Απορίες για R-Pi Zero W + Pimoroni pHAT DAC

Μηνύματα
194
Reaction score
99
Καλημέρα,
Είχα ένα Pi Zero W που καθότανε, και πήρα ένα Pimoroni pHat DAC.
Αφού έκανα τις κολλήσεις, πέρασα Rapbian, εγκατέστησα το DAC κλπ, το δοκίμασα και παίζει μια χαρά.
Τώρα το έχω στο AUX του ενισχυτή, σκέτο και το ελέγχω μέσω VNC από το pc.
Το σχέδιο είναι να μπει ένας εξωτερικός σκληρός δίσκος ή να στριμάρω μέσω του PC, αρχεία FLAC.
Τι προτείνετε ως λύση από τα 2 (εξωτερικός σκληρός δίσκος ή streaming)
Επίσης τι να βάλω για Player; Έχω μπερδευτεί με Rune, Volumio κλπ κλπ.
Θέλω κάτι το οποίο να κάνει:
1)Flat αναπαραγωγή χωρίς να παρεμβάλλει equalizers, effects κλπ.
2)Να το κοντρολλάρω μέσω κινητού ή PC remotely (το raspberry θα μείνει σκέτο, δεν με παίρνει να βάλω οθόνες και πληκτρολόγια, όσο μικρά και να είναι στο σαλόνι, θα φάω παντόφλα :p)
3)Να είναι free

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλησπέρα

Εγώ έχω το raspberry pi 3b με το hifiberry dac plus και το έχω για mp3/flac και για YouTube. Χρησιμοποιω το OSMC (osmc.tv) και ειμαι πολύ ευχαριστημένος και από ποιότητα και feeling. Και επειδή έχει από πίσω KODI μπορείς να χρησιμοποιήσεις το official KODI remote για απομακρυσμενη λειτουργία.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Πήρα ένα zero w για να το τεστάρω αν αντέχει αλλά μου έβγαλε πρόβλημα το wifi και το έδωσα για αντικατάσταση. Δεν πρόλαβα να το "ζορίσω". Πάντως δείχνει να αντέχει και volumio και rune. Εγώ θα το χρησιμοποιήσω (δεν ξέρω ακόμα αν θα πάρω το zero ή θα πάω σε μεγαλύτερο) σαν headless streamer καρφωμένο πάνω στο dac μου με usb για να μη χρειάζεται να ανάβω το pc. Δεν ξέρω τι απαιτήσεις έχεις για τον ήχο σου πάντως να ξέρεις πως το hat αυτό δεν είναι κάτι αξιοπρεπές.

Η διαφορά ανάμεσα σε rune & volumio είναι πως στο rune δεν κατάφερα να streamαρω spotify, άρα εγώ θα πάω στο volumio. Και τα δύο τα χειρίζεσαι με το κινητό σου μέσω εφαρμογής με τη μικρή διαφορά πως αυτή του rune είναι δωρεάν ενώ αυτή του volumio έχει μία μικρή χρέωση. Εννοείται πως το λογικό και εύκολο είναι να στριμάρεις το υλικό που έχεις στο pc ή στο nas σου και να μην παίζεις με εξωτερικούς σκληρούς ή φλασάκια.
 

Μηνύματα
194
Reaction score
99
Πήρα ένα zero w για να το τεστάρω αν αντέχει αλλά μου έβγαλε πρόβλημα το wifi και το έδωσα για αντικατάσταση. Δεν πρόλαβα να το "ζορίσω". Πάντως δείχνει να αντέχει και volumio και rune. Εγώ θα το χρησιμοποιήσω (δεν ξέρω ακόμα αν θα πάρω το zero ή θα πάω σε μεγαλύτερο) σαν headless streamer καρφωμένο πάνω στο dac μου με usb για να μη χρειάζεται να ανάβω το pc. Δεν ξέρω τι απαιτήσεις έχεις για τον ήχο σου πάντως να ξέρεις πως το hat αυτό δεν είναι κάτι αξιοπρεπές.

Η διαφορά ανάμεσα σε rune & volumio είναι πως στο rune δεν κατάφερα να streamαρω spotify, άρα εγώ θα πάω στο volumio. Και τα δύο τα χειρίζεσαι με το κινητό σου μέσω εφαρμογής με τη μικρή διαφορά πως αυτή του rune είναι δωρεάν ενώ αυτή του volumio έχει μία μικρή χρέωση. Εννοείται πως το λογικό και εύκολο είναι να στριμάρεις το υλικό που έχεις στο pc ή στο nas σου και να μην παίζεις με εξωτερικούς σκληρούς ή φλασάκια.
Προφανώς και δεν ψάχνω να κάνω παπάδες από ποιότητα με το Raspberry των 10 ευρώ και το DAC των 15...
Επειδή το είχα και καθόταν, είπα να το αξιοποιήσω κάπως.
Δεν με ενδιαφέρει το Spotify, και δεν θέλω να πληρώσω κάτι επιπλέον, οπότε πάω σε Rune;
Τεχνικά πως γίνεται το streaming;
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Δεν είναι το raspberry το πρόβλημα αλλά το hat, με ένα καλύτερο hat ή με σύνδεση σε usb dac έχεις άριστο αποτέλεσμα.

Κάνε τα βήματα ένα ένα. Κατέβασε το rune image που είναι κατάλληλο για τη συσκευή σου, πέρασέ το και μετά μπορώ να σε οδηγήσω. Και στην εγκατάσταση μπορώ να σε βοηθήσω αν δεν βγάλεις άκρη. Α και από το play κατέβασε και την εφαρμογή στο κινητό.
 

Μηνύματα
1
Reaction score
2
Μην ξεχνάτε ότι είτε rune, είτε volumio ή οποιοδήποτε άλλο χρησιμοποιεί mpd, μπορείτε να το ελέγξετε
μεσω κινητού με ένα σωρό mpd remote εφαρμογές (πχ. mpdroid).
 

Μηνύματα
194
Reaction score
99
Λοιπόν αγαπητοί μου, έβαλα το Runeaudio.
Το ρύθμισα να κάνει stream από φάκελο του PC μου προσωρινά, μια χαρά. Θα δω πως θα το οργανώσω, θέλω να είναι αυτόνομο, ίσως να προσθέσω κάποιο NAS.
Με πήρε το βράδυ και δεν πρόλαβα την ώρα κοινής ησυχίας για να το τσιτώσω, θα το δοκιμάσω σήμερα.
Παρατήρησα κάθε φορά που έκανα reset το Pi, έκανε rebuild την βιβλιοθήκη. Κάθε φορά έτσι θα γίνεται;
Τέλος πάντων δεν πρόλαβα να το ψάξω καλά, αυτό που κατάφερα χθες είναι να το κάνω να λειτουργεί.
Με τις ρυθμίσεις θα παίξω σήμερα.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Μην ξεχνάτε ότι είτε rune, είτε volumio ή οποιοδήποτε άλλο χρησιμοποιεί mpd, μπορείτε να το ελέγξετε
μεσω κινητού με ένα σωρό mpd remote εφαρμογές (πχ. mpdroid).
Έχεις δίκαιο αλλά δεν είναι πρακτικός ο έλεγχος μέσω τυχαίου mpd remote. Η εφαρμογή του rune είναι άψογη, ελέγχεις πλήρως τη συσκευή, τόσο την αναπαραγωγή όσο και όλες τις ρυθμίσεις. Την αντίστοιχη του volumio δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα, μάλλον το σ/κ.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Λοιπόν αγαπητοί μου, έβαλα το Runeaudio.
Το ρύθμισα να κάνει stream από φάκελο του PC μου προσωρινά, μια χαρά. Θα δω πως θα το οργανώσω, θέλω να είναι αυτόνομο, ίσως να προσθέσω κάποιο NAS.
Με πήρε το βράδυ και δεν πρόλαβα την ώρα κοινής ησυχίας για να το τσιτώσω, θα το δοκιμάσω σήμερα.
Παρατήρησα κάθε φορά που έκανα reset το Pi, έκανε rebuild την βιβλιοθήκη. Κάθε φορά έτσι θα γίνεται;
Τέλος πάντων δεν πρόλαβα να το ψάξω καλά, αυτό που κατάφερα χθες είναι να το κάνω να λειτουργεί.
Με τις ρυθμίσεις θα παίξω σήμερα.
Δεν ξέρω αν είναι συνετό να έχεις library στο pi zero. Εγώ θα σου πρότεινα απλά να κάνεις stream από το pc σου. Δε θα έχεις εύκολο search, δε θα έχεις λίστες με καλλιτέχνες, άλπουμ και εξώφυλλα αλλά θα είναι πιο ελαφρύ το λειτουργικό καθώς η βιβλιοθήκη είναι αρχείο που φορτώνεται κάθε φορά στην εκίνηση. Δοκίμασε και δες τι είναι προτιμότερο.

Βέβαια το pi zero είναι φτιαγμένο για να μη σβήνει ποτέ, η κατανάλωσή του σε λειτουργία πρέπει να είναι μικρότερη από αυτή μίας σβηστής τηλεόρασης.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Λοιπόν άκυρο αυτό που έγραψα πριν. Μία χαρά μπορεί το pi zero να διατηρεί library, η αδυναμία της cpu φαίνεται μόνο αν επιχειρήσεις να κάνεις παραπάνω από μία λειτουργίες ταυτόχρονα. Θα πρέπει δηλαδή να περιμένεις να ολοκληρωθεί πχ η ανανέωση της library πριν ζητήσεις κάποια αλλαγή σε plug in ή έξοδο ήχου κτλ. Αν είσαι ανυπόμονος θα σου κρασάρει.
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.157
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top