Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
O Bob Marley δεν ηταν Χριστιανος Μαρτυρας του Ιεχωβα. Απλα το αναφερω μην μεινει λαθος εντυπωση. :thumbsup:
https://el.wikipedia.org/wiki/Ρασταφαριανισμός
O Bob Marley ήταν Rastafarian.Πέθανε από υπονύχιο μελάνωμα,μια πολύ επιθετική μορφή καρκίνου.Οι Rastafarian έχουν κοινά στοιχεία στις αντιλήψεις με τους ομολόγους τους Χριστιανούς.
Bob first discovered the melanoma during a game of football in 1977, when a foot injury seemed unusually bad, and worsened over time. When doctors discovered the cancer, he was advised to have his toe amputated, but refused as his Rastafarian faith considers it a sin to have a part of the body ‘temple’ removed. He did consent to a skin graft but this didn’t stop the disease spreading throughout his body by the summer of 1980.
...
Αλλά δεν με απασχολούν οι λεπτομέρειες όταν έχει συλληφθεί η ιδεώδης μεταφορά.
Α να μπράβο...πες τα!
μας έχουν πρήξει ταρδ1δ1@ με τα νομοσχέδια και τα πρόστιμα...ένα 3μηνο...
δεν τολμάμε να μιλήσουμε για στέρεα εδώ μέσα :roflmao::lol:

Υ.Γ. Δεν ξέρω αν έχει σχέση...αλλά αυτό το girum μου άνοιξε την όρεξη:lolsign:
Σε καταλαβαίνω...Αυτοί οι...μαστρωποί του πολυκαναλικού μας τα έχουν κάνει λαμπιόνια,εεε συγνώμη μπαλόνια.:roflmao:
Δεν κατάλαβες απολύτως τίποτα από αυτά που γράφει με σαφηνεια ο άνθρωπος. Μαλλον σας αρεσουν τα ασυντακτα κειμενα των γκουρου Σας έχουν πειράξει όμως. Είναι πάντα δύσκολο όταν θίγεται το υπερεγώ. Όταν ο "μουσικοφιλος-ορθολογιστης" θίγεται στο ηχοσυστημα-προεκταση του. Επιπλέον όταν ταυτίζεται (σε αλλες πλευρες) με αυτά που κατακρίνει.

Το νήμα αυτό είναι αμιγώς θέμα ψυχολόγου, χρειάζονται στήριξη πολλοί εδω για να ξεπεράσουν τα κόμπλεξ τους.
Άμα σ'ενδιαφέρει,διαθέτω κάτι Stillpoints και αυτοσχέδιους ανελκυστήρες καλωδίων ΄΄μούρλια΄΄.;)
 
Last edited:



Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.981
https://el.wikipedia.org/wiki/Ρασταφαριανισμός
O Bob Marley ήταν Rastafarian.Πέθανε από υπονύχιο μελάνωμα,μια πολύ επιθετική μορφή καρκίνου.Οι Rastafarian έχουν κοινά στοιχεία στις αντιλήψεις με τους ομολόγους τους Χριστιανούς.
Bob first discovered the melanoma during a game of football in 1977, when a foot injury seemed unusually bad, and worsened over time. When doctors discovered the cancer, he was advised to have his toe amputated, but refused as his Rastafarian faith considers it a sin to have a part of the body ‘temple’ removed. He did consent to a skin graft but this didn’t stop the disease spreading throughout his body by the summer of 1980.
...
Επειδή είμαι Χριστιανός Μάρτυρας του Ιεχωβά, δεν θέλω να αφήσω μια λανθασμένη αντίληψη να υπάρχει. Καποιες κοινές αντιλήψεις ενδεχόμενος έχουν όλες οι χριστιανικές θρησκείες. Εκτιμώ το γεγονός ότι είσαι ειληκρηνεις και ευγενης στο πως εκφράζεσαι και αυτό προσπαθώ να κάνω αντίστοιχα.

Οπως όλοι έτσι και εμείς θελουμε την καλύτερη ιατρική φροντίδα, εννοειτε ότι ζητάμε ότι καλύτερο έχει να προσφέρει η επιστήμη της ιατρικής όπως όλοι.

Τώρα αυτό που έκανε ο Jimmy, σεβαστή η απόφαση του αλλά παράλογη. Δικαίωμα του, εδώ ολόκληρος τεχνοκράτης όπως ο Steve Jobs αρνήθηκε θεραπεία όταν διαγνώστηκε με καρκίνο στο έντερο και πήγε με ολιστική θεραπεία αντί τις κλασικές μεθόδους, Δυστηχως για αυτόν δεν του πηγε όπως το περίμενε.

Ας μην ξεφύγουμε από το θέμα όμως, παρακολουθώ και εγώ με προσοχή :geek:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.376
Reaction score
79.462
Αει μαρή σουπχιά άλλα μου ήλεγες τότες... :errwhat:

Έχω υποβάλει αίτηση στον ΕΑΡ για άδεια 2.1 συστήματος και είμαι κομπλεδούρα! :gotcha: :p
Ο Εαρ δίνει άδειες δικάναλου μόνο. Για το .1 πρέπει να περάσει απο μένα.
 


A

amoustakas

Guest
Το μονοκάναλο είναι ακόμα φτηνότερο
Η σχεδόν ταύτιση δικάναλου - μονοκάναλου θα έλεγα ότι είναι ατυχής. Το δικάναλο σε αντίθεση με το mono ειναι ήδη "πολυκάναλο" υπό την έννοια ότι υφίσταται σαφέστατα σκηνή κατά πλάτος με σαφή διαχωρισμό οργάνων και τοποθέτησης αυτών στον οριζόντιο άξονα.
Από την άλλη είναι προφανές ότι όσο περισσότερα τα ηχεία τόσο το καλύτερο και ότι όσο προχωράει η τεχνολογία τόσο καλύτερα θα παίζει.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Επειδή είμαι Χριστιανός Μάρτυρας του Ιεχωβά, δεν θέλω να αφήσω μια λανθασμένη αντίληψη να υπάρχει. Καποιες κοινές αντιλήψεις ενδεχόμενος έχουν όλες οι χριστιανικές θρησκείες. Εκτιμώ το γεγονός ότι είσαι ειληκρηνεις και ευγενης στο πως εκφράζεσαι και αυτό προσπαθώ να κάνω αντίστοιχα.

Οπως όλοι έτσι και εμείς θελουμε την καλύτερη ιατρική φροντίδα, εννοειτε ότι ζητάμε ότι καλύτερο έχει να προσφέρει η επιστήμη της ιατρικής όπως όλοι.

Τώρα αυτό που έκανε ο Jimmy, σεβαστή η απόφαση του αλλά παράλογη. Δικαίωμα του, εδώ ολόκληρος τεχνοκράτης όπως ο Steve Jobs αρνήθηκε θεραπεία όταν διαγνώστηκε με καρκίνο στο έντερο και πήγε με ολιστική θεραπεία αντί τις κλασικές μεθόδους, Δυστηχως για αυτόν δεν του πηγε όπως το περίμενε.

Ας μην ξεφύγουμε από το θέμα όμως, παρακολουθώ και εγώ με προσοχή :geek:
Δεν έχω προσβλητική διάθεση έναντι οιασδήποτε θρησκείας,κατά τον ίδιο τρόπο που δεν έχω τέτοια διάθεση απέναντι στα δικαναλικά setup,αφού και ο ίδιος ...(αμετ)ανόητος δικαναλικός τυγχάνω.:D

Το καλύτερο στοιχείο που θα μπορούσε να εισπραχθεί από δικαναλικό setup που θα είχε κατάλληλα ηχεία ως προς την πολική και λοιπές αποκρίσεις υπό ιδανικές επίσης συνθήκες διευθέτησης και χωροταξίας είναι ένα ολόγραμμα ηχητικής σκηνής που θα ίσχυε σε διάφορες μη ακραίες θέσεις εντός του δωματίου,αλλά επίκεντρο αυτού θα έμενε αναγκαστικώς το οριζόμενο εκ των δύο ηχείων-καναλιών τμήμα.

Κάτι τέτοιο έχει επιτευχθεί σε όλα τα setup που χρησιμοποιώ και δεν έχω ανάγκη καμίας έξωθεν επικρότησης για να το απολαμβάνω δεόντως.
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Υπάρχει στην AACE. Δεν είναι είναι ακριβώς μαγαζί... είναι η αντιπροσωπεία των Paradigm, Anthem, Storm audio.
Έχουν χώρο στημένο κατά Auro 3d με επεξεργαστή της Storm.

http://www.aace.gr/contact-aace-engineering.html
σ' ευχαριστώ.. το Σεπτέμβρη θα το επισκεφτώ..

Θα τρέξει τώρα νακουσει :D
φίλε σορρυ που δεν αποδέχτηκα την ευγενική σου πρόσκληση για ακρόαση στο χώρο σου, δεν θα ήθελα να διαταράξω την οικιακή σου γαλήνη..
 

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Αχ αυτοί οι δικαναλοι, έχασαν την γη κάτω απ τα πόδια τους. Έρχεται ένας γιατρουδακος και τους λέει να βάλουν ηχεία στο ταβάνι εκεί που κάνουν έρωτα οι αραχνες:D
Ότι γυρνάει πάντως πρέπει να το απαγορεύσουν, πικάπ, γύρος, τροχός της τύχης, όλα βλαβερά για την υγεια
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826
Ο Εαρ δίνει άδειες δικάναλου μόνο. Για το .1 πρέπει να περάσει απο μένα.
Και καπως ετσι στηνονται οι γραφειοκρατιες, κυριες και κυριοι.
Να, μεσα σε λιγα ποστ, χρειαζομαστε ηδη δυο υπογραφες για να ακουσουμε μουσικουλα.
Σε λιγο θα αρχισουν: ανεβειτε στον 4ο να παρεται αριθμο πρωτοκώλλου και μετα στο περιπτερο για χαρτοσημα.
Φαντασου τωρα να θες να φτιαξεις το Ελληνικο ας πουμε και να εχεις να αντιμετωπισεις 200 ετων κρατος.
:p
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Σε ένα θρεντ για πολυκάναλο ήχο.
:p:D
Αχ αυτοί οι δικαναλοι, έχασαν την γη κάτω απ τα πόδια τους. Έρχεται ένας γιατρουδακος και τους λέει να βάλουν ηχεία στο ταβάνι εκεί που κάνουν έρωτα οι αραχνες:D
Ότι γυρνάει πάντως πρέπει να το απαγορεύσουν, πικάπ, γύρος, τροχός της τύχης, όλα βλαβερά για την υγεια
κοίτα..
όσοι αποτυγχάνουν να στήσουν ένα επιτυχημένο δικαναλικό σετάπ με πικάπ, καταφεύγουν στην εύκολη λύση του πολυκάναλου μετά dacακίου...
αντί ν'αγοράζουν βινύλια αγοράζουν ενεργά:D:D
όσο μεγαλύτερη δε η αποτυχία στο αρχικό δικάναλο, τόσο περισσότερα τα ηχεία και τα sub..;);)
είπαμε, το δικάναλο και το πικάπ θέλει μεράκι, το πολυκάναλο..πολλά ενεργά:)

That's the truth my friend..the only truth:p:p
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
σ' ευχαριστώ.. το Σεπτέμβρη θα το επισκεφτώ..



φίλε σορρυ που δεν αποδέχτηκα την ευγενική σου πρόσκληση για ακρόαση στο χώρο σου, δεν θα ήθελα να διαταράξω την οικιακή σου γαλήνη..
Μπα, η δικιά μου γαλήνη δεν διαταρασετε... Τα λέω από το 15-16 μην κοιτάς που βγαίνουν τώρα πιο έντονα. ;)

Με την δικιά σου κοίτα τι θα κάνεις γιατί στοιχίζει το ρημάδι :)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.376
Reaction score
79.462
Η σχεδόν ταύτιση δικάναλου - μονοκάναλου θα έλεγα ότι είναι ατυχής.
Πριν απο μερικές σελίδες αντέγραψα μια παράγραφο απο το πρόσφατο βιβλίο του Toole, η οποία συνοψίζει με ακρίβεια τα περιγραφόμενα:
left loudspeaker, right loudspeaker and phantom center. This is mono, mono, and double mono.....we need more channels to capture, store and reproduce even the essential perceptions of 3-dimensional sound fields...
Αν θέλει κάποιος να αντιπαρατεθεί με τον Toole για το συγκεκριμένο ζήτημα μπορεί να το κάνει, είναι αρκετά δραστήριος σε Αμερικανικά sites-forums. Μπες και πες του πως η ταύτισή του είναι ατυχής. Αλλά εκεί χρειάζονται σοβαρά επιχειρήματα αλλιως σε κράζουν άσχημα, δεν ειναι ευγενικοί σαν κι εμάς :roflmao:

Η δική μου προσέγγιση είναι πως στην πράξη (όχι απλως θεωρητικά) η απόσταση δυο ηχείων απο τα 11 ειναι χαώδης σε απόδοση και ακροαματική ικανοποίηση . Αντιθέτως η αναβάθμιση από ένα ηχείο σε δυο, ειναι πολύ μικρότερο “άλμα” βελτίωσης, ίσως ανάλογο της αναβάθμισης απο 5 ηχεία σε 11.

Τα ανωτέρω τα υποστηρίζω οχι μόνο βιβλιογραφικά με copy-paste από συγγράματα και επιστημονικά άρθρα, αλλά και εμπειρικά με το τι ακούω σπίτι μου, σε σπίτια φίλων, και σε εκθέσεις.
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.562
Reaction score
37.849
Και καπως ετσι στηνονται οι γραφειοκρατιες, κυριες και κυριοι.
Να, μεσα σε λιγα ποστ, χρειαζομαστε ηδη δυο υπογραφες για να ακουσουμε μουσικουλα.
Σε λιγο θα αρχισουν: ανεβειτε στον 4ο να παρεται αριθμο πρωτοκώλλου και μετα στο περιπτερο για χαρτοσημα.
Φαντασου τωρα να θες να φτιαξεις το Ελληνικο ας πουμε και να εχεις να αντιμετωπισεις 200 ετων κρατος.
:p
Η γραφειοκρατια εχει και τα θετικα της, εφοσων εξυπηρετει καποιο σκοπο , πχ της ταξης εναντι της αταξιας, ή της σειρας καλητερα.
Το προβλημα ισαγεται οταν δεν καταργουνται οι απαρχαιωμένες διαδικασιας, και δεν εξελισονται/διαμορφονονται οι καινουργιες, και αυτο συμβαινει πολυ συχνα, μετα απο καποιο καιρο που γινεται συνηθεια, και ξεχναμε γιατι το εγκαταστησαμε στην αρχη. Το ιδιο περιπου συμβαινει και με τα ηχοσυστηματα, ξεχναμε δηλαδη οτι ο σκοπος ηταν η μουσικη, και η αρχικα αβιαστη ακροαση, επειτα εγινε οτι εγινε.
Επιστροφη στο θεμα μας τωρα, παροτι εψαχνα απο την αρχη το νημα μα δεν το βρηκα, καπου ο Ear αναφερει οτι δεν αναφερετε στους μουσικοφιλους (οι οποιοι απολαμβανουν τη(ν) μουσικη ακομα και απο κασετοφωνο) αλλα στους μηχανακηδες/χαλιενταδες/και τα ρεστα παγωτο.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.665
Reaction score
28.004
κοίτα..
όσοι αποτυγχάνουν να στήσουν ένα επιτυχημένο δικαναλικό σετάπ με πικάπ, καταφεύγουν στην εύκολη λύση του πολυκάναλου μετά dacακίου...
αντί ν'αγοράζουν βινύλια αγοράζουν ενεργά:D:D
όσο μεγαλύτερη δε η αποτυχία στο αρχικό δικάναλο, τόσο περισσότερα τα ηχεία και τα sub..;);)
είπαμε, το δικάναλο και το πικάπ θέλει μεράκι, το πολυκάναλο..πολλά ενεργά:)

That's the truth my friend..the only truth:p:p
Πες και άλλα.
Μου φτιάχνεις τη μέρα.
Γελάω μέχρι δακρύων.
Να είσαι καλά.

:drinks:
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Η γραφειοκρατια εχει και τα θετικα της, εφοσων εξυπηρετει καποιο σκοπο , πχ της ταξης εναντι της αταξιας, ή της σειρας καλητερα.
Το προβλημα ισαγεται οταν δεν καταργουνται οι απαρχαιωμένες διαδικασιας, και δεν εξελισονται/διαμορφονονται οι καινουργιες, και αυτο συμβαινει πολυ συχνα, μετα απο καποιο καιρο που γινεται συνηθεια, και ξεχναμε γιατι το εγκαταστησαμε στην αρχη. Το ιδιο περιπου συμβαινει και με τα ηχοσυστηματα, ξεχναμε δηλαδη οτι ο σκοπος ηταν η μουσικη, και η αρχικα αβιαστη ακροαση, επειτα εγινε οτι εγινε.
Επιστροφη στο θεμα μας τωρα, παροτι εψαχνα απο την αρχη το νημα μα δεν το βρηκα, καπου ο Ear αναφερει οτι δεν αναφερετε στους μουσικοφιλους (οι οποιοι απολαμβανουν τη(ν) μουσικη ακομα και απο κασετοφωνο) αλλα στους μηχανακηδες/χαλιενταδες/και τα ρεστα παγωτο.
Ως διακεκριμένο πρωτεύον θηλαστικό έχεις μάθει ν'αναγνωρίζεις τις...μπανανόφλουδες.;)
κοίτα..
όσοι αποτυγχάνουν να στήσουν ένα επιτυχημένο δικαναλικό σετάπ με πικάπ, καταφεύγουν στην εύκολη λύση του πολυκάναλου μετά dacακίου...
αντί ν'αγοράζουν βινύλια αγοράζουν ενεργά:D:D
όσο μεγαλύτερη δε η αποτυχία στο αρχικό δικάναλο, τόσο περισσότερα τα ηχεία και τα sub..;);)
είπαμε, το δικάναλο και το πικάπ θέλει μεράκι, το πολυκάναλο..πολλά ενεργά:)

That's the truth my friend..the only truth:p:p
Κάτσε τώρα γιατί...θορυβήθηκα λίγο.Δηλαδή όσου έχουν στο ίδιο setup πικάπ με ενεργά ηχεία,δεν τους κάνει...τσίου; :oops:

Άσε δε που ενώ μας λες τη ΄΄μόνη αλήθεια,δεν μας τη λες...ολόκληρη.Παρέλειωες ότι όσο πιο αδιάφορη η απόδοση στις μεσαίες οκτάβες,τόσο χαμηλότερα στο ακουστό φάσμα έχουν ανάγκη αυτοί οι ποταποί κάγκουρες να κατεβαίνει η ωφέλιμη απόκριση...:rolleyes:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.562
Reaction score
37.849
.μπανανόφλουδες
μα εκει ξεκιναει ολη η φαρσα αγαπητε ...
[DOUBLEPOST=1563874940][/DOUBLEPOST]
δεν τους κάνει...τσίου;
:headbang:
[DOUBLEPOST=1563875250][/DOUBLEPOST]..αυτο που δεν εχει υποθει ακομα, στο πολυκαναλο σεταπιον,(του EAR πχ ή και εν προκειμενω) αρκετοι, (και με βαση τα λεγομενα του ιδιου στη πρωτη σελιδα του νηματως) δεν θα αντεξουν και την τοσο πιστη αναπαραγωγη σε σχεση με την πειστικη του δικου τους.
(σσ. δεν εχω γνωριστει με EAR, οχι ακομα τουλαχιστων)
come on admit babe :D
 
Last edited:


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.597
Μηνύματα
2.867.318
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top