τελικά δεν χρειάζεται subwoofer αρκεί ένας ενισχυτής που να παίζει τα ηχεία σου

Μηνύματα
262
Reaction score
135
ξεκίνησα αυτό το θέμα ευελπιστώντας ότι έχω δίκιο και πολύ θα το ήθελα διότι όταν έχεις προ και τελικό συνολικού κόστους κάπου στα 4300 ευρώ πιστεύεις ότι μπορείς να οδηγήσεις ένα ηχειάκι των χιλίων ευρώ και πόσο μάλλον σ ένα μικρό δωμάτιο" τη συνέχεια την ξέρετε να μην επαναλαμβανόμαστε. παρόλα αυτά θα ακολουθήσω τη συμβουλή σας με το dsp όμως για την ώρα έχουν τελειώσει τα χρήματα και η υπομονή μου και το dsp θέλει πρωτίστως υπομονή όπως και γνώσεις. λοιπόν συμπέρασμα πάρτε ενεργά και αν ξεκινούσα τώρα αυτό θα έκανα. ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Δεν ειναι μομφη για κανεναν, περισσότερο ειναι ενημερωση: Η σωστη οδηγηση ηχειων που συχνα αναφερουν πολλοι δεν ακουγεται με τον τροπο που πολλοι νομιζουν. Δεν δινει απο μονη της ρωμαλαιο ηχο, μεγαλη σκηνη, δυναμικο ηχο, ακλονητο μπάσο κλπ. Αντιθετα, η λαθος οδηγηση, π.χ. απο καποιον κακο λαμπατο ενισχυτή μπορει να δωσει κατι απο τα παραπάνω για συγκεκριμένους τεχνικους λογους που εχει εξηγησει ο μπχουτια πολλακις. Η σωστη οδηγηση ηχειων δεν ακούγεται.

Μην αγορασετε ενεργα περιμενοντας να παρετε κατι απο τα παραπανω γιατι δε θα το παρετε. Θα απογοητευτειτε, οπως πολλοι απογοητευονται ακουγοντας ενεργα, επαγγελματικα συνηθως μονιτορς σε ακαταλληλες συνθηκες. Που σημαινει σε ακαταλληλο χωρο ή χωρις ισοσταθμιση ή με ακαταλληλα συνοδα ή χωρις το σαμπ τους οπου χρειάζεται.

Εγω προειδοποίησα, εχω ήσυχη τη συνείδησή μου.
 
Last edited:

Μηνύματα
262
Reaction score
135
να διευκρινίσω κάτι όταν είπα "πάρτε ενεργά" επειδή δεν έχω προσωπική εμπειρία για το πως παίζουν εννοούσα πως ίσως έτσι κάποιος που ξεκινάει τώρα γλιτώσει κάποια χρήματα και ταλαιπωρία όπως δηλαδή λένε και οι γκουρού του forum.
 

Μηνύματα
307
Reaction score
409
Υπάρχουν στα ηλεκτρονικά της γειτονιάς ακουστικά των 40€ με συχνοτικό εύρος 15ΗΖ – 25ΚΗΖ. Τα φοράει κάποιος απλά για να δει ποιος είναι ο μπαμπούλας των χαμηλών συχνοτήτων για τα οποία κάποιοι σε σαλονάκια των 40 τ.μ. ορθώνουν δίπατες και τρίπατες υλοποιήσεις ηχείων (απροσδιορίστου αριθμού και …βάλε) και βάζουν (βοήθειά τους & μας) δια την πληρότητα του ηχητικού αποτελέσματος και sub. Μετά εμφανίζονται ρωγμές εις την παράπλευρη μεσοτοιχίαν και διαταράσσονται οι σχέσεις μετά των παροικούντων τη μπερντέμ. Το εάν κάποιος …δονείται να ακούει κατ’ αυτόν τον τρόπο τον επανακάμψαντα κινηματογραφικώς Tyrannosaurus Rex να συνθλίβει τα κοκκαλάκια των θυμάτων του, πρόβλημά του όπως και του άμοιρου ψυχολόγου που τον παρακολουθεί. Ο ήχος πάντως βρίσκεται μακρυά από αυτού του είδους τα ...εδέσματα...
 

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
εμπιστοσύνη
Φιλε μπούτια εδω δεν αντιμετωπίζεις το θεμα με την αντικειμενικότητα που συνήθως σε χαρακτηρίζει.Ενώ έχουμε μια υπερβολική,κραυγαλέα και σε κάποιες περιπτώσεις κωμικη προσπάθεια (από ελάχιστους ειναι η αληθεια κι εσύ δεν εισαι ένας απ αυτους αλλά τους αβαντάρεις) να μηδενιστεί η άποψη και γενικότερα ότι εχει να κάνει με προσωπικά συναισθήματα.Λές και η ακρόαση μουσικής γίνεται για άλλους λόγους.Και τό χουμε βρει κι όλας ότι αυτό γινεται για την προστασία της τσεπης μας.Με ακραία παραδείγματα συστημάτων εκατοντάδων χιλιάδων ευρω.Αλήθεια πόσα μελη εχουν τέτοια? Είμαι σίγουρος ότι η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων που μπαίνουν εδω εχουν συστήματα που κοστίζουν κατω απο 10000 ευρω και δεν αγοράστηκαν με τη μία.Ευκολοι χαρακτηρισμοί,τσουβαλιάσματα και επικρότηση καθε αγοράς ηχείου αρκει να παιρνει ρέυμα. Προτροπές- εντολές για αγορά διψήφιου αριθμου ηχείων ,καλά να μην πουμε για σαμπ λες και είναι δωρεάν αν εχουν παροχη ρευματος.

Ψήνεται ο άλλος και σου λέει κατσε να πάρω ενα σαμπ.Αφου το λένε οι κουρού. Ωπα φιλαράκι. Μπορεί να μην παίζει.


Τώρα πρέπει να ..............πιστεψεις.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Φιλε μπούτια εδω δεν αντιμετωπίζεις το θεμα με την αντικειμενικότητα που συνήθως σε χαρακτηρίζει.Ενώ έχουμε μια υπερβολική,κραυγαλέα και σε κάποιες περιπτώσεις κωμικη προσπάθεια (από ελάχιστους ειναι η αληθεια κι εσύ δεν εισαι ένας απ αυτους αλλά τους αβαντάρεις) να μηδενιστεί η άποψη και γενικότερα ότι εχει να κάνει με προσωπικά συναισθήματα.Λές και η ακρόαση μουσικής γίνεται για άλλους λόγους.Και τό χουμε βρει κι όλας ότι αυτό γινεται για την προστασία της τσεπης μας.Με ακραία παραδείγματα συστημάτων εκατοντάδων χιλιάδων ευρω.Αλήθεια πόσα μελη εχουν τέτοια? Είμαι σίγουρος ότι η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων που μπαίνουν εδω εχουν συστήματα που κοστίζουν κατω απο 10000 ευρω και δεν αγοράστηκαν με τη μία.Ευκολοι χαρακτηρισμοί,τσουβαλιάσματα και επικρότηση καθε αγοράς ηχείου αρκει να παιρνει ρέυμα. Προτροπές- εντολές για αγορά διψήφιου αριθμου ηχείων ,καλά να μην πουμε για σαμπ λες και είναι δωρεάν αν εχουν παροχη ρευματος.

Ψήνεται ο άλλος και σου λέει κατσε να πάρω ενα σαμπ.Αφου το λένε οι κουρού. Ωπα φιλαράκι. Μπορεί να μην παίζει.


Τώρα πρέπει να ..............πιστεψεις.
Καλέ μας spmk,οφείλω να σου επισημάνω ότι πήρες το μήνυμα και του άλλαξες την...πίστη,αφού φαίνεται να συγχέεις την τελευταία με την έννοια της εμπιστοσύνης.

Και για να κατανοηθεί η διάκριση,σου αναφέρω ενδεικτικώς ότι ο ίδιος πιστεύω πως πολλοί χρήστες είτε φθηνών είτε πανάκριβων setup κάνουν πράγματι μουσικές ακροάσεις και αξιολογούν το αποτέλεσμα βασιζόμενοι σε υποκειμενικά κριτήρια και δεδομένα.Πιστεύω λοιπόν ακράδαντα τις εντυπώσεις που αποκομίζουν και συχνά-πυκνά καταθέτουν,
πιστεύω επίσης πόσο μπορεί να τους αρέσει αυτό που ακούνε,αλλά...δεν τους έχω καμία εμπιστοσύνη.;)

Η εμπιστοσύνη γενικώς απορρέει από τη γνώση των αντικειμενικών δεδομένων.Η δε πίστη χρειάζεται μια πιο προχωρημένη σύνδεση με το αντικείμενο αυτής,μόνο που συνήθως αυτό αποβαίνει άχρηστο ως προς τα τεχνικά δεδομένα.
 
Last edited:

Μηνύματα
262
Reaction score
135
"Η εμπιστοσύνη γενικώς απορρέει από τη γνώση των αντικειμενικών δεδομένων.Η δε πίστη χρειάζεται μια πιο προχωρημένη σύνδεση με το αντικείμενο αυτής,μόνο που συνήθως αυτό αποβαίνει άχρηστο ως προς τα τεχνικά δεδομένα"

πως να παραβλέψει κανείς το μεγαλείο της σκέψης και του τρόπου αυτού του ανθρώπου σε υποχρεώνει να εξετάσεις κάθε του άποψη χωρίς να έχει σημασία αν έχει δίκιο η άδικο." εντάξει συνήθως συμβαίνει το πρώτο ".
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Καλέ μας spmk,οφείλω να σου επισημάνω ότι πήρες το μήνυμα και του άλλαξες την...πίστη,αφού φαίνεται να συγχέεις την τελευταία με την έννοια της εμπιστοσύνης.

Και για να κατανοηθεί η διάκριση,σου αναφέρω ενδεικτικώς ότι ο ίδιος πιστεύω πως πολλοί χρήστες είτε φθηνών είτε πανάκριβων setup κάνουν πράγματι μουσικές ακροάσεις και αξιολογούν το αποτέλεσμα βασιζόμενοι σε υποκειμενικά κριτήρια και δεδομένα.Πιστεύω λοιπόν ακράδαντα τις εντυπώσεις που αποκομίζουν και συχνά-πυκνά καταθέτουν,
πιστεύω επίσης πόσο μπορεί να τους αρέσει αυτό που ακούνε,αλλά...δεν τους έχω καμία εμπιστοσύνη.;)

Η εμπιστοσύνη γενικώς απορρέει από τη γνώση των αντικειμενικών δεδομένων.Η δε πίστη χρειάζεται μια πιο προχωρημένη σύνδεση με το αντικείμενο αυτής,μόνο που συνήθως αυτό αποβαίνει άχρηστο ως προς τα τεχνικά δεδομένα.
Δεν μπλέκω τίποτα.Η πίστη μεν την εμπιστοσύνη δεν είναι ακριβως το ιδιο αλλά δεν απέχουν και χλμ.Κοινή ετυμολογία εχουν.Επί της ουσίας αυτό που λες ειναι οτι πάρε ρε παιδάκι μου εσύ σαμπ κι άμα δεν σ αρεσει πίστεψε οτι σιγά σιγά θα σ αρέσει.Ισως αν παρεις δύο ,τρία, εξι ,δέκα ακομα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.665
Υπάρχουν στα ηλεκτρονικά της γειτονιάς ακουστικά των 40€ με συχνοτικό εύρος 15ΗΖ – 25ΚΗΖ. Τα φοράει κάποιος απλά για να δει ποιος είναι ο μπαμπούλας των χαμηλών συχνοτήτων
Όντως υπάρχουν.
Και με ακόμα χαμηλότερη απόκριση.

Πάρτε.

Δείτε καλά το μπαμπούλα. Στα μάτια.


Και μετά, βγάλτε αυτό που ακούσατε με τα ακουστικά, στο σαλόνι, χωρίς σαμπ, με πίστη, ανάψτε και κάνα καντήλι. Λαμπάδα και τάμα.
:lol: :lol: :lol: :lol:



Προσωπικά έχω πάρει τέτοια ακουστικά, για αυτόν ακριβώς το λόγο, με απόκριση συχνότητας στα τάρταρα (6 χερτζ λέει) και τεράστιου δυναμικού εύρους (πάνω από 120 ντεσιμπέλ στάθμης) και πολύ χαμηλών ολικών αρμονικών παραμορφώσεων.
Ακουστικά για ντράμερ, στουντιακης χρήσης. Όχι των 40€ βέβαια (..), αλλά ούτε και πανάκριβα, των 350€.

Αν βάλω από απο αυτά να ακούσω κομμάτια με απαιτητικό μπάσο, ξεκαθαρίζει δια παντός και σε ντετέ πως είναι πραγματικά τρομακτικό το μπάσο που έχουν γράψει μέσα σε αυτά, και οι απαιτήσεις του ηχοσυστηματος χώρου για να βγουν τέτοια μπάσα σωστά, είναι τρομακτικότερες.

Τρομαξτε ελεύθερα.
 
Last edited:


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Δεν μπλέκω τίποτα.Η πίστη μεν την εμπιστοσύνη δεν είναι ακριβως το ιδιο αλλά δεν απέχουν και χλμ.Κοινή ετυμολογία εχουν.Επί της ουσίας αυτό που λες ειναι οτι πάρε ρε παιδάκι μου εσύ σαμπ κι άμα δεν σ αρεσει πίστεψε οτι σιγά σιγά θα σ αρέσει.Ισως αν παρεις δύο ,τρία, εξι ,δέκα ακομα.
Είναι περιττή οποιοαδήποτε επίπληξη,αφού έχει ήδη γίνει εις άτοπον απαγωγή ως προς την επιχειρηματολογία που έθεσες.

Επισημαίνεται μονάχα για μιαν ακόμη φορά ότι δεν χρειάζεται να πιστεύουμε,αλλά να έχουμε εμπιστοσύνη στα αντικειμενικά δεδομένα που υπαγορεύουν ότι όσο ικανός και να είναι δεδομένος ενισχυτής,οι ιδιότητες των συγκεκριμένων ATC θ'αξιοποιούνταν πλήρως μονάχα εφόσον θα συμπληρωνόταν το όλον setup με ομαλώς ενσωματωμένα sub.
Και ότι το ένα sub μονάχο του δύναται να δώσει εσφαλμένες εντυπώσεις ως προς την αναγκαιότητα υποβαθύφωνων μονάδων.
Υπάρχουν στα ηλεκτρονικά της γειτονιάς ακουστικά των 40€ με συχνοτικό εύρος 15ΗΖ – 25ΚΗΖ. Τα φοράει κάποιος απλά για να δει ποιος είναι ο μπαμπούλας των χαμηλών συχνοτήτων για τα οποία κάποιοι σε σαλονάκια των 40 τ.μ. ορθώνουν δίπατες και τρίπατες υλοποιήσεις ηχείων (απροσδιορίστου αριθμού και …βάλε) και βάζουν (βοήθειά τους & μας) δια την πληρότητα του ηχητικού αποτελέσματος και sub. Μετά εμφανίζονται ρωγμές εις την παράπλευρη μεσοτοιχίαν και διαταράσσονται οι σχέσεις μετά των παροικούντων τη μπερντέμ. Το εάν κάποιος …δονείται να ακούει κατ’ αυτόν τον τρόπο τον επανακάμψαντα κινηματογραφικώς Tyrannosaurus Rex να συνθλίβει τα κοκκαλάκια των θυμάτων του, πρόβλημά του όπως και του άμοιρου ψυχολόγου που τον παρακολουθεί. Ο ήχος πάντως βρίσκεται μακρυά από αυτού του είδους τα ...εδέσματα...
Αυτά τα δεδομένα έχουν τεκμηριωθεί δε τόσες πολλές φορές και σε κάθε ανάλογη περίσταση στον παρόντα ιστότοπο,ώστε ν'ανάγεται σε...συνειδητή και κολάσιμη η άγνοια όποιου αναγνώστη θα τ'αμφισβητούσε.
ξεκίνησα αυτό το θέμα ευελπιστώντας ότι έχω δίκιο και πολύ θα το ήθελα διότι όταν έχεις προ και τελικό συνολικού κόστους κάπου στα 4300 ευρώ πιστεύεις ότι μπορείς να οδηγήσεις ένα ηχειάκι των χιλίων ευρώ και πόσο μάλλον σ ένα μικρό δωμάτιο" τη συνέχεια την ξέρετε να μην επαναλαμβανόμαστε. παρόλα αυτά θα ακολουθήσω τη συμβουλή σας με το dsp όμως για την ώρα έχουν τελειώσει τα χρήματα και η υπομονή μου και το dsp θέλει πρωτίστως υπομονή όπως και γνώσεις. λοιπόν συμπέρασμα πάρτε ενεργά και αν ξεκινούσα τώρα αυτό θα έκανα. ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
Εάν σκοπεύεις να ενσωματώσεις απλό miniDSP μην προμηθευτείς το βασικό μοντέλο αλλά τουλάχιστον το 2Χ4 HD με τους ανώτερους επεξεργαστές και ας διαθέτει μονοτελικές υποδοχές.

Η ενσωμάτωσή του δεν είναι κάτι δύσκολο.Οι οδηγίες περιλαμβάνουν πρότυπο για δικαναλικό setup με (ζεύγος) sub και το μόνο που χρειάζεται να ψάξεις ο ίδιος θα ήταν η χρονοκαθυστέρηση στα κανάλια των κύριων ηχείων σε συνάρτηση προς τα αφιερωμένα στις μονάδες sub.

Αυτή υπολογίζεται σε κάθε περίπτωση ευκόλως λαμβάνοντας ως χρονικό σημείο ΄΄μηδέν΄΄ το πιο απομακρυσμένο κανάλι sub ως προς τη θέση ακρόασης - εφόσον κατά κανόνα είναι τα sub που απέχουν περισσότερο απ'ότι τα κύρια ηχεία - και καθυστερώντας τις υπόλοιπες μονάδες.Για τον υπολογισμό της καθυστέρησης σε χιλιοστά δευτερολέπτου θα έχεις ως παρονομαστή του κλάσματος μια χονδρική ταχύτητα του ήχου ίση προς 344 μέτρα ανά δευτερόλεπτο και ως αριθμητή τη διαφορά απόστασης σε μέτρα (λ.χ. 0,8 για 80 εκατοστά) των υπόλοιπων στοιχείων (κύρια ηχεία και το δεύτερο sub όταν φτάσεις στην απόκτησή του ) σε σχέση με την απόσταση της πιο απομακρυσμένης ως προς τη θέση ακρόασης πηγής ήχου.Η δεκαδική τιμή που θα προκύψει πρέπει ν'αναχθεί σε χιλιοστά δευτερολέπτου.

Έχε υπόψιν ότι η ενσωμάτωση miniDSP δεν αναιρεί την αφετηρία για ικανοποιητική γεωμετρία κατά την εγκατάσταση καθεμίας μονάδας sub.Όσο πιο ικανοποιητική γίνει η αρχική τοποθέτηση,τόσο μικρότερος ο επεμβατικός ρόλος του λογισμικού και ανώτερη η φυσικότητα στο ακροαματικόν αποτέλεσμα.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Αυτή υπολογίζεται σε κάθε περίπτωση ευκόλως
Πρέπει να ληφθεί υπόψιν και η καθυστέρηση που προσθέτει το εσωτερικό dsp του εκάστοτε sub.
Δεν είναι αμελητέα.

Και αυτό είναι που επιβάλλει δυστυχώς και στο σήμα των L-R να περάσει απο το minidsp, για να υποβληθεί σε χρονική μετατροπή, με τίμημα την έξτρα A-D-A μετατροπή (συν το κροσάρισμα τους προφανώς). :o

Δεν υπάρχει σωστός τρόπος ενσωμάτωσης sub με χρήση παραδοσιακού ενισχυτή. :(
Μην ψάχνεστε, το εχω ψάξει εγώ για σας. Δωρεάν.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Εκτός και αν έχει έξοδο sub ο ενισχυτής
Τώρα θα μου πεις πόσοι δικαναλοι εχουν
Λίγοι
Και δεν είναι εύκολο σε λογικά βαλαντια
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Εκτός και αν έχει έξοδο sub ο ενισχυτής
Τώρα θα μου πεις πόσοι δικαναλοι εχουν
Λίγοι
Και δεν είναι εύκολο σε λογικά βαλαντια
Προ και ολοκληρωμένος από την Parasound

Παλαιότερα ο ολοκληρωμένος Harman Kardon ΗΚ 990.
Πρέπει να ληφθεί υπόψιν και η καθυστέρηση που προσθέτει το εσωτερικό dsp του εκάστοτε sub.
Δεν είναι αμελητέα.

Και αυτό είναι που επιβάλλει δυστυχώς και στο σήμα των L-R να περάσει απο το minidsp, για να υποβληθεί σε χρονική μετατροπή, με τίμημα την έξτρα A-D-A μετατροπή (συν το κροσάρισμα τους προφανώς). :o

Δεν υπάρχει σωστός τρόπος ενσωμάτωσης sub με χρήση παραδοσιακού ενισχυτή. :(
Μην ψάχνεστε, το εχω ψάξει εγώ για σας. Δωρεάν.
Οποιαδήποτε χρονική διαφορά εντάσσεται στο (αυστηρό) αντιληπτικό παράθυρο των 6 περίπου χιλιοστών δευτερολέπτου τείνει να μη γίνεται άμεσα αισθητή.Ενδέχεται βεβαίως να επηρέαζε σε κάποιο βαθμό την ποιότητα περιγραφής κατά τη στερεοφωνική απεικόνιση και τις μικροδυναμικές αντιθέσεις.Τέτοιες διαφορές όμως αποτελούν ουσιαστικώς αμελητέες ποσότητες σε σύγκριση με όσες προκύπτουν από την ακαμψία των παραδοσιακών setup και αντίστοιχων τρόπων εγκατάστασης.Σε τελική ανάλυση ο πειραματισμός σ'ένα τέτοιο θέμα καταπολεμά την κοπιαστική εξοικείωση με τον ήχο δεδομένου setup.

Ο άμεσα ενδιαφερόμενος που ξεκίνησε το νήμα δεν έχει ολοκληρωμένο ενισχυτή,αλλά ξεχωριστά προ-τελικό,οπότε μπορεί να παρεμβάλει το miniDSP μεταξύ τους.Θα ήταν υποχρεωτικώς ένα επιπλέον στάδιο στη διαδρομή του σήματος.Αλλά σε ψηφιακό πεδίο.

Δεν γίνεται κουβέντα περί παραδοσιακών ολοκληρωμένων.Αλλά και στους δεύτερους θα μπορούσε να υπάρξει ενσωμάτωση αρκεί να είχαν βρόχο για το ΄΄παλαιό-καλό΄΄ tape monitoring.
...
Μην ψάχνεστε, το εχω ψάξει εγώ για σας. Δωρεάν.
Πάει,χάλασε ο κόσμος.Ο DF έπαψε να ζητά και το γνωστόν...πενηντάρικον.:laugh:
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.665
Η φάση στα 80Hz μας δίνει 12,5msec παράθυρο ρύθμισης.
Φτάνει και περισσεύει.
Έτσι ακριβώς. ;)
Δε χρειάζονται παρανοϊκές εμμονές, απλώς να τηρούνται τα βασικά.
Κι ας ξεφεύγει λίγο, δε χάθηκε ο κόσμος.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.221
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top