Ενοχληση γειτόνων

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Οπως Λέει ο τιτλος, η γειτονισσα ενοχληθηκε καθότι οπως ειπε, εχει 15 ριχτερ το σπιτι της...

Η γειτονισσα μενει απέναντι αρα δεν μας χωριζει μεσοτοιχία.

Να σημειωθεί οτι τηρώ τις ωρες κοινης ησυχιας με το παραπανω. Μεχρι τις δυο το μεσημερι και μετα τις εξι το απογευμα μεχρι τις δεκα, το πολυ... μουσικη δεν παίζει δυνατα, η ενόχληση προκαλειται απο ταινία η οποια οντως παιζει δυνατα... βλεπω δυο εως τρεις τη βδομαδα. παραθυρα κλειστα εννοείται.

Η ερωτηση μου ειναι η εξης: υπάρχει καποιο οριο "φασαριας" σε ωρες μη κοινής ησυχίας;

Υγ απο οτι κατάλαβα το προβλημα της ειναι το μπασο/δονηση που φτανει απεναντι.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.365
Sorry κιόλας, αλλά πόσο μακριά είναι το "απέναντι"; Μένεις σε πολυκατοικία ή σε σπίτι; Δηλαδή, εάν το πρόβλημα είναι όντως το μπάσο κι η γειτόνισσα είχε γείτονα τον @costas EAR ή τον @TERMATOGAZI, τι θα έλεγε;;;;;;:o:o
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
- περίμενε να δει το θέμα ο Decembered που βιώνει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και το έχει ψάξει
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Η ερωτηση μου ειναι η εξης: υπάρχει καποιο οριο "φασαριας" σε ωρες μη κοινής ησυχίας;
Ναι και λέγεται απλά σεβασμός είτε σε ώρες κοινής ησυχίας είτε όχι.

Προσωπικά θεωρώ ότι όλη η μέρα είναι κοινής ησυχίας.
Δεν φταίει ο άλλος, που θέλει να είναι ήρεμος στο σπίτι του, στο οτι εγώ έχω πετριά με τα HT και τα sub κτλ.

Όταν έμενα σε πολυκατοικία είχα συχνά παράπονα και τα καταλάβαινα.

Δλδ αν έχει ο απέναντι θέμα ο απο πάνω ή ο απο κάτω τί λενε? Είσαι σε πολυκατοικία?
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Ναι και λέγεται απλά σεβασμός είτε σε ώρες κοινής ησυχίας είτε όχι.

Προσωπικά θεωρώ ότι όλη η μέρα είναι κοινής ησυχίας.
Δεν φταίει ο άλλος, που θέλει να είναι ήρεμος στο σπίτι του, στο οτι εγώ έχω πετριά με τα HT και τα sub κτλ.

Όταν έμενα σε πολυκατοικία είχα συχνά παράπονα και τα καταλάβαινα.

Δλδ αν έχει ο απέναντι θέμα ο απο πάνω ή ο απο κάτω τί λενε? Είσαι σε πολυκατοικία?
Και εγώ έχω πρόβλημα με τους από πάνω που τα παιδιά τους τρέχουν από μπροστά έως πίσω και είναι λες και τρέχει ελέφαντας στον πάνω όροφο όλη μέρα.
Τι να πω και εκεί.
Έκανα μια φορά παρατήρηση αλλά δεν.
Μετά πήρα 2ο σαμπ.
Αν θέλουν ας μιλήσουν.
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.547
Reaction score
5.052
Και σε ώρες μη κοινής ησυχίας υπάρχει κάποιο όριο, χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος είναι νομίζω 80 db μέσα στο διαμέρισμα τής.
Αλλά πρέπει να έρθει ειδικό συνεργείο να κάνει μετρήσει με ντεσιμπελομετρο κ να υπάρχουν κ άλλη γείτονες πού έχουν παράπονο, μπλέκει το πράγμα υπάρχει διαδικασία δεν είναι απλό.
Εγώ όταν ήμουν Αθήνα είχα μεγάλο θέμα με Τους Πιο πάνω, ο από πάνω Όχι κ τόσο, Τούς είχα εκπαιδεύσει, αλλά σε μια φάση ο Πιο πάνω αφού ήρθε μια φορά κ μού είπε να χαμηλωσω κ χαμηλωσα μετά κάθε φορά πού έβαζα ταινία κατέβαινε εε μετά πού τον πήρα χαμπάρι, τού είπα να μην μου ξαναχτυπησει ποτέ, εαν έχει θέμα να πάει αστυνομία......... εεε απο τότε κάνεις κ τίποτα δεν Μου είπε τίποτα
 

Μηνύματα
455
Reaction score
572
Σεβασμός είναι και αυτό θέμα παιδείας και ο παπάρας δίπλα μου που εχει μια χάρλει με ελεύθερη εξάτμιση ενοχλεί στις 7:00 το πρωί όταν βάζει το χρέπι του μπροστά αλλά χαμπάρι δεν παίρνει .Ο κλασικός ο γνήσιος ο μαλάκας ο νεοέλληνας
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
- μία καλή ιδέα είναι να καλέσεις αυτόν-ους που ενοχλούνται, να δούνε ταινία μαζί σου και να τους φιλεψεις επισης

- πλέον θα έχει σπάσει ο πάγος και θα βρείτε κοινό τόπο συνεννόησης,,, το έχω κάνει
 

gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
Και εγώ έχω πρόβλημα με τους από πάνω που τα παιδιά τους τρέχουν από μπροστά έως πίσω και είναι λες και τρέχει ελέφαντας στον πάνω όροφο όλη μέρα.
Τι να πω και εκεί.
Έκανα μια φορά παρατήρηση αλλά δεν.
Μετά πήρα 2ο σαμπ.
Αν θέλουν ας μιλήσουν.
Φιλε συμπάθα με αλλα τα παιδιά που τρέχουν από πάνω σου έχουν κάτσει πολύ καλά. Χωρίς αυτά αφενός θα ανήκες ακόμη στους απόκληρους του φόρουμ με μολις ένα σαμπ :D κι αφετέρου κι αυτό το ένα δεν θα μπορούσες να το πολυ-δουλέψεις. Τώρα έχεις το πάτημα (κυριολεκτικά και μεταφορικά) για να κάνεις αντίλογο. Χωρίς τα παιδιά θα ειχες την ησυχία σου αλλά θα ήσουν υποχρεωμένος να σεβαστείς και τη δική τους.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Περίεργο, μυστήριο, δύσκολο το θέμα ενόχλησης γειτόνων.
Τα μωρά κλαίνε, τα σκυλιά γαυγίζουν, ο γείτονας με το χρέπι, η ελληνίδα μάνα που σκούζει όλη μέρα,οι κουρευτικές γκαζόν απ τις 7:30 το πρωί, η από πάνω με τα τσόκαρα, αλλά αυτά δεν τελειώνουν.
Αν χαμηλώσουμε τον ήχο , θα στρώσουν όλα.
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Φιλε συμπάθα με αλλα τα παιδιά που τρέχουν από πάνω σου έχουν κάτσει πολύ καλά. Χωρίς αυτά αφενός θα ανήκες ακόμη στους απόκληρους του φόρουμ με μολις ένα σαμπ :D κι αφετέρου κι αυτό το ένα δεν θα μπορούσες να το πολυ-δουλέψεις. Τώρα έχεις το πάτημα (κυριολεκτικά και μεταφορικά) για να κάνεις αντίλογο. Χωρίς τα παιδιά θα ειχες την ησυχία σου αλλά θα ήσουν υποχρεωμένος να σεβαστείς και τη δική τους.
Σέβομαι τους πάντες εφόσων ζω σε πολυκατοικία αλλά έχω και κόφτη db.
Για να καταλάβεις είδα avengers στο -38.
;)
[DOUBLEPOST=1564313882][/DOUBLEPOST]
Σεβασμός είναι και αυτό θέμα παιδείας και ο παπάρας δίπλα μου που εχει μια χάρλει με ελεύθερη εξάτμιση ενοχλεί στις 7:00 το πρωί όταν βάζει το χρέπι του μπροστά αλλά χαμπάρι δεν παίρνει .Ο κλασικός ο γνήσιος ο μαλάκας ο νεοέλληνας
Στη γειτονιά είναι ένα συνεργείο που φτιάχνει harley και custom μηχανές.
Φαντάζεσαι τι συμβαίνει όλη μέρα με τις harley ,buell,indian κλπ άχρηστα εργαλεία.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Σέβομαι τους πάντες εφόσων ζω σε πολυκατοικία αλλά έχω και κόφτη db.
Για να καταλάβεις είδα avengers στο -38.
;)
[offtopic]Χτές έκανα επανάληψη στο Infinity War στο -16 αλλά με ενα πτωχό πλήν τίμιο sub.[/offtopic]


Στη γειτονιά είναι ένα συνεργείο που φτιάχνει harley και custom μηχανές.
Φαντάζεσαι τι συμβαίνει όλη μέρα με τις harley ,buell,indian κλπ άχρηστα εργαλεία.
Όσον αφορά τον επαγγελματία με το συνεργείο να απαιτήσεις τις ώρες κοινής ησυχίας που προβλέπει ο νόμος.
 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Τελικά θεωρούμαι τυχερός και προνομιούχος που ζω σε μονοκατοικία και δεν έχω κανέναν απολύτως να ενοχληθεί.
Βάζω όσα γκάζια αντέχουν τα σαμπ μου.
Ίσως να ενοχλούνται οι γάτες έξω στην ταράτσα!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Τα μωρά κλαίνε, τα σκυλιά γαυγίζουν, ο γείτονας με το χρέπι, η ελληνίδα μάνα που σκούζει όλη μέρα,οι κουρευτικές γκαζόν απ τις 7:30 το πρωί, η από πάνω με τα τσόκαρα, ...
Πολυκατοικία. Έτσι πάει.
Αν θες ησυχία, δε μένεις σε πολυκατοικία.
 


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Πολυκατοικία. Έτσι πάει.
Περίπου, δεν μπορεί ν αφήνουν τα παιδιά τους να ουρλιάζουν συνεχώς.
Τους ίδιους δεν τους ενοχλεί?


Αν θες ησυχία, δε μένεις σε πολυκατοικία.
Είμαι τυχερός.
Μένω σε πολυκατοικία τα τελευταία 15 χρόνια και δίπλα μένουν φίλες, ενώ πάνω-κάτω κάτι γιαγιούλες ημίκουφες.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
δεν μπορεί ν αφήνουν τα παιδιά τους να ουρλιάζουν συνεχώς.
Τους ίδιους δεν τους ενοχλεί?
Πιθανώς να τους ενοχλεί και να μη μπορούν να τα πνίξουν.:p

Ίσως να μην επιτρέπεται.
Να τα πνίξουν.:D
 

gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
Πολυκατοικία. Έτσι πάει.
Αν θες ησυχία, δε μένεις σε πολυκατοικία.
Από τα παραπάνω, το μόνο που γλιτώνεις σε μονοκατοικία είναι την από πάνώ με το τσόκαρο. Όλα τα υπόλοιπα παίζουν και με μονοκατοικία.

Εκτος αν μονοκατοικία για σένα σημαίνει πως το κοντινότερο κτίριο είναι στα 200μ.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Δεν είναι έτσι. Μένω σε μονοκατοικια , και δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα , από τους γύρω , ότι και να κάνω.
Μόνο η αδελφή μου μου τα ζαλιζει άμα χώσω πολλά μπάσα στο ht, , που είναι από πάνω μου αλλά όχι πάντα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top