Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Σαμπςςςςςςς.....
Να είμαστε συγκεκριμένοι παρακαλώ διότι αυτά η Σταυρούλα τα καταγραφεί....
Ρε λες να έχει κάνει λογαριασμό στο αβουσαιτ και να μην το πήραμε χαμπάρι?
 














D

Deleted member 23222

Guest
- Νορβηγίας είναι , καπνιστός από τον Θανόπουλο . . . εάν γνωρίζετε κάτι παραπάνω , ευχαρίστως να το μάθω
Θεώρησε ότι δεν αποβάλλεται, άρα λειτουργεί σωρευτικά.
Επειδή σε βλέπω και τον τσακίζεις..,

185A41F5-CD1E-497F-B871-A2824C4C545A.png

Post automatically merged:

Έχει η trata πλέον στα σούπερ μάρκετ, έτοιμα φιλέτα γάβρου ή σαρδέλας, που ενώ ήμουν πολύ επιφυλακτικός, όταν τα δοκίμασα, μου άρεσαν πολύ!!
Σε μια τιμή λογική για το προϊόν, σε χρόνο «μηδέν» έχεις πολύ ωραίο ψαράκι για το καθημερινό τσιμπούσι στο γραφείο.
 
Last edited by a moderator:

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
Θεώρησε ότι δεν αποβάλλεται, άρα λειτουργεί σωρευτικά.
Επειδή σε βλέπω και τον τσακίζεις..,

View attachment 140418
Post automatically merged:

Έχει η trata πλέον στα σούπερ μάρκετ, έτοιμα φιλέτα γάβροι ή σαρδέλας, που ενώ ήμουν πολύ επιφυλακτικός, όταν τα δοκίμασα, μου άρεσαν πολύ!!
Σε μια τιμή λογική για το προϊόν, σε χρόνο «μηδέν» έχεις πολύ ωραίο ψαράκι για το καθημερινό τσιμπούσι στο γραφείο.
- σ΄ευχαριστώ . . . θα λάβω τα μέτρα μου
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.108
Να συνεχίσω λίγο ακόμα την κουβέντα περί βλαπτικότητας του σολομού στην υγεία μας.

Ισχύει κι εδώ η πόλωση που έχουμε συνηθίσει με το κόκκινο κρέας. Από τη μία τα ω3 που έχουν αναμφίβολα ευεργετικές ιδιότητες κι από την άλλη τα βαρέα μέταλλα με σημαιοφόρο τον υδράργυρο.

Πράγματι, ο σολομός, όπως και άλλα ψάρια (συνήθως τα μεγαλύτερα), περιέχουν υδράργυρο σε ποσότητες που διαφέρουν αναλόγως της περιοχής που ζουν και της κατάστασής τους (άγριοι ή εκτροφείου). Στο εκτροφείο οι συνθήκες ελέγχονται οπότε τα ποσοστά είναι μικρότερα αλλά συχνά έχουμε άλλους μολυσματικούς παράγοντες λόγω της τροφής των ψαριών.

Για να ξεπεράσουμε το αυστηρό μέγιστο όριο ασφαλείας πρέπει να τρώμε πάνω από 1 κιλό σολομό τη βδομάδα.

'Ένας έξτρα θετικός παράγοντας που περνάει απαρατήρητος είναι ότι τα ω3 όπως και το σελήνιο που περιέχουν τα ψάρια εμποδίζουν τον υδράργυρο να εισχωρήσει στα κύτταρα.

 



D

Deleted member 23222

Guest
Aς μας πει και κανας γιατρός βρε παιδιά...

Εγώ διαβάζω ότι ο υδράργυρος είναι σωρευτικός και δεν αποβάλλεται.
Δημιουργεί δε βλάβη στο κεντρικό νευρικό σύστημα, τσαντίζεσαι εύκολα κοινώς, μαλώνεις με τους κομμουνιστές, τρώς μπαν, και φταίει τελικά η διατροφή σου και όχι ο παλιοχαρακτήρας σου... :p
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.223
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top