Προτάσεις-ερωτήσεις-απορίες για αγορά ηχείων


Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.826
Ρε δεν πάμε καθόλου καλά ρεεεεεεε......:eek::roflmao::mad:

Λοιπόν, όπως είπα και στο πρηγούμενο ποστ το μπάσο που βγαίνει από το "μικρό" Presonus είναι πάρα πολύ δυνατό, ακόμα και με το ρυθμιστικό του gain στο "παρά τέταρτο" και -12db από τον Pioneer λόγω ισοστάθμισης.
Τελικά όμως είναι τόσο δυνατό που βγαίνει πολύ μπροστά απ' όλο το σύνολο, σε σημείο να νιώθεις τις χορδές του μπάσου να χοροπηδάνε στο στομάχι και τις μποτιές να σου βαράνε το στήθος, χωρίς όμως η υπόλοιπη μουσική σκηνή να ακολουθεί. Συν του ότι όσο ανεβαίνει η ένταση αρχίζει και χαλάει λίγο η συνταγή, με αποτέλεσμα να ακούς τα προβλήματα του χώρου παρ' όλη την (εξαιρετική) δουλειά του antimode πρωτίστως.
Εν ολίγοις, δεν ήμουν ικανοποιημένος από το δέσιμο με τους δορυφόρους, οπότε σήμερα το πρωί επανέλαβα όλη τη διαδικασία της ισοστάθμισης από την αρχή, βάζοντας το ρυθμιστικό του gain στο παρά τέταρτο κατά την ισοστάθμιση του antimode, κάτι που βοήθησε να μην πετάγομαι από τη θέση μου σε κάθε κύκλο ισοστάθμισης και χωρίς υπερβολικό χτύπημα από το γούφερ του sub.
Συνεχίζω με την ισοστάθμιση του Pioneer και φυσικά παίρνω πάλι το μήνυμα να κατεβάσω τη στάθμη του sub, οπότε (χωρίς να κοιτάζω από πίσω τη θέση του ρυθμιστικού) αυτή τη φορά αποφασίζω να ακολουθήσω τις οδηγίες του ενισχυτή και χαμηλώνω διαδοχικά 3-4 φορές το ρυθμιστικό μέχρι να σταματήσει να βγαίνει στην οθόνη το μήνυμα, οπότε προχωράω και τελειώνω με την ισοστάθμιση.
Ρίχνω ένα βλέφαρο στο τέλος και βλέπω ότι ο Pioneer έχει "δώσει" από -3,5db στους δορυφόρους και -10db στο sub (από -12 που ήταν πριν), οπότε τα αφήνω έτσι και ξεκινάω τις ακροάσεις, για να διαπιστώσω με μεγάλη μου ευχαρίστηση ότι πλέον όλα είναι ακριβώς όπως πρέπει, η μουσική σκηνή είναι άψογη και το μπάσο όσο ακριβώς χρειάζεται χωρίς υπερβολές (παίζω και on/off με το bypass switch που έχει το sub), ενώ η ακρίβεια, η ταχύτητα, η ατάκα και το σβήσιμο είναι "από άλλο πλανήτη" !!
Ακόμα και σε υψηλές εντάσεις, δεν υπάρχει χαλάρωση, μπουμάρισμα ή ουρές και γενικά έχει απόδοση "ξυράφι". Λέω τώρα ας δω σε τι θέση είναι το gain control στην πίσω πλευρά του sub και βλέπω αυτό

20190907_141409.jpg


ΕΛΕΟΣ !!!!!

Με μόνο 170 Watt RMS, -10db από την ισοστάθμιση και το ρυθμιστικό στο "παρά εικοσιπέντε" και με 10ιντσο κώνο ?

Συνεχίζω με ταινίες και με το gain στο "παρά τέταρτο" γίνεται της "πόπης" το κάγκελο, χωρίς το παραμικρό ίχνος παραμόρφωσης ή χαλάρωσης ή ό,τι άλλο θέλετε που μπορεί να χαλάσει την ηχητική πανδαισία που ακολουθεί...

Τι στο διάολο κάνουν εκεί και γιατί εμείς τόσα χρόνια χαλάμε τα χρήματά μας αλλού ? (δεν θέλω απάντηση από τον Κώστα ειδικά, την έχω εμπεδώσει πλέον, ρητορικό είναι το ερώτημα)...:roflmao::lol::lol:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Μάλλον το πρισόνους δε θα το βγάλεις στις αγγελίες να το ξεφορτωθείς τελικά...

Και μάλλον ούτε τους δορυφόρους.

Κρίμα. Σταματάει να κινείται το χρήμα.

Αυτά είναι τα προβλήματα με τέτοιες λάθος επιλογές, δεν έχεις μετά παρεδώσε και τραμπες, χάνεται όλη η γλύκα...

Αν πάντως για τους χψζ λόγους σου'κατσε καλά το μπάσο με ένα σαμπ, άστο όπως είναι και φόρτωνε κι άλλους δορυφόρους μέχρι να απολαύσεις immersive experience, σε εκπληκτικά χαμηλό συνολικό κόστος, συγκρινόμενο πάντα με τις χαιεντικες πρότερες επιλογές σου.
 

Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.826
Μάλλον το πρισόνους δε θα το βγάλεις στις αγγελίες να το ξεφορτωθείς τελικά...

Και μάλλον ούτε τους δορυφόρους.
Μπα, δε νομίζω, τουλάχιστον αν δεν κερδίσω κανένα τζόκερ...

Αυτά είναι τα προβλήματα με τέτοιες λάθος επιλογές, δεν έχεις μετά παρεδώσε και τραμπες, χάνεται όλη η γλύκα...
Ναι, έχεις δίκιο...:thumbsup::tongue:

Αν πάντως για τους χψζ λόγους σου'κατσε καλά το μπάσο με ένα σαμπ, άστο όπως είναι και φόρτωνε κι άλλους δορυφόρους μέχρι να απολαύσεις immersive experience, σε εκπληκτικά χαμηλό συνολικό κόστος, συγκρινόμενο πάντα με τις χαιεντικες πρότερες επιλογές σου.
Προκειμένου να απολαύσω immersive χρειάζονται πέρα από δορυφόρους & κατάλληλος προενισχυτής με dirac (πχ Nad από αυτά που διαβάζω), δηλαδή αρκετά χρήματα. Θέλω να πιστεύω ότι σε κάποια φάση θα φτάσω και εκεί, σίγουρα όμως όχι σύντομα μιας και προηγούνται άλλα, άσχετα με το audio...
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Βάλε το σαμπ ανάμεσα από τα ηχεία, μπροστά από το έπιπλο.
Κάνε ότι ζητάει η ισοσταθμιση χωρίς αυτοσχεδιασμούς
 

Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.826
Βάλε το σαμπ ανάμεσα από τα ηχεία, μπροστά από το έπιπλο.
Κάνε ότι ζητάει η ισοσταθμιση χωρίς αυτοσχεδιασμούς
Δεν χωράει μπροστά από το έπιπλο, δεν αυτοσχεδιάζω όπως είδες στο τελευταίο ποστ, τα άφησα όπως τα έφτιαξε ο ενισχυτής. Μόνο στις ταινίες που θέλεις το κάτι παραπάνω (βασικά σε ενδιαφέρει περισσότερο το impact) ανεβάζω τη στάθμη του sub.
 

Μηνύματα
127
Reaction score
63
καλησπέρα και μεγιες για το σαμπ, να το χαρείς και καλές ακροάσεις!! Ήθελα να ρωτήσω πως και δεν προτιμήθηκε το αντίστοιχο σαμπ την ηχείων που είναι ταιριασμενα τα κρος και είναι "ειδικά" σχεδιασμένο για τα συγκεκριμένα ηχεία; πέρα από την απόκριση που πιστεύω είναι στα ίδια καθώς το πρεσονους δεν αναφέρει το ποσό μείον είναι στα ντεσιμπέλ για να φτάνει εκεί. Άλλη διαφορά που εντοπίζω ειναι το max spl Που όντως είναι αρκετά μεγάλη η διαφορά και μια λογική υπόθεση είναι λογικά η αποσβεντικη ικανότητα του σαμπ ως προς το Άνταμ όπως έχω διαβάσει εδώ; υπάρχει η πιθανότητα ενδεχομενως να αναφέρω και κάτι που δεν ισχύει. Διορθώνεται ελεύθερα :p
 

Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.826
καλησπέρα και μεγιες για το σαμπ, να το χαρείς και καλές ακροάσεις!! Ήθελα να ρωτήσω πως και δεν προτιμήθηκε το αντίστοιχο σαμπ την ηχείων που είναι ταιριασμενα τα κρος και είναι "ειδικά" σχεδιασμένο για τα συγκεκριμένα ηχεία; πέρα από την απόκριση που πιστεύω είναι στα ίδια καθώς το πρεσονους δεν αναφέρει το ποσό μείον είναι στα ντεσιμπέλ για να φτάνει εκεί. Άλλη διαφορά που εντοπίζω ειναι το max spl Που όντως είναι αρκετά μεγάλη η διαφορά και μια λογική υπόθεση είναι λογικά η αποσβεντικη ικανότητα του σαμπ ως προς το Άνταμ όπως έχω διαβάσει εδώ; υπάρχει η πιθανότητα ενδεχομενως να αναφέρω και κάτι που δεν ισχύει. Διορθώνεται ελεύθερα :p
Ευχαριστώ !
Προτίμησα το presonus γιατί έχει αισθητά περισσότερα spl, κατεβαίνει πολύ πιο χαμηλά και δεν το συνδέω επάνω στους δορυφόρους για να με ενδιαφέρει το ματσάρισμα με τοπυς δορυφόρους, αλλά στο κανάλι LFE τοιυ ενισχυτή.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
δεν το συνδέω επάνω στους δορυφόρους για να με ενδιαφέρει το ματσάρισμα με τοπυς δορυφόρους, αλλά στο κανάλι LFE τοιυ ενισχυτή.
Δις ιζ ρονγκ.

Ας είναι στο λφε.

Ένα Άνταμ 12-αρι, καλύτερα θα έκανε παρέα στα ..Άνταμ.

Και το Άνταμ το 21-αρι, ακόμα καλύτερη παρέα, τίγκα στα ανέκδοτα, όλοι χαρούμενοι οι δορυφόροι, είναι μεγάλος γλεντζές ο 21-αρης, η ψυχή της παρέας.

Δε γ@μεις, ψηλά καπέλα. Άλλωστε είναι τζάμπα το πρισονους, κι αυτός είναι ο κύριος λόγος που το προτίμησες, και καλά έκανες, εσύ καθορίζεις το μπάτζετ. Και το δικό σου το μπάτζετ, είναι η κύρια παράμετρος του συστήματος.
 

Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.826
Δις ιζ ρονγκ.

Ας είναι στο λφε.
Πληζ τελ μη γουάϊ...για πες πως πρέπει να γίνει η σωστή συνδεσμολογία...

Ένα Άνταμ 12-αρι, καλύτερα θα έκανε παρέα στα ..Άνταμ.

Δε γ@μεις, ψηλά καπέλα. Άλλωστε είναι τζάμπα το πρισονους, κι αυτός είναι ο κύριος λόγος που το προτίμησες, και καλά έκανες, εσύ καθορίζεις το μπάτζετ.
Όπως σωστά γράφεις, είναι τσάμπα το Presonus, παίρνω 4 τέτοια για ένα 12άρι Adam...
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Στην φωτογραφία φαίνεται ότι χωράει άνετα.
Απλός βάλτο και κάνε το έπιπλο λίγο πιο πίσω, είναι λάθος στο δεξί ντουβάρι.
Βάλε κρος 80Hz και ακολούθα τις οδηγίες.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
για πες πως πρέπει να γίνει η σωστή συνδεσμολογία...
Βρε σωστά έκανες τη συνδεσμολογία, δεν έχεις κάνει κάποιο λάθος.
Απλώς το Άνταμ δένει πιο σωστά με τα Άνταμ, το πρισονους με τα πρισόνους και το χψζ σαμπ με το χψζ δορυφόρο του.

Στην περίπτωση που στέλνεις σήμα από τον προ στο σαμπ και το σαμπ κάνει το κρος και στέλνει αυτό σήμα στους δορυφόρους, τότε υποχρεωτικά πρέπει να πάρεις το σετακι όπως το δίνουν. Το έχουν στήσει στην πένα.

Πολλά σαμπ έχουν κροσαρισμενες εξόδους για 2 ή 7 δορυφόρους, κάνοντας ένα εξαιρετικό μπας μάνατζμεντ, όπως το τζενελεκ που έχω, και όπως τα Κλάιν Μάιν 870 που επίσης έχω. Ε, εκεί είναι αμαρτία να μη πάρεις ομόσταυλα μηχανάκια, αφού κάποιοι τα έχουν σεταρει στην πένα.
 

Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.826
Στην φωτογραφία φαίνεται ότι χωράει άνετα.
Απλός βάλτο και κάνε το έπιπλο λίγο πιο πίσω, είναι λάθος στο δεξί ντουβάρι.
Βάλε κρος 80Hz και ακολούθα τις οδηγίες.
Δεν χωράει σου λέω, θα ακουμπάει στα πόδια μου γιατί η θέση ακρόασης είναι πολύ κοντά...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Στην φωτογραφία φαίνεται ότι χωράει άνετα.
Απλός βάλτο και κάνε το έπιπλο λίγο πιο πίσω, είναι λάθος στο δεξί ντουβάρι.
Βάλε κρος 80Hz και ακολούθα τις οδηγίες.
Καλά στα λέει, εγώ συμφωνώ μαζί του, πρέπει να το παλέψεις αυτό το σενάριο, για την τιμή των όπλων.

Μπορεί να παίξει ρόλο βάσης του κεντρικού το σαμπ, και να βαλεις το ρακ παραδίπλα.

Το ρακ δε χρειάζεται να είναι κέντρο. Μπορεί να πάει το ρακ στη γωνία, ή στην πίσω γωνία, ή σε άλλο δωμάτιο.
Post automatically merged:

Επίσης, αν είσαι απόλυτα ικανοποιημένος με αυτό που ακούς, μας γράφεις όλους στα 3 σου.
 


Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.826
Βάλτο επάνω στο ρακ .
Δεν χρειάζεται να είναι στο πάτωμα.
Και το κεντρικό που θα το βάλω ? όπως βλέπεις δεν υπάρχει χώρος...ίσως τώρα που κατάλαβα τι φταίει στην ισοστάθμιση να το βάλω πάλι από πίσω, εκεί που είναι στη φωτογραφία, θα δω, αναλόγως τα κέφια...
Edit: Τώρα είδα και τη συνέχεια από τον Κώστα, άμα βρω όρεξη θα κάνει δοκιμές...
 

Μηνύματα
127
Reaction score
63
Η αλήθεια είναι ότι μιλούσα για το 10αρι Άνταμ Τ10, που είναι και το αντίστοιχο σαμπ τω T7V που έχεις σωστά; Η αλήθεια είναι ότι έχουν όντως μεγάλη διαφορά στην ένταση και εκεί μπαίνει το δίλλημα καλύτερα δέσιμο ή περισσότερη ένταση. Η τιμή είναι παρομοια και για τις 2 επιλογές.
 


Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.826
Δίπλα απο το κεντρικό βρε.
Ρε τι τραβάω ο άνθρωπος....πάλι θα κοψομεσιαστώ να μετακινώ τα έπιπλα και τα παρελκόμενα...θα δω τι μπορώ να κάνω, το σαμπ πάντως δεν χωράει κάτω από την τηλεόραση, θα πρέπει να φύγει από τη μέση το ρακ...
Ξεκινάω δοκιμές γιατί μου την ανάψατε τη φυτιλιά...:mad::roflmao::lol:
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Βάλτο για δοκιμή επάνω, αν δουλέψει ( που θα δουλέψει) μετά κάνε... γυμναστική :gotcha:
Επειδή ο χώρος είναι για εσένα προσπάθησε να το κάνεις βάση για το κεντρικό.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.095
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top