Αγορά οικονομικής TV για εξοχικό, ή......(συνέχεια στο νήμα)

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλησπέρα σε όλους

Από το 2010, με το "έμπα" της κρίσης, είχα ξηλωθεί αρκετά τότε, αγοράζοντας την Kuro PDP-LX6090H, η οποία φυσικά εξακολουθεί να μας προσφέρει τις υπηρεσίες της σε καθημερινή βάση, στο σπίτι μου στην Καλλιθέα.

Τότε, είχα με τα χίλια βάσανα μεταφέρει μια τεράστια Sony CRT 38" των μέσων της δεκαετίας του '90 (ένα θηριώδες μπαούλο 130 κιλών, χωρίς το ειδικό τραπέζι-βάση, που τη συνοδεύει) στο εξοχικό μας (Νάξος, στο βόρειο τμήμα της, κάπου 13 χιλιόμετρα μακριά από την πόλη), η οποία εξακολουθεί μεν να λειτουργεί άψογα, αλλά είναι σίγουρο ότι με τα σημερινά δεδομένα έχει προ πολλού πάψει να καλύπτει ακόμα και τις ελάχιστες απαιτήσεις θέασης.

Πριν λίγες μέρες δίπλα στο εξοχικό μας, ένας ανιψιός μας έφερε μια 55άρα Philips LED και μάλιστα με προδιαγραφή 4K (μη με ρωτήσετε μοντέλο, γιατί δεν την έχω ακόμα δει), την οποία αγόρασε από τον Κωτσόβολο σε προσφορά ένα 400άρι. Είναι βέβαιο ότι, όσο και "φτηνιάρικη" να ακούγεται, ξεπερνάει κατά πολύ την εικόνα της Sony CRT του '90, σε καθημερινή χρήση τηλεοπτικών προγραμμάτων και ταινιών από κάποιο BD player, ειδικά για την περίοδο των διακοπών, που οι απαιτήσεις είναι εκ των πραγμάτων μειωμένες.

Με βάση αυτή την πληροφορία, άρχισα να ψάχνω για μια συσκευή 55-60 ιντσών, 4Κ και οικονομική, και έπεσα πάνω στο απίστευτο χάος της αγοράς, που προς το παρόν καθιστά την επιλογή κάτι σαν "μια ζαριά και ότι τύχει".

Με βάση λοιπόν τα παρακάτω αρχικά στοιχεία, ζητώ τη γνώμη σας:
- Απόσταση θέασης 2,5-3,5 μέτρα
- Κόστος γύρω στα 600 ευρώ
- Προδιαγραφή 4Κ κατά προτίμηση, αλλά και Full HD δεν θα με χάλαγε, αν ανάμεσα σε δυο μοντέλα η ποιότητα της εικόνας δεν θα παρουσίαζε ιδιαίτερες διαφορές, ειδικά στην περίπτωση που οι πηγές είναι εκ των πραγμάτων είτε SD είτε απλό HD. Αν μάλιστα ανάμεσα σε αυτά τα δύο έχω να διαλέξω αξιοπιστία και ποιότητα εικόνας από τις ίδιες παραπάνω πηγές και κάποια συσκευή Full HD παρουσιάζει καλύτερη εικόνα από μια παρεμφερούς κόστους 4Κ, δεν θα είχα καμιά αντίρρηση να προτιμήσω την Full HD από την 4K.
- Θα ήταν ευχής έργο να μην υπήρχε ενσωματωμένος τηλεοπτικός δέκτης (δηλαδή η συσκευή να ήταν ένα σκέτο monitor) και αυτό διότι εδώ που είμαι δεν έχω καθόλου τύχη να λάβω επίγειο τηλεοπτικό σήμα από πουθενά, αφού μπροστά μου υπάρχει ένας λόφος 50 μέτρων, που κρύβει όλα τα τηλεοπτικά σήματα, τα οποία μάλιστα δεν είναι καν πάνω στο νησί, αλλά προέρχονται από άλλα γειτονικά νησιά (Μύκονος, Σύρος). Επομένως, ο μόνος τρόπος τηλεθέασης είναι αυτός που έχω καθιερώσει εδώ και χρόνια, δηλαδή η δορυφορική λήψη NOVA, στην οποία παραμένω υποχρεωτικά συνδρομητής (ή για κάποιον άλλο σαν και μένα, η Cosmote TV, για τον ίδιο λόγο). Φαντάζομαι όμως, ότι κάτι τέτοιο είναι μάλλον αδύνατο. Εκτός αν υπάρχει κάτι και δεν το γνωρίζω.
- Προφανώς, θα ήθελα να έχει κάποιες βασικές λειτουργίες smart, να έχει αρκετές εισόδους, τόσο HDMI όσο και άλλου είδους (Component και Composite). Να διαθέτει θύρα ή θύρες USB για να δέχεται εξωτερικές συσκευές με ταινίες και φωτογραφίες κ.α. παρόμοια.
- Τέλος, στο μυαλό μου τριγυρίζει ακόμα μια σκέψη, αλλά μόνο σκέψη: Να φέρω την Kuro εδώ και στη θέση της να πάρω μια καινούργια 65+. Δεν ξέρω όμως τι κόστος θα έχει μια τέτοια επιλογή για μια σύγχρονη συσκευή με ποιότητα εικόνας αντάξια του σήμερα (στον μέσο όρο), η οποία όταν θα αντικαταστήσει την Kuro θα με κάνει να πω: "Άξιζε τον κόπο!"

Κάθε γνώμη και πρόταση ευπρόσδεκτη
Ευχαριστώ
 

BLUES

TV
Μηνύματα
1.638
Reaction score
966
Καλησπέρα σε όλους

Από το 2010, με το "έμπα" της κρίσης, είχα ξηλωθεί αρκετά τότε, αγοράζοντας την Kuro PDP-LX6090H, η οποία φυσικά εξακολουθεί να μας προσφέρει τις υπηρεσίες της σε καθημερινή βάση, στο σπίτι μου στην Καλλιθέα.

Τότε, είχα με τα χίλια βάσανα μεταφέρει μια τεράστια Sony CRT 38" των μέσων της δεκαετίας του '90 (ένα θηριώδες μπαούλο 130 κιλών, χωρίς το ειδικό τραπέζι-βάση, που τη συνοδεύει) στο εξοχικό μας (Νάξος, στο βόρειο τμήμα της, κάπου 13 χιλιόμετρα μακριά από την πόλη), η οποία εξακολουθεί μεν να λειτουργεί άψογα, αλλά είναι σίγουρο ότι με τα σημερινά δεδομένα έχει προ πολλού πάψει να καλύπτει ακόμα και τις ελάχιστες απαιτήσεις θέασης.

Πριν λίγες μέρες δίπλα στο εξοχικό μας, ένας ανιψιός μας έφερε μια 55άρα Philips LED και μάλιστα με προδιαγραφή 4K (μη με ρωτήσετε μοντέλο, γιατί δεν την έχω ακόμα δει), την οποία αγόρασε από τον Κωτσόβολο σε προσφορά ένα 400άρι. Είναι βέβαιο ότι, όσο και "φτηνιάρικη" να ακούγεται, ξεπερνάει κατά πολύ την εικόνα της Sony CRT του '90, σε καθημερινή χρήση τηλεοπτικών προγραμμάτων και ταινιών από κάποιο BD player, ειδικά για την περίοδο των διακοπών, που οι απαιτήσεις είναι εκ των πραγμάτων μειωμένες.

Με βάση αυτή την πληροφορία, άρχισα να ψάχνω για μια συσκευή 55-60 ιντσών, 4Κ και οικονομική, και έπεσα πάνω στο απίστευτο χάος της αγοράς, που προς το παρόν καθιστά την επιλογή κάτι σαν "μια ζαριά και ότι τύχει".

Με βάση λοιπόν τα παρακάτω αρχικά στοιχεία, ζητώ τη γνώμη σας:
- Απόσταση θέασης 2,5-3,5 μέτρα
- Κόστος γύρω στα 600 ευρώ
- Προδιαγραφή 4Κ κατά προτίμηση, αλλά και Full HD δεν θα με χάλαγε, αν ανάμεσα σε δυο μοντέλα η ποιότητα της εικόνας δεν θα παρουσίαζε ιδιαίτερες διαφορές, ειδικά στην περίπτωση που οι πηγές είναι εκ των πραγμάτων είτε SD είτε απλό HD. Αν μάλιστα ανάμεσα σε αυτά τα δύο έχω να διαλέξω αξιοπιστία και ποιότητα εικόνας από τις ίδιες παραπάνω πηγές και κάποια συσκευή Full HD παρουσιάζει καλύτερη εικόνα από μια παρεμφερούς κόστους 4Κ, δεν θα είχα καμιά αντίρρηση να προτιμήσω την Full HD από την 4K.
- Θα ήταν ευχής έργο να μην υπήρχε ενσωματωμένος τηλεοπτικός δέκτης (δηλαδή η συσκευή να ήταν ένα σκέτο monitor) και αυτό διότι εδώ που είμαι δεν έχω καθόλου τύχη να λάβω επίγειο τηλεοπτικό σήμα από πουθενά, αφού μπροστά μου υπάρχει ένας λόφος 50 μέτρων, που κρύβει όλα τα τηλεοπτικά σήματα, τα οποία μάλιστα δεν είναι καν πάνω στο νησί, αλλά προέρχονται από άλλα γειτονικά νησιά (Μύκονος, Σύρος). Επομένως, ο μόνος τρόπος τηλεθέασης είναι αυτός που έχω καθιερώσει εδώ και χρόνια, δηλαδή η δορυφορική λήψη NOVA, στην οποία παραμένω υποχρεωτικά συνδρομητής (ή για κάποιον άλλο σαν και μένα, η Cosmote TV, για τον ίδιο λόγο). Φαντάζομαι όμως, ότι κάτι τέτοιο είναι μάλλον αδύνατο. Εκτός αν υπάρχει κάτι και δεν το γνωρίζω.
- Προφανώς, θα ήθελα να έχει κάποιες βασικές λειτουργίες smart, να έχει αρκετές εισόδους, τόσο HDMI όσο και άλλου είδους (Component και Composite). Να διαθέτει θύρα ή θύρες USB για να δέχεται εξωτερικές συσκευές με ταινίες και φωτογραφίες κ.α. παρόμοια.
- Τέλος, στο μυαλό μου τριγυρίζει ακόμα μια σκέψη, αλλά μόνο σκέψη: Να φέρω την Kuro εδώ και στη θέση της να πάρω μια καινούργια 65+. Δεν ξέρω όμως τι κόστος θα έχει μια τέτοια επιλογή για μια σύγχρονη συσκευή με ποιότητα εικόνας αντάξια του σήμερα (στον μέσο όρο), η οποία όταν θα αντικαταστήσει την Kuro θα με κάνει να πω: "Άξιζε τον κόπο!"

Κάθε γνώμη και πρόταση ευπρόσδεκτη
Ευχαριστώ
Καλημερα,Παναγιωτη
Ξεκινω με 4 διαπιστωσεις
Πρωτον το χρονικο σημειο,για αγορα τηλεορασης,δεν ειναι καλο
Αξιζει να περιμενεις εως το Black friday-για να κανεις αγορα
Δευτερον,εφοσον εχεις εθιστει,στην εικονα της πλασμα,καμια εισαγωγικη η μεσαια σειρα τηλεορασης τυπου lcd,δεν μπορει να εχει εικονα ανταξια της κουρο,παρα μονο οι ολεντ
Ειναι γνωστο οτι τα πανελ ολεντ τα κατασκευαζει η lg,για ολους τους παιχτες(Σονυ-Πανασονικ--Χισενς--Φιλιπς κα)
Το κοστος αγορας μιας 65 ολεντ τωρα ----------παει απο 1800 ε και πανω(Το αναφερω για την σκεψη σου για αλλαγη της κουρο-Τον Νοεμβριο θα ειναι στα 1500 ε-παλι πολυ λιγοτερα απο οσα ειχεις δωσει για την αγορα της κουρο πριν απο 10 χρονια)
Με λογικο κοστος (200 ε μαχ)επισης μπορεις να καλιμπραρεις την κουρο,και να παρατεινεις την μελλοντικη αγορα για κανα δυο χρονια ,οταν οι 77 ολεντ,θα ειναι σε λογικες τιμες
Τριτον,τα περσινα και φετινα εισαγωγικα μοντελα της Σαμσουγκ,εχουν χειροτερο μιντια πλειερ,σχετικα με αρχεια ηχου και εικονας απο τους υπολοιπους ανταγωνιστες--(Σονυ,ελ τζι,φιλιπς,χαισενς,Tcl,Πανασονικ)
Τεταρτο,στην οποια επιλογη σου,προσθεσε επεκταση εγγυησης στα 5 χρονια
Σχετικα με το αρχικο ερωτημα αγορας εισαγωγικης τηλεορασης για το εξοχικο εχω 4προτασεις
1.Hisense 557UA www.displayspecifications.com/en/model/e3a711f0
2.TCL55DP600 www.displayspecifications.com/en/model/b2861513
3.Samsung 55NU7402 www.displayspecifications.com/en/model/9eb9125d
4.Sony KD-55XF709 www.displayspecifications.com/en/model/98ae131d
Δεν προλαβα να τσεκαρω για ολα τα μοντελα την διαθεσιμοτητα Componet-Composite,ολα τις υπολοιπες απαιτησεις σου τις πληρουν
Η περσινη Χαισενς αξιζει λιγο παραπανω λογω πανελ 100/120 χερζ
Ελπιζω να βοηθησα καπως
 

Μηνύματα
366
Reaction score
1.416
Καλημέρα Παναγιώτη,

Συμφωνω με τον @BLUES σε όλα και θα πρόσθετα και την Sony KD-55XF7596 που είναι στο εύρος τιμής που έθεσες.

Δν ξέρω αν είσαι ήδη στο νησί ώστε πριν καταλήξεις σε κάποια καλό θα ήταν να τις δεις και από κοντά ώστε να έχεις μια καλύτερη εικόνα ειδικά αν σε απασχολεί και το θέμα της εμφάνισης.

Επίσης να τσεκαρεις τις βάσεις τους εκτός αν πρόκειται να μπει σε τοίχο οπότε δεν σε ενοχλεί όπως και να είναι.

Δυστυχως όλες έχουν ενσωματωμένο αποκωδικοποιητή , δν το γλυτώνεις πλέον.

Επισης οι Sony έχουν λειτουργικό android σε σχέση με τις άλλες με ότι συνεπάγεται αυτό.

Οσον αφορά την τελευταία σου σκέψη η αγορά από το πάνω ράφι για να δεις πραγματική διαφορά στην εικόνα με όλα τα καλουδια της εποχής θα σου κοστίσει πάνω από 1500 ευρώ αυτή την περίοδο.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
....Ελπίζω να βοήθησα κάπως
Δεν φαντάζεσαι πόσο!

Καλημέρα Παναγιώτη,

Συμφωνώ με τον @BLUES σε όλα και θα πρόσθετα και την Sony KD-55XF7596 που είναι στο εύρος τιμής που έθεσες.

Δεν ξέρω αν είσαι ήδη στο νησί ώστε πριν καταλήξεις σε κάποια καλό θα ήταν να τις δεις και από κοντά ώστε να έχεις μια καλύτερη εικόνα ειδικά αν σε απασχολεί και το θέμα της εμφάνισης.

Επίσης να τσεκάρεις τις βάσεις τους εκτός αν πρόκειται να μπει σε τοίχο οπότε δεν σε ενοχλεί όπως και να είναι.

Δυστυχώς όλες έχουν ενσωματωμένο αποκωδικοποιητή , δεν το γλυτώνεις πλέον.

Επίσης οι Sony έχουν λειτουργικό android σε σχέση με τις άλλες με ότι συνεπάγεται αυτό.

Όσον αφορά την τελευταία σου σκέψη η αγορά από το πάνω ράφι για να δεις πραγματική διαφορά στην εικόνα με όλα τα καλούδια της εποχής θα σου κοστίσει πάνω από 1500 ευρώ αυτή την περίοδο.
Πολύ σημαντικές οι παράμετροι που πρόσθεσες στις προτάσεις του BLUES, του οποίου ήδη διάβασα τις πολύ σημαντικές απόψεις του στο σχετικό νήμα για Αγορά μεγάλης tv.

Να διευκρινίσω ότι θεωρώ πως η φετινή περίοδος διακοπών βρίσκεται ήδη προς το τέλος της, επομένως κάθε προσπάθεια για αγορά TV για το εξοχικό μου μετατίθεται για μετά το τέλος της, με προοπτική για τις διακοπές (ή για οποιαδήποτε άλλη περίοδο, που θα χρειαστεί να μεταβώ στο νησί) του επόμενου χρόνου, οπότε μέχρι τότε σίγουρα θα μπορούσα να περιμένω για κάποια περίοδο εκπτώσεων ή κάποια Μαύρη Παρασκευή.

Η υπόθεση καλιμπραρίσματος της Kuro με έχει ήδη απασχολήσει στο παρελθόν (έχω μιλήσει με τον Μ.Κ. επανειλημμένα και διατηρώ και κάποιες προσωπικές σχέσεις μαζί του από την εποχή του AV Forum.gr), απλά δεν έχω βρει τον χρόνο να ασχοληθώ επισταμένα με το θέμα.

Μ' όλα ταύτα, η πρότασή σας για αναμονή αγοράς μεγαλύτερου μεγέθους είναι σημαντική και εξακολουθεί να παραμένει στη σκέψη μου προς υλοποίηση. Το βασικό κώλυμα είναι φυσικά το κόστος, αλλά αυτό θα χρειαστεί να το λύσω όταν η απόφαση παρθεί.

Και πάλι σας ευχαριστώ και τους δυο πάρα πολύ.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλημέρα σε όλους ξανά, ξαναφέρνοντας στην επικαιρότητα το νήμα.

Πριν παραθέσω την τελική μου (και υλοποιημένη ήδη) επιλογή, να σημειώσω ότι λίγες μέρες μετά το τέλος της καραντίνας, κάναμε μιαν επίσκεψη στο εξοχικό φίλου και συναδέλφου, στο Μαρμάρι της Εύβοιας. Μια μέρα πριν την προγραμματισμένη (μετά από συνεννόηση) αναχώρησή μας, με πήρε ο γιος του φίλου τηλέφωνο και με αγγάρεψε να μεταφέρω με το αυτοκίνητό μου (και με το καραβάκι της γραμμής) μια 55άρα LG, που είχε ήδη αγοράσει από κάποιο γνωστό μαγαζί της περιοχής. Πράγματι, έκανα τον κόπο, πήγα στο μαγαζί - κοντά μου ήταν - έβαλα το πακέτο με την TV στο αυτοκίνητο, την πήγαμε στη Ραφήνα κι από εκεί, με το καραβάκι, πέρασε απέναντι στην Εύβοια. Ρωτώντας, έμαθα ότι η εν λόγω TV είχε αγοραστεί με προσφορά του συγεκριμένου μαγαζιού στα 370+ ευρώ, τιμή μάλλον δελεαστική για τέτοιο μέγεθος τηλεόρασης 4Κ, ανεξάρτητα φυσικά από την περιορισμένη γκάμα δυνατοτήτων και προδιαγραφών του εν λόγω μοντέλου.

Όταν την εγκαταστήσαμε στο σπίτι του φίλου και είδα την εικόνα της, μολονότι δεν έβαλα τις φωνές από τον ενθουσιασμό μου, μπορώ να πω ότι το συγκεκριμένο μοντέλο κάλυπτε 100% τις απαιτήσεις ενός εξοχικού για καθημερινή χρήση, και για τον περιορισμένο χρόνο παραμονής σ' αυτό, που αντικειμενικά ισχύει για την πλειοψηφία των εξοχικών.

Οπότε, αναθεώρησα λίγο τις αρχικές μου σκέψεις και δίνοντας προτεραιότητα στην υπόθεση "κόστος" και σε συνδυασμό με όλα τα παραπάνω, βγήκα "στη γύρα", αναζητώντας ένα μοντέλο 50-55 ιντσών και με έυρος τιμής κοντά στο 400άρι. Για καλή μου τύχη, έπεσα πάνω στο Crazy Sundays του e-shop εκείνων των ημερών, που διέθετε το φετινό μοντέλο της Samsung UE55TU7172U, σε κάτι λιγότερο από 420 €.

Έκανα την "αποκοτιά", το παράγγειλα και την επόμενη μέρα ήταν στα χέρια μου. Έκατσα κι έφτιαξα ένα επιπλέον προστατευτικό περίβλημα από κόντρα πλακέ 3mm και φελιζόλ 30mm, "έκλεισα" την κούτα της συσκευής μέσα σ' αυτό, την φόρτωσα στη σκάρα του αυτοκινήτου και μαζί με ένα σωρό άλλα μπαγκάζια, κούτες με εργαλεία και άλλα είδη "τεχνικής υποστήριξης" τα περισσότερα, ταξίδεψε για το εξοχικό. Την εγκατέστησα χθες και έτρεξα το "έξυπνο" σετάρισμά της, πολύ γρήγορα.

Η συνέχεια ήταν περισσότερο ευχάριστη από την αναμενόμενη. Η εικόνα της (σε "τυπική" ρύθμιση, by default, που δεν την πείραξα) είναι πολύ καλή έως εξαιρετική σε πρόγραμμα High Definition, ενώ σε πρόγραμμα standard, είναι πλήρως αποδεκτή. Όπως έχω σημειώσει και πιο πάνω, η θέαση των τηλεοπτικών προγραμμάτων γίνεται μέσω του δορυφορικού δέκτη της Nova, αφού εδώ που βρίσκομαι δεν υπάρχει πρόσβαση σε επίγειο τηλεοπτικό σήμα, λόγω υψώματος, που αποκρύπτει κάθε διαθέσιμο σήμα. Και φυσικά δεν έχω καμιά διάθεση να ανεβαίνω στα κατσάβραχα για να στήσω κεραία με αμφισβητούμενα αποτελέσματα και βέβαια με την ρίψη ομοαξονικού καλωδίου, μήκους περίπου 100 μέτρων, στο έδαφος, για να φτάσει αυτό στον σπίτι.

Την θεωρώ τίμια και καλή επιλογή, και μάλιστα σε σχέση με την εικόνα που είχα δει στο σπίτι του φίλου στο Μαρμάρι, στην αντίστοιχη τηλεόραση της LG, η εδώ εικόνα είναι πολύ καλύτερη.

Ειρήσθω εν παρόδω σήμερα το εν λόγω μοντέλο το βρίσκεις λίγο περισσότερο από 425 € και παραπάνω, ανάλογα με το μαγαζί. Ακόμα και σ' αυτή την τιμή εξακολουθεί να αξίζει για χρήση, όπως η παραπάνω.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.582
Μηνύματα
2.864.944
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top