Ερώτηση για τα βατ των τελικων


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.296
Reaction score
125.088
Και εμείς οι κοινοί θνητοί, τι θα κάνουμε :p ? ? ?
Αν έχετε σαμπ, χρειάζεται έτσι κι αλλιώς ένα dirac να το φέρει. Ειδάλλως θα ακούτε κουκουρούκου, είτε με κλας ντε είτε με οτιδήποτε άλλο.

Αν δεν έχετε σαμπ, η οποιαδήποτε καθυστέρηση προκαλείται σε 2 ηχεία από μια ενισχυτική βαθμίδα, σας είναι αδιάφορη.

Αν δεν έχετε ένα ρημαδι dirac σε οποιοδήποτε δικάναλο σεταπ, ακούτε κουκουρούκου, η φάση σας μάρανε;

Δε καταλαβαίνω γιατί ασχολείστε. Ειλικρινά.

Αν βέβαια έχετε ενεργά, με το δικό τους σαμπ, είναι όλα τα περί φάσης και κρος καθωσπρέπει φροντισμένα, και ένα ντιρακ είναι πάντα το κερασάκι στην τούρτα.
 
Last edited:

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Αν έχετε σαμπ, χρειάζεται έτσι κι αλλιώς ένα dirac να το φέρει. Ειδάλλως θα ακούτε κουκουρούκου, είτε με όλας ντε είτε με οτιδήποτε άλλο.

Αν δεν έχετε σαμπ, η οποιαδήποτε καθυστέρηση προκαλείται σε 2 ηχεία από μια ενισχυτική βαθμίδα, σας είναι αδιάφορη.

Αν δεν έχετε ένα ρημαδι dirac σε οποιοδήποτε δικάναλο σεταπ, ακούτε κουκουρούκου, η φάση σας μάρανε;

Δε καταλαβαίνω γιατί ασχολείστε. Ειλικρινά.

Αν βέβαια έχετε ενεργά, με το δικό τους σαμπ, είναι όλα τα περί φάσης και κρος καθωσπρέπει φροντισμένα, και ένα ντιρακ είναι πάντα το κερασάκι στην τούρτα.
Έχουμε sub θα φτιάξουμε και δεύτερο, απλά δεν είναι καλύτερο να παλεύεις με λιγότερα προβλήματα παρά με περισσότερα (+διαφορές φάσεων)?
Επίσης το 2Χ4 minidsp αφελώς πίστευα ότι μπορώ να το χρησιμοποιήσω για bass management (μη γελάσετε) ?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.296
Reaction score
125.088
Έχουμε sub θα φτιάξουμε και δεύτερο, απλά δεν είναι καλύτερο να παλεύεις με λιγότερα προβλήματα παρά με περισσότερα (+διαφορές φάσεων)?
Επαναλαμβάνω: δεν είναι πρόβλημα αυτό που αναφέρεις.

Δεν υπάρχει λέμε.

Έχεις άλλα προβλήματα σημαντικότερα, τα οποία για να τα λύσεις, χρειάζεται να ληφθούν μέτρα που έτσι κι αλλιώς διορθώνουν οποιοδήποτε πρόβλημα καθυστέρησης και φάσης.


Μπας μάνατζμεντ είναι ένα πράγμα που χρειάζεται. Χρειάζεται κι άλλα πράγματα.

Γιατί δεν απευθύνεσαι σε έναν καλιμπρατορα;
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Επαναλαμβάνω: δεν είναι πρόβλημα αυτό που αναφέρεις.

Δεν υπάρχει λέμε.

Έχεις άλλα προβλήματα σημαντικότερα, τα οποία για να τα λύσεις, χρειάζεται να ληφθούν μέτρα που έτσι κι αλλιώς διορθώνουν οποιοδήποτε πρόβλημα καθυστέρησης και φάσης.


Μπας μάνατζμεντ είναι ένα πράγμα που χρειάζεται. Χρειάζεται κι άλλα πράγματα.

Γιατί δεν απευθύνεσαι σε έναν καλιμπρατορα;
Noted!
Τώρα δε βλέπω να αποφεύγω τον ειδικό γενικώς, να δω τι πρέπει να κάνω και με το χώρο αλλά θα ήθελα να παλέψω και λίγο μόνος μου πριν φωνάξω κάποιον να τα φτιάξει (με ευχαριστεί σα διαδικασία, χόμπυ).
 

Μηνύματα
307
Reaction score
409
Γιατί δεν πας να ακούσεις πως ακούνε αυτοί που σε συμβουλεύουν το τι να κάνεις; Καλού - κακού πάρε και ένα χρονόμετρο μαζί....
 


Μηνύματα
252
Reaction score
645
Γιατί δεν πας να ακούσεις πως ακούνε αυτοί που σε συμβουλεύουν το τι να κάνεις; Καλού - κακού πάρε και ένα χρονόμετρο μαζί....
Θα τρέξουμε;
 


Μηνύματα
7.252
Reaction score
11.794
@costas EAR Σφήνα: το minidsp λέει τίποτα; Μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε ένα προενισχυτή που έχει processor out / processor in πριν τη τελική προενίσχυση; Δηλαδή, σε αναλογικό επίπεδο, μέσω των δύο εισόδων του minidsp και των αντίστοιχων εξόδων ( αν κατάλαβα καλά )?

 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.328
Reaction score
79.254
@costas EAR Σφήνα: το minidsp λέει τίποτα; Μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε ένα προενισχυτή που έχει processor out / processor in πριν τη τελική προενίσχυση; Δηλαδή, σε αναλογικό επίπεδο, μέσω των δύο εισόδων του minidsp και των αντίστοιχων εξόδων ( αν κατάλαβα καλά )?

Ναι αλλά δεν θέλεις.
 

Μηνύματα
7.252
Reaction score
11.794
Ναι αλλά δεν θέλεις.
Δεν πρέπει να θέλω κάτι τέτοιο με την έννοια ότι δεν είναι καλή λύση ή βασίζεσαι στην εικόνα που σας έχω δώσει ότι δεν σκοπεύω να ασχοληθώ με τέτοια μαραφέτια; Γιατί, αν είναι το δεύτερο σου έχω νέα! Το βλέπω σε λογική τιμή και αν κάνει τη δουλειά, ψήνομαι να το πάρω. Σαν πρώτο στάδιο συμμαζέματος και αργότερα να δω τι θα κάνω με τον ίδιο τον χώρο.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.328
Reaction score
79.254
Δεν είναι καλή ιδέα να το παρεμβάλλεις πριν το σήμα των ηχείων.
Μόνο για σαμπ κάνει.

Δεν υπάρχουν καλές λύσεις που να μην έχουν ήδη προταθεί, μην ψάχνεις άδικα.
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Amplifier gain is simply the ratio of the output divided-by the input. Gain has no units as its a ratio, but in Electronics it is commonly given the symbol “A”, for Amplification. Then the gain of an amplifier is simply calculated as the “output signal divided by the input signal”.
Μία και είδα μεγάλη ανταπόκριση στην ερώτηση μου, παίρνω το θάρρος να ρωτήσω και κάτι πρακτικό για το gain:
Έχουμε 2 ενισχυτές όμοιους με μόνη διαφορά το gain. Ο ένας με gain 27, o άλλος με 31.
Για ευκολία ας πούμε ότι και οι 2 είναι 100βατ.
Σε δεδομένο output από τον προ (ίδιο και στους 2) ποιος θα παίξει ποιο δυνατά και πόσο;
Υπάρχει κάποιος τύπος που να υπολογίζει τα db σε σχέση με το gain;
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Επανήλθε στο θέμα. Λέει ότι τα βατ δεν έχουν καμία σημασία στο ποσό δυνατά παίζει ένας τελικός.
Επίσης λέει ότι τα βατ δεν έχουν καμία σχέση με το gain το οποίο εκφράζει πόσες φορές είναι μεγαλύτερο το output από το input signal π.χ. gain 30 σημαίνει ότι το output signal είναι 30 φορές μεγαλύτερο από το input.
τελος λέει ότι τα βατ παίζουν ρόλο στο κατά πόσο ο τελικός μπορεί να κρατήσει αυτό το ενισχυμένο σήμα σε ηχεία με χαμηλή αντίσταση π. Χ 4ohm.
Συγνωμη για τους μη τεχνικούς όρους, προσπαθώ να μεταφράσω από τα αγγλικά.
 

Μηνύματα
27.196
Reaction score
25.145
To gain μετριέται σε DB.
Οπως τα λέει είναι. Οσον αφορά σε θέματα 4ωμων ηχείων, σκέψου ότι το τεράωμο ηχείο τραβάει διπλάσιο ρεύμα από το οκτάωμο λόγω της μισής αντίστασής του.
Τα watts σκέψου τα σαν το ποσό της ενέργειας που καταναλώνει ένας ενισχυτής για να ενισχύσει το σήμα επιπέδου γραμμής με το οποίο τον τροφοδοτούμε. Και φυσικά πάντα σε συνάρτηση με το πόσο κέρδος έχει δλδ πόσες φορές ενισχύεται το εισερχόμενο σήμα. Και τι τάξη μεγέθους πρέπει να έχει αυτό.
Με λίγα λόγια , ένας ενισχυτής που χρειάζεται 1volt στήν είσοδό του για να αποδώσει 30volts στην έξοδό του χρησιμοποιώντας πχ 100w είναι πιο αποδοτικός από κάποιον που κάνει το ίδιο χρησιμοποιώντας 150watts. Μιλώντας για ίδιο κέρδος βαθμίδων και ίδια πάντα μεγάφωνα ηχεία.
Οσον αφορά στα watts δεν έχει άδικο. Μιάς και όταν αυξηθούν οι απαιτήσεις από το ηχείο για ρεύμα ο ενισχυτής θα πρέπει να τραβήξει περισσότερο ρεύμα από το τροφοδοτικό του και φυσικά να δώσει μεγαλύτερο ρεύμα στήν έξοδό του.
 
Last edited:


Μηνύματα
27.196
Reaction score
25.145
Εχεις δεί πολλά ηχεία να οδηγούνται από τελικό 2χ3watts?
Εκτός από κάτι καραμούζες που δουλεύουν και με miliwats αλλά δεν ακούγονται.
Εχεις αντίρηση στο όλο θέμα?
Καλά να πάρουμε class d να σου κάνουμε το χατήρι.
Οχι εγώ, οι άλλοι που ψάχνονται. Εγώ δεν ψάχνομαι.
Εγώ καλά είμαι με τα ΑΒ μου.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.095
Reaction score
20.573
Φυσικά και έχω αντίρρηση ρε Γιάννη. Διότι...

Λέει ότι τα βατ δεν έχουν καμία σημασία στο ποσό δυνατά παίζει ένας τελικός.
...αυτό είναι λάθος,...
Επίσης λέει ότι τα βατ δεν έχουν καμία σχέση με το gain το οποίο εκφράζει πόσες φορές είναι μεγαλύτερο το output από το input signal
... όπως και αυτό, ...
τελος λέει ότι τα βατ παίζουν ρόλο στο κατά πόσο ο τελικός μπορεί να κρατήσει αυτό το ενισχυμένο σήμα σε ηχεία με χαμηλή αντίσταση π. Χ 4ohm.
... ενώ αυτό είναι όσον ασαφές, όσο είναι τί νούμερο γραββάτα χρειάζεται ένας ηθοποιός για να μιμηθεί τον Mr Bean.
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Αφού είναι όπως τα λέει ο Paul ρε παιδιά, γιατί δεν παίρνετε έναν τελικό 2 x 3 βατ, να μην καίτε και πολύ ρεύμα;
Δεν είπε αυτό. Μιλούσε μόνο για τη σχέση loudness - Watts. Έχει πει πολλές φορές ότι όσο περισσότερα βατ τόσο καλύτερα. Ακόμα και αν ξεπερνούν κατά πολύ το max Power Handling των ηχείων.
Αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση...
Post automatically merged:

Φυσικά και έχω αντίρρηση ρε Γιάννη. Διότι...


...αυτό είναι λάθος,...

... όπως και αυτό, ...

... ενώ αυτό είναι όσον ασαφές, όσο είναι τί νούμερο γραββάτα χρειάζεται ένας ηθοποιός για να μιμηθεί τον Mr Bean.
Προτείνω να δείτε το βίντεο. Μπορεί η μετάφραση μου να μην είναι ακριβής. Δεν γνωρίζω τους τεχνικούς όρους.
Post automatically merged:

Και για να καταλάβω και εγώ με ένα πρακτικό παράδειγμα :
Έχουμε 2 ενισχυτες. ενα 100βατ με gain 30, και ενα 250 βατ με gain 27.
Ποιος θα παίζει ποιο δυνατά; (ίδιος προ με το Volume στο ίδιο σημείο, ίδιο input sensitivity κτλ)
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.553
Μηνύματα
2.864.086
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top