τελικά δεν χρειάζεται subwoofer αρκεί ένας ενισχυτής που να παίζει τα ηχεία σου

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.864
Reaction score
77.465
ε βάλε και σε καμιά άλλη συσκευή (προβόλι,τιβι,μπλέντερ,βραστήρα,ξυριστική κλπ κλπ) να μας πεις πως παιζ...να μείνουν στον τόπο μερικοί μερικοί :tongue: :roflmao::lolsign:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
δεν δούλευα σε studio πελάτης ήμουν και γιατί αδυνατείτε να καταλάβετε ότι κάποιοι ακούμε κι έτσι

τα καλώδια βοήθησαν για ν ακούω σωστά μέχρι εκεί που πάνε τα ηχεία διότι δεν είχα ούτε αυτό πριν
Για να μπαίνουν ορισμένα πράγματα στη θέση τους...

Το παρόν σου setup έχει κύρια ηχεία που διακρίνονται από πολύ συμμαζεμένη συμπεριφορά κατά το θεμελιώδη τους συντονισμό και γραμμική απόδοση στις ανώτερες ζώνες του φάσματος.Κάτι τέτοιο επιτρέπει - υπό την προϋπόθεση να μην ξεπερνά η μέση συνεχόμενη στάθμη τα 70 dB στη θέση ακρόασης - την ενσωμάτωση ανεξάρτητων υποβαθύφωνων μονάδων έστω και με απλό ακουστικό κροσάρισμα,,ως συμπλήρωμα στην κάτω απόκριση του συστήματος.

Για να ήταν επιτυχημένη μια πιθανή ενσωμάτωση οφείλεις ν'αναζητήσεις sub έχοντα ανάλογα συμμαζεμένη συμπεριφορά στη δική τους ζώνη ευθύνης ώστε να μην υφίστανται αισθητά φαινόμενα group delay.Ακολούθως επειδή το βαθυπερατό φίλτρο στα υποθετικά μας sub θα εφαρμοζόταν σε κεντρική συχνότητα γύρω από τα 60 Hz,αυτό σημαίνει ότι θα όφειλαν επιπλέον να παρουσιάζουν αναλογη με τα κύρια ηχεία γραμμική απόδοση και στην τρίτη οκτάβα,στη ζώνη 80-160 Hz.Διότι θα ίσχυε στο πλαίσιο του εν λόγω setup παρεχόμενη ενέργεια από τα sub συμβάλλουσα κατά την απόκριση σε αυτή τη ζώνη ανάλογα με την κλίση του βαθυπερατού φίλτρου των.

Επόμενη προϋπόθεση για ικανοποιητική ενσωμάτωση θα ήταν να βρεθούν κατάλληλες θέσεις για τα sub,κατά τρόπον ώστε η απόκρισή τους να μην καθυστερούσε αισθητά σε σχέση προς τα κύρια ηχεία πάνω στη θέση ακρόασης.Αλλά και κατάλληλη στάθμη ώστε να νομίζουμε ότι ολόκληρη η χαμηλή ζώνη προκύπτει αδιαίρετη από τα κύρια ηχεία.
Διότι πρέπει πάση θυσία ν'αποφεύγονται αισθητά φαινόμενα group delay ιδίως σε αμιγή μουσική χρήση,αλλά και χωρικός εντοπισμός των υποβαθύφωνων μονάδων.

Είναι εύκολο να διαπιστωθούν τέτοια ανεπιθύμητα φαινόμενα έστω και χωρίς εμπεριστατωμένες μετρήσεις.Με απλή ακροαματική μέθοδο,βάζουμε να παίξει ένα αρχείο με μπάσο τύμπανο και διαπιστώνουμε κατόπιν κατά πόσον οι προκύπτουσες αρμονικές από τη στεφάνη της κάσας - υπαγόμενες σε ανώτερες οκτάβες - θα ακούγονταν να προκύπτουν πιο γρήγορα σε σχέση με τις θεμελιώδεις από τη μεγάλη μεμβράνη.Άμα η αντίληψή μας δεν μπορεί να τις διαχωρίσει στο πεδίο του χρόνου εντοπίζοντάς τις επίσης στην ηχητική σκηνή που δημιουργείται από τα κύρια ηχεία,τότε είμαστε λίγο-πολύ ΟΚ.

Εφόσον λοιπόν ικανοποιούνταν οι θεμελιώδεις προϋποθέσεις,τότε όσο μικρότερες θα ήταν οι διαστάσεις δεδομένου δωματίου,τόσο απαραίτητο θα ήταν μεγαλύτερο πλήθος ξεχωριστών πηγών σε χαμηλές οκτάβες εντός του.Διότι εφόσον δεν θα υπήρχαν διακριτά φαινόμενα group delay,τότε το ανώτερο πλήθος σε μονάδες τακτοποιημένων χαμηλών θα συντελούσε σε ομαλότερη απόκριση και πέρα από το sweet spot.Επίσης θα προσέδιδε έτσι μια ανώτερη σκηνική παρουσία.

Από εκεί και πέρα,το τωρινό σου setup ως έχει χαρακτηρίζεται από ελλιπή δυναμική συμπεριφορά,ανεξαρτήτως στάθμης και μουσικών ιδιωμάτων.Διότι η απόκριση των κύριων ηχείων αποκόπτει το κάτω άκρο του ακουστού φάσματος.Και αυτός ο παράγοντας δεν αντισταθμίζεται από κανένα απολύτως παρελκόμενο ή ενισχυτικό.,όσο ικανοποιητική απόδοση και να εμφάνιζαν εκείνα...
 
Last edited:



Μηνύματα
262
Reaction score
135
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, τις τόσο εμπεριστατωμένες και δεν θα διαφωνήσω πως θα μπορούσα άλλωστε, λοιπόν πέραν της αρχικής μου θέσης οφείλω να πω ότι κάνω κάποιες παραχωρήσεις και λόγω χώρου αλλά κι επειδή εάν έβαζα sub θα ήθελα αυτό της atc το οποίο κοστολογείται αρκετά ακριβά ελπίζω να καταλαβαίνετε και πάλι ευχαριστώ.
 


Μηνύματα
262
Reaction score
135
μελλοντικά έχω υπόψιν μου να δοκιμάσω το φτηνό κλειστής καμπίνας της svs και αν δεν δέσει να το συνδέσω στον av για την ώρα δεν υπάρχει οικονομική δυνατότητα γι αυτό και προσπάθησα να φέρω το σύστημα με ότι υπήρχε στο σπίτι βλ(καλώδια) και ανέξοδα.
 



Μηνύματα
262
Reaction score
135
δεν παίρνουμε τίποτα από τις πωλήσεις οπότε αναμένουμε και για πείτε πιο sub των 300 ευρώ θα δέσει με τα atc?
Post automatically merged:

και για να συνδέσω την αρχική μου άποψη με την εξέλιξη της συζήτησης πρέπει να πω ότι η τόσο εμπεριστατωμένη τοποθέτηση του μέλους "bhutia" μ έβαλε σε σκέψεις.
 
Last edited:

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Χαιρομαι που αλλαξες γνωμη γιατι 12 που τα λεγαμε φαινοσουν φανατικος στην γνωμη σου.

Κανεις δουλεια. Δειξε μας τον χωρο σου αγαπητε.
 

Μηνύματα
262
Reaction score
135
εγώ προσπάθησα να πάρω τα μέγιστα από τα ηχεία μου αλλά ο φίλος bhutia μου έκανε γνωστό ότι αυτό δεν αρκεί τώρα όσο αναφορά το χώρο δεν μπορεί να διαμορφωθεί διαφορετικά είναι υπνοδωμάτιο μόνο η θέση ακρόασης μπορεί ν αλλάξει και αυτό κάνω όταν θέλω ν ακούω πιο καλά κάθομαι στο ενάμισι μέτρο όταν θα υπάρξει η δυνατότητα προσθήκης sub θα επανέλθω με τις ανάλογες εντυπώσεις και συμπεράσματα ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις
 

Μηνύματα
262
Reaction score
135
γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει αν μπορώ δηλαδή να χρησιμοποιήσω ταυτόχρονα και τα xlr όπως και τα rca pre outs του προενισχυτή μου https://www.hegel.com/products/pre/p20 έτσι ώστε μελλοντικά να μπορώ να χρησιμοποιήσω κάτι τέτοιο https://www.odes.gr/el/epaggelmatik...s-temblor-t-10-aftoenisxyomeno-subwoofer.html που είναι και προσιτό
 



Μηνύματα
954
Reaction score
518
γι αυτο το γουφερ σου ελεγα.

ωστοσο αυτο που λες δεν γινεται.....!

και πολυ φοβαμαι οτι την εκατσες την βαρκα.
 

Μηνύματα
262
Reaction score
135
κι εγώ αυτό νόμιζα αλλά είπα να ρωτήσω δηλαδή δεν υπάρχει άλλη επιλογή από την προσθήκη sub with high level inputs like real subs etc..... όταν γίνει αυτό .
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.400
Reaction score
125.578
Ρε παιδιά, δε βγάζει κροσαρισμενη έξοδο το σαμπ για τους δορυφόρους;
 


Μηνύματα
262
Reaction score
135
μα δεν θα έκανα αυτό το ιδανικό για μένα θα ήταν ένα sub που απλώς θα έπαιζε τις συχνότητες που δεν έχω δηλαδή απο 20 έως 60 κύκλους
Post automatically merged:

τι σαχλαμάρα τίτλος ...
και οι σαχλαμάρες έχουν τη φάση τους
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.924
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top