε πλούτο χροιών και τονική ισορροπία, ψιλοόμοια τα μιντ των atc με τα μιντ των Κλάιν Μάιν.. ίδιο νόμισμα.
Την μουσική εικόνα, σε διαστάσεις, εστίαση, έκταση βάθος κλπ, αναμφίβολα την έχω πλέον ξεπεράσει κατά πολύ, αν και άδικος ο συσχετισμός, καθότι βέβαια πολυκάναλο το δικό μου σεταπ.
Με το σύστημα των Γκετ Χάρντ όμως, δεν έχω καμία τύχη... μα καμία.
Λάιφ σακς λέμε.
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.087
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top