Bad idea?

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Σ' ένα μαγαζί ανοιχτό, που έχουνε ωραίο σεφ, πάω που λες συχνά να φάω σούσι, και να πνίξω τον πόνο μου με σακε ζεστό.
Στον εξωτερικό χώρο, που συνηθίζω να κάθομαι όσο ο καιρός είναι νορμάλ, έχει στα 4μ ψηλά, ένα ζευγάρι jbl-ακια από αυτά που σε λέω, και μάλιστα τα 6-αρακια.
Για 10 μέτρα μήκος αύλειου χώρου με 10 τραπέζια, ένα ζευγάρι ηχειακια μια σταλιά, χωρίς σαμπ.
Βεβαίως χαμηλές στάθμες παίζει ο άνθρωπος, πας να φας και να μιλάς, όχι να ταλαιπωριέται ο οργανισμός σου, αλλά ρε παιδιά, βγάζει πολύ δεμένο μπασακι αυτό το ρημαδι το μια σταλιά τίποτα ηχείο σε εξωτερικό χώρο από τα 4 μέτρα, δηλαδή όλα είναι εναντίον του, κι όμως, αυτό επιμένει κι ακούγεται αξιοπρεπέστατα και μάλιστα εντυπωσιάζει με το τι; Το μπάσο του!

Μετά σκέφτομαι έναν σκυμμένο καμπούρη ασπρομαλλη παππού Άγγλο ημίκουφο στο αντιαισθητικο παπουδίστικο σαλόνι του με δίσκους βινυλίου των Μπιτλς και καμιάς Αγγλίδας ξυνής να κάνει βόισινγκ αλλάζοντας πυκνωτές στο σπεντορ, και με φαρδύ χαμόγελο, μετά από μήνες δοκιμών, να καταλήγει σε ένα συνδυασμό που γιουπι μανούλα μου, τα κατάφερα, παίζει σα χαρμπεθ!

Ε, κει είναι που πίνω κι άλλο σάκε.
Ζεστό.
Καταλαβαίνω βρε Κώστα τι λες... Τα έχω ακούσει κι εγώ σε μαγαζί, μια χαρά, εξαιρετικά παίζουν. Παραδόξως μου θύμισες τώρα ένα καλοκαιράκι που ανέβασα στην ταράτσα μου τα s3/5r με έναν μικρό ενισχυτή που έχω. Ακούγαμε με ένα φιλικό ζευγάρι μουσική χαμηλά και πίναμε το ποτό μας... Πάνω κάτω τέτοια απόσταση 3 με 4 μέτρα.. και υπήρχε αυτό το εφέ του χαμηλού που περιγράφεις... Και έχει συμβεί και με τα john blue jb3 που είχα παλιότερα με 3'' γούφερ. Τα 3/5 για αυτό που θέλω να κάνω τώρα το ήξερα πως δεν κάνουν, τα sp1 ήθελα να βάλω που έχουν διαφορετικό πιο ''ανοιχτό'' ήχο και τα έχω δοκιμάσει και με τα sub. Αλλά είναι μικρός ο χώρος, αυτά είναι ογκώδη ηχεία και το άφησα. Θα πάω κάποια στιγμή σε ενεργά για τον συγκεκριμένο χώρο με τη λογική να έχω και εντάσεις και μικρότερο όγκο, και χωρίς πολλά πολλά. Στην πραγματικότητα επειδή ο ήχος της εταιρίας μου άρεσε πολύ ιδανικά θα ήθελα ενεργά της ATC, αλλά είναι πολύ ακριβά. Μέχρι πέρυσι σκεφτόμουν να πάω σε παθητικά ATC αλλά ζητάνε ενίσχυση που δεν έχω και δεν θέλω να μπλέξω.
Post automatically merged:

Υ.Γ.
Αυτός ο καμπούρης ημίκουφος παππούς που περιγράφεις?
Ε, μάλλον εγώ είμαι.. :tongue::rolleyes:
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Αυτός ο καμπούρης ημίκουφος παππούς που περιγράφεις?
Ε, μάλλον εγώ είμαι..
Όλοι μας έτσι ήμασταν, οι "παλιοί" που τριφτηκαμε στο χόμπι.
Έχω κατασκευάσει (προ αμνημονεύτων ετών) πιστό αντίγραφο του σπεντορ ες εκατό, (μου κόστισε ακριβώς 225.000 δραχμές, όταν το πουλούσαν στο 1.150.000 δραχμές) με τα ίδια μεγάφωνα, σε καλύτερη καμπίνα και έκανα 3-4 μήνες ... βόισινγκ, σκυμμένος πάνω από το κρος, μέχρι που τα κατάφερα να παίζουν σα τα μαγκνεπαν, αυτά είχα για "αναφοράς".
Κανένα μικρόφωνο, καμία μέτρηση στην όλη κατασκευή του ηχείου.

Μεσαίωνας.


ΥΓ. Χρησιμοποίησα για το βοϊσινγκ, πέραν της αλλαγής της τιμής χωρητικότητας των πυκνωτών, κι ένα σωρό διαφορετικούς πανάκριβους πυκνωτές, χαιενταδικους, με διαφορετικούς "χαρακτήρες" στον ήχο, και φυσικά σε συνδυασμό με διάφορα χαιενταδικα καλώδια για εσωτερική καβλωδίωση, και εννοείται μπορνες κοροϊδίου. Αμ πως. Μεσαίωνας σε έξαρση.

Μόνο μικρόφωνο δεν ήθελα. Έχω αφτί εγώ, ξέρω. Με σαί ω νας.
Σκυφτοί πίθηκοι στην ταινία του Κιούμπρικ.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Τες πα, ιστορίες για αγρίους...

Επί του θέματος, και στην πράξη, σε αυτόν τον χώρο των 16τμ, με το γραφείο και την ντουλάπα και τη βιβλιοθήκη και τα κουφώματα, και τους περιορισμούς τοποθέτησης, αλλά και τους περιορισμούς μή χρήσης πολλαπλών ηχείων και εξελιγμένου software ισοστάθμισης (dirac), αλλά και πολλαπλών (δυστυχώς αναγκαίων) επιφανειών διάχυσης με τυπικές διαχυτικες και ηχοαπορροφητικες λύσεις της αγοράς, είναι δεδομένο πως δεν πρόκειται να υπάρξει κανένα τρομερής πιστότητας αναπαραγωγής αποτέλεσμα, άρα ας έχουμε αυτό ως βάση.

Επίσης είναι δεδομένο πως δεν πρόκειται να συνεργαστούν αξιοπρεπώς οι δορυφόροι με τα σαμπ, διότι αυτό απαιτεί τις γνωστές ενδεδειγμένες ενέργειες (άψογο κρος ένθεν κι ένθεν, ισοστάθμιση πλάτους και φάσης).

Οπότε, και για να μη το παλεύεις τζάμπα κι άδικα, η μόνη λύση που υφίσταται, είναι η χρήση ενός ζεύγους δορυφόρων με το δικό τους, το μαμά σαμπ, ώστε να έχουν λυθεί τα προβλήματα συνεργασίας μεταξύ τους, και φυσικά η χρήση 2 σαμπ θα φέρει πιο ισορροπημένο αποτέλεσμα στο φάσμα.

Το αναμενόμενο τελικό αποτέλεσμα, είναι απλώς να παίξουν σε σοβαρές στάθμες να βγάλεις γούστα, και οι δυνατότητές σου να "φέρεις" τον ήχο πιο κοντά στα γούστα σου θα περιοριστούν στα ρυθμιστικά τονικότητας της πλάτης των ηχείων και στην σχετική στάθμη του σαμπ. Δεν είναι λίγα, κάτι θα καταφέρεις.

Πιο ισορροπημένο αλλά και πιο εντυπωσιακό αποτέλεσμα, προφανώς μπορείς να έχεις εκεί μέσα από πολυκάναλο σεταπ, πιθανώς με λύση του τύπου ενός bose acoustimass, ή παρεμφερών προτάσεων 5.1 ή 7.1 της αγοράς, μα θα χρειαστεί και κάποιος πολυκάναλος ενισχυτής ικανής ισχύος για να παίξει αυτούς τους μικρούς στο μάτι, αλλά ικανούς και απαιτητικούς στην ισχύ δορυφόρους.

Οι πολλαπλές πηγές ήχου θα αυξήσουν την ποσότητα της προσλαμβανόμενης άμεσης ακτινοβολίας και θα μειωθεί το ποσοστό των ανακλασεων του χώρου, άρα θα ακούς πιο σωστά.

Θα χρειαστεί και μια πηγή που να κάνει upmixing το δικάναλο περιεχόμενο, όπως το οικονομικό sony που έχω κατ'επαναληψιν προτείνει, με άριστο dts neo 6.

Και μην απορρίπτεις άνευ τριβής την επιλογή πολυκάναλων ασύρματων ακουστικών, της μαμάς Σόνι. Αυτή, ξέρει.
Η δε φορητότητα, δε σε περιορίζει στο που θα ακούς δυνατά και σε ποια ώρα της ημέρας. Όταν υπάρχουν περιορισμοί στο σπίτι, δεν είναι καθόλου άσχημη ιδέα τα ακουστικά. Παίζουν και σωστά, και έως και ατμος, να ακούς ταινία στις 3 τα χαράματα με τέρμα τα γκάζια τα ελικόπτερα να πυροβολούν τον χουλκ. Δεν είναι λίγο... Μερικά πράγματα έχουν αξία ... ανεκτίμητη.

Δες τα λεφτά που πάνε, και επέλεξε λύση καταρχήν συμβατή με το μπάτζετ, κι αφετέρου συμβατή με την επιστήμη του audio, by the book. Και θα δουλέψει. Έτσι κάνει αυτό, αν το πας μεθοδικά και με την θεωρία, δουλεύει.
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Ευχαριστώ πολύ για τις ολοκληρωμένες προτάσεις κ' με προυπολογισμένη την (ψυχαναγκαστική ?) άρνησή μου για μετρήσεις κλπ, και προβλέποντας τους περιορισμούς του χώρου. Τείνω προς τους δορυφόρους κ' τα sub που είναι το πιο ''κλασικό'' σενάριο. Τα 5.1 - 7.1 κλπ θα με μπλέξουν με πολύ καλώδιο και δεν το θέλω. Ακουστικά απορρίπτονται, δεν με βολεύει τίποτα στο κεφάλι, μόνο για περιορισμένο χρόνο. Απλός, περιεκτικός, δεν έγραψες κακία για spendor, harbeth, b&w... Το εκτιμώ.
Aλήθεια, όταν γράφεις για τα ακατανόμαστα... πεταρίζει καθόλου το μάτι ? :roflmao::roflmao::rolleyes:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Aλήθεια, όταν γράφεις για τα ακατανόμαστα... πεταρίζει καθόλου το μάτι ? :roflmao::roflmao::rolleyes:
Μπα, τα χαρμπεθ παίζουν πολύ ευχάριστα.
Για παλαιάς σχολής ηχεία, σε ανθρώπους που δε θα ασχοληθούν με μετρήσεις, είναι λουκούμια.

Τα ρεντεκο είναι εντελώς καυσόξυλα, είναι το γιγάντιο ανέκδοτο του Χάι Εντ!
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Update... :rolleyes:
Σπατάλησα χώρο, χρόνο, και λίγο ιδρώτα (πσσσσ) και δοκίμασα και τα SP 1. Σε λίγο άβολη θέση ίσως για το μάτι, αλλά παίζουν μια χαρά τελικά. Εντάξει δεν ψάχνω για θαύματα και ξέρω τους περιορισμούς. Η ευχάριστη έκπληξη ήταν τα μικρά που με επιμονή τα δοκίμασα ξανά στη θέση που βλέπετε ψηλά και εκεί βρέθηκε (με κάποιο τρόπο) η χρυσή τομή και παίζουν και αυτά πολύ καλά. Για την ώρα με αυτό το στήσιμο λοιπόν είμαι αρκετά ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα.
Με τις τιμονιέρες μου και με τα φρέντο μου. :tongue:
Όταν μαζέψουμε στον κουμπαρά για νέες αγορές τα ξαναλέμε...
Ευχαριστώ για την βοήθειά σας και την παρέα σας κύριοι. :hi:

R0005191.jpgr.jpg


Ξέχασα, απόσταση ακρόασης 1,50 μέτρο περίπου... Όλα είναι ισορροπημένα (αποστάσεις), η φώτο είναι με ευρυγώνιο γι΄αυτο δείχνει κάπως...
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Στον χωρο που ειχες τα μεγαλα τι θα κανεις ? Εγω εξακολουθω να πιστευω οτι εκει τα αδικεις και αν εβαζες τα focal alpha 80 θα ειχες καλυτερο ηχο.
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Στον χωρο που ειχες τα μεγαλα τι θα κανεις ? Εγω εξακολουθω να πιστευω οτι εκει τα αδικεις και αν εβαζες τα focal alpha 80 θα ακουσεις καλυτερα.
Καλημέρα, στο καθιστικό άφησα τα Magnat για κανένα παιδομάζωμα και βαβούρα... Δεν καλύπτουν τον χώρο αλλά ουσιαστικά ούτε τα sp1+sub τον κάλυπταν :idk:. Τον χώρο τον έχεις δει, ξέρεις.... Είναι μεγάλος και περίεργος. Τον περισσότερο χρόνο μου εφόσον βρήκα πια batcave θα τον περνάω εδώ οπότε.... Παίζουν αξιοπρεπέστατα και στον μικρότερο χώρο τελικά (κι εγώ δεν το περίμενα). Στο μέλλον αν γίνουν αγορές βλέπουμε.... Αν πάω σε ενεργά ηχεία (focal ή ότι άλλο) πιθανότατα θα γίνουν αλλαγές..... μεγάλες. Ίσως να φύγουν spendor-ενισχυτές κλπ. Που να τα βάλω όλα?
 
Last edited:

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Update... :rolleyes:
Σπατάλησα χώρο, χρόνο, και λίγο ιδρώτα (πσσσσ) και δοκίμασα και τα SP 1. Σε λίγο άβολη θέση ίσως για το μάτι, αλλά παίζουν μια χαρά τελικά. Εντάξει δεν ψάχνω για θαύματα και ξέρω τους περιορισμούς. Η ευχάριστη έκπληξη ήταν τα μικρά που με επιμονή τα δοκίμασα ξανά στη θέση που βλέπετε ψηλά και εκεί βρέθηκε (με κάποιο τρόπο) η χρυσή τομή και παίζουν και αυτά πολύ καλά. Για την ώρα με αυτό το στήσιμο λοιπόν είμαι αρκετά ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα.
Με τις τιμονιέρες μου και με τα φρέντο μου. :tongue:
Όταν μαζέψουμε στον κουμπαρά για νέες αγορές τα ξαναλέμε...
Ευχαριστώ για την βοήθειά σας και την παρέα σας κύριοι. :hi:

View attachment 138189

Ξέχασα, απόσταση ακρόασης 1,50 μέτρο περίπου... Όλα είναι ισορροπημένα (αποστάσεις), η φώτο είναι με ευρυγώνιο γι΄αυτο δείχνει κάπως...
Φοβερή αυτή η καρέκλα την εχω ένα τρίμηνο.
Τόσο κοντά που είσαι έχεις άπειρες επιλογές σε στούντιο νιαφιλντ, ό,τι και να πάρεις δεν θα πέσεις έξω.
Αν και λογω απόστασης είμαι πεπεισμένος ότι μόνο τα ομοαξωνικά μπορούν να βγάλουν καλο ήχο.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Πολλές οι επιλογές για ηχεία, ευχάριστος πονοκέφαλος. Τσι τσι να υπάρχει και τα υπόλοιπα.. :geek:


Καλή είναι.
Μου πήρε λίγο χρόνο να τη συνηθίσω (έτσι όπως καθόμουν πριν είχε στραβώσει το σύμπαν... :eek:).
Ευτυχώς που δεν ψάρωσα να πάρω καμμιά από αυτές που βουλιάζεις μέσα. Στην αρχή νοιώθεις πως βρίσκεσαι στον παράδεισο αλλά δεν είναι για ώρες.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Οι υπόλοιπες είναι χαι φαι, αυτή είναι επαγγελματικη. Έχω πετάξει άπειρες χαι φάι ώσπου έβαλα μυαλό.
Να πας στην σελίδα του Θωμά στα στούντιο μόνιτορ και να επιλέξεις 2 - 3 ηχεία που τα φτάνεις οικονομικά και μετά το συζητάμε.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Οι υπόλοιπες είναι χαι φαι, αυτή είναι επαγγελματικη. Έχω πετάξει άπειρες χαι φάι ώσπου έβαλα μυαλό.
Να πας στην σελίδα του Θωμά στα στούντιο μόνιτορ και να επιλέξεις 2 - 3 ηχεία που τα φτάνεις οικονομικά και μετά το συζητάμε.
Όπως έχω πει δεν έχω άμεσα σχέδια, για την ώρα απολαμβάνω την απομόνωση.
Ήμουν 6 ή 7 χρόνια (δεν θυμάμαι) εγκλωβισμένος στο καθιστικό με ότι αυτό συνεπάγεται :bigboss:.
Τώρα... :party:
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
παρε και καναδυο aritherm να τα βαζεις στη ζουλα διπλα στη τζαμαρια του μπαλκονιου οταν ακους μουσικουλα και μετα να τα βγαζεις!
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.368
- γειά σου Δημήτρη & εύγε για τον χώρο σου . . . creek + spendor είναι πολύ ωραίος συνδυασμός για μουσική . . . γιά εφέ από παιγνίδια κλπ , είναι όντος λίγο μουντός / σκοτεινός
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
- γειά σου Δημήτρη & εύγε για τον χώρο σου . . . creek + spendor είναι πολύ ωραίος συνδυασμός για μουσική . . . γιά εφέ από παιγνίδια κλπ , είναι όντος λίγο μουντός / σκοτεινός
Σε ευχαριστώ πολύ.
Σε μουσική μου είχε φανεί μπουκωμένο το αποτέλεσμα με τα s3/5r, η τοποθέτηση δεν είχε βοηθήσει προφανώς στις σχετικά χαμηλές βάσεις, τώρα που τα έχω ψηλά είναι οκ.
Να σου πω την αλήθεια δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα με τον ήχο για ταινίες κ' παιχνίδια, η έκταση χαμηλά με την προσθήκη των sub μου αρκεί... και έως εκεί. Τα sp1 είναι αρκετά πιο ''αποκαλυπτικά'' από τα 3/5 ;).
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.149
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top