Διάφορα (αυτοκίνητο-μοτοσυκλέτα)

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.367
Γιατί στα ΚΤΕΟ θα «κόβονται» χιλιάδες αυτοκίνητα -Νέα απόφαση . . .

https://www.aftodioikisi.gr/ipourge...vontai-quot-chiliades-aytokinita-nea-apofasi/



- επί τέλους μία τάξη φαντασθείτε λόγω επαγγέλματος δημοπρατώ αυτοκίνητα της εταιρείας leasing στην οποία εργάζομαι , και ίδια απολύτως οχήματα στην ίδια κατάσταση πιάνουν ίδιες τιμές με το ένα από τα δύο να έχει διπλάσια ή και τριπλάσια χλμ . . . με αποτέλεσμα εμείς ώς εταιρεία να μην μπορούμε να πουλήσουμε κατ΄ευθείαν στον ιδιώτη διότι δεν γυρνάμε χλμ

- επίσης μας πληροφορηθήκαμε πως τα εγχώρια πλέον ΚΤΕΟ , θα είναι on line με τα του εξωτερικού , οπότε θα πιάνουν και τις εισαγωγές

- και πάλι επί τέλους
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Πάντως ο "πωρωτικός" ήχος που έκανε ο τύπος στο βίντεο, δεν έγινε ούτε σε πίστα, ούτε μακριά από άλλο κόσμο.

Όπως έγραψες, "βοήθησε σημαντικά" και το τούνελ..... ;)
Σαφώς κ έγινε σε απομακρυσμένο σημείο με ελάχιστη έως ανύπαρκτη κίνηση.
Θεωρώ ότι είδες το βίντεο.
Τρανός υποστηρικτής των λεγομένων μου είναι ότι σε όλη τη (μικρή) διάρκεια του όλου εγχειρήματος πέρασαν 2 αυτοκίνητα όλα κ όλα!
Δεν είναι τυχαίο ότι ο συγκεκριμένος τύπος (σωστά) επέλεξε ένα απόμακρο τούνελ με αμελητέα κίνηση κ βράδυ (πιθανόν αργά) για να κάνει 2 περάσματα.
Αν αρνηθώ ότι έγραψα (σωστά) ότι το τούνελ βοήθησε στο όλο ηχητικό αποτέλεσμα ή αρνηθώ ότι δεν λειτούργησε ώς ηχείο μεγαλώνοντας σκοπίμως την αντήχηση κ αύξηση στην ηχώ της εξάτμισης θα ήμουν εντελώς υποκριτής κ ανειλικρινής.
Θεωρείς εσύ τώρα ότι το τούνελ δεν λειτούργησε με τρόπο λόγω φυσικού σχεδιασμού με τέτοιον τρόπο ώστε να ακουστεί ο ήχος ενισχυμένος?
Αν ισχύει τότε αυτό τι έγραψα λάθος ακριβώς?;)
 

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Θεωρείς εσύ τώρα ότι το τούνελ δεν λειτούργησε με τρόπο λόγω φυσικού σχεδιασμού με τέτοιον τρόπο ώστε να ακουστεί ο ήχος ενισχυμένος?
Αν ισχύει τότε αυτό τι έγραψα λάθος ακριβώς?;)
Αυτό που εννοώ με το προηγούμενο μήνυμα που σου έγραψα είναι ότι είσαι ΥΠΕΡ του σαματά σε δημόσιο δρόμο. Διαφορετικά δεν θα χαρακτήριζες τον ήχο "πωρωτικό", και για το τούνελ θα έγραφες "το τούνελ χειροτέρεψε τα πράγματα", όχι "βοήθησε σημαντικά". ;)
[DOUBLEPOST=1562831026][/DOUBLEPOST]
Γιατί στα ΚΤΕΟ θα «κόβονται» χιλιάδες αυτοκίνητα -Νέα απόφαση . . .

https://www.aftodioikisi.gr/ipourge...vontai-quot-chiliades-aytokinita-nea-apofasi/
Εμένα αυτό με τσακίζει γιατί η μοτό μου έχει χαλασμένο αισθητήρα χιλιομέτρων και το κοντέρ δεν γράφει. Ο αισθητήρας είναι ακριβός, και βρίσκεται χωμένος βαθιά. Δεν με συμφέρει να πληρώσω εργασία και ανταλλακτικά, δεδομένου μάλιστα ότι το κοντέρ κλέβει και δεν γράφει σωστή ταχύτητα έτσι κι αλλλιώς, όπως βέβαια γίνεται σχεδόν σε όλα τα μηχανάκια. Τώρα τι πρέπει να κάνω λοιπόν;

Α, το βρήκα, θα πάω στο μηχανικό μου και θα του πω να μου γυρίσει ΜΠΡΟΣΤΑ τα χιλιόμετρα.... Θα του 'ρθει κόλπος του ανθρώπου.... :D
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Κ άλλωστε μεγαλύτερος κίνδυνος υπάρχει από τα πάρα πολλά αυτοκίνητα που κυκλοφορούν φιμωμένα κ αργά δεξιά από τους οδηγούς τους οι οποίοι φυσικά έχουν αδιαφορήσει να αλλάξουν τον καταλύτη τους (μεγάλο κόστος) κ "βγάζουν" ειδική κάρτα καυσαερίων με τιμές εκατοντάδες φορές περισσότερο αυξημένες για όλους εμάς που κυκλοφορούμε εκεί έξω..
Κ να μην αναφέρω τα χιλιάδες αυτοκίνητα με ανάρτηση δεκαετίας, κρεμαγιέρα τελειωμένη κ άλλα πολλά που όταν σέρνεται δεξιά με λίγα χιλιόμετρα κατά τον οδηγό "δεν υπάρχει πρόβλημα".
Ξέρετε πόσες τέτοιες "νεκροφόρες" κυκλοφορούν ανάμεσα μας σε δεκάδες?
Ενας καταλύτης μπουκωμένος ή συνήθως σπασμένος (κεραμικός) είναι εκατοντάδες φορές πιό επιζήμιος για την υγεία των γύρω κ μολύνει απείρως περισσότερο το περιβάλλον από ένα καλοσχεδιασμένο κ επώνυμο σύστημα εξαγωγής (με καταλύτη) φυσικά!
Απλώς το αυτοκίνητο ή η μηχανή αντίστοιχα όταν περνάει ήσυχα δεν κινεί υποψίες για το πόσο μολύνει, ενώ ένα μηχανάκι με μπασάτο βελτιωμένο θόρυβο αμέσως δημιουργεί πρόβλημα.

Ο κατασκευαστής της porsche GT 2RS έχει εξελίξει τέτοιο τρόπο κατασκευής στην εξάτμιση με ρυθμιζόμενα διαφράγματα που στην πόλη με διαφορετικό πρόγραμμα οδήγησης (City) ακούγεται ελάχιστα, όταν επιλέξεις όμως (Sport, ή racing) τα πράγματα αλλάζουν δραματικά στον ήχο.
Αγγίζουν τα όρια του νόμου, κ μάλιστα στην γερμανία που είναι αυστηρότατοι επ' αυτού!
Η Ferrari από την άλλη δεν υιοθετεί κάτι τέτοιο.
Εχετε συναντήσει ferrari σε τούνελ?
Αισθάνεσαι ότι σε κυνηγάνε καμιά δεκαριά superbikes μαζί από τον ήχο!
Λέτε να του κάνει σήμα η τροχαία για να τον γράψει?:cool:
Υπάρχει περίπτωση να είναι παράνομος ο οδηγός μιάς ferrari σε κάποιον έλεγχο της τροχαίας?
Με άλλα db θορύβου βγαίνει η άδεια κυκλοφορίας ενός Seat Cordoba 1.4 κ με άλλα db μία Ferrari F430 Scuderia!
Κ οι 2 είναι νόμιμες άσχετα αν τα χωρίζει καμιά 20 db για πλάκα!

Tώρα για τον κάφρο με το Peugeot 106 με εξάτμιση Peugeot sport θα συμφωνήσω..
Επίσης κ αυτόν τον ντελιβερά με το παπάκι που έχει επάνω εξάτμιση sebring κ ταράζει τους πάντες χωρίς να προσφέρει τίποτα περισσότερο από εκνευριστικό θόρυβο.
[DOUBLEPOST=1562831691][/DOUBLEPOST]
Αυτό που εννοώ με το προηγούμενο μήνυμα που σου έγραψα είναι ότι είσαι ΥΠΕΡ του σαματά σε δημόσιο δρόμο. Διαφορετικά δεν θα χαρακτήριζες τον ήχο "πωρωτικό", και για το τούνελ θα έγραφες "το τούνελ χειροτέρεψε τα πράγματα", όχι "βοήθησε σημαντικά". ;)
Δεν έχεις καταλάβει τι εννοώ..
Εγώ στο συγκεκριμένο βίντεο χαρακτήρισα πωρωτικό τον ήχο της συγκεκριμένης μηχανής επειδή ο τρόπος που ανέβασε στροφές το συγκεκριμένο μοτέρ ακούστηκε όμορφα στα αυτιά μου.
Στα αυτιά τα δικά σου μπορεί όχι.
Κ είναι λογικό.
Αλλιώς όλοι θα οδηγούσαν supersport.
Ο σαματάς στον δημόσιο δρόμο δεν δημιουργείται εάν οδηγάς σωστά.
Καμία μηχανή δεν χρειάζεται κ ιδιαίτερα τα χιλιάρια να ανεβάσεις στροφές για να κινηθείς γρήγορα.
Με το ρελαντί ξεκινάνε κ κινούνται.
Εάν έχεις οδηγήσει κάτι τέτοιο καταλαβαίνεις τι εννοώ.
Τώρα εάν είσαι κάφρος κ από φανάρι σε φανάρι πιάνεις κόφτες, τότε αυτό πρωτίστως είναι επικίνδυνο για σένα κ τους γύρω σου (πεζούς κλπ) κ μετά έρχεται η ηχορύπανση.
Εγώ σε καμία των περιπτώσεων δεν ενθάρρυνα τέτοια συμπεριφορά.
Το τούνελ δεν χειροτέρεψε τον ήχο στα αυτιά τα δικά μου αλλά τον βελτίωσε.
Οπως για μένα ο ήχος μιάς εργοστασιακά βελτιωμένης εξάτμισης νόμιμης βελτιώνει κατά πολύ τον ήχο ενός superbike.
Κατά εσένα τον χειροτερεύει κ ίσως γίνει κ ικανή συνθήκη να μην την καβαλήσεις.
Συμφωνούμε απόλυτα στο ότι είμαστε διαφορετικοί αναβάτες.
Κ όλοι λίγο πολύ είναι διαφορετικοί μεταξύ τους.
Ολα αυτά στο σύνολο τους όμως είναι επιμέρους γνωρίσματα διαφορετικών συμπεριφορών.
Δεν μπορούν να λειτουργήσουν ώς ικανή συνθήκη γενίκευσης συνολικού χαρακτηρισμού κάποιου.!;)
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.367
, το βρήκα, θα πάω στο μηχανικό μου και θα του πω να μου γυρίσει ΜΠΡΟΣΤΑ τα χιλιόμετρα.... Θα του 'ρθει κόλπος του ανθρώπου.... :D
- και όμως θα το περιμένει . . . ήδη ξεκίνησαν κάποιοι το γύρισμα προς τα εμπρός
 

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Στα αυτιά τα δικά σου μπορεί όχι.
Κ είναι λογικό.
Αλλιώς όλοι θα οδηγούσαν supersport.
Είχα κι εγώ σούπερσπορτ για χρόνια, αλλά σαματά δεν έκανα. Σου είπα είμαι παλαβός. Σέβομαι τους γύρω μου. Και δεν θέλω να μου ρίχνουν χριστοπαναγίες. Ανεξάρτητα από το αν τις ακούω ή όχι.

Καμία μηχανή δεν χρειάζεται κ ιδιαίτερα τα χιλιάρια να ανεβάσεις στροφές για να κινηθείς γρήγορα.
Με το ρελαντί ξεκινάνε κ κινούνται.
Εάν έχεις οδηγήσει κάτι τέτοιο καταλαβαίνεις τι εννοώ.
Ακριβώς. Και για αυτό το λόγο ο ΠΑΠΑΡΑΣ στο βίντεο που έβαλες, δεν είχε ΚΑΝΕΝΑ σοβαρό λόγο να ανεβάσει τόσο τις στροφές. Για να κάνει σαματά το έκανε, και εσύ το χάρηκες.


Το τούνελ δεν χειροτέρεψε τον ήχο στα αυτιά τα δικά μου αλλά τον βελτίωσε.
Είσαι απόλυτα σαφής. Αυτό έξαλλου κατάλαβα κι εγώ, και αυτό σου έγραψα παραπάνω.

Πιστεύω πως είμαι κι εγώ απόλυτα σαφής, και το σταματώ εδώ. :)
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Γιατί στα ΚΤΕΟ θα «κόβονται» χιλιάδες αυτοκίνητα -Νέα απόφαση . . .

https://www.aftodioikisi.gr/ipourge...vontai-quot-chiliades-aytokinita-nea-apofasi/

Βέβαια η ανάλυση του άρθρου μιλάει για....εκατομμύρια μεταχειρισμένα αυτοκίνητα. :lolsign:
"Εκατομμύρια μεταχειρισμένα αυτοκίνητα αναμένεται να κοπούν από τις 26 Σεπτεμβρίου και μετά καθώς από την συγκεκριμένη Παρασκευή τίθεται σε ισχύ η σχετική νομοθεσία σύμφωνα με την οποία αν τα ΚΤΕΟ διαπιστώνουν ανακολουθία χιλιομέτρων τότε το όχημα θα «κόβεται» με την ένδειξη «Σοβαρές Ελλείψεις»!"

Κατά τα άλλα, πολύ σωστό μέτρο.
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
ενώ η αδελφή mazerati είναι πολύ ποιο ήσυχη και πολιτισμένη, ακόμα και οδηγικα
Φίλε μου Mr. Spock δεν ξέρω εάν έχεις οδηγήσει maserati, αλλά εγώ έχω οδηγήσει την Maserati Quattroporte 4.2 V8 (2009) ενός γνωστού μου φίλου κ μπορώ να σου πώ ότι την έχω σπάσει αρκετές φορές (έχοντας επιλέξει το Sport Mode) κ σε ταξίδια κλπ κ μπορώ να σε πληροφορήσω ότι το κροτάλισμα του μοναδικού V8 ιδιαίτερα μετά τις 6.000 rpm είναι μοναδικό!
Οδηγικά όμως είναι έως αδιάφορη συμφωνώ!
Δεν το περίμενα!
Το συγκεκριμένο μοντέλο είναι αυτό στο οποίο αναφέρομαι καλοκαίρι του 2013

DSC05504_2048x1536.JPG


DSC05505_2048x1536.JPG

Eχω δει 300km/h στην Autostrada αλλά σε πληροφορώ ότι εκτός του μοτέρ της κ της πολυτέλειας του εσωτερικού της οι υπόλοιπες πληροφορίες κ αίσθηση γενικότερα δεν σε ενέπνεαν δεδομένης της κατηγορίας κ του κόστους του!.
Χαρακτηριστικά θα σου αναφέρω ότι κατεβαίνοντας πολλές φορές από την maserati κ ανεβαίνοντας στο Audi A4 DTM Edition του φίλου μου κ εγώ αλλά κ αυτός που έχει την maserati είπαμε ότι το "πάτημα" κ η αίσθηση ασφάλειας του Audi είναι κλάσης ανώτερο από της Maserati.
Κ όσοι την οδήγησαν το είπαν αυτό!;)
Ασχετα αν το Audi έκανε 45.000€ κ η Maserati 145.000!
Κ πολλοί μας το επιβεβαίωναν αυτό στην Αντιπροσωπεία συνεργείο (μοντενα εντζινιαρινγκ) στην δεκελείας που την πηγαίναμε για σέρβις..
Από ήχο όμως ιδιαίτερα μετά τις 6.000:geek::geek::geek:

Πάντως η Maserati μαζί με την Aston Martin είναι αυτές που έχουν πολύ μεθυστικό ήχο, εκτός βέβαια από τα exotic cars..:)
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.367
- και εγώ φίλε BobbyO_70 αυτήν μόνο έχω οδηγήσει από Mazerati , όπως τα περιγράφεις είναι , και ναί μεν οδηγικά είναι συντηρητική αλλά μην ξεχνάμε πως είναι λιμουζίνα ( τετράπορτη λέγεται εξ άλλου ( τι ανέμπνευστο όνομα )) . . . μέχρι να την ακούσεις να βρυχάται πίσω σου

- αναφέρομαι στο μοντέλο του 2006 ( ως κάτωθι ) , ο πελάτης μας την είχε φέρει διότι είχε σπάσει το πάνω μέρος από το εικονιζόμενο λεβιεδάκι του αυτόματου κιβωτίου . . . το οποίο η αντιπροσωπεία μας το χρέωσε φιλικά 1.200 eu


 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
- και εγώ φίλε BobbyO_70 αυτήν μόνο έχω οδηγήσει από Mazerati , όπως τα περιγράφεις είναι , και ναί μεν οδηγικά είναι συντηρητική αλλά μην ξεχνάμε πως είναι λιμουζίνα ( τετράπορτη λέγεται εξ άλλου ( τι ανέμπνευστο όνομα )) . . . μέχρι να την ακούσεις να βρυχάται πίσω σου

- αναφέρομαι στο μοντέλο του 2006 ( ως κάτωθι ) , ο πελάτης μας την είχε φέρει διότι είχε σπάσει το πάνω μέρος από το εικονιζόμενο λεβιεδάκι του αυτόματου κιβωτίου . . . το οποίο η αντιπροσωπεία μας το χρέωσε φιλικά 1.200 eu



Aστα γνωρίζω από πολύ κοντά το θέμα..
Κοίτα παλαιότερη απόδειξη τι πληρώνει για απλό λιπαντικό service & τακάκια..! 2.200€
Κ η εργασία ξεχωριστή απόδειξη αν θυμάμαι καλά γύρω στα 300€!


DSC_0112.jpg
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.367
- συνυπολόγισε πως τα σπόρ μοντέλα τους εάν τα ''κυνηγάς'' ( φυσιολογικό , αυτός είναι και ο λόγος ύπαρξής τους ) . . . αλλάζουν δίσκο / πλατό / ρουλεμάν , κάθε 15.000χλμ . . . και έχουν και διπλούς δίσκους :o
 



Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Πολύ ωραία το "βάζει" στις στροφές ο τύπος, αλλά βοηθά κ το μπλοκέ ελαφρά!;)
Ο δε ήχος από το τετραπετάλουδο σκέτη πώρωση ειδικά ψηλά..:cool:
Αυτά τα παλιά Alfa Romeo δεν παίζονται..:geek:

 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.367
Πολύ ωραία το "βάζει" στις στροφές ο τύπος, αλλά βοηθά κ το μπλοκέ ελαφρά!;)
Ο δε ήχος από το τετραπετάλουδο σκέτη πώρωση ειδικά ψηλά..:cool:
Αυτά τα παλιά Alfa Romeo δεν παίζονται..:geek:


- ωραίο τραγούδι με κλιμάκωση και κρεσέντο . . .

. . . γιά να καταλάβεις τι μου ''κάνεις'' :), ιδού κάποιες λεπτομέρειες από το γραφείο μου . . . και δεν δουλεύω στην Alfa Romeo . . .

DSC_0241.JPG


DSC_0242.JPG


DSC_0243.JPG
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.367
Δεν είδα το βίντεο, αλλά γνωρίζω εμπειρικά ότι το μπλοκέ βοηθάει πολύ.
- δες το αξίζει . . . σαφώς και βοηθάει το μπλοκέ , φτάνει να μην πρέπει να παρκάρεις στην Κυψέλη :redface:
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.206
Reaction score
11.481
Πολύ ωραία το "βάζει" στις στροφές ο τύπος, αλλά βοηθά κ το μπλοκέ ελαφρά!;)
Ο δε ήχος από το τετραπετάλουδο σκέτη πώρωση ειδικά ψηλά..:cool:
Αυτά τα παλιά Alfa Romeo δεν παίζονται..:geek:

Ωραίο βίντεο αλλά το μοτέρ είναι μεταγενέστερο(twin spark από Α75) και εγώ προσωπικά τέτοια αυτοκίνητα τα προτιμώ αυθεντικά
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
- ωραίο τραγούδι με κλιμάκωση και κρεσέντο . . .

. . . γιά να καταλάβεις τι μου ''κάνεις'' :), ιδού κάποιες λεπτομέρειες από το γραφείο μου . . . και δεν δουλεύω στην Alfa Romeo . . .

View attachment 132241

View attachment 132243

View attachment 132242
:drinks::drinks::drinks:
Ο γαμπρός μου είχε πάρει από τους πρώτους το 1981 ή 1982 την Alfa Romeo GTV 2.0 ξέρεις την μετέπειτα με τα φαρδιά φώτα πίσω σαν το μεγαλύτερο (2.5 V6)..
Σε κόκκινο κ μιλάμε με έβαζε μέσα κ μπαίναμε στο τατόϊ στο αεροδρόμιο σε κάτι κλειστά κομμάτια της πίστας,( καθόσον σαν αξιωματικός της ΠΑ εκείνη την περίοδο ήταν μετάθεση τατόϊ) κ εγώ πιτσιρικάς τότε 11-12 χρονών άκουγα τα διπλά καρμπυρατέρ να γεμίζουν 6άρες κ τρελλαινόμουνα λέμε..!
Κοπανιόμουν στο κάθισμα σαν επιληπτικός, κ του φώναζα κι άλλο.. κι άλλο!:D
Η καλύτερη μου ήταν όταν ερχόταν με την αδελφή μου όταν παίζαμε με τα άλλα παιδιά κ με έπαιρνε για ένα δύο τετράγωνα κ άκουγα αυτόν τον ήχο που μόνο η GTV κ ή Veloce έβγαζαν..!
Καμάρι ο δικός σου..!!:p
Ελεγα όταν μεγαλώσω θα πάρω την GTV..
Τρελλός έρωτας..
Δυστυχώς την πούλησε 3 χρόνια μετά λόγω του ότι απόκτησε δεύτερο παιδί κ έτσι δεν πρόλαβα να την οδηγήσω..:(
Ευτυχώς όταν ήμουν Ιταλία είχαμε νοικιάσει κ οδήγησα κ την 2.0 & κ την 2.5 V6.:)
Αλλά θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι η δίλιτρη πήγαινε καλύτερα..
Δεν ξέρω ίσως ο πιό κροταλιστός ήχος, ή το βάρος, ή το ταχύτερο ανέβασμα στροφών.. δεν ξέρω μπορεί να ήταν κ η ιδέα μου..!


Kοίτα κ μία συνάντηση των Alfisti.gr στα μέγαρα κ πάρε σαλιάρα όπως εγώ..!:geek:
Τα ωραία αρχίζουν από το 1:00 κ έπειτα..;)

 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.135
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top