τελικά δεν χρειάζεται subwoofer αρκεί ένας ενισχυτής που να παίζει τα ηχεία σου

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
και οι σαχλαμάρες έχουν τη φάση τους
ενδεχομένως στην περίπτωσή σου να μην χρειάζεσαι subwoofer, .... έχεις ηχεία με ομαλή αποκοπή χαμηλά 12 dB/οκτάβα σε μικρό χώρο, και πιθανότατα ακους ικανοποιητικά κάτω από 60 Hz... δεν αποτελεί όμως αυτό γενικότητα όπως υποννοεί ο τίτλος
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.665
το ιδανικό για μένα θα ήταν ένα sub που απλώς θα έπαιζε τις συχνότητες που δεν έχω δηλαδή απο 20 έως 60 κύκλους
Καμία σχέση.
Θες κρος πάνω από τους 80 κύκλους.
Τες πα, για κρεβατοκάμαρα πολύ το τραβήξαμε το παραμύθι...
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
ενδεχομένως στην περίπτωσή σου να μην χρειάζεσαι subwoofer, .... έχεις ηχεία με ομαλή αποκοπή χαμηλά 12 dB/οκτάβα σε μικρό χώρο, και πιθανότατα ακους ικανοποιητικά κάτω από 60 Hz... δεν αποτελεί όμως αυτό γενικότητα όπως υποννοεί ο τίτλος
Ακριβως. Συν οτι μιλαμε για κρεβατοκαμαρα, αρα δεν υπαρχει λογος για υψηλες σταθμες.
 

Μηνύματα
262
Reaction score
135
και γιατί να κόψω 20 κύκλους από ένα τόσο σωστό ηχείο και αφού ο ενισχυτής το παίζει όπως πρέπει
 

Μηνύματα
262
Reaction score
135
Τες πα, για κρεβατοκάμαρα πολύ το τραβήξαμε το παραμύθι..
μην το υποτιμάτε παρακαλώ διότι εκεί συντελούνται πράξεις που προωθούν το έθνος (με τέτοια υπογεννητικότητα) γιατί όχι μετά μουσικής. :lolsign:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
και βέβαια απλά εδώ με συμβουλέψατε ότι τα cross subs υποβαθμίζουν τον ήχο
Συνιστάται παράθεση ακριβών φράσεων αντί συγκεχυμένων αναφορών.
γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει αν μπορώ δηλαδή να χρησιμοποιήσω ταυτόχρονα και τα xlr όπως και τα rca pre outs του προενισχυτή μου https://www.hegel.com/products/pre/p20 έτσι ώστε μελλοντικά να μπορώ να χρησιμοποιήσω κάτι τέτοιο https://www.odes.gr/el/epaggelmatik...s-temblor-t-10-aftoenisxyomeno-subwoofer.html που είναι και προσιτό
H Hegel υποστηρίζει ότι ο Ρ20 διαθέτει πολύ χαμηλή αντίσταση εξόδου και μπορεί να οδηγήσει άνετα οποιοδήποτε τελικό στάδιο.Δεν παρέχει συγκεκριμένες τιμές στην αντίσταση και χωρητικότητα εξόδου.Θα ανέμενα όμως με βάση την παράδοση των Hegel την ικανότητα για παράλληλη οδήγηση.

Αμφιβάλλω όμως κατά πόσον το Temblor T10S θα ακολουθούσε πειστικά προσφέροντας περιγραφή χαμηλών εφάμιλλη των απαιτήσεων που θέτει η ποιότητα απόσβεσης στα SCM-7.Υπόψιν ότι δεν κάνει να έχει το sub κατώτερη ποιότητα απόσβεσης από τα κύρια ηχεία σε αμιγώς μουσική χρήση.
 

Μηνύματα
262
Reaction score
135
μπορώ να δω αν ισχύει δοκιμάζοντας ταυτόχρονη οδήγηση του υπάρχον sub (δεν είναι θεμιτό διότι δεν έχει cross) και του τελικού απλά φοβάμαι μην κάνω καμιά ζημιά γ αυτό και ρώτησα.
Post automatically merged:

το temblor t10s ήταν απλώς ένα παράδειγμα ατυχές ίσως
Post automatically merged:

μια τελευταία ερώτηση η τάση βολτ εξόδου της xlr δεν πρέπει να είναι μεγαλύτερη της rca εξόδου?
 
Last edited:


Μηνύματα
262
Reaction score
135
τα high level input output εννοείτε?
Post automatically merged:

παρόλα αυτά η προσωπική μου γνώμη είναι να μην παρεμβάλλω καμία συσκευή αμφιβόλου ποιότητας ανάμεσα στον προ και τον τελικό.
 
Last edited:

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Σαφως και ειναι αναγκαιο κακο να το κανεις μεσω σαμπ......
Σε εσενα δυστυχως με αυτα που εχεις,μονο ετσι γινεται.
 


Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
.Υπόψιν ότι δεν κάνει να έχει το sub κατώτερη ποιότητα απόσβεσης από τα κύρια ηχεία σε αμιγώς μουσική χρήση.
Μεταφραση: Μην περιμενεις να την βγαλεις φτηνα. Το σαμπ θα κοστισει οσο και τα ηχεια σου, μπορει και περισσοτερο.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Η συζήτηση αφορά σύστημα κρεβατοκάμαρας; αφιερώνετε τόσο πολυ χρόνο και προσοχή στην μουσική στην κρεβατοκάμαρα που να αξίζει η επένδυση σε ATC, Hegel, και να συζητάμε και για sub?

Κανένα σουλουπωμένο lifestyle all-in-one προϊόν δεν κάνει την δουλειά;

Να πούμε για το σύστημα με τα ATC 40 καλύτερα, που και subs χρειάζεται, και άλλη τοποθέτηση;
 

Μηνύματα
262
Reaction score
135
ναι έχετε δίκιο η συζήτηση έχει ξεφύγει λίγο απλά εγώ για να μην ανοίξω καινούργιο νήμα προσπάθησα να μάθω εάν ο hegel μπορεί να οδηγήσει δύο τελικά στάδια χωρίς να γίνει ζημιά και για οποιαδήποτε χρήση.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Έτερος υπολογίσιμος παράγων κατά την ενσωμάτωση sub χωρίς ηλεκτρονικό αλλά με απλό ακουστικό κροσάρισμα είναι οι επιμέρους κλίσεις υπό τις οποίες θα υποχωρούν οι αντίστοιχες αποκρίσεις (κύριων ηχείων και sub).

Εφόσον σε ηχεία με σφραγισμένη καμπίνα η απόκριση κάτω από το σημείο αποκοπής υποχωρεί με κλίση 12dB ανά οκτάβα,το εμπλεκόμενο βαθυπερατό φίλτρο από το sub οφείλει ιδανικώς να υποχωρεί με την ίδια κλίση (12dB) πάνω από το επιλεχθέν σημείο κρος - εξαρτώμενο βεβαίως από το κάτω σημείο απόκρισης στα κύρια ηχεία.

Σε διαφορετική περίπτωση ένα τέτοιο εγχείρημα θα ξεκινούσε με ανισορροπία...από τα αποδυτήρια.
 

Μηνύματα
262
Reaction score
135
αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι σε περίπτωση που ενσωματώσω sub με οποιοδήποτε από τα δύο συστήματα που έχω στην κατοχή μου θα πρέπει να είναι κλειστής καμπίνας, όπως και τα ηχεία και με τα χαρακτηριστικά που αναφέρετε ελπίζω να βρω κάτι μελλοντικά και σε λογική τιμή αν υπάρχει" ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
 

Μηνύματα
262
Reaction score
135
τελικά ο hegel μπορεί να οδηγήσει δύο τελικούς ταυτόχρονα και συγκεκριμένα sub από xlr και τελικό για δορυφόρους από rca"στο δικό μου setup" το δοκίμασα καθώς πίστευα ότι ο φίλος bhutia ξέρει τι λέει και τον ευχαριστώ βέβαια το setup έχει λάθη αφού το σήμα περνάει αυτούσιο και στις δύο εξόδους όμως παρόλα αυτά το sub fbt αποδίδει πολύ καλύτερα απ ότι περίμενα δηλαδή δεν το περίμενα καθόλου ok αυτά μέχρι εδώ.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.221
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top