Ιδανικά Kelvin

Μηνύματα
950
Reaction score
495
Κάποιος κάπου είχε γράψει για τα ιδανικά Kelvin για φωτισμό σε σαλόνι. Έχουμε καμιά ιδέα? Για χώρο ακρόασης μουσικής τί θα προτείνατε?
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.930
Reaction score
20.432
Ο @costas EAR στο thread μου είχε γράψει για 3000 Kelvin (ή lumens; Δεν θυμάμαι...). Θα βρω την ανάρτηση αύριο.
 


Μηνύματα
14.958
Reaction score
20.611
εγω πλεον βαζω παντου 4000Κ
με νευριαζει οποιαδηποτε αλλη αποχρωση.
θα μπορουσα να ζησω με 3000Κ αλλα σε καμια περιπτωση 6000+Κ
ειναι ο φυσικοτερος φωτισμος, που δεν χρωματιζει τον χωρο και αναδεικνυει τα χρωματα που επιλεγεις στην επιπλωση.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.396
Reaction score
1.855
Εγώ... αλχημιστής : (3/5 x 4000K) + (2/5 x 3000K)

Βρίσκω σκέτο το 3000Κ πολύ θερμό
 

Μηνύματα
27.196
Reaction score
25.145
Δεν έχεις άδικο.
Κάπως έτσι πρέπει να είναι.
Το 4000κ παρά είναι ψυχρό . Το 3000κ παρά είναι θερμό ώρες ώρες. Ενα ενδιάμεσο είναι το σωστό.
ΣΤΟ αυτοκίνητο επέλεξα 3400κ σαν πιο νορμάλ απόχρωση και ομολογώ ότι μου αρέσει ιδιαίτερα.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.396
Reaction score
1.855
Η αλχημεία μου (ισοδυναμεί με 3600Κ) βρίσκω οτι είναι γενικά καλή για κανονικές καθημερινές δραστηριότητες.
Για αφοσιωμένες μουσικές ακροάσεις, θα πήγαινα πιό κάτω, μαζί με χαμηλό φωτισμό. Ακόμα και στα 3000Κ, ιδίως με κλασική επίπλωση, ξύλο, χαλιά κλπ
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.563
Reaction score
27.898
Θα πάρεις και τα δύο και θα δεις τη ταιριάζει καλύτερα στο χώρο σου και πως επηρεάζει το σύνολο για τα γούστα σου/σας (χρώμα τοίχων, επίπλων κλπ).

Υπάρχουν έρευνες που λένε ότι για το σπίτι τα 3000Κ είναι ο ιδανικός χρωματισμός και για το γραφείο τα 4000Κ. Ο λόγος είναι απλός. Τα 4000Κ δεν είναι ξεκούραστα για τα μάτια, προσθέτουν μια ελαφρά μπλεδίλα στο σύνολο και σε κρατάνε σε εγρήγορση.
Τα 3000Κ είναι ξεκούραστα στο μάτι και αυτό είναι το ιδανικό γιατί στο σπίτι πας για να χαλαρώσεις.
Τα ίδια μου είπε και ο τεχνικός που ήρθε μια μέρα στο γραφείο της συζύγου στην εταιρεία που εργάζεται και έτυχε να είμαι εκεί. Έπιασα κουβέντα μαζί του γιατί πρώτη φορά βλέπω τεχνικό φωτισμού να έρχεται για μετρήσεις με φωτόμετρο ώστε να δει τη θα βάλει και που.

Όλες οι λάμπες led παράγουν μπλε φωτισμό που αυτό δεν βοηθά το μάτι να ηρεμήσει. Επίσης και εδώ υπάρχουν έρευνες που λένε ότι πλέον ζούμε στην εποχή του Light pollution λόγο αυτού του μπλε φωτισμού που υπάρχει παντού (λάμπες, ΤVs, laptops, tablets, smartphones etc), και προτείνουν να σταματάμε κάθε χρήση οθόνης τουλάχιστον μια ώρα πριν τον ύπνο γιατί η διέγερση του ματιού δεν αφήνει τον εγκέφαλο να βγάλει μια ουσία (δεν θυμάμαι όνομα τώρα) η οποία είναι υπεύθυνη να μας βάλει σε κατάσταση ηρεμίας και βαθύ ύπνου.

Εταιρείες όπως η ΝΙΚΟΝ έχουν γυαλιά που μπλοκάρουν τον μπλε φωτισμό και επίσης υπάρχουν πλέον και λαμπτήρες Led με blue light filters για το σπίτι.

Έχω 3000Κ παντού. Βρίσκω το 4000Κ ψυχρό για τα γούστα μου.

Παίζει ρόλο ο κατασκευαστής. Άλλο χρώμα θα πάρεις από 3000Κ Philips και άλλο από 3000K "άλλη μάρκα". Δεν θυμάμαι εταιρεία. Ίσως ακούγεται τρελό αλλά ισχύει. Τώρα που είναι το σωστό αντε βγάλε άκρη.
 

Μηνύματα
14.958
Reaction score
20.611
το 4000 δεν εχει μπλε (ορατο τουλαχιστον)
εχει μια εντονοτερη ασπριλα αν εχεις φυγει απο πυρακτωσεως η "θερμες" λαμπες .
αν εχεις κατασπρους τοιχους μπορει να ξενισει στο ματι.
ωστοσο ελαχιστα σπιτια (που συντηρουνται σε επιπεδο να μας απασχολει το χρωμα του φωτισμου) εχουν ασπρους τοιχους ενω επιπλεον σπανια οι λαμπες θα μπουν σε φωτιστικο εντελως διαφανο/αχρωμο.
η "ασπριλα" των 4000Κ θα εξαφανιστει σε ενα τετοιο περιβαλλον και θα διατηρισει την φωτεινοτητα των επιπλων/τοιχων το βραδυ σε επιπεδα ημερας.
ο φωτισμος περαν την διακοσμισης εχει και πρακτικη σημασια.
σε ενα υπνοδωματιο θα σκεφτοσουν τι να το κανεις το εντονο φως αφου ειναι χωρος αναπαυσης, ειναι ομως πολλες οι φορες που θα χρειαστεις φως για να ντυθεις , αφου σχεδον ολοι μας φυλαμε τα ρουχα μας σε αυτον τον χωρο.
στο καθιστικο παλι θες ενα φως απλα για να βλεπεις τι κανεις και να μην δειχνει σκοτεινο το σπιτι αλλα αν εχεις εντονα και σκουροχρωμα επιπλα το να επιλεξεις 3000Κ θα χρειαστεις πολυ περισσοτερο φως για να μην δειχνει σκοτεινος ο χωρος.
στην κουζινα δεν το συζητω , 4000 και εντονος φωτισμος.

γενικα η δογματικη μου αποψη στον φωτισμο ειναι 4000Κ και αρκετος ωστε να μπορεις να χαμηλωσεις αν χρειαστει.
δευτερευον φωτισμος θα μπορουσε να ειναι κατι αλλο , πχ 3τσιπη ταινια με τηλεχειρισμο να βγαζεις οτι αποχρωση θελεις.

επισης σε λαμπτηρες μονο osram/geyer τιποτα αλλο.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.563
Reaction score
27.898
Μπράβο Geyer ήταν.

Στα 3000Κ σε Philips vs Geyer υπάρχει ορατή διαφορά. Η Philips είναι ελαφρά κίτρινη, αλλά φαίνεται.
 

Μηνύματα
950
Reaction score
495
Παιδιά είστε καταπληκτικοί. Δεν περίμενα τέτοια ανταπόκριση. Θησαυρός γνώσης το Avsite. :)

Με λίγα λόγια αναλόγως την περίσταση κοιτάζουμε από 3Κ μέχρι 4Κ μαξ.

Δεν ξέρω εάν έχει κάποια σημασία αλλά ρωτάω πάντα για LED λάμπες που θα μπουν σε σποτάκια σε γυψοσανίδα οροφής.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.552
Μηνύματα
2.864.077
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top