Προτάσεις-ερωτήσεις-απορίες για αγορά ηχείων

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.113
Reaction score
124.683
να παίξει ρόλο βάσης του κεντρικού το σαμπ
Όπως ήδη ειπα, εκεί είναι η πιο σωστή θέση για ένα σαμπ. Με διαφορά η πιο σωστή.

Αν το καταφέρεις (αν σου επιτρέψει ο χώρος) να παίξει ικανοποιητικά εκεί, έχεις κάνει θεωρητικά την καλύτερη δυνατή τοποθέτηση.

Έχουμε ξαναπεί τα βασικά.
Το ένα σαμπ πρέπει να είναι κέντρο ανάμεσα στα 2 κυρίως ηχεία, και ιδανικά στην ίδια απόσταση ακρόασης, και ιδανικά κολλητά σε τοίχο, και ιδανικά σε γωνία για να έχει το μεγαλύτερο δυνατό gain.

Όλα αυτά μαζί, τοποθέτηση σε γωνία όπως έχω προτείνει σε ξεχωριστό θρεντ.
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.142
Reaction score
26.706
Σ' "εκείνο το παλαιό νήμα" διάβασα το εξής (η υπογράμμιση δική μου)
Ο βασικός κανόνας ελάχιστης διέγερσης των στασίμων είναι η τοποθέτηση στο 1/3 της κάθε διάστασης του χώρου. Αυτό πρακτικά δεν μπορεί να ικανοποιηθεί ως προς τη διάσταση του ύψους, οπότε μένουν οι άλλες δύο. Αν το ένα σαμπ μπει ανάμεσα στα 2 ηχεία, αυτό το φέρνει κοντά στο κέντρο της μικρής διάστασης του δωματίου, άρα στάσιμο
Τι έχει αλλάξει έκτοτε και δεν το βλέπω καθόλου στις προτάσεις τα τελευταία 2 χρόνια που είμαι στο φόρουμ?
 

Μηνύματα
1.416
Reaction score
2.536
Μόλις τελείωσα με τις μετακομίσεις, το σαμπ μπήκε ακριβώς στη μέση με το κεντρικό επάνω του, έγινε η ισοστάθμιση και το gain του σαμπ είναι ακόμα πιο κάτω, σχεδόν στο "παρά εικοσιοκτώ" και με -7db από τον Pioneer...:errwhat:
Το αποτέλεσμα τώρα είναι ακόμα καλύτερο, τόσο στη μουσική (αν και πίστευα ότι δεν γίνεται καλύτερα), όσο και στις ταινίες, όπου εξαφανίστηκαν πλήρως οι οποιεσδήποτε "παραφωνίες", ακόμα και σε πολύ υψηλές στάθμες...
Βέβαια, αναγκάστηκα να βάλω λοξά τον ενισχυτή (με αποτέλεσμα να μην πατάνε τα δύο μπροστινά πόδια στο ρακ) όπως φαίνεται προκειμένου να μπορέσω να διατηρήσω την σωστή απόσταση ακρόασης από το κεντρικό, αλλά προς το παρόν δε μπόρεσα να βρω καλύτερη λύση χωρίς να αλλάξω όλα τα καλώδια με μακρύτερα...
20190908_162736.jpg

 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.113
Reaction score
124.683
Τι έχει αλλάξει έκτοτε και δεν το βλέπω καθόλου στις προτάσεις τα τελευταία 2 χρόνια που είμαι στο φόρουμ?
Τίποτα.

Ικανοποιείται αυτή η συνθήκη με 2 σαμπ ως βάσεις στα 2 κυρίως ηχεία.
Post automatically merged:

Μόλις τελείωσα με τις μετακομίσεις
Η ελεύθερη επιφάνεια του σαμπ μπροστά από το κεντρικό, δεν είναι σωστό να υπάρχει.

Το κεντρικό πρέπει να είναι "πρόσωπο" με την πρόσθια μπάφλα του σαμπ, ώστε να μην υπάρχει οριζόντια επιφάνεια που θα δίνει πρώτη ανάκλαση.
Post automatically merged:

Το αποτέλεσμα τώρα είναι ακόμα καλύτερο, τόσο στη μουσική (αν και πίστευα ότι δεν γίνεται καλύτερα), όσο και στις ταινίες
Η μ@λακια με τις ισχύουσες θεωρίες και αρχές στο audio, είναι ότι όντως ισχύουν.

Στην πράξη, απλώς επιβεβαιώνονται.

Κανένας μας δεν είχε άγχος ή αγωνία ή περιέργεια να μάθει αν έτσι θα έπαιζε καλύτερα, ήταν προδιαγεγραμμένη η πορεία.

Απλώς το άκουσες κιόλας, πράγμα που σημαίνει μόνο ότι δεν είσαι κουφός.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Η τηλεοραση ποσων ιντσων είναι? Είναι 4Κ? Και ποια ακριβως η αποσταση εχεις από τα ηχεια κι από την τηλεοραση? (νομιζω ότι καπου το εγραψες αλλα να μην το ψαχνω). Τον ενισχυτή τον εχεις από πισω επειδή δεν φτανει το μηκος των καλωδιων? (άλλο λογο δεν βρισκω).

Παντως απ οτι φαινεται απο πισω από το σαμπ εχεις μπετον κι αυτο για το σαμπ και το μπασο σου γενικα καλο ειναι.

Τα μαυρα καλωδια που πανε προς τα πισω ειναι αυτα απο ενισχυτη προς τα πισω ηχεια? Ειναι xlr? Γραψε αλλη μια φορα ποσα τετραγωνικα ειναι ολος ο χωρος?
 

Μηνύματα
1.416
Reaction score
2.536
Η τηλεοραση ποσων ιντσων είναι? Είναι 4Κ? Και ποια ακριβως η αποσταση εχεις από τα ηχεια κι από την τηλεοραση? (νομιζω ότι καπου το εγραψες αλλα να μην το ψαχνω). Τον ενισχυτή τον εχεις από πισω επειδή δεν φτανει το μηκος των καλωδιων? (άλλο λογο δεν βρισκω).

Παντως απ οτι φαινεται απο πισω από το σαμπ εχεις μπετον κι αυτο για το σαμπ και το μπασο σου γενικα καλο ειναι.

Τα μαυρα καλωδια που πανε προς τα πισω ειναι αυτα απο ενισχυτη προς τα πισω ηχεια? Ειναι xlr? Γραψε αλλη μια φορα ποσα τετραγωνικα ειναι ολος ο χωρος?
Η τηλεόραση είναι 55", 4Κ της Philips. Η απόσταση ακρόασης είναι 1,77 μέτρα και η απόσταση θέασης είναι 2 μέτρα.
Ο ενισχυτής είναι από πίσω γιατί δεν φτάνουν τα καλώδια (τον είχα πάντα στη μέση και υπολόγιζα τα μήκη των καλωδίων βάση αυτού) και λοξά για να πάει το σαμπ πιο πίσω ούτως ώστε να έρθει το κεντρικό στην ίδια απόσταση με τα άλλα ηχεία, συν του ότι πρέπει να ανοίγει το πορτάκι και να έχω πρόσβαση με το remote.
Τα μαύρα καλώδια που πάνε προς τα πίσω είναι όντως για τα πλαϊνά ηχεία, RCA σε XLR. Ο χώρος είναι περίπου32 τ.μ.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Επομένως αυτό που είναι ευκολο να γινει και οικονομικο να παρεις μονο καλωδια επαρκη σε μέγεθος που να βαλεις τον ενισχυτή στο πλαι και το σαμπ να είναι ησυχο από πισω. Και στην ουσια μονο το ένα καλωδιο χρειαζεται να είναι μεγαλυτερο από τα υφισταμενα. Προφανως το κοστος είναι πολύ μικρο.
 

Μηνύματα
1.416
Reaction score
2.536
Επομένως αυτό που είναι ευκολο να γινει και οικονομικο να παρεις μονο καλωδια επαρκη σε μέγεθος που να βαλεις τον ενισχυτή στο πλαι και το σαμπ να είναι ησυχο από πισω. Και στην ουσια μονο το ένα καλωδιο χρειαζεται να είναι μεγαλυτερο από τα υφισταμενα. Προφανως το κοστος είναι πολύ μικρο.
Για να πάω τον ενισχυτή στο πλάϊ πρέπει να πάρω ένα decoupler τύπου auralex να τον βάλω επάνω γιατί το πάτωμα είναι με παλέτες και κουνιέται ολόκληρο, πέρα από τα καλώδια (το ρακ δεν φτάνει). Το έχω στα υπόψη κι αυτό πάντως...
 

Μηνύματα
1.416
Reaction score
2.536
Επίσης, ξέχασα να αναφέρω ότι κατά τη διάρκεια της ταινίας "Godzilla - King of Monsters" το κεντρικό άλλαξε θέση επάνω στο σαμπ και κοιτούσε προς τα αριστερά, παρόλο που το έχω επάνω και σε αντιολισθητική & αντικραδασμική βάση...:mad::headbang::lol::lol:
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Υπαρχει πλακακι στα Leroy Merlyn που είναι από καουτσούκ. (για εξωτερικούς χωρους - κηπους). Αυτό κανει πολύ καλα δουλεια για αντικραδασμικο. Φυσικα είναι και φτηνο (αν δεν κανω λαθος 6-7 ευρω το τεμαχιο) Οι διαστασεις είναι 0,50Χ050 μ. Το παχος 3 εκατοστα.

Φτηνες και καλες λυσεις. Μονο αν το πιασεις στο χερι θα καταλάβεις και την ποιοτητα. Εχω παρει ένα.

Βασικα καποτε πηρα 4 αντικραδασμικο από ειδικο μαγαζι Περιπου 5 εκατοστα Χ5 εκαστο. Παχος 3 εκατοστα. Διαπιστωσα ότι ηταν από καουτσούκ. Κοστος 5 ευρω το τεμαχιο!
Οποτε το πλακακι του Leroy συμφερει. Αν θελεις σουπερ αντικραδασμικο, παιρνεις δυο τετοια, το ένα πανω στο άλλο κι αστο να γινεται σεισμος.
Post automatically merged:

Αν καποτε αποφασισεις να κανεις το πατωμα (καταλαβαίνω ότι δεν είναι προτεραιοτητα - όμως εδώ τα γραφουμε και όταν δοθεί η ευκαιρια εχεις λυση).

Θα περασεις πρωτα ένα πετροβαμβακα - τον σκληρο - τουλάχιστον 5 εκατοστα παχος. Από πανω του θα βαλεις φελο (φτηνος είναι κι αυτος). Και πανω από το φελο θα βαλεις laminate. Θα εχεις εξαιρετικη λυση, μπορεις να το κανεις μονος σου ακομη κι αν δεν πιανουν τα χερια σου, και είναι και οικονομικη. Ειδες? :drinks:
 
Last edited:




Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
IMG_20190909_144859.jpg

Post automatically merged:

IMG_20190909_144828.jpg
IMG_20190909_144828.jpg
IMG_20190909_144828.jpg

Post automatically merged:

οι δυο οψεις. Από τη μια μερια είναι μαυρο κι από την άλλη μπορντω
Post automatically merged:

IMG_20190909_144859.jpg

Post automatically merged:

IMG_20190909_144828.jpg
IMG_20190909_144828.jpg
IMG_20190909_144828.jpg

Post automatically merged:

οι δυο οψεις. Από τη μια μερια είναι μαυρο κι από την άλλη μπορντω
Είναι παχω και βαρυ, αρκετα βαρυ θα ελεγα
 

Μηνύματα
1.416
Reaction score
2.536
'Εψαξα όλο το Leroy εξονυχιστικά και ρώτησα και όλους τους υπαλλήλους που βρήκα, δεν υπάρχει αυτό το προϊόν, πιθανόν να έχει καταργηθεί...
 

Μηνύματα
1.416
Reaction score
2.536
Ελπίζω αυτή να είναι η τελευταία μετακόμιση...
Βρήκα τελικά τη λύση στο ρακ, το έκανα δύο κομμάτια και έβαλα στο ένα τον ενισχυτή και στο άλλο το Sony και το πολύπριζο με τα υπόλοιπα μαραφέτια.
Έτσι πήγε πιο πίσω το sub και μπόρεσα να φέρω το κεντρικό πρόσωπο, οπότε λύθηκαν όλα τα βασικά προβλήματα.
Μόλις τελείωσα με την ισοστάθμιση και το τεστάρισμα, όλα τέλεια !
20190909_211112.jpg
 

Μηνύματα
157
Reaction score
109
'Εψαξα όλο το Leroy εξονυχιστικά και ρώτησα και όλους τους υπαλλήλους που βρήκα, δεν υπάρχει αυτό το προϊόν, πιθανόν να έχει καταργηθεί...

Υπάρχει άμεσα διαθέσιμο σε αεροδρόμιο κ Πειραιά κ στα λοιπά με παραγγελία
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.113
Reaction score
124.683
Παραμένει αστείο το ... μέγεθός τους για τον ήχο που βγάζουν, ε;

:lolsign: :lolsign: :lolsign:

Και η τιμή τους το ίδιο!
Βασικά έχεις φτιάξει ένα συνολακι σε αχτύπητο κοστολογιο, με ήχο που ξεπέρασε τις πρότερες ακριβές χαιενταδικες επιλογές σου, κι ας αποτελέσει ιδέα για πολλά παιδιά που ψάχνονται.

:hi:
 

Μηνύματα
1.416
Reaction score
2.536

Υπάρχει άμεσα διαθέσιμο σε αεροδρόμιο κ Πειραιά κ στα λοιπά με παραγγελία
Εγώ πήγα στο Μαρούσι...γκαντεμιά...:roflmao::rolleyes:
Σ' ευχαριστώ πάντως, θα το πάρω σύντομα !
Παραμένει αστείο το ... μέγεθός τους για τον ήχο που βγάζουν, ε;

:lolsign: :lolsign: :lolsign:

Και η τιμή τους το ίδιο!
Βασικά έχεις φτιάξει ένα συνολακι σε αχτύπητο κοστολογιο, με ήχο που ξεπέρασε τις πρότερες ακριβές χαιενταδικες επιλογές σου, κι ας αποτελέσει ιδέα για πολλά παιδιά που ψάχνονται.

:hi:
Τα 'χω ξαναπεί πολλές φορές, είναι απίστευτο αυτό που ακούω...και να φανταστείς ότι ξεκίνησα να πάρω κάτι πολύ οικονομικό για να μπορώ να ακούω απλά αξιοπρεπώς λίγη μουσική. Ούτε στα πιο τρελά μου όνειρα δεν το φανταζόμουν !
Πάντως για να είμαστε σωστοί, καταλαβαίνω απόλυτα όσους είναι δύσπιστοι και σκεπτικοί διαβάζοντας όλα αυτά. Το ίδιο ήμουν κι εγώ πριν αποφασίσω να κάνω το βήμα, το οποίο έκανα κυρίως λόγω ανάγκης και δευτερευόντως επειδή μου αρέσει να πειραματίζομαι, σε αντίθετη περίπτωση δεν ξέρω κατά πόσο θα πήγαινα προς αυτή τη λύση αν είχα παραπάνω χρήματα να ξοδέψω, ειλικρινά δεν ξέρω...
Βέβαια, η αλήθεια είναι ότι έχοντας διαβάσει όλα τα τελευταία ποστ περί ενεργών - κυρίως από εσένα - θα ήμουν περισσότερο "ψυλιασμένος" αν αποφάσιζα τώρα να ξεκινήσω και θα έδινα μεγάλη βάση στο θέμα...
Όποιος πάντως ψάχνεται και θέλει να ακούσει με τ' αυτιά του τι μπορούν να κάνουν αυτά τα μικρά σε έναν αφρόντιστο και δύσκολο χώρο με εισαγωγικά συνοδά και μένει Αθήνα, είναι ευπρόσδεκτος !
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.420
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top