Αδιάβροχη Πρίζα

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Ψάχνω αδιάβροχες πριζες σαν αυτές εδώ να κλείνει το καπάκι δηλαδή ενώ έχει συνδεδεμένο καλώδιο μέσα και δεν υπάρχει πουθενά στην Ελλάδα. Έχει κανείς δει κάτι κάπου;

Και σε Amazom και Ebay που είδα εντός ΕU όλα από Κίνα έρχονται.

Ευχαριστώ.

81XR5k-qQJL._AC_SL1500_.jpg



 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.356
Εδώ στην Κύπρο πάντως, αφθονούν - στο σπίτι έβαλα πέντε, αγορά από το κατάστημα ηλεκτρολογικών της γειτονιάς. Δεν θυμάμαι τιμές, πες μου εάν θέλεις μονή ή διπλή, για να ψάξω. Το καπάκι δεν είναι διάφανο, είναι άσπρο - αν δεν σε πειράζει.
 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.657
Έχει αδιάβροχη πρίζα σούκο η Legrand πολύ υψηλής ποιότητας κατασκευής, με τσιμούχα γύρω από το καπάκι, αλλά είναι για κυτίο τοίχου.
Πήρα πρόσφατα μία τέτοια, λόγω ανακαίνισης μπάνιου.
Μπορείς όμως να πάρεις ένα στεγανό κουτί, να το ανοίξεις τρύπα και να του βάλεις επάνω την πρίζα.

Είναι εύκολο να γίνει.
Το έχω κάνει παλιότερα σε μηχάνημα, αλλά με άλλη πρίζα που ήταν στεγανότητας ip23.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Έχει αδιάβροχη πρίζα σούκο η Legrand πολύ υψηλής ποιότητας κατασκευής, με τσιμούχα γύρω από το καπάκι, αλλά είναι για κυτίο τοίχου.
Πήρα πρόσφατα μία τέτοια, λόγω ανακαίνισης μπάνιου.
Μπορείς όμως να πάρεις ένα στεγανό κουτί, να το ανοίξεις τρύπα και να του βάλεις επάνω την πρίζα.

Είναι εύκολο να γίνει.
Το έχω κάνει παλιότερα σε μηχάνημα, αλλά με άλλη πρίζα που ήταν στεγανότητας ip23.
Και σκέφτηκα και αυτό. Πια λες; Όσες είδα αν βάλεις το βύσμα μετα το καπάκι μένει ανοιχτό.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.356
@alexis
Έχει αδιάβροχη πρίζα σούκο η Legrand πολύ υψηλής ποιότητας κατασκευής, με τσιμούχα γύρω από το καπάκι, αλλά είναι για κυτίο τοίχου.
Σαν αυτές που περιγράφει ο Μιχάλης έβαλα. Σου κάνουν; Θα πρέπει να κάνεις μερεμέτια στους τοίχους.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
@alexis

Σαν αυτές που περιγράφει ο Μιχάλης έβαλα. Σου κάνουν; Θα πρέπει να κάνεις μερεμέτια στους τοίχους.
Δεν βολεύει. Πρέπει να είναι on-Wall και όχι in-wall γιατί έχω μπετό πίσω.

Thank you anyway. :)
 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.657
για δες εδώ
https://eta.gr/el/catalog/product/e3wterikh-steganh-priza-ip66/

αυτή που βλέπεις εσύ είναι αυτή
Αυτή είναι η καλύτερη που υπάρχει με ip66, αλλά που να την βρεις.
Post automatically merged:

Και σκέφτηκα και αυτό. Πια λες; Όσες είδα αν βάλεις το βύσμα μετα το καπάκι μένει ανοιχτό.
Υποτίθεται ότι το καπάκι πρέπει να είναι κλειστό εφόσον η πρίζα δεν λειτουργεί, αλλά είναι εκτεθειμένη έξω σε βροχές και υγρασίες.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Υποτίθεται ότι το καπάκι πρέπει να είναι κλειστό εφόσον η πρίζα δεν λειτουργεί, αλλά είναι εκτεθειμένη έξω σε βροχές και υγρασίες.
Τα ίδια μου είπε και φίλος ηλεκτρολόγος που έχει και μαγαζί εδώ στην Ανάβυσσο. Πρίζα σε χρήση δεν είναι στεγανή. Στεγανή είναι μόνο με το καπάκι κλειστό.

Στα της Κινέζικης πρίζας που ανέβασα στο πρώτο post μου είπε ότι υπάρχει λόγος που δεν την βρίσκω πουθενά στην Ελλάδα. Δεν μπορεί να πάρει πιστοποίηση ασφαλείας. Αν την φέρεις τη βάζεις με δική σου ευθύνη. Δεν έχει δει πουθενά ακόμα και σε καταλόγους χονδρικής τέτοιες. Από την άλλη αν ήταν ΟΚ κάποια Ευρωπαϊκή εταιρεία θα την είχε τσιμπήσει και θα υπήρχε, δεν υπάρχει περίπτωση, λέει.
Moυ περιέγραψε τη είχε συμβεί με τον εισαγωγέα μιας Τουρκικής εταιρείας που είχε βγάλει εσωτερική πρίζα ίδια με της Legrand στη μισή τιμή. Ο εδώ εισαγωγέας της Legrand κυνήγησε δικαστικά τον άλλο εισαγωγέα, αυτός τον Τούρκο όπου ο Τούρκος μετά τους λέει ελάτε εδώ να δείτε έχω ότι χαρτιά θέλετε. Του ζήτησαν από που αγοράζει μέταλλα, ποιότητα, τα πλαστικά το ίδιο, και αφού πέρασε τον έλεγχο πλήρωσε για να πάρει την πιστοποιήσει που είναι και η "άδεια" να πουλά στην Ελλάδα.

Αυτό που δεν καταλαβαίνει είναι τη γίνεται με τα Jumbo. Πως είναι δυνατόν να πουλά τόσο φθηνά. Πως γίνεται πχ να πουλά πλαστικό χελωνάκι 1€ - 2€ τη στιγμή που το ποιο φθηνότερο πιστοποιημένο ντουί έχει 0.80€.

Αυτά. Θα κάνω και μια επικοινωνία με την ΕΤΑ να δω και τιμές βέβαια αλλά μάλλον πάω για στεγανό κουτί με τις πρίζες μέσα σε αυτό για να έχω ήσυχο κεφάλι. Εκτός των άλλων οι πρίζες αυτές θα έχουν και WiFi Sonoff για αυτοματοποιημένη χρήση τα Χριστούγεννα στον κήπο.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.657

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684


Μηνύματα
191
Reaction score
339
Αν σε βολεύει μπορείς να βάλεις και εξωτερικό πίνακα. Εγώ τέτοιο έχω βάλει και τα έχω όλα εκεί μέσα (χρονοδιακόπτες πρίζες κτλπ.) δεν ξέρω αν εννοεί αυτό ο Μιχάλης αλλά είναι αθάνατα έχει η ΚΥΒΑ. Βάζεις και ένα μετασχηματιστή 1 προς 1 αν θέλεις και είσαι έτοιμος.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Μίλησα με ΕΤΑ. 37€ η μία.

IMG_20191009_122432.jpg


Πολλά. Πάρα πολλά θα έλεγα.
Πρίζα είναι. Έλεος.
 




Μηνύματα
191
Reaction score
339
Εγώ το βλέπω κανονικά .
Κανε αναζήτηση αυτό βγάζει αρκετά
ZChun Outdoor Wall Socket IP66
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.110
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top