Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.391
Reaction score
125.535
Πάμε μια πιο σοβαρά, για αρχή:

πιστευω οτι βρισκομαι σε ενα αρκετα υψηλο επιπεδο πιστοτητας...
Μετρηση οχι λογω ελειψεως εξοπλισμου.Με το αυτι και την εμπειρια
Αυτά τα δύο, δεν συμφωνούν, διότι η υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής είναι ένα αντικειμενικό και μετρήσιμο μέγεθος, κι όχι θέμα πίστης, ενώ ταυτόχρονα είναι δεδομένο ότι τα αυτιά δεν γίνεται να αντικαταστήσουν επάξια ένα μετρητικό εξοπλισμό.

Είσαι και με σπουδές στο αντικείμενο, οπότε ξέρεις ότι στα ηλεκτρονικά δεν κρίνεις με το αυτί αλλά με το πολύμετρο, και ένα καλό πολύμετρο είναι σοβαρό εργαλείο και απαραίτητο για μια κατασκευή.

δυστυχως η ευτυχως εχω μελετημενη απαντηση για τις αποφασεις μου μεχρι τωρα!
Ηθεση ακροασης ειναι στα 2.50 μετρα περιπου με τα ηχεια γυρω στο 2.20 τουιτερ-
Η θέση ακρόασης είναι πολύ μεγάλη για το μέγεθος του γουφερ αυτού του ηχείου, και το τρίγωνο ακρόασης είναι τρίγωνο πανοράματος, δηλαδή ισοσκελές κι όχι ισόπλευρο όπως προβλέπεται από τις βασικές αρχές της στερεοφωνιας, έστω και για μικρή απόσταση.
Ταυτόχρονα, η τοποθέτηση των ηχείων σε τέτοια απόσταση από τον πίσω τοίχο (χονδρικά η εμπρόσθια μπάφλα του ηχείου στο 1μ από τον πίσω τοίχο) εγγυάται σοβαρού εύρους (της τάξης των 20 ντεσιμπέλ) βυθίσεις κι εξάρσεις στις πρώτες 3 οκτάβες, λόγω boundaries.
Η ερμηνεία που θα δώσεις ξέρω πως είναι με βάση το αυτί, και όλοι μας κάποτε έτσι κάναμε τη δουλειά, όμως δυστυχώς δεν είναι η καλύτερη δυνατή επιλογή.

Ξεχασα να αναφερω οτι 2 τοιχοι ειναι ασυμμετροι
Ειμαι κατα της ψηφ. ισοσταθμισης
Κι αυτά τα δύο δεν συμβιβάζονται.
Οι ασυμμετρία των τοιχωματικων ορίων εγγυάται ανόμοια απόκριση από κάθε κανάλι, καθώς ακούς το χώρο σε ποσοστό μεγαλύτερο από την άμεση, άρα χωρίς την αναγκαία ισοστάθμιση δεν γίνεται να απολαμβάνεις την απλή βασική στερεοφωνια, ούτε φυσικά ακλόνητο κεντρικό είδωλο.

Sub οχι.Θα ελεγα οτι ακουγονται αρκετα δυνατα οι..
Αρκετά; Δηλαδή ας πούμε 115 ντεσιμπέλ στους 35 κύκλους; Στους 30; Στους 25;
Στο λάιβ ενός φυσικού οργάνου που βγάζει πράμα στις 2 πρώτες οκτάβες έχεις γνώση τι στάθμες υπάρχουν;
επιμενω,μετα απο συστηματα και δωματια που εχω ακουσει χωρις καθολου απορροφηση
Δεν πιστευω στη διαχυση στα πρωτα σημεια ανακλασης.
Δεν πρόκειται για θέμα πίστης.
Χωρίς καθόλου εμφανή απορρόφηση, έχουμε πολλές εφαρμογές με μόνο εμφανή διάχυση και χρόνους αντήχησης άριστους σε όλο το φάσμα (πέριξ του 0.3 sec.).
Μετρημένα κουκιά.
Μικρόφωνο θέλει.
Είναι πολύ απλή κι εύκολη διαδικασία, κι επειδή έχεις άριστο υπόβαθρο θα σου είναι ευκολακια όλα αυτά.


Αυτά για αρχή, χαλαρά. Βασικά είμαστε πολύς κόσμος από Σαλόνικα, οπότε έχεις να δεις και να ακούσεις κι από κοντά κάποια παραδείγματα τέτοιων συστημάτων και χώρων, αλλά το πιο σημαντικό, να τα πούμε από κοντά.
Πρόεδρος βλαμμένων Βορείου Ελλάδος είναι ο Μελιδης, θα σε παραλάβει, ελπίζω χωρίς μπάμιες. Μπύρα σε ποτήρι με χερούλι θέλει ο άλλος ο συνάδελφος, και όλα θα γίνουν κατανοητά σε ντετέ. ;)
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.477
Θα βοηθουσαν ελαφρως τα 2 sub,για αποφυγη στασιμων 2,αλλα επειδη θελω κανα 2-3 χιλ για 2 καλα,προτιμω να ριξω αυτα τα λεφτα σε καλυτερα ηχεια(που δε νομιζω οτι θα βρω αξιο αντικαταστατη των Epos με τοσα χρηματα),ειτε να παρω με κατι παραπανω το M-scaler της Chord και να φτασω το dac μου σε κορυφαιο επιπεδο!
Η πρόταση μου είναι οι αναβαθμίσεις να στοχεύουν το κομμάτι του συστήματος που είναι το πιο αδύνατο, εκεί που τα χρήματα που θα ξοδευτούν θα έχουν τη μέγιστη δυνατή ακουστή βελτίωση.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Καλώς όρισες.

Ερωτήσεις

- Γιατί πιστεύεις ότι η σωστή θέση των ηχείων είναι αυτή που έχεις; Τα δικά μου ηχεία είναι σχεδιασμένα σαν πυραμίδα με μονάδες μπροστά και πίσω (Mirage OM-10) και οι μπροστά κοιτάνε προς τα επάνω και όχι σε εμένα. Αυτά λέει ο κατασκευαστής. Όταν βάλω το ηχείο να κοίτα εμένα και όχι το ταβάνι καταλαβαίνω αμέσως την δεν ακούω όταν τα έχω όπως θέλει αυτός που τα σχεδίασε. Πολύ λιγότερη πληροφορία από το τουίτερ όπως το θέλει ο μάστορας.
- Γιατί θεωρείς το calibration λάθος; Τη σε κάνει να λες ότι είναι λάθος;
- Γιατί θεωρείς ότι τα subwoofers θα προσθέσουν προβλήματα στο χώρο σου; Που έχεις δώσει βάση και έχεις καταλήξει σε αυτό το συμπέρασμα;
- Προφανώς μετά από διάβασμα ή και πειραματισμό διαπίστωσες ότι τα αντικραδαμικά κάτω από τα μηχανήματα έχουν μεγαλύτερη σημασία από την ισοστάθμιση πχ σωστά; Θες να μας μιλήσεις λίγο για αυτό;
Ετσι ειναι φτιαγμενα να τοποθετουνται.Αν δεις την αποκριση συχνοτητας θα καταλαβεις οτι ειναι φτιαγμενα για να κοιτανε μπροστα.Εχουν τσιμπημενα πριμα ωστε να αποδιδουν σωστα εκτος πλαγιου αξονα οταν τοποθετουνται ετσι.Αν τα στοχευσεις στο αυτι σου-ala Harbeth πχ-δε μπορεις να ακουσεις χωρις να σε κουρασουν.

Δε θεωρω το calibration λαθος,οταν δεν ανεβαζει τις βυθισεις απο την πτωση του χαμηλου λογω στασιμων.Θεωρω οτι η πτωση της ηχητικης ποιοτητας που θα εχω δε θα αντισταθμισει τα μικρα οφελη που θα μου δωσει.

Για sub διαβασε πιο πανω

Λογω του ξυλινου πατωματος τα αντικραδασμικα επιβαλλονται.Οταν ειχα μονο τις ακιδες,το χαμηλο και τα φωνητικα ηταν χρωματισμενα και μουντα λογω συντονισμου του δαπεδου.Πλεον δεν εχω αυτο το θεμα ουτε στο ελαχιστο.Η ισοσταθμιση στο συγκεκριμενο χωρο δεν πιστευω να βελτιωσει την κατασταση.Αν και θα ηθελα να κανω μετρησεις καποια στιγμη για να μου φυγει η ιδεα...
 


Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Γιανννη θα στο πω με μια προταση:
ΞΕΧΝΑ ο,τι ηξερες μεχρι σημερα για το οντιο. Δεν ισχυει...
Αν εισαι ετοιμος να κανεις την υπερβαση, θα μαθεις πολλα, αλλιως θα φυγεις μαλλον απογοητευμενος απο δω.:)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Από αυτήν και μόνο την εικόνα θα γνωρίζαμε αυτομάτως την οικογενειακή κατάσταση του χρήστη...
1571123511196.png


Αγαπητοί ενδιαφερόμενοι,μην ελπίζετε σε...υπερφυσικά φαινόμενα,καμία (φυσιο)λογική συμβία δεν θα επέτρεπε ένα τέτοιο συνολάκι με τον πολυέλαιο στο σαλόνι. ;)

Από την άλλη μεριά όμως,θ'αποτελούσε ένα εξαιρετικό τεστ η θέασή του από την υποψήφια συμβία πάνω στο βαθμό αφοσίωσης που θα είχε εκείνη σ'εσάς.Μαθήματα ζωής...δωρεάν.:p
Γιανννη θα στο πω με μια προταση:
ΞΕΧΝΑ ο,τι ηξερες μεχρι σημερα για το οντιο. Δεν ισχυει...
Αν εισαι ετοιμος να κανεις την υπερβαση, θα μαθεις πολλα, αλλιως θα φυγεις μαλλον απογοητευμενος απο δω.:)
Ή εναλλακτικώς να...έμενε απογοητευμένος αρχίζοντας ένα άτυπο...΄΄αντάρτικο πόλεων΄΄ με προτροπές του στυλ μείνετε αναλογικοί,δικαναλικοί,παθητικοί,ακούστε τι σας λένε τα καλώδια κ.ο.κ.. σε οποιοδήποτε νήμα συμμετείχε.

Εννοείται πως ο ίδιος θα προτιμούσα αυτήν την εκδοχή,αφού ο χαβαλές θα ήταν τουλάχιστον...epικός.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Καλώς ήρθες Γιάννη! Ωραίος χώρος βλέπω πολλές εργατώρες και κόπο για το στήσιμο! Τα Exposure θέλουν περιποίηση τα έχω και εγώ .....Υπομονή εύχομαι...
Ευχαριστω!

Εχεις κατι απο τη συγκεκριμενη σειρα;Εχεις πειραξει τιποτα;
Post automatically merged:

Και με λιγότερα, θα σου μείνουν και ρέστα.
Λαμπάκι να έχει...
Καποια προταση;
 


Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Από αυτήν και μόνο την εικόνα θα γνωρίζαμε αυτομάτως την οικογενειακή κατάσταση του χρήστη...
View attachment 140412

Αγαπητοί ενδιαφερόμενοι,μην ελπίζετε σε...υπερφυσικά φαινόμενα,καμία (φυσιο)λογική συμβία δεν θα επέτρεπε ένα τέτοιο συνολάκι με τον πολυέλαιο στο σαλόνι. ;)

Από την άλλη μεριά όμως,θ'αποτελούσε ένα εξαιρετικό τεστ η θέασή του από την υποψήφια συμβία πάνω στο βαθμό αφοσίωσης που θα είχε εκείνη σ'εσάς.Μαθήματα ζωής...δωρεάν.:p
Α, εγω δε θα ειχα προβλημα...καλο παιδι να ειναι, ολα τ' άλλα φτιαχνονται.:p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.391
Reaction score
125.535
Καποια προταση;
Ηχείων; Χαχαχαχαχαχαχα
Πολλές, αλλά από κοντά. :)
Δε φτάσαμε ακόμα εκεί..

Προς το παρόν, σου δείχνω σα Πυθία το δρόμο στις εξελίξεις, και σου λέω τα πρώτα άμεσα βήματα που θα καταλήξεις ως αναγκαία πρώτη αναβάθμιση, είτε σε ένα μήνα, είτε σε 5, είτε σε 5 χρόνια, αναλόγως βαθμού εξοικείωσης και ενασχόλησης:

2 σαμπ, ντιρακ, τα ηχεία πιο μπροστά να σε κοιτάνε ίσια, τρίγωνο ακρόασης ισόπλευρο, πολλή διάχυση, φεύγει το χαλί από το δάπεδο, δε θα ξεκολλάς από το μικρόφωνο, θα βρεθούμε να βλέπουμε μετρήσεις από σένα. Θα φας κόλλημα.

Αργά η γρήγορα, εκεί θα καταλήξεις.
Αφού πας να μπλέξεις με μας, έτσι πάει.
Μετρημενα κουκιά.
Στανταράκι.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Εχεις κατι απο τη συγκεκριμενη σειρα;Εχεις πειραξει τιποτα;

Καποια προταση;
Κάαατσε,ακόμα δεν εθίγη καν...το πλήθος των καναλιών. ;)
Α, εγω δε θα ειχα προβλημα...καλο παιδι να ειναι, ολα τ' άλλα φτιαχνονται.:p
Καλή μας Rosinante,αδίκως θα θεωρούσες τον εαυτό σου μοναδικό ως προς αυτό ειδικώς το ζήτημα τουλάχιστον.

Έτσι ακριβώς θα σκέφτονταν με τις ανάλογες ενέργειες οι περισσότερες υποψήφιες συμβίες.Να γινόταν δηλαδή το...τετελεσμένον γεγονός και κατόπιν εορτής να ΄΄φτιάχνονταν΄΄ όλα όσα ενδεχομένως να έκριναν οι ίδιες απαραίτητον...

Μαθήματα...ζωής δωρεάν. :lolsign:
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.564
Reaction score
37.858
..ωραιο το νεο μελος, μερακλης, αισθηση του χιουμορ εχει, και ορεξατος, και καποια κατανοηση της ηχητικης πολλα μπραβο..
ενα Lenco δεν βλεπω και ανησυχω..
η ενσταση μου ειναι η τιβι μπλε και στη θαλασσα εισαι και διπλα μια χαρα.
η δευτερη ενσταση μου ειναι λιγο τα χαρτοκουτα...
στο τοιχο ειναι ταπετσαρια αυτο που βλεπω ?
λιγο κιτς, αλλα παμε για ολικη μεταμορφωση.

Κραταμε μονο τη Τζαζ 50s -60s βασικα.. εμπλεξες οπως καταλαβες..χιχιιχιχιιχ...

Γεια σου Γιανννη εγω ειμαι το μαιμου.
 
Last edited:

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.515
Reaction score
30.737
Ωχ Ωχ Ωχ, βλέπω την αστυνομία βορείου Ελλάδος να μπουκάρει με UMIK-1 ανά χείρας και να κάνει μετρήσεις και να μοιράζει πρόστιμα.

Δεν είναι Βορείου Ελλάδος, αλλά καλύπτει ολόκληρη την επικράτεια.
Τυγχάνει απλώς να εδρεύουν στη συμπρωτεύουσα.
 



Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Πάμε μια πιο σοβαρά, για αρχή:



Αυτά τα δύο, δεν συμφωνούν, διότι η υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής είναι ένα αντικειμενικό και μετρήσιμο μέγεθος, κι όχι θέμα πίστης, ενώ ταυτόχρονα είναι δεδομένο ότι τα αυτιά δεν γίνεται να αντικαταστήσουν επάξια ένα μετρητικό εξοπλισμό.

Είσαι και με σπουδές στο αντικείμενο, οπότε ξέρεις ότι στα ηλεκτρονικά δεν κρίνεις με το αυτί αλλά με το πολύμετρο, και ένα καλό πολύμετρο είναι σοβαρό εργαλείο και απαραίτητο για μια κατασκευή.



Η θέση ακρόασης είναι πολύ μεγάλη για το μέγεθος του γουφερ αυτού του ηχείου, και το τρίγωνο ακρόασης είναι τρίγωνο πανοράματος, δηλαδή ισοσκελές κι όχι ισόπλευρο όπως προβλέπεται από τις βασικές αρχές της στερεοφωνιας, έστω και για μικρή απόσταση.
Ταυτόχρονα, η τοποθέτηση των ηχείων σε τέτοια απόσταση από τον πίσω τοίχο (χονδρικά η εμπρόσθια μπάφλα του ηχείου στο 1μ από τον πίσω τοίχο) εγγυάται σοβαρού εύρους (της τάξης των 20 ντεσιμπέλ) βυθίσεις κι εξάρσεις στις πρώτες 3 οκτάβες, λόγω boundaries.
Η ερμηνεία που θα δώσεις ξέρω πως είναι με βάση το αυτί, και όλοι μας κάποτε έτσι κάναμε τη δουλειά, όμως δυστυχώς δεν είναι η καλύτερη δυνατή επιλογή.



Κι αυτά τα δύο δεν συμβιβάζονται.
Οι ασυμμετρία των τοιχωματικων ορίων εγγυάται ανόμοια απόκριση από κάθε κανάλι, καθώς ακούς το χώρο σε ποσοστό μεγαλύτερο από την άμεση, άρα χωρίς την αναγκαία ισοστάθμιση δεν γίνεται να απολαμβάνεις την απλή βασική στερεοφωνια, ούτε φυσικά ακλόνητο κεντρικό είδωλο.


Αρκετά; Δηλαδή ας πούμε 115 ντεσιμπέλ στους 35 κύκλους; Στους 30; Στους 25;
Στο λάιβ ενός φυσικού οργάνου που βγάζει πράμα στις 2 πρώτες οκτάβες έχεις γνώση τι στάθμες υπάρχουν;


Δεν πρόκειται για θέμα πίστης.
Χωρίς καθόλου εμφανή απορρόφηση, έχουμε πολλές εφαρμογές με μόνο εμφανή διάχυση και χρόνους αντήχησης άριστους σε όλο το φάσμα (πέριξ του 0.3 sec.).
Μετρημένα κουκιά.
Μικρόφωνο θέλει.
Είναι πολύ απλή κι εύκολη διαδικασία, κι επειδή έχεις άριστο υπόβαθρο θα σου είναι ευκολακια όλα αυτά.


Αυτά για αρχή, χαλαρά. Βασικά είμαστε πολύς κόσμος από Σαλόνικα, οπότε έχεις να δεις και να ακούσεις κι από κοντά κάποια παραδείγματα τέτοιων συστημάτων και χώρων, αλλά το πιο σημαντικό, να τα πούμε από κοντά.
Πρόεδρος βλαμμένων Βορείου Ελλάδος είναι ο Μελιδης, θα σε παραλάβει, ελπίζω χωρίς μπάμιες. Μπύρα σε ποτήρι με χερούλι θέλει ο άλλος ο συνάδελφος, και όλα θα γίνουν κατανοητά σε ντετέ. ;)
Θα απαντησω λιγο συνοπτικα λογω δυσκολιας γραφης σε μικρη οθονη κινητου.

Εχεις δικιο για τις μετρησεις.Θα ηταν ωραια καποιος να ακουσει και να περιγραψει το συστημα μου ηχητικα εδω,οπως και να μετρησουμε!

Δοκιμασα πολλες φορες ισοσκελες τριγωνο αλλα δε μου αρεσει να "χωνωμαι" μεσα στα οργανα-οπως νοιωθω σε πολλες ηχογραφησεις!Η θεωρια του WASP για τοποθετηση απο το 1.1 ~1.25 της αποστασης των ηχειων προς τη θεση ακροασης ειναι δοκιμασμενη και μου δινει σωστη τοποθετηση οργανων χωρις τρυπα στη μεση και με τα οργανα να ξεφευγουν απο τη μπαφλα του ηχειου κατα πολυ προς τα εξω!

Απο sbir ειμαι καλυμενος λογω των μπασοπαγιδων και η δοκιμη εχει γινει απο προγραμματα που παιζουν χαμηλες συχνοτητες με φθηνο dbμετρο και ακουστικα.Πριν απο αυτες,αλλες νοτες μπουμαραν και αλλες δεν ακουγοταν.Τωρα ειμαι σχεδον τελεια.

Εχω απολυτη συμμετρια ως προς την τοποθετηση των ηχειων.Απο που το συμπερανες αυτο;


Ειμαι κατα της διαχυσης στα πρωτα σημεια ανακλασης για τους παρακτω λογους:
Η διαχυση δουλευει για συγκεκριμενο ευρος συχνοτητων,σε αντιθεση με την πληρους ευρους απορροφηση,και

Δε μου φαινεται σωστο να διαχεω μεσα στο χωρο οτι συχνοτητες να ναι!Τι εννοω;Εχεις δει οτι τα περισσοτερα ηχεια εχουν πολυ διαφορετικη αποκριση συχνοτητας εκτος αξονων;Διαχυσε αυτες τις αυξομειωσεις συχνοτητων μεσα στο χωρο και καταληγεις με μια πολυ λαθος αποκριση στη θεση ακροασης!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ούτε εβδομάδα προσαρμογής δεν έκλεισε ο άνθρωπος.
:lolsign:
Ειδικότης μας,να τους κάνουμε όλους...απροσάρμοστους. :roflmao:
View attachment 140375

Γιανννη μου η μπουχαρα σου...


Παραδοσιακό δημωδες ηπειρώτικο άσμα..
Όχι, παλαιό inside joke..
Αστειεύομαι, μη με παίρνεις στα σοβαρά εμένα..
Έτσι είναι,μην ξεσυνερίζεσαι τον haris,δεν...μπου-χαρίζεται σε κανέναν θαμώνα.:D
Θα απαντησω λιγο συνοπτικα λογω δυσκολιας γραφης σε μικρη οθονη κινητου.

Εχεις δικιο για τις μετρησεις.Θα ηταν ωραια καποιος να ακουσει και να περιγραψει το συστημα μου ηχητικα εδω,οπως και να μετρησουμε!

Δοκιμασα πολλες φορες ισοσκελες τριγωνο αλλα δε μου αρεσει να "χωνωμαι" μεσα στα οργανα-οπως νοιωθω σε πολλες ηχογραφησεις!Η θεωρια του WASP για τοποθετηση απο το 1.1 ~1.25 της αποστασης των ηχειων προς τη θεση ακροασης ειναι δοκιμασμενη και μου δινει σωστη τοποθετηση οργανων χωρις τρυπα στη μεση και με τα οργανα να ξεφευγουν απο τη μπαφλα του ηχειου κατα πολυ προς τα εξω!

Απο sbir ειμαι καλυμενος λογω των μπασοπαγιδων και η δοκιμη εχει γινει απο προγραμματα που παιζουν χαμηλες συχνοτητες με φθηνο dbμετρο και ακουστικα.Πριν απο αυτες,αλλες νοτες μπουμαραν και αλλες δεν ακουγοταν.Τωρα ειμαι σχεδον τελεια.

Εχω απολυτη συμμετρια ως προς την τοποθετηση των ηχειων.Απο που το συμπερανες αυτο;


Ειμαι κατα της διαχυσης στα πρωτα σημεια ανακλασης για τους παρακτω λογους:
Η διαχυση δουλευει για συγκεκριμενο ευρος συχνοτητων,σε αντιθεση με την πληρους ευρους απορροφηση,και

Δε μου φαινεται σωστο να διαχεω μεσα στο χωρο οτι συχνοτητες να ναι!Τι εννοω;Εχεις δει οτι τα περισσοτερα ηχεια εχουν πολυ διαφορετικη αποκριση συχνοτητας εκτος αξονων;Διαχυσε αυτες τις αυξομειωσεις συχνοτητων μεσα στο χωρο και καταληγεις με μια πολυ λαθος αποκριση στη θεση ακροασης!
Το φαινόμενο SBIR συνοδεύεται από ακύρωση στη θεμελιώδη συχνότητα και ακόλουθες τονώσεις σε πολλαπλάσια της πρώτης.Και η γεωμετρία της αφορά στη θέση ακρόασης με τις τοιχωματικές επιφάνειες όπισθεν - κυρίως - και πλευρικώς των ηχείων,όχι ακμές και γωνίες.Εκτός βεβαίως και αν ήταν...τοποθετημένα εκείνα πάνω στις γωνίες - όρα χοανικές υλοποιήσεις λ.χ.
Αμφιβάλλω ότι έχει πλήρως διευθετηθεί επειδή δεν θ'ακούγονταν χαρακτηριστικά μπουμαρίσματα.

Διάχυση vs. ευρυζωνικής απορρόφησης : Τί θα γινόταν όμως άμα δεν ήθελες ταπείνωση απόκρισης σε όλες τις οκτάβες ανεξαιρέτως; Εφόσον κιόλας δεν υπήρχε διαθέσιμη από δεδομένο setup περίσσεια ισχύος για ωφέλιμο δυναμικό εύρος ;

H δε διάχυση σε σημεία πρώτης ανάκλασης θα εξυπηρετούσε ακριβώς το διασκορπισμό και τη διατήρηση της ενέργειας από την επί του άξονα απόκριση στις ζώνες όπου δεν θα βοηθούσε η (στενότερη) πολική απόκριση των ηχείων.Έτσι θα διατηρείτο ομαλοποιημένη η ενεργειακή σύσταση στο πεδίο αντήχησης.Κι εφόσον η μέση στάθμη του τελευταίου υπερτερεί στις συνήθεις αποστάσεις ακρόασης της αντίστοιχης από την άμεση εκπομπή των ηχείων,θα βοηθούσε έτσι στο να μην εισπράττουμε αισθητά αλλοιωμένη απόκριση έστω και με μικρές μετακινήσεις της κεφαλής ακροατή από το ορισμένο sweet spot.

Αλλά και στις δυναμικές αντιθέσεις όπου επικρατεί η στάθμη από την άμεση εκπομπή του ηχείου θα βοηθούσε,αφού θα διένειμε την πεπερασμένη ανακλώμενη ενέργεια σε διαφορετικές διευθύνσεις,με αποτέλεσμα να ταπείνωνε την κατοπτρική συνιστώσα.Οπότε με χαρακτηριστικώς μειωμένη τη στάθμη της,η δεύτερη δεν θα μπορούσε ν'αλλοιώσει την έφοδο την άμεσης από τα ηχεία στην αντίληψη του ακροατή.Κοφτερές ατάκες και μεταβατικά δηλαδή.

Κι επίσης η μελετημένη διαχυτική διάταξη διασκορπίζει τις συνιστώσες που ανήκουν στην ωφέλιμη ζώνη της κυρίως στο πεδίο του χρόνου.Και μια τέτοια δράση είναι ανεκτίμητη και αναντικατάστατη.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
..ωραιο το νεο μελος, μερακλης, αισθηση του χιουμορ εχει, και ορεξατος, και καποια κατανοηση της ηχητικης πολλα μπραβο..
ενα Lenco δεν βλεπω και ανησυχω..
η ενσταση μου ειναι η τιβι μπλε και στη θαλασσα εισαι και διπλα μια χαρα.
η δευτερη ενσταση μου ειναι λιγο τα χαρτοκουτα...
στο τοιχο ειναι ταπετσαρια αυτο που βλεπω ?
λιγο κιτς, αλλα παμε για ολικη μεταμορφωση.

Κραταμε μονο τη Τζαζ 50s -60s βασικα.. εμπλεξες οπως καταλαβες..χιχιιχιχιιχ...

Γεια σου Γιανννη εγω ειμαι το μαιμου.
Η τηλεοραση θα ηθελα να φυγει καποια στιγμη...Τα χαρτοκουτα τα εχω ξεχασει πλεον οπτικα αλλα ειναι αναγκαια για σωστο μπασο.Καποια στιγμη θα φτιαξω και μικροτερο επιπλο.

Για πικαπ δεν τρωγομαι για πολλους και διαφορους λογους.Δε μου λειπει καθολου.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • loggeo
    Projectors
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.512
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top